Бизнесът в кризата: Най-трудно му е да осигури пари за заплати

Кои мерки ще имат най-голям ефект според фирмите?
37
Бизнесът в кризата: Най-трудно му е да осигури пари за заплати
Снимка: БГНЕС

Да плаща заплати и осигуровки е най-трудно за бизнеса в условия на криза. Това показват данните от онлайн анкетно проучване на Българската стопанска камара сред 584 управители и собственици на фирми в цялата страна. Проучването е проведено в периода 2-8 май 2020 г. съобщиха от пресцентъра на работодателската организация.

Резултатите отразяват преимуществено състоянието сред микро- и малките предприятия в търговията и услугите - сектор, който преобладава в БВП и е най-много засегнат от кризата и ограниченията, свързани с COVID-19.
73 на сто от анкетираните са били принудени да съкратят част или целия си персонал вследствие на кризата, а 15 на сто са намалили трудови възнаграждения.

До 20 000 лв. на месец са необходимите ликвидни средства за покриване на разходите в следващите три месеца (в т. ч. заплати, осигуровки и данъци) за около 57% от анкетираните. Всяка четвърта компания се нуждае от 20-50 хил. лв. на месец, а всяка десета - от над 100 000 лв. ликвидни средства за месечна издръжка.

34 на сто от анкетираните очакват да възстановят бизнеса си в рамките на около година, други 33 на сто очакват това да се случи за повече от година. Оптимистите, които смятат, че ще успеят да се възстановят веднага след падането на извънредното положение, са едва 1.2 на сто, а крайните песимисти, които не очакват да се възстановят изобщо, са 2.4 на сто. Общо около 29 на сто от участниците в анкетата виждат възможности за възстановяване в рамките на 3-6 месеца.

Почти половината от участниците в анкетата са наясно с антикризисните мерки, които предлага българското правителство за подкрепа на бизнеса, 38 на сто имат частична яснота, а 15 на сто изобщо не са наясно каква помощ могат да получат за справяне с проблемите, породени от COVID-19.

Възползвалите се от мярката 60/40 са около 4 на сто, 6 на сто планират да кандидатстват, а 8.5 на сто се колебаят. 81.5 на сто от анкетираните оценяват мярката 60/40 като неефективна.

15 на сто от анкетираните планират да кандидатстват по някоя от мерките по линия на Българската банка за развитие (ББР), а 32 на сто все още се колебаят дали да пристъпят към подобен ход. 53 на сто са категорични, че мерките чрез ББР не отговарят на нуждите им.

Намаляването на ДДС за храни и лекарства като антикризисна мярка подкрепят 86 на сто от участниците в анкетата, против са 5.6 на сто, а около 9 на сто се колебаят.

74% са убедени, че е необходимо временните мерки в подкрепа на бизнеса да продължат и след края на кризата. 7 на сто са на противното мнение, а останалите се затрудняват да преценят.

Според анкетираните най-голям ефект биха имали фискалните мерки (разсрочване на задължения до края на 2021 г., създаване на възможност за ползване на данъчни облекчения, освобождаване от плащане на част от патентен данък или местни такси). Така смятат 65 на сто от участниците в анкетата.

Според други 53 на сто най-важни са финансовите мерки, вкл. кредити при облекчени условия, схеми за безвъзмездна помощ с определен фокус - за запазване на заетостта, за обучение и др. 22 на сто от анкетираните очакват специфични за отделни отрасли мерки, като например, ваучери за туристически услуги, временна финансова помощ за фирмите от сектора, намаляване на ДДС за определени стоки и услуги и др.

Почти половината от анкетираните (48 на сто) декларират, че кризата не е довела до увеличение на задълженията им към други фирми, но 45 на сто са на обратния полюс - техните задължения са се увеличили с до 100 000 лв. Между 100 и 200 хил. лв. ръст на задълженията декларират 5.5 на сто от участниците в анкетата, а 1.7 на сто са анкетираните, които имат над 200 000 лв. ръст на задълженията към контрагенти.

Аналогично е положението със задълженията към държавата. 45 на сто от анкетираните нямат задължения към държавата, 48 на сто обаче са с до 50 000 лв. ръст на задълженията вследствие на кризата, 5.5 на сто между 50 и 100 хил. лв., а над 100 хил. лв. дължат 1.4 на сто от анкетираните.

58% от участниците в анкетата нямат невзети от други фирми суми за услуги и/или продукти, 34 на сто очакват вземания в размер на до 100 хил. лв., 5.6 на сто - над 200 хил. лв., а между 100 и 200 хил. лв. неполучени вземания декларират 2.4 на сто от анкетираните.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


37
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
1
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
И защо да им вярваме на тия серсеми бизнесмените. Достатъчно е личната им собственост да се види и ще стане ясно защо не могат да плащат заплати а искат някой да им работи нон стоп па и недоволни. Айде всички да фалирват и като останалите да си ръфат лактите. Па може и някой по заможен от тях да ги наеме на работа за 500 лв
27
1
 
2
 
! Отговори
Баровеца-СФ преди 3 години
Трудно ли е за бизнеса :) ! Политиката примерно в охранителна фирма е намаление на заплатата с 200лв. ,а работата на служителите е по опасна от всякога! Фирма за техника пък намаля заплатите и осигурява на 4 часов работен ден при положение,че работиш 8часа , на същото темпо и по опасно от преди епидемията!
26
1
 
