"Ножицата" в заплатите в университетите - 150%, в училищата - 40

1100 лв. минимална заплата за преподавател във висше училище?
32
"Ножицата" в заплатите в университетите - 150%, в училищата - 40
Снимка: Pixabay

Средната брутна работна заплата в 37-те държавни висши училища в момента е близо 1900 лева, ако изключим Медицинските университети, където са много високи заплатите.

Във висшите училища обаче се вижда една система, силно базирана на старшинството, процентът за прослужено време е увеличен, а има и добавка за длъжност, за звание, за степен. В системата на училищното образование разликата между най-високите и най-ниските заплати е 40 процента, а в системата на висшето образование, средната разлика е 150 процента.

Още по темата
Това са силно "разтегнати" заплати - между по-възрастните и по-младите преподаватели в университетите, или академичната автономия е взела решението "да пести от млади преподаватели", не го е взело МОН това решение, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на младежки икономически форум в УНСС.

Той заяви, че има висши училища, в които средните заплати са много ниски.

Вълчев отбеляза, че ректорът на УНСС проф. Стати Статев е увеличил най-много заплатите на младите преподаватели.

Повишихме с 10 процента заплатите на асистентите в УНСС, а на професорите - с под 8 процента, каза проф. Статев, цитиран от БТА.

В промените в Закона за висшето образование сме предложили да има минимална заплата, като примерно фиксираме 1100 лв. минимална основна заплата в системата на висшето образование, каза министър Вълчев.

Той добави обаче, че и висшите училища трябва да проявят своята отговорност и ако по-високата длъжност не води до по-добри предпоставки за качествено образование, тя сама по себе си е ненужна, но трябва да се стимулира кариерното развитие - академичното израстване на преподавателите. То трябва да бъде обвързано и с това дали се полагат текущо повече усилия, защото иначе системата на висшето образование става рентиерска, заяви министърът.

Проф. Стати Статев коментира, че в основата на рентиерската система стои безсрочният трудов договор за преподавателите у нас, а в европейските университети преподавателите имат договор "година за година" и след година определен преподавател може да получи ангажимент в съответния университет или не.

Министър Вълчев отбеляза, че у нас в училищното образование договорите също са безсрочни, но ако даден учител няма нормата за заетост, то се прекратява договорът му или получава половин заплата. Има висши училища у нас с преподаватели, които са без норма за преподавателска работа, каза министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
в нашите университети доценти и професори са хора, близки на комунистическата номенклатура, повечето, сега плюещи по комунизма, мързеливи, свикнали да си уреждат лекции в други унита с връзки тип приятелство, аз на теб, ти на мен, и държавата плаща за лекции, голяма част от които ненужни, имат по няколко часа свободни на ден, които им се плащат, а те си отиват у дома за отдих, не плащат данък и осигуровки - имам преки наблюдения от Търновския университет.
25
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Във ВТУ хонорарът/заплащането за наднормени часове е 3 лв на час - бруто.
24
2
 
9
 
! Отговори
До 28 и 29 преди 4 години
Така де, нашата система си е най-добра. Някой се урежда за учЕн в БАН и в рамките на 30-ина години вече е уредил половината си рода в сродни научни институти, топ не ги разбива. И си доят бюджета шуробаджанашки, като един от способите на доене е паралелно с работата в БАН да си преподавател в колкото е възможно повече от новоизлюпените нашенски "университети", "колежи" и филиали на по-старите ВУЗ-ове.Временни договори ли? Я някой да посмее да предложи такова нещо, веднага ще му се случат случки
23
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Освен това всичко е или връзки, или чист късмет. Връзките обикновено са лични. Един професор може да има 50 докторанта, еднакво заслужаващи едно работно място, и тогава остава само корупцията. Присъствах и на истински избор на младши професор с късмет в Германия. Бяха кандидатствали 200 човека, последните избрани бяха към 10, а от тях накрая избраха представилия се най-малко зле с доклад от 15 минути (!). Осигури си доживотна власт. И веднага назначи за асистентка собствената си приятелка.
22
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Истината е, че в чужбина е още по-зле. Преподавателски договори се правят дори не само за година, както пише в статията, а и за семестър (6 месеца). Масово се заплаща почасово, само присъствените часове без подготовката. Много асистенти получават далеч по-малко от сервитьори с години. А за професор не се учи, трябва да имаш определени публикации, ама само ако си с безсрочен договор, което изобщо не зависи от теб, иначе нямаш право да започнеш такава процедура.
21
4
 
