Неочаквано: Карл Маркс е популярен днес сред младите

"Неговото име ще пребъде през вековете, както и неговите трудове!"
2 май 2018 22:26, Елка Василева
214
Неочаквано: Карл Маркс е популярен днес сред младите
Снимка: архив, Reuters

За да стигнеш до Карл Маркс, трябва да минеш покрай много, много капиталисти. В лондонския район Хайгейт, където е погребан, имат адреси супербогати хора, които харесват да живея в "затворени общества", заобиколени от стени. Входът за гробището на Хайгейт струва четири лири (5,50 долара), но поне върви заедно с карта, която показва най важните гробове. Само едно име е отпечатано в червено: Маркс.

Още отдалеч през дърветата се вижда характерната буйна коса. След няколко крачки човек застава пред бронзовия бюст, поставен през 1956 г. от Комунистическата партия на Великобритания. Някои смятат, че той изглежда суров и неприветлив с тези рунтави вежди. Други казват, че изглежда великодушен. И ако на пиедестала не беше гравиран надписът "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!", може да си помислиш, че тук е погребан Дядо Коледа, пише ДПА.

Всеки, който намери време да прекара един следобед с "Чарли", бързо ще установи, че 200 години след рождението му на 5 май 1818 г. в Трир, Германия, и 29 години след падането на Берлинската стена, Маркс днес е обект на култ. Около пиедестала са оставени цветя, свещи, а неотдавна и един пресен ананас. Потокът от посетители е непрекъснат. Повечето от тях са млади и идват от всяко кътче на земното кълбо.

Маркс се завръща още от международната финансова криза през 2008 г. Отчасти това се дължи на факта, че междувременно е бил открит от ново поколение - млади хора, които нямат съзнателен опит от Студената война. За тях Маркс не е нито Спасител, нито Сатана, а просто значим философ.

В "Манифеста на комунистическата партия" има пасажи, които може би са стреснали някои от съвременниците му, но не и читателите от 21-ия век. През 1848 г. той предвижда "постоянно революционизиране на производството, непрекъснато влошаване на всички социални условия" - прогноза, направена по време, когато в някои региони на Германия индустриализацията дори още не е започнала. Или това: "Буржоазията чрез експлоатацията на световния пазар придава космополитен характер на производството и потреблението във всяка страна". В днешно време този термин би бил глобализация.

Потвърдено е и предположението на Маркс, че капитализмът се стреми към концентрация, към формирането на шепа международни корпорации. Неговите теории за кризите днес са "много актуални" според Ханс Вернер Зин, бивш директор на Института за икономически изследвания ИФО - един от водещите в Германия центрове за икономически проучвания.

Но Маркс е предвидил правилно не само икономическото развитие, а и сливането на културите. "Интелектуалните творения на отделните народи стават обща собственост", предрича той далеч преди да има Холивуд, Мики Маус или смърфове.

Но най-голямата грешка на германския филофоф е подценяването на способността на капитализма да се приспособява. Тъкмо защото около 1900-ната година "имотната класа" се опасява от комунистическо въстание, тя се обръща към работниците и ги въвлича в капиталистическата система. Разширяват се избирателните права и се въвеждат социални реформи. В резултат очакваната от Маркс революция никога не се случва на Запад.

По този въпрос днес той би възразил, че нископлатеният сектор просто е бил прехвърлен извън Европа. "Натрупването на богатство на един полюс представлява, следователно, същевременно натрупване на бедност, изтощителен труд, робство, невежество, бруталност и нравствена деградация на противоположния полюс", пише той в "Das Kapital" ("Капиталът"). В днешния свят тези думи може да бъдат отнесени към фабриките за експлоатация в Бангладеш.

Освен това в много западни страни социалната държава е в отстъпление. Една от възможните причини за възраждането на интереса към Карл Маркс е увеличаващата се пропаст между бедни и богати. Между 1930 и 1980 г. отношенията между тези две прослойки са били до голяма степен стабилни, пише блестящият френски икономист Тома Пикети в бестселъра си "Капиталът през 21-я век".