6
 
! Отговори
Чукундур преди 3 години
Тя затова територията е толкова назад технически,щото тук труда е евтин.Работете серсеми да правите тарикатите богати.
25
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
този същия който плаща заплати ,като от преди 10-15 години малки и абсолютно неадекватни този,който те осигурява на минимална заплата ми истината е,че не научен да плаща,иначе пари има сметките в Швейцария са пълни,освен това са пълни с движими и недвижими активи къщи, апартаменти
24
1
 
9
 
! Отговори
Джо преди 3 години
Само един отбор в цяла България има стадион приличен и това е Лудогорец. Какво повече да говорим? 30 години разпад и унищожение. България е като една перверзна казарма в която хората само си губят времето. Всичко е на самотек и никой не носи отговорност за нищо. Само мизерията и извращенията процъфтяват.
23
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много е комично като кажат...бизнесът това, бизнесът онова...чакайте бе, къде е този "бизнес", дайте да го видим, купува ли се, яде ли се...??? 80% от т.н. "бизнес" са хотели, ресторанти и кафенета, услуги и фирми които само купуват и препродават. Останалите са IT и outsorcing, които не допринасят за БВП. С две думи, почти нищо с добавена стойност. Та този "бизнес" и без криза, пак няма да има за заплати, нито ще има кой да им работи!
22
2
 
4
 
! Отговори
Митко 19см преди 3 години
до ШенолШеноле, продължавай толкова упорито да работиш, да даваш извънредни смени, няма събота, неделя, празник, пък догодина може още по-новата S класа да си купя.Подписшефа ти
21
2
 
1
 
! Отговори
гражданин преди 3 години
кАКе възможно вМВР Армията и държавната администрация може да получават пенсия и заплата а в останалите сектори които осигуряват бюджета на държават да няма пари за заплати .Недопустимо е това което се случва в България като страна в ЕС единствена да има АПЗ КЪДЕТО ХИЛЯДИ ПЕНСИОНЕРИ ИЗТОЧВАТ БЮДЖЕТА и НОИ .
20
7
 
1
 
! Отговори
До Роко преди 3 години
Вярваш ли си като пишеш такива гл.упос.ти? Няма чистачка по света, която до взима повече от ИТ специалист, но има доста български ИТ спецове, които взимат по-големи.заплати от колегите си в Германия.
19
1
 
8
 
! Отговори
Сашо преди 3 години
Накратко: пари за заплати няма защото се дават за осигуровки. Иронията е че осигуровките нищо не осигуряват.
18
1
 
1
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 3 години
Епиграма : По света и у нас - Милиони истукани бродят като истукани. В превоза пък горките-ощетени са крадците. Никак не се колебайте бързо помощи им дайте.Автор: Георги Илиев Митев. Потърпевш от милицията, военните, полицията, медиците ,институции и граждани. Трето поколение репресиран. Град София (2020).
17
4
 
8
 
! Отговори
Роко преди 3 години
Заклевам се никога вече да не работя за български работодател. Те са неграмотни, алчни, нагли и некомпетентни. Чистачка в Германия изкарва повече от компютърните ИТ спецове у нас. Защо ли? Защото в България основната религия е социализма.
16
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само да попитам по време на разцвет тези фирми повече данъци ли са плащали? 60/40 е кражба от данъкоплатците! Намаление на Ддс и данък печалба нетрябва да се разрешават. До март догодина ще си избият парите с увеличени цени!
15
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Когато един бизнес фалира се появява друг печеливш. Няма нужда да се подкрепят фирми по никакъв начин, защото лесно усвояват пари и фалират. Принципно трябва да се забрани строителните фирми да правят за всеки блок нова фирма, а това се постига лесно със зверски изисквания към новите строителни фирми! В ресторантите масите трябва да са поне на 2.5 м разстояние.
14
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Започнаха вече да ловят риба в мътна вода! Почнаха да предлагат работа за 550 лева на месец, представяте ли си наглярите!
13
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На тях и преди кризата им беше трудно да дават заплати, ако можеше да им работим без пари....еееех
12
1
 
13
 
! Отговори
Дочев преди 3 години
Няма бизнес в България. Има дребен алъш вериш. Никой не мисли за създаване на работни места. Никой не насърчава работещите и произвеждащите. Държавата е абдикирала и всичко е в руини. Трябва голем рестарт на икономиката и много неща да се променят.
11
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
КОЙТО МУ Е ТРУДНО ДА СЕ ОТКАЖЕ
10
1
 
19
 
! Отговори
Alastair преди 3 години
Тъй пиша: На българският бизнесмен винаги му е било най - трудно да плаща заплати. Най - лесно му е да осигурява джипове - убийци, с които синовете им да газят по пътищата. Аз като по-преди коментиралия също пожелавам фалит на всеки измислен бизнесмен. Всеки, който се отнася непочтено към работниците си ДАНО ДА ФАЛИРА.
9
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 8Само един некадърник ще започне да уволнява хора след няма и два месеца карантина. Неговият бизнес план е до утре или по-скоро до следващата джипка или вила.