От един украинеца беше останало малко, освен череп, издърпан от диви животни от скъсана джутова торба. Двама войници и един цивилен все още бяха в неизвестност в руините на Богородично, село в Донецка област, където лози пълзят през вратите на празните къщи, а изоставен плувен басейн се оказва пълен със слуз. Черепът вероятно е принадлежал на един от тях.
„Добри зъби. Вероятно мъж на около тридесет години“, казва спокойно Олексий Юков, оглеждайки черепа с единственото си останало око.
Юков не можа да обясни как главата се е озовала в торба до басейна. Руските войски вероятно са я опаковали в торба, когато са окупирали селото, и са я хвърлили в развалините, преди да бъдат прогонени.
По-късно през деня 39-годишният Юков, основателят на доброволческата организация „Плацдарм“, която изважда труповете на загинали във войната в Донбас, открива още седем комплекта човешки останки, този път на руски войници, също толкова разчленени.
Руснаците, на които доброволците от Платсдарм са дали номера, са били убити в бой през последните две седмици и са били оставени на фронта, под слънцето на топлото пролетно небе. № 821 е имал две православни икони в джоба си, а № 822 е имал татуиран чеченски герб на гърдите си.
Светът на Юков, изпълнен с трупове и тъжни семейства, е много далеч от хаотичната дипломатическа шахматна дъска в Турция, където руски и украински делегации пристигнаха, за да се срещнат в безнадеждни разговори за неочаквано 30-дневно прекратяване на огъня.
Юков, който е загубил дясното си око и е получил тежки рани на двата си крака при експлозия на мина по време на мисия за извличане на тела близо до Харков през септември 2022 г., говори гневно за периодичните мирни преговори.
„Могат ли да си представят какво би означавало 30-дневно безусловно прекратяване на огъня в нашата реалност?“, казва той пред The Times. „Шансът и за двете страни да излязат напред и да съберат хилядите изоставени мъртви по фронта? В реалността на нашия ад, прекратяването на огъня би било дар, изпратен от Бога.“
Европейските лидери призоваха Русия да се съгласи на прекратяването на огъня миналия уикенд, когато лидери от коалицията на доброволците се срещнаха с президента Зеленски в Киев, след като първо обсъдиха идеята в телефонен разговор с президента Тръмп. САЩ първоначално предложиха едномесечно прекратяване на военните действия още през март. Въпреки че Украйна се съгласи с плана, Русия го отхвърли.
„Тези видове преговори имат пряко въздействие върху нашата работа“, казва Юков, който основава Platsdarm преди 11 години, за да открие и репатрира загиналите след началото на първите руски атаки срещу Украйна през 2014 г. „Всяко прекратяване на огъня ни позволява да открием и върнем загиналите си у дома. Но идеята е проблем за Русия. Ако хилядите техни изчезнали войници внезапно се появят у дома в чували за трупове, може би ще трябва да помислят отново за мъдростта на воденето на война.“
Групата на Юков, състояща се само от девет доброволци, е открила повече от 3000 тела от фронтовите райони в Донбас и Харков от началото на пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г. Повече от 800 са на руски войници. Телата им са внимателно изследвани и документирани в очакване на по-късна размяна за загинали украинци.
Останалите са украинци, повечето от тях войници, които са опаковани и транспортирани до съдебни лаборатории с надеждата да бъдат идентифицирани и върнати на семействата си за подобаващо погребение.
„Не се притеснявам дали мъртвите, които откривам, са украинци или руснаци“, казва Юков, докато четирима членове на екипа му подреждат седемте мъртви руски войници в поле в Донбас за документиране, което е началото на процеса по тяхното репатриране. „Моята задача е само да свържа мъртвите с тези, които са ги обичали.“
Няколко организации участват в извличането и идентифицирането на мъртвите военни. В петък телата на 909 украински войници бяха репатрирани от руските власти. Това беше деветото подобно репатриране, включващо повече от 500 мъртви украински войници от октомври миналата година.
Броят на мъртвите, ранените и изчезналите войници от двете страни на конфликта е огромен. Украйна заяви тази година, че е регистрирала 63 000 изчезнали лица от началото на пълномащабната инвазия, като по-голямата част от тях са войници. Въпреки че се смята, че някои от тях са държани като недекларирани затворници в руската система за задържане, повечето се смятат за мъртви.
През февруари, в интервю за NBC, президентът Зеленски заяви, че 46 000 украински войници са били убити в бой, но призна, че „имаме десетки хиляди други, които са изчезнали в бой или в плен“.
Миналия месец украинските власти съобщиха, че семействата на 84 658 изчезнали руски войници, повечето от които се смятат за мъртви, са подали запитвания до горещата линия на Украинския координационен щаб за третиране на военнопленници „Искам да намеря“, търсейки информация за местонахождението на войниците.
През септември миналата година The Wall Street Journal, позовавайки се на поверителни украински оценки и западни разузнавателни източници, определи общите жертви на двете страни от февруари 2022 г. на повече от милион мъже.
Интересът на Юков към репатрирането на мъртвите започва, когато е тийнейджър. Тогава по-големият му брат го завежда в гора близо до Святогорск, за да види останките на съветски войници, убити във Втората световна война. Той е изненадан да види горския под, осеян с непогребани скелети.
„Бях наистина шокиран“, спомня си той. „Всяка година на 9 май имаме огромна церемония, за да почетем нашите славни герои от Втората световна война, но тук, в гората, те лежаха непогребани, дълго след края на войната.“
В наши дни той шофира из Донбас с екипа си в черно Mitsubishi с надпис „200“ – кодът за мъртви войници – написано на предния капак, последван от хладилен камион, пълен с чували за трупове. Понякога работата на екипа започва след обаждане от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна, с когото Platsdarm тясно координира. Друг път отделни щабове на бригади се обаждат на доброволците.
Всяка мисия започва от мястото на трупа, понякога на активна фронтова линия под артилерийски обстрел или на бивши бойни полета, като например Богородично. Мините са повсеместна заплаха. През януари 2023 г., четири месеца след като Юков губи окото си, 21-годишният член на екипа на Платсдарм, Денис Сосненко, е убит по време на мисия, когато превозното му средство прелита през противотанкова мина.
„Моите оръжия са само лопата и четка“, казва Юков. „Работим на фронта, без оръжия и само с молитвите на родителите на загиналите синове, за да ни защитят.“
Доброволците стриктно документират всеки детайл, като опаковат не само трупа, но и униформата, документите, писмата и разпръснатите зъби - всякакви доказателства, които по-късно могат да помогнат за идентифицирането на тялото. Труповете се отвеждат в морга в Славянск и оттам се разделят: руснаците отиват в склад и чакат репатриране, украинците отиват в лаборатории за съдебномедицински изследвания. Понякога мъртвите са чужденци без документи, които да ги идентифицират.
Юков казва, че през ужасите на работата си е бил поддържан от чувството за духовна връзка с мъртвите, които търси.
„Чувствам някаква връзка, събирайки костите и телата на мъртвите, давайки им шанс да се свържат отново с роднините си, да бъдат оплакани, давайки на душите им шанс да продължат напред.“
Той отново насочва мислите си към хилядите мъртви руски и украински войници, лежащи непогребани на повече от 600 мили ничия земя, и очевидната решимост на Русия да избегне прекратяване на огъня.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Да откажеш прекратяване на огъня е да оставиш войниците си мъртви по полетата“, размишлява той. „Ако само двете страни можеха да се срещнат между фронтовите линии, невъоръжени, за да съберат нашите мъртви, тогава може би хората щяха да разберат истинската цена на агресията и тази война можеше да спре.“