Трябва ли новият вариант C.1.2, появил се в Южна Африка, да ни безпокои?

Той вече е стигнал до Европа
3 сеп 2021 12:57, Нели Христова
90
Трябва ли новият вариант C.1.2, появил се в Южна Африка, да ни безпокои?
Снимка: Pixabay

Още един нов вариант на COVID-19 се появи в Южна Африка, а информацията за него обиколи целия свят.

В понеделник Националният институт по заразни болести в Южна Африка издаде сигнал за "вариант C.1.2", като заяви, че е бил открит във всички провинции в страната, но с относително нисък процент.

C.1.2 е открит за първи път през май, се казва в сигнала, но "Делта" все още е доминиращият вариант, разпространяващ се в Южна Африка и света. В предпечатна, нерецензирана статия, публикувана за варианта, се казва, че C.1.2 "оттогава е открит в повечето провинции в Южна Африка и в седем други държави, обхващащи Африка, Европа, Азия и Океания".

Родът C.1.2 привлече вниманието на учените, тъй като въпреки ниския си процент в популацията, той притежава мутации в генома, подобни на тези, наблюдавани при варианти, предизвикващи загриженост, като "Делта" варианта, както и някои допълнителни мутации.

Ето какво знаем за него:

Световната здравна организация определила ли го е като вариант на интерес или притеснение?

Все още не. Националният институт по заразни болести продължава да следи честотата на C.1.2 в популацията и да проверява как се държи. Все още се провеждат и тестове за оценка на въздействието на мутациите, които притежава, върху инфекциозността и резистентността към ваксините. Досега вирусът не отговаря на критериите на СЗО, за да се квалифицира като "вариант на безпокойство" или "вариант на интерес".

Вариантите, причиняващи безпокойство, като "Делта", са тези, които показват повишена преносимост, вирулентност или промяна в клиничното заболяване и намалена ефективност на обществените здравни и социални мерки.

Интересни варианти са тези, за които е доказано, че причиняват предаване от общността в множество клъстери, и които са били открити в множество държави, но все още не е доказано, че са по-вирулентни или преносими.

Тогава защо беше издаден сигнал?

Според д-р Меган Стеййн, вирусолог и преподавател по имунология и инфекциозни заболявания от Централното клинично училище на Университета в Сидни, това се дължи на специфичните мутации, които съдържа C.1.2.

"Вариантът съдържа доста ключови мутации, които виждаме в други варианти, които са се превърнали във варианти на интерес или загриженост", обяснява Стеййн пред The Guardian. "Всеки път, когато видим тези конкретни мутации, бихме искали да следим варианта, за да видим какво ще направи."

Ще отнеме известно време на учените да направят лабораторните тестове, за да видят дали вирусът всъщност е по-заразен, казва тя.

"Въпреки че можем да кажем, че той има няколко ключови мутации, които са направили други варианти са по-инфекциозни, често откриваме, че мутациите работят в синергия заедно, което като цяло може да доведе до по-заразен вирус, но и до потенциално или по-слаб вирус. Всички тези изследвания в лабораторията отнемат доста време. Предстои много работа", обяснява тя.

Има ли шанс този вариант да изчезне?

Да. Вариантите на COVID-19 се появяват през цялото време и много от тях изчезват, преди да станат истински проблем. Много варианти на вируса са много крехки.

"C.1.2 би трябвало да бъде доста добър, доста подходящ и доста бърз, за ​​да надмине "Делта" на този етап", казва Стеййн. "Мисля, че все още сме в момент, в който вариантът може да изчезне, тъй като разпространението е наистина ниско."

"Видяхме това с "Бета" варианта и други притеснителни варианти, при които изглеждаше, че може да има проблем - при тях дори имаше области, където те се предаваха и се разпространяваха доста добре. Но така и не се задържаха с течение на времето и бяха изместени от други варианти на безпокойство, които са в състояние да предават по-бързо. И така те просто по същество умират. Това лесно може да се случи с C.1.2", допълва експертът.

Какво имат предвид учените, когато говорят за "по-подходящ" вариант?

Използвайки "Делта" като пример, това означава, че е вирусът е придобил някои мутации, които му позволяват да се репликира по-бързо и да влиза в клетките по-ефективно.

