Родните университети най-харесвани от гърците

Има студенти и от Сейшелските острови, Мексико, Ангола, Кения
10
Родните университети най-харесвани от гърците
Снимка: Булфото, архив

Чуждестранни студенти от близо 115 държави са учили висше образование у нас през учебната 2017/2018 г., показват данни от анализ на Евростат за мобилността при получаване на висше образование в страните на ЕС.

Общият брой на чуждестранните студенти за посочения период е бил 14 000, а на българските - 207 000, като делът на чужденците в нашите ВУЗ-ове е бил около 6 процента, според Евростат. Делът на чужденците, които се обучават в наши висши училища се увеличава значително през годините, като спрямо учебната година 2015/2016 техният брой е нараснал с 10 на сто, а спрямо периода 2013/ 2014 г. - с 33 процента.

Най-голям е бил броят на чуждестранните студенти от Гърция - 26 процента или около 3 600 души.

Следват студентите от Великобритания - 14 на сто или около 2000, от Турция - 14 на сто или 1 400, от Германия - 8 на сто или 1 120 и от Украйна - 5 на сто или 700 студенти.

Чуждестранните докторанти през въпросния период са били 529 души от общо 6 546 докторанти в страната, като най-голям е бил броят на докторантите от Гърция - 138 души, от Турция - 75 души и от Казахстан - 50 души.

По 1 студент има от такива екзотични дестинации като Сейшелските острови, Мексико, Куба, Ангола, Кения, Еритрея и Таджикистан.

През учебната 2017/2018 г. в ЕС е имало около 1,7 милиона мобилни студенти от най-различни дестинации на света, както и от страни от ЕС. Делът на мобилните студенти е бил 8 на сто от всички записани студенти в ЕС за посочения период.

Най-висок дял мобилни студенти е регистриран в Люксембург - 47 на сто от всички студенти в страната. Следват Кипър - 23 на сто, Австрия - 17 на сто, Чехия - 13 на сто, Дания и Холандия - по 11 на сто и др.

На другия полюс сред страните с най-нисък дял регистрирани чуждестранни студенти са Хърватия, Испания и Гърция - по 3 на сто, Словения, Полша и Литва - по 4 на сто и др.

Анализът обхваща и данни по европейската програма за обмен на студенти "Еразъм плюс", която подпомага студенти да прекарат обучението си в друго висше учебно заведение в чужбина. По програма "Еразъм" в ЕС има завършили близо 193 000 мобилни студенти на бакалвърско и магистърско ниво през посочения период, отчита Евростат.

Най-предпочитана дестинация по програмата "Еразъм плюс" е била Испания - 21 300 завършили студенти. Следват Германия - 18 400, Великобритания - 12 400, Италия - 11 500 и Холандия - 11 000 завършили мобилни студенти. Тези пет страни са били топ-дестинацията за близо две трети от всички мобилни студенти, които са завършили бакалавърски програми за посочения период.

По програмата "Еразъм" за магистърска степен най-предпочитана дестинация е била Франция - 20 500 души, следвана от Италия - 15 000 и Германия - 14 600. Тези три държави съставляват почти две трети от мобилните студенти, придобили магистърска степен по програмата "Еразъм", допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
6
 
! Отговори
инж. от преди 89 год преди 4 години
Диплома за висше....! В България-няма проблем! Елате в УНСС-тук *** и Пульо става висшист! Тук най-скоро ще направят факултет по противопожарна охрана! Важно е да им вземем парите! Бакалаври-8 семестъра. Програма с предмети 2/3 излишни-да им запълним времето! Магистратура още 2, 3 или 4 семестъра...да им вземем таксите. Да си рече човек , че завършилите УНСС ще стават доктори на икономическите науки....!
7
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това не е новина...така е от години, защото образованието ни е евтино...Защо не идват и от Швеция, където е безплатно и за чужденците...
6
1
 
7
 
! Отговори
Айде.. преди 4 години
стига сте оценявали по национален признак. За да отиде някъде млад човек, може да има хиляди причини-да учи, да си поживее още малко преди да работи, да научи добре език...накрая идва и цената на всичко това. Във Варна примерно е пълно с немци-медицина, в ТУ-турци от Истанбул и Бурса..,брат ми учи в Пловдив с гърци 50/50%. Нашите пък бягат в Дания и Германия и кой знае къде още. А за самото учене- става само с желание, никакви пари на помагат, ако човек не иска да учи!
5
5
 
7
 
! Отговори
Shark преди 4 години
Ами разбира се че мързеливите гърци ще харесват нашите университети, как няма като тук си купуват изпитите и взимат дипломи дори без да знаят български.
4
5
 
9
 
! Отговори
голем смех преди 4 години
Тук комшиите не учат висше, а си купуват висше. Това е удобството на българското т.н. висше образование за чужденци. Евтинийка, с ясни тарифи за вземане на изпитите и сладък живот извън университета. Дали им признават дипломите в родните страни е друг въпрос.
3
4
 
5
 
! Отговори
Мда преди 4 години
... и най-вече, близо е , а и в България може да си купуват изпитите, както прави немалка част от тях.
2
2
 
6
 
! Отговори
до 1 преди 4 години
Повечето студенти от Гърция са жени. Учат предимно логопедия,, специална педагогика, предучилищна педагогика и тн педадогичеси специалности. Също и медицина, стоматология и тн. А за това,че обучението им е евтино-е така-плащат колкото и българските студенти-защото Гърция е в ЕС, освен ако не са избрали програма на ангийски език.
1
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ами като са им почти без пари.Пък и българските студентки хубавки и евтини.И дащни.