В надпреварата с комунистическия Източен блок почти всички капиталистически държави активно се стремяха към преразпределение на богатството. "Кой днес знае, че през 50-те години най-високата подоходна данъчна ставка в САЩ беше над 90 на сто, а във Великобритания почти 100 процента, въпреки че накрая всъщност никой не плащаше това?", пита Юрген Нефе в своята нова биография на Маркс.

Тогава политици като президента на САЩ Роналд Рейгън и премиера на Великобритания Маргарет Тачър се върнаха към "чистия капитализъм от 19-ия век", казва Пикети. Тезите на Пикети са спорни, но поне един въпрос е от значение в днешно време, какъвто е бил и в зенита на индустриализацията през 19-ия век. Това е въпросът, който измъчва Маркс през целия му живот: Как да се разпределя справедливо богатството?

Той е съставил политическа програма за премахване на буржоазията, въпреки че самият той много е държал на буржоазния си статут с прислуга, ваканции на море и уроци по пиано за децата. Планирал е диктатура на пролетариата, въпреки че не имал почти никакви контакти с работници. Малкото такива случаи обикновено са приключвали с крах. Веднъж, когато се опитвал да посредничи в уличен бой, работниците се опълчили срещу него и даже му оскубали брадата.

Кой е бил Карл Маркс? Всяко поколение стига до своя отговор. Но онова, което остава валидно, са думите на неговия съвременник и съавтор на "Комунистическия манифест" Фридрих Енгелс от надгробното слово за Маркс в Хайгейт през 1883: "Неговото име ще пребъде през векове, както и неговите трудове!".

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


214
Още по темата: Карл Маркс
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
123
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Потреблението на основните хранителни продукти при соца на глава от населението е било ПОВЕЧЕ, отколкото при евроатлантизма и демокрацията където няма дефицит на стоки и магазините са пълни, но народа нещо не купува...странно...
122
4
 
4
 
! Отговори
Циник до Всеволод 2 преди 6 години
ТЕ КОМУНИСТИТЕ - НИ НАПРАВИХА - ТОВА КОЕТО СМЕ ДНЕС! ИЗОСТАНАЛА, НЕКОНКУРЕНТНОСПОСОБНА ПРОВИНЦИЯ...НЕСЪУМЯВАЩА ДА ПРЕСКОЧИ СМЕШНИТЕ 70 ГОДИНИ - ГИБЕЛЕН КОМУНИЗЪМ!ГРАДОВЕ - ДЪРЖАВИ КАТО ХОНГ-КОНГ СА НА СВЕТЛИННИ ГОДИНИ ПРЕД НАС!И ПО СТАНДАРТ НА ЖИВОТА, И ПО ДОХОДИ, И ПО СТАБИЛНОСТ, И ПО НАСЕЛЕНИЕ ..ЗА ТЕХНОЛОГИИ - ДА НЕ ГОВОРИМ!!!
121
4
 
