Учените у нас над 2,5 пъти по-малко, отколкото в страни от ЕС

МОН отчита подобряване на научната дейност на университетите
88
Учените у нас над 2,5 пъти по-малко, отколкото в страни от ЕС
Снимка: БГНЕС

Подобряване на научната дейност на редица университети отчитат от МОН за 2020 г.  Като процент от общото активно население в страната обаче учените са над два пъти и половина по-малко спрямо държави от Европейския съюз. Младите изследователи все още са недостатъчни, за да заместят тези, които излизат в пенсия. Това води до влошаване на резултатите от научните изследвания и изостряне на проблемните области.

Експертите отчитат и по-ниска публикационна активност от научните организации и университети. Изоставаме с над четири пъти спрямо Гърция и два пъти спрямо Сърбия по отношение на реферираните документи в международните бази данни.

До голяма степен спадът на публикационната активност спрямо 2019 г. се свързва с пандемичната обстановка, но въпреки това броят на публикациите остава по-висок в сравнение с всички други предходни години.

Успоредно с това страната ни подобрява качеството на научните изследвания. За последните пет години (2016 - 2020 г.) достигаме 40% от публикациите в квартил Q1 (най-високо качество) на международните бази данни, като изпреварваме Словакия и Сърбия и се нареждаме до Хърватия.

По научни изследвания Техническият университет - София и Медицинският университет - Пловдив се нареждат до големите центрове като Българската академия на науките (БАН), Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Медицинския университет -  София. Към тях се присъединява и Селскостопанската академия.

Напредък се забелязва също в научната дейност на Аграрния университет - Пловдив, Лесотехническия университет - София, Университета по хранителни технологии - Пловдив, Университета по архитектура, строителство и геодезия - София, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Икономическия университет – Варна.

Положително развитие има и при медицинските университети във Варна и Плевен, Тракийския университет - Стара Загора, Университета Проф. Асен Златаров“ - Бургас и Русенския университет „Ангел Кънчев“, отчита в доклад за 2020 г. Комисията за наблюдения и оценка на научноизследователската дейност във висшите училища и научните организации.

Според него се наблюдава стабилност в изследователската дейност на големите центрове за наука в страната. Научните изследвания влияят все по-силно върху обществената и икономическата сфера.

Експертите проследяват също ефекта от научните проучвания на базата на брой публикации, патенти и цитирания спрямо броя изследователи в институциите.

Отчетливи лидери в тази класация са Медицинският университет – София, Университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас,  Българската академия на науките, Химикотехнологичният и металургичен университет и Софийският университет.

БАН и Селскостопанската академия запазват лидерските си места в патентната дейност, но според специалистите резултатите им все още са далеч под потенциалните възможности. Като цяло патентната дейност в научните организации и университетите остава на ниско ниво.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен"Поканиха ме да преподавам в университет, както и да правя доктурантура в БАН.".......... Без да си докторант, при това вече отчислен с право на защита, според сега действащия закон нямаш право да заемеш академична длъжност в университет. Нещо си се объркал, или е било отдавна.
25
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Поканиха ме да преподавам в университет, както и да правя доктурантура в БАН. Навих се защото ми казаха, че от миналата година заради закон всички навършили години за пенсия ги пенсионират.Хубаво де, ама се получава че всичко е пълно с роднини и държанки на разни съмнителни професори. Всичко е заето от разни некадърни роднини, дето дори научна статия си я превеждат с гугъл транслейт, а студентите им пишат статиите като курсови проекти. На свободния пазар ще умрат оглад без държавната хранилка.
24
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Инж Химик"Добрите специалисти са в големите концерни за големи кинти - факт." ---------- И къде ги видя тези големи концерни, които да привличат талантливите студенти и да ги отклоняват от академична кариера в България?
23
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Едно време най-добрите студенти оставаха в университета, аспирантура правеха, асистенти ставаха! Ама и тогава заплащането не беше кой знае колко
22
1
 
