Учебни часове от 7.30? Лоша идея, децата имат нужда от повече сън

Лекар: Сънят е от фундаментално значение за учебния процес
20 сеп 2023 15:09, Анисия Иванова
49
Учебни часове от 7.30? Лоша идея, децата имат нужда от повече сън
Снимка: БГНЕС

В официално становище до МОН от Националната мрежа за децата (НМД) възразяват срещу изместването на началото на сутрешните учебни занятия от 07.30 часа сутринта.

"Нямаме ясен отговор защо министерството прави това. Досега в наредбата фигурираше, че часовете да започват не по-рано от 08.00 часа, по изключение от 07.30. Сега това, което се промени, е, че те започват не по-рано от 07.30, което обаче прави седем и половина не изключение, не го прави и правило. Защо тогава министерството толкова дължи да промени тази наредба? Министерството казва, че това е възможност. