Американският автомобилостроител Ford обяви, че въвежда повсеместно система за икономия на гориво, която изключва двигателя при всяко спиране, например на червен светофар, предаде АФП.
В момента тази система е налична само при хибридните коли и някои европейски модели.
Технологията Ford Auto Start-Stop е мека и тиха, без удари и не налага промяна на навиците на водача. В града, когато колата спре, двигателят се включва в момента, когато кракът се отдръпне от педала на спирачката.
Когато двигателят е спрян всички допълнителни функции работят нормално, включително отоплението и климатичната инсталация, посочи автомобилостроителят.
Според Форд потреблението на бензин при градско каране може да бъде намалено от 4 до 10 на сто благодарение на тази технология.
Системата се основава на нов двигател с директен инжекцион, наречен ЕкоБууст (EcoBoost), позволяващ изключително бързо потегляне. В момента такава система имат четирицилиндровите двигатели, но тя ще бъде внедрена и при 6- и 8-цилиндровите.
С такава система вече започват да бъдат оборудвани няколко модела, продавани в Европа - Мондео (Mondeo), Ка (Ka), Фокус (Focus) и моноспейсите Си-Макс (C-Max) и Гранд Си-Макс (Grand C-Max).
Системата, която вече се прилага при 170 000 хибридни автомобила в Северна Америка, ще бъде внедрена и при
традиционните автомобили с четири врати, както и при високопроходимите 4х4 от 2012 година, а след това и в останалата част от света.