"Ние го наричаме "афинитет" - способността, чрез която вариантът може да се захване и прикрепи към рецепторите на гостоприемника, които позволяват на вирусни частици да проникнат в клетките", обяснява Стеййн. "Вариантът е по-добре подготвен за да се хване за клетките, да влезе и да започне инфекция. И тогава изглежда, че се възпроизвежда и малко по-бързо, така че прави повече вирусни частици за по-кратък период от време. "

Знаем ли дали ваксините ще бъдат ефективни срещу C.1.2?

"Можем да направим образовано предположение въз основа на някои от мутациите, които има, тъй като са подобни на това, което сме виждали в други варианти като "Бета" и "Делта", казва Стеййн.

"Според нас серумът няма да се неутрализира толкова добре, колкото срещу предшествения щам. Но докато не направим някои експерименти, това мнение е наистина спекулативно. Трябва да имаме предвид, че досега ваксината изглежда, че се държи наистина, наистина добре по отношение на предотвратяването на тежка инфекция и хоспитализации и смъртни случаи от различни варианти. Те наистина са добри в предотвратяването на това.

Сеййн казва, че няма нужда от паника.

"Важно е обаче да следим и другите варианти", допълва тя.

Националният институт по заразни болести на Южна Африка заяви: "Ние сме предпазливи относно последиците, докато събираме повече данни, за да разберем вируса от тази линия. Въз основа на нашето разбиране за мутациите в този вариант, ние подозираме, че той може да е в състояние да избегне частично имунния отговор, но въпреки това, че ваксините ще продължат да предлагат високи нива на защита срещу хоспитализация и смърт".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
19
 
! Отговори
Какво има в Ъпдейта преди 2 години
Тоя модел е със зелени реснички. Стария по-ми харесва. Няма да се ъпдейтвам с новия модел.
15
1
 
16
 
! Отговори
Кал-Ел Ел-Архимед преди 2 години
Дайте ми опорен флакон и достатъчно дълъг магнит, и ще повдигна Пландемията.
14
3
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мен вече никакъв вариант не ме безпокои. Втръснахте ми до дупката на дъното на пещерата. Гадни сте. Аман! Боцкайте се, маскирайте се, спазвайте си социални дистанции, но мен ми писна окончателно.
13
2
 
10
 
! Отговори
Antvx преди 2 години
Като деца пишехме преразказ по картина. Реална.А тези по едно "компютърно генерирано изображение" цяла дисертация написали... Още ли търсят първообраза на туй нещо или мислят че ние сме забравили??...
12
2
 
2
 
! Отговори
аа преди 2 години
очаквам с нетърпение бая джърналисти да изпукат бързо от него
11
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да се безпокият ваксърите, на мен ми е все тая какви щамове има, 99.96% шанс за оцеляване.
10
0
 
20
 
! Отговори
Прост и глупав преди 2 години
Ам чи ами ъъъъ трябва!На мен живота ми е толкова спокоен,тих и подреден,че все за нещо трябва да се притеснявам.Ей на ще се тревожа за новият вариант C.1.2.На кому са нужни такива новини???
9
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако непрекъснато се появяват нови варианти,непрекъснато ли ще ни боцкат?
8
0
 
32
 
! Отговори
ПЛАНдемия преди 2 години
Хаха вече никой не ви вярва
7
1
 
28
 
! Отговори
Кал-Ел преди 2 години
Вируси ще има, докато има кой да вярва в тях.
6
34
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да ни безпокоят безразсъдните българи,които не вярват ,че има опасен вирус и правят каквото си искат.А после страдаме всички.
5
2
 
47
 
! Отговори
Нормален човек преди 2 години
В България първата стъпка е направена! Бяха спрени онези 1000 лв. за "първа линия", което е добро начало! Сега трябва да разрешат аутопсиите на починалите от ковид и нещата ще тръгнат в правилната посока.
4
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Този вирус ще мутира дотогава докато има приемници. А приемниците са 7 милиарда. Ще трябват стотици години за да се омаломощи и изчезне. Това означава към 3 500 година вероятноста да изчезне е голяма. Не се майтапя ако някои така си мислят.
3
2
 
31
 
! Отговори
Не, преди 2 години
след като е ясно, че това е ИГРА...Както има начало, така има и край.....
2
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
обезспокоително е какво искат да постигнат елита на света.
1
1
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само ваксърите трябва да се безпокоят.