Швейцария и пряката демокрация: Мръсните тайни на страната

В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души
6 окт 2019 18:23,
94
Швейцария и пряката демокрация: Мръсните тайни на страната
Снимка: архив Reuters

Мнозина с право се възхищават на Швейцария. Това се дължи не само на безспорните природни красоти, които тя притежава, но и на факта, че някога бедната селска държава отдавна се е превърнала в индустриализирана страна, в която преуспяват както повечето швейцарци, така и многото чужденци, които междувременно съставляват една четвърт от населението. Предприемачите и инвеститорите оценяват правната сигурност. А в много други страни завиждат на швейцарците заради пряката демокрация.

В международен план страната, която неизменно поддържа своя неутралитет, посредничи в различни конфликти по света, приела е организации като ООН, Червения кръст и Световната търговска организация, така или иначе се радва на отлична репутация. Швейцария е смятана за лоното на мирното и консенсусно многоезично съвместно съществуване, социалното равенство и международното хуманитарно право.

Разбира се не всичко е перфектно. Отново и отново на швейцарците им се налага да си задават неприятни въпроси, пише Йоханес Ритер за Frankfurter Allgemeine Zeitung. Например, каква е била връзката на Швейцария с преследването на евреи по времето на националсоциализма в Германия, или каква е била ролята на държавата в случаите на откъсвани от семействата им и предоставяни на чужди домакинства деца, т.нар. Verdingkinder.

Тежки нарушения на човешките права

Освен това независима комисия установи безпрецедентни нарушения на човешките права в Швейцария през 20-и век, пише DW. В началото на 1980-те години властите са задържали повече от 60 000 души, чието поведение не съответствало на преобладаващите буржоазни ценности и морал. Например, всеки, който е бил смятан за „мързелив“, „разпуснат“ или „пияница“, е можело да бъде изпратен в затвор или психиатрия без официална присъда. Не рядко се е стигало до тежки посегателства - от принудителни стерилизации и осиновявания до сексуални злоупотреби и изтезания.

Как е могло в държава като Швейцария, която никога не е била възприемана като тоталитарна и несправедлива държава, в продължение на десетилетия да се извършват подобни злодеяния?

За да разберем отговора на този въпрос трябва да вникнем в разбиранията на швейцарците за това какво е право.
Докато в Германия основният закон и неговият защитник, Федералният конституционен съд, са непоклатимата мярка за правовата държава, швейцарското право възниква пряко от волята на народа. По-висша инстанция от волята на народа не съществува. Ето защо всяка обикновена инициатива, предприета от гражданите, автоматично става част от конституцията на Швейцария.

Тук я няма институцията на конституционния съд. В съзнанието на швейцарците дори не присъства идеята решенията на народа да бъдат преразглеждани от съдебната власт, или дори коригирани. Гражданите имат последната дума. Върховният съд в Лозана, чиито съдии се избират от парламента на принципа на пропорционалното партийно представителство, също е сравнително безсилен. Това разбиране за закона дава известна възможност за произвол. Решенията да бъдат вкарвани в затвора хора, кривнали от правия път - прелюбодейците, мързеливите, пияниците и т.н. - са вземани от общинските председатели, т.е. от хора, които са били избрани от народа и следователно го представляват. Така те не се отклоняват от общото разбиране за това какво е правилно. През периода Бидермайер основна морална ценност е била сдържаността, която не е включвала прояви на толерантност. Освен това швейцарците имат силна вяра в своите институции, именно защото знаят, че те имат последната дума. Въпреки това много хора не се знаели колко брутална и нечовешка понякога е ставала атмосферата в институциите. Но и не са се опитвали да разберат.

В огледалото

Швейцарците смятат себе си за “нация на волята”, обединена не от общи етнически корени или общ език, а преди всичко от реална или въображаема външна заплаха. Като сравнително малка държава Швейцария винаги е трябвало да демонстрира единство, за да утвърди себе си. И онези, които са се отклонявали от тази норма, са предизвиквали възмущение и са били застрашени да бъдат отхвърлени от обществото. От малките общини през кантоните до федералното правителство: швейцарците мислят от позицията на колектива, чието благополучие зависи от личния принос на всеки един гражданин. Личните свободи и достойнства на индивида остават на заден план.

