30 г. по-късно – природата в Чернобил цъфти!

Оказва се, че резерватът е пълен с лосове, елени, вълци...
Обновена: 6 окт 2015 13:37 | 6 окт 2015 13:15,
82
30 г. по-късно – природата в Чернобил цъфти!
Снимка: Reuters, архив

Близо 30 години след ядрената авария в Чернобил районът е еволюирал от бедствена зона в природен резерват, обитаван от лосове, елени и вълци, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Current Biology".

Забележителният обрат в района, обявен за постоянна необитаема зона за хора след инцидента през 1986 г., кара учените да смятат, че радиационното замърсяване не пречи на дивия свят да процъфтява. Специалистите освен това обръщат внимание на благоприятния ефект от човешкото отсъствие върху популациите на диви бозайници.

"Когато хората не са наоколо, природата процъфтява - дори на мястото на най-сериозната ядрена авария в света. Напълно е възможно броят на дивите животни в Чернобил сега да е по-голям, отколкото преди инцидента", казва Джим Смит от университета на Портсмут във Великобритания.

След пожара и експлозията в атомната електроцентрала в Чернобил през 1986 г. облаци от радиоактивни частици изпълват въздуха. Хиляди хора напускат района и никога не се завръщат. Смит и колегите му се възползват от възможността да изследват какво се случва с дивата природа в обезлюдената зона.

Направени по-рано проучвания са показали сериозни радиационни ефекти в т.нар. Чернобилска зона на отчуждение с площ 4200 квадратни километра и понижен брой на популациите от диви животни.

Нови данни обаче разкриват, че популациите на диви бозайници са се "съвзели бързо". Наблюдава се относително изобилие от различни видове елени, лосове и диви прасета, като броят им е приблизително същият като в четири незасегнати от радиация природни резервата в района. Вълците в и около Чернобил са седем пъти повече, отколкото в резерватите.

"Фактът, че голям брой животни благоденстват на мястото на ядрена авария разкрива издръжливостта на дивата природа, когато е освободена от човешко присъствие", казва един от съавторите на проучването, Джим Бийзли от университета на Джорджия в САЩ.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
13
 
14
 
! Отговори
вв преди 8 години
Кефи ме колко сте лицемерни. Човека това, човека онова...вие какви сте? Седите си на дървените бюра и столове, ползвате лаптопи и телефони, дето имат метали,които ще се разградят след 1000г ,ама иначе "човека това, човека онова". От къде мислите ви идват гардеробите, столовете, моливи, пластмаси, коли не карате ли?
11
3
 
14
 
! Отговори
ББ преди 8 години
А и тиквите са доста по-големи от нашите.
10
1
 
41
 
! Отговори
Морфиъс преди 8 години
Въпросът никога не е бил дали след катастрофа земята ще оцелее. Въпросът винаги е бил дали човечеството ще оцелее.
9
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В демилитаризираната зона между двете Кореи е същата работа. Животните имат нужда освен от чиста природна среда, и от спокойствие.
8
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Човека е *** и това е неговото бъдеще - ядрено самоунищожение и възстановяване на природата без нас, това ме кара да се замисля, че може би наистина сме посяти от някоя друга планета и паразитирайки я съсипваме в момента.
7
4
 
22
 
! Отговори
No more преди 8 години
"...и в Чернобил е пролет - тревичките синеят, птичките лаят..."
6
3
 
13
 
! Отговори
Егати преди 8 години
Ядеш, и ставаш Хълк !
5
3
 
27
 
! Отговори
www преди 8 години
До АнонименНе знам дали лосовете фосфоресцират, ама ако на вълците им поникнат титаниеви зъби, ще стане като във филм на ужасите :)
4
1
 
57
 
! Отговори
А.В. преди 8 години
Човекът е голяма напаст, където мине, трева не никне.
3
1
 
61
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Изводът е, че от човека по-лош Чернобил няма.
2
1
 
49
 
! Отговори
www преди 8 години
"Специалистите освен това обръщат внимание на благоприятния ефект от човешкото отсъствие върху популациите на диви бозайници."Това е краткото и ясно обяснение на феномена.
1
9
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Лосовете нощно време фосфоресцират ли?