Страна „като една човешка длан“, а имената за селата явно са малко.
Оказва се, че 1200 села в България си делят 495 имена. Например Александрово, Изгрев и Ново село са имена на по осем села в страната.
По шест населени места стоят зад имената Бенковски, Зорница и Лясково.
Орешец пък е име на две села във Видинско и на още три в други райони на страната. Има и други шест двойки села с еднакви имена в една и съща област, но те нямат адаши в други области.
При градовете определено има по-голямо разнообразие – само Бяла, Варненско и Бяла, Русенско, се повтарят. Е, има и едно село Бяла, в Сливенска област.
Имената на други градове имат далеч повече повторения сред селата – примерно градовете Белица и Николаево са адаши с по пет села.
И ако е ясно защо толкова много населени места се казват Ново село или Орешец, с какво ли са се прочули хората от Вещица или Къртожабене, че така да нарекат селата им...
За с. Къртипъня може да се предполага, че има връзка с изкъртването на някакъв пън, но е любопитно къде са тъпкали лещата в Тъпчилещово.
Името Краводер е ясно, макар и не особено благозвучно, чудно обаче откъде са се взели камилите в с. Камилски дол.
Справка в Националния регистър на населените места, направена от БТА, показва, че у нас доста села носят имената на други държави. Например на четири места в България има Косово и на две – Черна гора.
На наша територия има и един Бутан и един Оман.