На студентската скамейка: Богатите отличници остават без стипендии

Доходите на семействата спъват мераците на отличниците за стипендии
22 окт 2019 07:00,
38
На студентската скамейка: Богатите отличници остават без стипендии
Снимка: Pixabay

Студенти, изкарали отлични оценки, може да бъдат лишени от стипендии заради високи семейни доходи. От просветното министерство отпускат определена сума към бюджета на университетите за месечните възнаграждения на възпитаниците им, но всяко ръководство само решава какви да бъдат критериите, по които да бъдат отпуснати. Така отличник в един ВУЗ може да получава над 100 лв. всеки месец, но в друг да няма това право, ако доходът на член от семейството му е над 660 лв.

Според постановлението за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите месечните възнаграждения за успех могат да бъдат два вида. Едните са за всички студенти в редовно обучение, на които средният успех от предходните два семестъра е по-висок от „добър 4“.

Другите стипендии пък са за студентите, които следват в приоритетно професионално направление (педагогика, физически или химически науки, животновъдство и т.н.). Докато за втория вид поощрения за отличници е важен само успехът, то за първия всеки университет може да прецени, че при класирането ще гледа и месечния доход на член от семейството на студента за предходните 6 месеца.

В СУ „Св. Климент Охридски“ са решили, че семейният бюджет не е важен за отпускането на стипендии, пише "Монитор". Всички студенти, които се обучават в редовна форма, положили са всички изпити и средният им успех от предходните два семестъра е не по-нисък от „добър 4“, могат да кандидатстват за стипендия по успех. Тази година 2200 възпитаници на Алма матер ще получат такива. За студентите в приоритетните направления пък са предвидени 1050 бройки. Пълните отличници вземат 150 лв. месечно, а тези с успех под 5, ако има останали квоти, могат да получават по 75 лв.

Във ВТУ „Св. св. Кирил и Методи“ право на стипендия имат всички студенти с успех 6 само ако доходът на член от семейството им не надвишава 930 лв. Така ако отличникът е единствено дете, родителите му не трябва да вземат сумарно заплата, по-голяма от 2790 лв.

Някои студенти обаче след 2-ри - 3-ти курс решават да работят и техните доходи също трябва да се вземат предвид. Така сметките и шансовете за поощрения за техните знания стават още по-сложни.

По-голям семеен бюджет може да лиши от стипендия и отличниците, които са с успех от 5,50 до 5,99. За тези студенти доходът на член от семейството не трябва да е повече от 660 лв. или 1980 лв., ако отличникът няма брат или сестра.

Ако останат свободни квоти за стипендии в даден факултет, с такава могат да се сдобият и възпитаници на ВТУ, които за предходните два семестъра са изкарали на изпитите средно от 4 до 5,49. При тях доходната летва обаче е още по-ниска - до 560 лв. на член от семейството.

Все пак вузовете са задължени за част от стипендиите по успех, които се отпускат на всички студенти, да не вземат под внимание приходите на семейството. Така комисията във ВТУ е решила само 20% от подадените и утвърдени документи за стипендии да бъдат класирани само по успех.

Доходът се гледа при отпускането на стипендия и в други вузове. В Медицински университет – Варна, имат специална и доста объркана формула при кандидатстване. От средния успех от предходните два семестъра вадят 4 и получената разлика умножават по 100. След това делят на две разликата от 800 и средномесечния брутен доход. Накрая събират двете получени числа и така се получава балът на студентите, участващи в класацията за стипендии. Така с „отличен 5,75“ и брутен доход 760 лв. балът на бъдещ лекар е 195.

Когато за класирането се гледа само успехът пък, кандидатите трябва да има над „добър 4“ и да не влачи изпити от предишни години.

По формула се определя и балът за стипендии по доход и успех в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Там обаче успехът се умножава по 40, от него се вади доходът, умножен по 0,1. Така студенти с „отличен 5,60“ и среден доход в семейството от 760 лв. на човек има бал 148. За това обаче не трябва да се притесняват пълните отличници, които вземат месечни възнаграждения без квота. В УНСС нямат формула, но за стипендия по успех и доход минимумът за кандидатстване е 1/3 от минималната работна заплата в страната.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


