Мит ли е, че след консумация на алкохол се спи по-добре?

Некачественият алкохол може да влоши ситуацията
Обновена: 2 яну 2024 13:43 | 31 дек 2023 19:29, Елка Василева
37
Мит ли е, че след консумация на алкохол се спи по-добре?
Снимка: архив, БГНЕС

След консумация на алкохол се спи по-добре? Този мит е широко разпространен, но със сигурност не отговаря на истината. Алкохолът може дори толкова силно да влоши съня ни, че да ни разболее, пише Дойче веле. Ето какво трябва да знаем:

Това със сигурност е вярно: алкохолът ще ви помогне да заспите. В зависимост от това колко бири изпиете след работа, за да се отпуснете, първата половина от нощта може и да премине подобно на коматозно състояние.

Алкохолът влиза в кръвта през стомаха и поема по два пътя - към черния дроб и към мозъка. В мозъка на първо време причинява освобождаване на серотонин и допамин, което създава добро настроение. Чрез невротрансмитерите пък алкохолът може да ни успокои, но и да ни приспи.

Това обаче приключва след около четири-пет часа. След това сънят ни е осезаемо влошен и е възможно дори да се събудим през нощта. "Това е, защото в тялото ни алкохолът вече се е разпаднал на ацеталдехид", обяснява гастроентерологът и изследовател на алкохола Хелмут Зайц.

В мозъка ацеталдехидът предизвиква освобождаването на адреналин и кортизол - хормона на стреса, обяснява Зайц. "Това ни буди и не ни позволява да заспим отново."

Некачественият алкохол също влошава съня

Без значение дали е вино, бира или джин с тоник - всякакъв вид алкохол ще попречи на спокойния ни сън. Некачественият алкохол обаче може да влоши ситуацията.

"Евтиното вино може да съдържа допълнителни съставки като ароматизатори, фузелови масла и мастни алкохоли", казва изследователят на алкохола Зайц. Те могат да предизвикат гадене и главоболие, които да продължат и на следващия ден.

Особено важно е количеството

Но дори и най-качествената и най-чиста водка се превръща в токсичния ацеталдехид. Огромният приток на адреналин и кортизол след това не ни събужда напременно, но нарушава т.нар. REM фази на съня.

Доколко сериозно е това зависи по-малко от качеството на алкохола и повече от количеството. "Колкото повече алкохол сте изпили, толкова по-сериозни са нарушенията в REM фазите на съня през втората половина от нощта", обяснява Хенрик Остер, професор по невробиология от Университета в Любек. По правило качеството на съня се влошава чувствително от около 0,2 до 0,3 промила, казва Остер.

Достигането на тези нива на алкохол в кръвта зависи от различни фактори: пол, ръст, тегло, празен или пълен стомах, прием на лекарства. Въпреки това може да се каже: 0,2 промила се достигат бързо, две чаши вино могат да са достатъчни.

Добър сън за добро здраве

REM фазите на съня (rapid eye movement, в превод: бързо движение на очите) се считат за активни фази на съня. При тях сънуваме и движим не само очите си, но и цялото си тяло. Как и защо сънуваме, все още е неразгадана научна загадка.

Сигурно е обаче, че REM фазите на съня са от решаващо значение за нашето физическо и психическо здраве. При бебетата REM сънят съставлява голяма част от съня им - а това е важно за развитието на мозъка им. По време на тези фази се активират части на мозъка, които в будно състояние не са активни.

"Алкохолът потиска REM фазите на съня", казва Остър. Хората, чийто REM сън е редовно нарушаван, се концентрират по-трудно и страдат от проблеми с паметта. Според проучване от 2020 нарушаването на REM фазите на съня е свързано и с по-висока смъртност.

Според изследователя на алкохола Зайц сънят е едно от първите неща, които забележимо се подобряват, когато някой се въздържа от алкохол. "Вие сте по-отпочинали, по-уравновесени и можете да се справите по-добре с деня. И това ще ви хареса."

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
От червено вино не се спи! Розето и бялото са ОК, ако цената им е над 20 лв. Другите алкохоли ги спрях.... прекалено малко те орязва. Не си заслужава.
7
3
 
5
 
! Отговори
Баща ми преди 4 месеца
Почина на 91. Не пусна чашката! Не пушеше! От надрасканото по горе разбрах само едно: тоника ви е бил в повече.
6
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А укрите по ченоморието ни нямат проблеми с алкохола и главоболието !
5
15
 
6
 
! Отговори
Ванка преди 4 месеца
И се *** по-добре, защото като съм пиян използвам повода да съм по-груб с жената - пляскане, шамарчета по лицето, стискане по гушката, дърпане на косата, плюене, обиди и т.н. Отзад също й го слагам и после се оправдавам, че съм бил пиян и затова съм бил толкова груб. Виждам я, че й харесва ама иначе мрънка и се кандърдисваме. Явно е част от цялостния план за манипулация и контрол. Както и да е.. ЧНГ на всички!
4
3
 
0
 
! Отговори
Кметът на Симитли преди 4 месеца
До 4. Прав си!
3
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Питайте разплутата по корем Тиква. Макар че, може би нанкаше като бебе заради пачките и кюлчетата, а не от уискито.
2
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Искате да кажете *** по добре ?
1
9
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Моят баща е на 88 години и до ден днешен алкохол и хапче в устата си не е сложил. И не пуши и се чувства прекрасно. Нищо не го боли. А ние нямаме и 50, и се наливаме като бъчви и после на 50-60 по-болни и от него. Татко казва, че алкохолът и цигарите са грях.

Спонсорирани публикации