10
 
! Отговори
Рентиерска система-2 преди 4 години
Ако решиш нищо да не правиш, това също е възможно в БАН.По-деликатно е положението на асистентите. Ако нямат силен покровител, щат не щат вършат работата,която институтът отчита в края на годината.Но ако си имат покровител, и асистентите могат да си позволят привилегията на доценти и професори - мързи го, остарял е, колегите му правят мръсотии и го изолират - при всички тези ситуации той може години наред да си позволи да отчита,че работи върху монографично изследване, а всъщност да бездейства
20
4
 
9
 
! Отговори
Рентиерска система-1 преди 4 години
Има я в БАН. Докопаш ли се до научна длъжност, заплатата, която получаваш в БАН става нещо като месечна социална помощ, която държавата ти дължи. Оттам нататък ти решаваш как да си осигуриш още доходи - преподаване на хонорар във ВУЗ, включване в проект, за участието в който ти се полага допълнително възнаграждение или използване за дейността на своя частна фирма материалната база на БАН и труда на по-низшестоящите от теб, за което можеш и да не им плащаш - нали са на заплата в БАН. Ако решиш...
19
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колегите от МОН изглежда са недоволни, че някои университетски преподаватели са по-бедни от другите. Искат всички да са еднакво бедни.
18
4
 
9
 
! Отговори
професия учител преди 4 години
ЗА какво са толкова ВУЗ Те приемат с 2те за студенти пък да не говорим как се взема диплома Да не говорим ,че преподавателите прескачат от ВУЗ на ВУЗ за да вземат заплати ,а не да четат лекции. ООООООООО ОБРАЗОВАНИЕ , образование . Тъжно ми е
17
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма значение какво и колко работиш, важното е да си се докопал до някаква държавна длъжност, и да си си клатил краката поне десет години.
16
3
 
20
 
! Отговори
Музикалната Академия преди 4 години
За хоноруван преподавател 4лв на час.За чистачка за апартаменти 10лв на час
15
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Баща ми е преподавател в СУ, доцент. Взима около 2000лв., догодина се пенсионира. Чел е лекции в много университети в Германия и САЩ, където на ден взимаше месечната си заплата. Аз работя в технологична компания и взимам над 11000лв. месечно в София. Кой ли повече заслужава тези пари? Един кeлeш на 32 или човек, оценен от редица международни топ университети? После защо се раждат ***, чиято единствена мечта е BMW E60. Който е честен и си е плащал осигуровките, има добра пенсия. Факт.
14
1
 
9
 
! Отговори
До 15 Спеца преди 4 години
Казваш, че най-малките пенсии са 162,50 лева при максимална 1300 лева. Не знаех.А каква е ножицата в осигурителните вноски, особено по времето когато нямаше таван на осигурителните суми?Еднакви пенсии, означава еднакви осигуровки от всички, което е възможен вариант, но не се прилага в България.
13
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
!Как ще ги стигнем ние японците?------Лесно, като свалим Борисов от власт и изберем Корнелия и Карадаяъ да ни управляват към светли бъднини.
12
3
 
9
 
! Отговори
Спеца преди 4 години
Ножицата в пенсиите е около 700%,!!!И пак има разни фактори които напъват да се махне тавана на пенсиите , че ножицата да нарастне на 1500% А в Япония всички след войната са взимали еднакви пенсии ,от портиера до шефа на фирмата , които са им осигурявали нормален живот , достъп до лекарства и една екскурзия до Париж!Как ще ги стигнем ние японците?
11
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Разделяй и владей" в действие. Онези 80% веднага се хванаха на въдицата.
10
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Червени другари и скъпи ДПС партньори нека днес пак оплюем всичко постигнато в България за последните 10 години откакто са ГЕРБ на власт. Така ще оправдаем некадърието на нашите водачи от БСП и ДПС. и провала им докато са били на власт последно през далечната 2007 година. Нека ги подкрепим като за последно. Който има опорки против ГЕРБ нека пише, който знае някаква лъжа срещу ГЕРБ нека пише. Само така през коментарите ще се почустваме велики. и без това в реалния свят никой не ни се връзва....
9
3
 
8
 
! Отговори
vlady преди 4 години
В най-важния център на науката НСА заплатите са едни от най-високите. Също много учени от там имат допълнителни доходи от длъжности в федерации, отбори и т.н.
8
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До сига лъжи 5Като "домакин" колко искаш да получава? Не стига, че е на държавна работа, ами и недоволстваш. Що не отиде жена ти в някоя частна фирма да получава хилядарки като "домакин"?
7
3
 
5
 
! Отговори
F5 преди 4 години
А наясно ли сте, че в училищата ни влизат визуални макети на деца, и учим чужденци с нашите си данъци.

Спонсорирани публикации