38
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не е комунистическо, западно е както казах. Германските социални стипендии (Бафьог) се нагаждат дори не само на дохода на родителите, а на цялото семейство. Ако, примерно, родителите на студента са на социал, но сестра му живее в същото домакинство и има работа или дори стажантска заплата, сестра му е длъжна частично да го издържа. Сериозно говоря, има такива абсурди. Ако си намери работа, губи право на стипендия. Стипиндии за успех изобщо няма.
13
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Преди имаше две стипендии - за успех и социална. Никой с успех не беше питан за дохода на... родителите му. Това е нагаждане на най-големите грешки на западните образователни системи. В Германия примерно всичко е социал, включително докторантските стипендии, с които ти се забранява да работиш. Дискриминацията на работещите студенти е страшна, включително загуба на право на общежитие, защото парите ти не са подарени. Родителите им са законово длъжни да издържат пълнолетен човек.
12
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
През годините около 1980 когато следвах, получавах между 50 и 65 лева стипендия. С всеки следващ курс стипендията се вдигаше с 5 лева, както и с 5 лева за всеки 0,5 единици успех. Примерно 4-ти курс с успех 5,30 от предишната година - 65 лева стипендия. С тези 50-65 лева живеех така, както сега бих живял с 800-1100 лева.
11
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поредната глупост на управляващите! За тях умните хора са опасни, затова изгониха умните ученици в чужбина и продължават да ги гонят. Само дето са толкоз много глупави, че не се сещат, че няма откъде после да внесат работещи хора. Понеже и за добрата работа акъл се иска.Ама де толкоз акъл у тях?! Те ако го имаха, нямаше да опоскат държавата като скакалци. Собствената си държава.
10
6
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е всеки пълнолетен може да живее сам, какви членове на семейството да пише? Аман от тъпизми! И без това за шестица е достатъчно да имаш присъствие, бил си два пъти на лекция и си готов. Университетите ни са пародия.
9
1
 
2
 
! Отговори
Ванката преди 4 години
До ЕлемагИ ти си прав :)
8
4
 
47
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
Това е стипендия за успех - Стипендия за положен труд и получени резултати! Какво общо има това с доходите ти? Все едно на работа да ти откажат бонус за отлично справяне със задачите защото заплатата ти е по висока от тази на чистачката! Поредния пример, че комунизма не си е тръгнал от университетите ни и все още безчинства там! Така се оказва, че не стимулират полагащите труд,защото може човек с бал 4 (добър) заради по ниските си доходи да вземе стипендия за сметка на този с 5.60 което е абсурд
7
2
 
16
 
! Отговори
Елемаг преди 4 години
Номер 5 Ванката:Аз познавам 2 милиона,които са трудолюбиви ,*** някак си не ги поощряват в тая държава?Правилно е ,ако ще ги поготвяме за живота,освен да не им даваме,даже да взимаме.Да знаят ,че в България и да си умен и да бачкаш кат вол,най-много ,даже да си плащаш... :) Така го виждам аз.
6
2
 
20
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
За пореден път в нашата *** този които изработва парите и плаща на всички няма право на нищо! И с детските е така и с всичко! Не е нормално това! Това показва, че политиката на държавата не е да създава данъкоплатци! После защо масово криели доходите си и не искат да плащат данъци? Когато данъкоплатеца стане равен с останалите може и да се започне осигуряване на реални доходи! Да не говорим за това колко отвратително е заради 20,30 стотинки да ти откажат стипендия и, то за успех!
5
3
 
16
 
! Отговори
До 4 преди 4 години
Във всяка наистина цивилизован държава (което автоматично изключва USA & UK от списъка) висшето образование е безплатно.
4
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 4Само че тук заплатата на лекаря не е 150 бона. Както и на другите. Като се дигне десетина пъти стандарта на живот, може да се помисли за платено висше. Но и това не е меродавно. В Германия самото следване по правило не е платено. Въпрос на политика на държавата.
3
2
 
42
 
! Отговори
Ванката преди 4 години
До АнонимкаЗащото стипендията е вид награда за положения труд, а не социална помощ. Умните и трудолюбивите трябва да се поощряват.
2
32
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
такава порнографска система няма никъде по света!! Навсякъде по света СТУДЕНТА СИ ПЛАЩА! АМА ЯКО си плаща! Безплатно е само за много малък брой отличници!НАПРАВЕТЕ както е навсякъде, слагайте едно 30к или поне 10к на година и това е!Да учат само тези които искат да платят. Какво е това данъкоплатеца да му плаща "вечния студент"? Това го няма никъде бе!!!Ей на медицината е 100 БОНА. Плащаш и като завършиш си избивш парите, НЯМА доктор с заплата по малка от 150 БОНА! Така е в цивилизацията!!!
1
3
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Студентите са пълнолетни хора, не са деца. От какъв зор ще гледат дохода на родителите. Та нали една от ползите на следването е да се откъснат от семейството, да станат самостоятелни. Браво на СУ, че не взимат предвид дохода. А останалите - като пестите за сметка на студентите, що за университети сте?

Спонсорирани публикации