Рекордната суша в Амазонка била заради климатичните промени

Глобалното затопляне направи 30 пъти по-вероятно засушаването
54
Рекордната суша в Амазонка била заради климатичните промени
Снимка: Pixabay

Климатичните промени са основният виновник за рекордна суша в амазонските тропически гори, която пресушава реките, убива застрашени делфини и преобръща живота на милиони хора в региона, предаде Ройтерс, като цитира ново проучване.

Глобалното затопляне направи 30 пъти по-вероятно засушаването, доведе до екстремно високи температури и допринесе за намаляване на валежите, показва анализ на "Уърлд уедър атрибюшън" (World Weather Attribution) - международна организация, обединяваща учени. Проучването се фокусира върху периода между юни и ноември миналата година.

Сушата, която засегна всички девет страни от тропическите гори на Амазонка, включително Бразилия, Колумбия, Венецуела и Перу, се очаква да се влоши през 2024 г., след като дъждовният сезон започне да отминава през май, съобщиха учени пред Ройтерс.

Опазването на амазонските дъждовни гори, които са най-големите в света, се смята за жизненоважно за ограничаване на изменението на климата заради огромните количества парникови газове, които дърветата в района поглъщат. Сушата доведе до понижаване на нивата на реките в някои части на региона, като те достигнаха най-ниските стойности в историята.

"Трябва да сме наистина загрижени за здравето на амазонските гори", казва Реджина Родригес, съавтор на проучването и изследовател от Федералния университет на Санта Катарина в Бразилия.

Експерти твърдят, че сушата може да влоши горските пожари, които в съчетание с климатичните промени и обезлесяването да насочат Амазонка по-бързо към точката, от която няма връщане - биомът ще пресъхне и ще престане да бъде буйна дъждовна гора, отбелязва Ройтерс.

Периодичното затопляне в източната част на Тихия океан, известно като Eл Ниньо, също допринася за намаляването на валежите, но не и за по-високите температури, показва проучването, цитирано от Ройтерс.

Въпреки че регионът е изправен пред поне три други интензивни засушавания в последните 20 години, обхватът на последното е безпрецедентен и засяга целия басейн на Амазонка, казва Родригес.

В Бразилия голям приток на река Амазонка достигна до най-ниската си точка, откакто се води статистика от 1902 г., а по-малките потоци на практика изчезват.

"Водните пътища пресъхнаха за броени месеци. Хората бяха принудени да предприемат дълги пътувания, влачейки лодки през пресъхнали участъци от реката, за да стигнат до храна, лекарства и други стоки от първа необходимост", казва Симфиуе Стюарт, изследовател в нидерландския Център по въпросите на климата към Червения кръст и Червения полумесец и съавтор на изследването.

Бразилски изследователи твърдят, че ниските нива на водата и високите температурите са довели до смъртта на поне 178 от застрашените розови и сиви делфини в река Амазонка през миналата година. Хиляди риби също са загинали поради ниските нива на кислород в притоците й, припомня Ройтерс./БТА,  Теодора Славянова/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още по темата: сушаамазонка
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Хората трябва измират! Природата си знае работата. Колкото повече се правим на интересни толкова повече планетата ще ни удря със унищожителни стихии. Още нищо не сме видели! В старите книги пише че един ден когато хората станат нетърпимо лоши ще се отвори земята и ще погълне човешката цивилизация в огнената бездна. Ще има големи земетресения, урагани със скорост на 500 километра в част и големи цунамита които унищожа за часове 70% от градовете щото те са по бреговете.
9
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Не вали - заради климатичните промени. Вали - заради климатичните промени. Да, знаем си :) До скоро ни убеждаваха, че имунитета от ваксината е по-силен от естествения. Онзи ден тук писаха, че естествения имунитет е по-добър. Явно е според това кой плаща дотацията!
8
2
 
6
 
! Отговори
Шаши преди 3 месеца
Изсичат за да докажат уж някакво завишаване на CO. Подлудиха ни със зелени глупости. Само правят нещата скъпи и сложни
7
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Да палнат още десетина футболни игрища гори за добрутро и да обезлесят територии с размерите на малка държава за година и да питат после кой им е напълнил памперсчето. Не може да сечеш до безобразие и да булдозиш на ред и после да виниш някакво глобално затопляне. Алигаторите им ще из пу кат от горещини и всичко ще стане сахара 2
6
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Няма никаква наука в този буламач по-горе - само свободни съчинения и сектански клетви. Когато климата на нашата планета се затопля, има повече валажи, обратно при застудяване те са по-малко - това е неизбежен природен закон! Логиката е елементарна, по-високи температури, повече изпарена вода. Това че амазонската гора поглъща СО2, но и освобожда същите количества при листопад, измиране или изгаряне. Само водораслите и фитопланктона могат да извлекат СО2 успешно.
5
5
 
5
 
! Отговори
Дървосекач преди 3 месеца
Тази смотана природа пак ни обърна гръб !
4
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Амазонската джунгла не спира да се изсича.Местните правителства са виновни , но действия не се предприемат от никой.
3
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Оф и днеска ли ?
2
2
 
8
 
! Отговори
Русия преди 3 месеца
А вий какво очаквахте? Демократичното сякъне на дървета ли!
1
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
я сега напишете колко 60%+ от амазонската джунгла е изсечена....