5
 
! Отговори
Инж Химик преди 2 години
До Анонимен+ това, че преподаватели стават само най-мързеливите и НЕталантливи студенти, много често провинциалисти, които бутат университета за да ползват базата на общежитията / евтина квартира. Добрите специалисти са в големите концерни за големи кинти - факт.
21
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 21...... А това със заплатите няма да се промени. А ако ще се промени, ще ви накарат до изпълнявате всякакви безумни нормативи и пак ще се оплаквате.
20
2
 
3
 
! Отговори
Германец преди 2 години
За какво са ви учени? Всеки един българския складажия разбира повече от един професор по вирусология, националните треньори по футбол му дишат прахта, на Шумахер може да покаже някой и друг пиниз, плановете на рептилите и илюминатите ги е обърнал с хастара навън. Добре сте си така :)
19
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ное живеем в пост научен свят.Всичко стана само бизнес и пари.Наукате стигна връх в края на 20 век и оттогава просто залязва.
18
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
С падането на комунизма трябваше да *** всички от ДС и БКП. А ние ги оставихме да правят демокрация! Каква пародия, нали!?
17
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На 30 г. ставаш асистент, на 35 главен асистент, на 45 г доцент и на 55 г. -професор! Целият ти живот ще мине в академичния път, с мижави заплати! Основната професорска заплата е 1500 лв. след повишението! Да буташ до 60 г. за 1400лв! А пък за асистент да не говорим, едвам 1000 лв.
16
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До баба мара"професори и генерали на килограм ефект нулев" ........ Не разбираш, бабо. Нали ти казват, че са малко. Затова е нулев ефектът. Количествените изменения не са преминали в качествени. Диалектически материализъм се наричаше това, ако не се лъжа.
15
0
 
7
 
! Отговори
Ros Pityrson преди 2 години
Ето това ни е основен проблем и то не само в образованието а навсякъде. Фокусът не трябва да е в количеството, а в качеството. Професори и доценти на килограм, а качество (реални приноси) - никакви. Важното е да се сложи пред името титла, а пък че куха , айде сега голяма работа. Разбрахте ли МОН, а?
14
0
 
7
 
! Отговори
баба мара преди 2 години
професори и генерали на килограм ефект нулев
13
0
 
6
 
! Отговори
Асан преди 2 години
Учени биле за какво ги хрантутим ? ... Нито айфон има български, нито кола, нито телевизор даже :)))
12
3
 
6
 
! Отговори
Алооо преди 2 години
Ами с 600 лв. заплата живее ли се? Цял живот учиш, даваш пари и време и накрая, за какво ? Няма нито база, нито уважение от държавата и се чудят що сме на толкова ниско ниво във всичко. Скоро гледах обявите за работа в инспекцията по труда - учител : 750 лв. , общ работник : 1200 лв и двете нето. В друг сайт дюнерджия 1500-2000 лв. нето. Правете си сами изводите.
11
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лошото е, че една голяма част отнашите учени, са съмнителни.Титлите се обезценяват.Работих в научен институт. Пълно с роднини и съпруги на началници. Обзаведени с титли.Имаше виц при социализма - Накъде върви науката? Отговорът е - настрани. Защото напред не може,назад Партията не дава.В момента *** и пульо са професори и какво от това?!Хиляди доктори на науките и какво?
10
0
 
4
 
! Отговори
Зозо преди 2 години
Професор Румен Гечев знае как се прави 3200лв. за 1 долар :))))))))))))))))))))))))))))))))))
9
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Асан"Как малко всеки ден професори на телевизора :)))"..... Малко са, според западните стандарти. Тук хората живеят със стари спомени от времето, когато професор означаваше наистина нещо по-така. Професор е просто длъжност в университет, а при нас и в БАН. Според незнам какви стандарти над 50% от населението трябва да е с висше образование. Съответно трябват много професори, които да обучават студентите. Всичко е девалвирало в съвременния свят, включително професорите и докторите.
8
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Асан, те са точно такива "професори" от телевизията. Работа от тях не очаквай! Те просто си не могат!
7
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Учени може и да няма,но сме първи в галактиката по брой шуробадженакорушветчийски лапачи първа категория труд,на глава от населението.