Спомен за D-day: Битките се печелят с морал

Разказва Кери Еванс, внук на премиера Дейвид Лойд Джордж
7 юни 2023 07:35, Нели Христова
103
Спомен за D-day:  Битките се печелят с морал
Снимка: Getty

От креслото в старческия си дом 97-годишният Бенджи Кери Еванс все още може да си спомни събитията от D-day преди 79 години и гледката на войските на десантния кораб, когато преминават край крайцера на Кралския флот, за да започнат атаката на плажовете на Нормандия.

Внукът на Дейвид Лойд Джордж, бившият министър-председател на Великобритания, никога преди не е разказвал публично своята военна история, но като 18-годишен мичман на борда на HMS Enterprise той бил в авангарда на най-голямата морска инвазия в историята.

Смята се, че са останали само около половин дузина британски ветерани, които са се сражавали на 6 юни 1944 г.

Лекият крайцер на Кери Евънс бил водещият кораб на военноморските бомбардировъчни сили за плажа на Юта. Стоейки на палубата през първия ден от битката, Кери Еванс за пръв път вижда щурмовите сили преди зазоряване в средата на Ламанша.

"Два стари търговски кораба се появиха, пълни с американски сили", спомня си той пред The Times. "Адмиралът реши, че трябва да аплодираме тези войски, които преминават покрай нас, тъй като ги чакаше труден и ужасяващ период. Водата беше бурна, валеше и беше ужасно мокро. Наредихме се на палубата и всички аплодирахме, благодарейки на Бог, че не се наложи да правим това, което те трябваше да правят."

Малко след полунощ на 6 юни първите парашутисти са спуснати в Нормандия, за да осигурят мостове и да атакуват германски позиции.

Малко след изгрев слънце в 5:30 сутринта съюзническите военноморски сили започват бомбардировката си.

"Никога преди не съм осъзнавал какъв адски шум издават нашите оръжия", споделя Кери Еванс."Бяха като тракаща тенекия на Хайнц. Целият кораб се разтърси. Бях изумен, че не се разпадна на парчета. Той беше огромен, страхотен крайцер (7 580 тона) и се люлееше напред-назад като малка гумена лодка".

HMS Enterprise бомбардира германската батарея в Saint-Martin-de-Varreville и други отбранителни позиции.

След като американските войски се качили на десантния си кораб в бурната вода на Ламанша, те се приближили до плажовете, когато германските сили започнали да ги обстрелват.

"Мъжете, които участваха в тази първа серия от нападения, бяха фантастични", разказва Кери Еванс. "Все още се гордея, че бяха човешки същества, защото бяха толкова смели и Боже, те страдаха от морска болест. Виждах ги как се надвесват отстрани и повръщат. Чувах, че им е зле. Беше ужасно. Чувахме ги да крещят "разбийте се", викаха  "давай, давай" от десантния кораб. Изпитах срам, че трябва да направя нещо повече за тях, но не можехме да направим нищо."

Приливът отвежда десантния кораб на миля южно от планираната им позиция в Юта, като случайно позволява на войските да започнат атаката си на по-слабо защитен участък.

Задачата на Кери Евънс била да забелязва вражеските самолети и да насочва картечниците на кораба си срещу тях, но нито един не се появява. Междувременно той пуска съобщения за командира.

През сутринта те чуват, че нахлуването на близкия плаж Омаха "не върви много добре", като американските войски са покосени от  (градушка от картечен огън.

"Бяхме малко депресирани, но до обяд нещата се подобриха, а у тях отново се появи увереността да продължат. Битките се печелят с морал, а моралът се повиши."

До края на D-Day съюзниците не успяха да постигнат нито една от целите си за първия ден, но спечелиха решаваща опора на брега на Нормандия, върху която можеха да надграждат.

Към края на войната Кери Еванс беше отстранен от задълженията си, за да присъства на погребението на дядо си. Дейвид Лойд Джордж почина на 82 години на 26 март 1945 г., малко повече от месец преди да бъде обявена победата в Европа.

Чърчил издава заповед всичките му внуци да бъдат върнати у дома за погребението.

"Брат ми Робин беше във военновъздушните сили и беше вкъщи в отпуск, братовчед ми беше в Уелската гвардия в Италия, а аз бях в разрушител от клас Хънт, ескортирайки конвой в Северно море до Лондон", спомня си Кери Евънс."Този много малък незначителен кораб получи сигнал от лорд на Адмиралтейството, който безжичният оператор сметна за измама. Капитанът видя съобщението, което беше да напусне конвоя и да спусне Кери Еванс на брега, за да присъства на погребението на дядо си и да се върне незабавно при конвоя. И така ме свалиха на брега в Харуич. Погребението беше запомнящо се. Всички ние се гордеем с него и искаме да има още няколко като такива премиери."

След войната Кери Евънс от Крикиет, северен Уелс, става фермер и се жени за покойната си съпруга Ануен през 1959 г. Те имат четири деца. Той става ръководител на Уелския NFU.

Кери Евънс често мисли за мъжете, които не успяват да се върнат след края на войната.

"Чувствам се толкова виновен, защото аз съм тук, жив, а не съм толкова смел като тях. Имам огромно семейство, а те нямат нищо", каза той. "Нечестно е, нали."