5
 
! Отговори
Циник до Всеволод преди 6 години
Никъде не видях отговор на поставения от мен Въпрос?Защо Швейцария е Швейцария - без Маркс и Енгелс...а България...Румъния...и останалия соц.лагер са koчини?Не ми говори за времето на Тошо!И до днес - 99% от селата в България - нямат канализация! Ела виж немско село в Бавария - и го сравни с нашите от соца - кирпичените варосани къщи - още се слягат под проливни дъждове!1.20лв. човекочас в ТКЗСто, и крадене като за последно! Комунистическа пропаганда тръгнал да ми прави! ТЕ! КОМУНИСТИТЕ НИ
120
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименТцъ, Исландия е по добре от Дания.
119
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди 89та имаше гарантирана работа за всеки с която човек можеше да живее спокойно и да си покрива всички разходи без ни най-малко да се тормози и измъчва как ще плати парното и дали ще има пари да купи храна за децата си. Хората ходеха на работа и бяха сигурни, че резултатите от техният труд ще се използват за благото на обществото и няма да отидат в джобовете чорбаджията за джипове, вили, и 14 годишни манекенки от агенциите за секс оргии на яхтата.
118
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 109 Дания е нещо като. Гърция. Но имат късмета , че граничат с Германия И много германски фирми им държат над 80% от икономиката с инвестиции като MAN В ЗЕМЕДЕЛИЕТО ЧУЖДЕНЦИ им работят а датчаните се водят пройзводители.но с немска техника.
117
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Търся прясно българско агнешко месо, пазарът ми предлага замразено от Нова Зенландия. Викам защо така бе друже, а той ми отговаря такъв е пазарният принцип. Викам ама нали търсене и предлагане, аз търся, ама ти не ми предлагаш, не е честно, а пазарът ми вика нищо не разбираш от пазарна икономика, ти си камунизд от закостенелите, бетонова глава и пр.
116
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Преди 89та бяхме покорни на СССР и в замяна получавахме гаранция за националната сигурност, нефт, газ, и Русия изкупуваше българските стоки.Днес пак сме покорни и в замяна получаваме правото да мием улиците на Запад, да не произвеждаме нищо и всичко да се внася и миячите на запад да пращат пари на близките си в България да купуват вносни западни стоки.
115
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За да видите капитализъм - започнете работа за голяма международна фирма - човек се чувства като просто гайка в машината.
114
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименА какво ще кажеш за ОАЕ и Дубай?
113
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 111По времето на соца имаше Кореком за другарите, те ходеха да обядват и вечерят БЕЗПЛАТНО в специален ресторант в хотел Рила в София, имаше и показни магазини където народът плебей можеше да види невиждано чудо като банани за половин заплата.Ай с.....
112
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Норвегия е добре, защото еврейски батальони верни на Хитлер. Побеждават и отблъскват в жестоки сражения армията на Сталин. Така запазват територията си от социализма и влиянието от СССР.
111
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
70-те и 80-те демократична Южна Корея която вече 30 години под американско партньорство е по-зле от България в която вече 30 години има социализъм, тогава те дори телевизори не са произвеждали а България произвежда още от 50те години телевизири. Много по напред сме били от Южна Корея? А какво щеше да бъде днес ако социализмът беше останал?
110
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ще пиша на пазарната икономика да ми предложи български чесън вместо китайски комунистически такъв. Но не и знам адреса! Моля, помогнете!
109
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До *** до ВсеволодНужник - може би Братислава и Словакия като цяло и Полша. Бившото ГДР е доста добре.
108
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименА какво ще кажеш за Тайланд и Сингапур?
107
2
 
2
 
! Отговори
У нас крадат преди 6 години
Да напомним формулата з а просперитет пари стока пари прим..У нас престъпници на власт ограбват милиарди годишно от народа и ги перат само за ненужни нагло корупционни цели.Капитализма просперира благодарение на достойно заплащане на милиони трудещи се ,обезпечаващи принадена стойност на капиталистите..Сега нагли престъпници маскирани като Еврокомунисти/социалисти и подобно/грабят до 20% допълнително чрез нагло престъпен ДДС.
106
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
По времето на соца в магазините се продаваха сирене и кашкавал от мляко и месо от месо.
105
3
 
5
 
! Отговори
Чудесата на пазара преди 6 години
Пазарният принцип - що е то, яде ли се? При соца на пазара Георги Кирков се намираха много по-евтини и висококачествени храни отколкото днес на Женския пазар. Пазарно чудо или просто при соца имаше свръхефективен пазарен принцип?
104
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До *** до ВсеволодА какво ще кажеш за Дания и Норвегия - капиталистически страни със социалистически елементи?