Швейцарците твърде късно и бавно започнаха да осмислят тъмните глави от своята история. Това може да е свързано с факта, че заради елементите на пряка демокрация в политическата система, всеки трябва да се чувства отговорен. Много по-лесно е да посочиш с пръст „онези там горе“. Но в Швейцария “онези там горе” всъщност са народът. А да накараш народа да погледне в огледалото, в което ще види своите грешки, е още по-трудно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименРаликата се вижда като погледнеш швейцария и я сравниш с кочини като германия, франция или англия. България въобще няма да я коментирам.
78
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз не виждам факти и доказани престъпления в статията. Въпросът за неморално вмешателство на държавата отстъпва по магнитут на престъпленията които страни като Британия, САЩ, Норвегия, Швеция и т.н. извършват с насилственото разрушаване на традиционното семейство.Някои просто ги е яд че има страна в които бели хора още нито са изтрещели, нито са с комплекс за социална вина.
77
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
оправиха англичаните и американците и се захванаха с швейцарците... току тъй случайно да се излива тази пропагандна енергия няма да е
76
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Браво на шотландците.
75
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да си пием редовно хапчетата!Всичко е българско!И най вече българската държава и българското общество.
74
4
 
4
 
! Отговори
БатБулгар преди 4 години
,,швейцарците мислят от позицията на колектива, чието благополучие зависи от личния принос на всеки един гражданин. Личните свободи и достойнства на индивида остават на заден план. " Това е Български кодекс!!!
73
6
 
4
 
! Отговори
БатБулгар преди 4 години
Щвейцарците ползват Стария кодекс на Българите!!! Нищо ново под слънцето! Само дето нямат Морала да го осъществят! Тия народи са сбъркани. Извратени са. ИНаче са краднали каквото могат от цял свят!
72
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чеченския часовник - най-големия часовник в мире.А в Чечня банка до банка.
71
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Швейцария е страна на професионални войници, дефакто малко се различават от чеченците - планинци, изпълнявали ролята на наемници само допреди стотина години. Наполеон е имал лична гвардия от швейцарци, а на руски думата за портиер все още е швейцар. В този ред на мисли, не е изненада, че на войничетата им е хрумнало, че трябва да има ред, дисциплина и хайманите да ходят в затвора. Или ареста ако ви харесва повече.
70
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен до 55Да си чувал за фирми като Новартис и Рош? Има и купчини от други (по-малки) фармацевтични компании и множество световни лидери в хай-тек материалите. Туризма на Швейцария е на стойност 35 млрд долара. Да им имаме "нищото".
69
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фолксвген няма да отвори завод в Швейцария.Те сами са си отворили завод за ножчета за зеге.И старет, девалт и бош си поръчватножчета там.А май и макита ама не съм сигурен.
68
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Фолксваген ще инвестира в Швейцария, ще отвори завод и ще плаща заплати по 5-6 хил евро, близо 2 пъти по високи от колкото на немците, защото Швейцария има добра репутация.
67
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Да сеговорис вас е невъзможно.Още един, които знае, че Швецария пере пари.Ако бяхте малко т.ъ.п.и човек да си говори с вас.Все пак трябва да имате машко здрав смисъл.Туй е както искате високи заплати.Ми то туй с искане не става, а с работа и пазар.
66
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Още един инвеститор.
65
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никой не инвестира в Швейцария, Швейцария е мафиотска държава и пере парите на световната мафия и престъпниците, и имат достатъчно пари, няма интерес от инвестиции, не са и нужни инвестиции. Инвестира се в бедни държави.
64
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ето 68.Още един дето разбира.А бре 68!Що никой не дава пари на България, та да задлъжнее повече. Ти си мислиш, че ходят хора с пари и всеки си зима.Боже!Аве 68!Ти ако имаше пари къде ще ги инвестираш?( ти нямаш, щото ако имаше щеше да ги загубиш)В Сомалия или в Швейцария?
63
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Външен дълг близо три пъти повече от БВП, много по зле от САЩ (115%). Дълг на глава от населението 220 хил долара US - 58 хил, България 5.7 хиляди. Швейцария е по-задлъжняла и то Гърция, и няма никаква икономика и нищо не произвежда. Айде и ние да вземем по 220 хил $ дълг на калпак и ние ще живеем акто Швейцарци и ще съберем парите на мафиотите в българските банки, ама нямаме банки, всички са чужда собственост.
62
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако видите швейцарски банкер да скача през прозореца скачайте бързо след него. Има голяма далавера!
61
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
БВП на Швейцария е колкото на Турция.
60
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ми прават шоколади, бъркат в казани млеко и какао и зимат по 4 хил евро заплати от шоколади правят . Само че от къде имат какако, акто в Швейцария какао не расте?

Спонсорирани публикации