Когато Уинстън Чърчил остава на борда на HMS Enterprise няколко седмици след D-Day, на Бенджи Кери Евънс, на младият мичман, се пада да го защити по време на нощен вражески набег.

Лекият крайцер е изпратен в пристанището Мълбъри, построено в Ароманш, за да служи като хотел за Чърчил, след като той пристигна на разрушител, за да прегледа мястото на нахлуването в Нормандия.

Кери Евънс пое първата нощна стража от 20:00 до полунощ и получи заповед, че ако германските бомбардировачи дойдат, те не трябва да позволяват на Чърчил да излезе от капитанската каюта на четвъртата палуба.

„Те дойдоха около 23:00 часа, точно когато се стъмваше, вратата на капитанската каюта се отвори и излезе Чърчил в костюм и без шлем и това беше моят часовник“, каза Кери Еванс.

„Реших да отида и да застана до него. Ако [беше убит], поне щях да отида с него, а в същото време се опитвах да го притисна към големия щит около 6-инчовото оръдие на четвърт дека. През цялото време нашите противовъздушни оръдия стреляха и Чърчил питаше какво е това оръдие и за какво е това. В крайна сметка всичко заглъхна, тъй като беше твърде тъмно за атентаторите и аз излязох от вахта, за да бъда отново в 4 сутринта до 8 сутринта.”

Докато приключваше сутрешната си вахта в 8 часа сутринта, Кери Евънс видял тълпа край палубата и известно безпокойство.

„Когато минавах за закуска, Чърчил ми извика: „Какво ще е времето днес?“ Погледнах нагоре към облаците и забелязах, че се издигат от 4 сутринта, така че казах, че облаците се вдигат, мисля, че ще бъди добре.

„При това Чърчил каза: „Веднага тръгваме“ и се втурна към прохода с всички генерали, които го последваха.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


103
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
4
 
4
 
! Отговори
Майстора преди 10 месеца
Спечелили са я, като са сипвали хиляди и хиляди и хиляди войничета, за които от едната страна е било морето, от другата - германските фортификации и картечници и оръдия. Моралът е че или ще те застрелят, или ще се удавиш. И капка по капка, с всеки стотици безсмислено унищожени живота, ще се пробие метър по метър отбраната.
11
7
 
7
 
! Отговори
Любопитен преди 10 месеца
Англосаксонците много обичат да дават за пример как на руснаците не им пукало за жертвите и как хвърляли горките войничета за пушечно месо.На така наречения D-Day показно от същите,на чисто празен плаж срещу германци в бункери,чиста проба кланица.Но тези са умряли за демокрацията и свободата,а другите заради заповедите на коравосърдечния Сталин...
10
6
 
2
 
! Отговори
селянин преди 10 месеца
наскоро гледах някакъв филм че Финландия е спечелила финската война вярно е че руснаците са гола вода тогава благодарение на другаря Сталин но благодарение на "загубата" окупират Карелия
9
7
 
6
 
! Отговори
Станислав преди 10 месеца
До МишоНе са баш така нещата, защото именно Съюзниците чрез програмата Заем-наем изпратиха оръжия, петрол, военна техника, дрехи и много други през Персийския залив (и не само) на СССР на стойност 180 милиарда долара тогавашни пари. Сега това са над 11 трилиона долара. СССР щеше да пребори Нацистка Германия на Източния фронт без помощта на Съюзниците, ама друг път.
8
6
 
19
 
! Отговори
Хахаха преди 10 месеца
Русия вече е обърнала войната след битките за Москва, Ленинград, Сталинград, Курск.
7
8
 
20
 
! Отговори
Мишо преди 10 месеца
Съюзници, но само на думи! Така наречения героичен десант е следствие на кръвопролитните боеве на исток! Дори след битката при Курската дъга те не се осмелиха да нападнат пряко Германия. На запад винаги са били страхливци, а страхливеца напада само слаби и откъм гърба. Голям героизъм 1944 да нападнеш полуразбитата и почти унищожената фашистка Германия?!!!!!!?
6
8
 
5
 
! Отговори
До 5 преди 10 месеца
Майко мила. Русия не участва във ВСВ. А кой финансира СССР? Англия не се ли бие с Хитлер от самото начало. Четете, бе, не боли.
5
12
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Какво ми обяснявате за "великия" десант на западните нацисти? Нацизма е най-висшата форма на западния капитализъм. Те сами си докараха Хитлер, но когато той започна да губи от Сталин, съзаклятниците се уплашиха, че руският герой ще стигне до Атлантика. Тогава измислиха десанта, за да спрат победата на СССР, а не за да натискат Хитлер. Той си беше зел-дал.
4
6
 
22
 
! Отговори
Бай Дрън преди 10 месеца
Извинявайте ама...статия за Сталинград няма ли да пуснете? Като чета тая статия се сещам за оня лаф, да си купиш фабрика на 8 септември. Само че тук знакът е обратен-продадохме фабрика на 8 септември и станахме псевдогерои и победители във война, изнесена от милиони други хора.
3
24
 
14
 
! Отговори
НАТО преди 10 месеца
Точно така битките се печелят с морал!А руските по д логи нямат морал.
2
14
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Хаха наглосаксите и морал.
1
13
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Спомен спомен, сега пак САЩ подкрепят нацистите както и през ВСВ.

Спонсорирани публикации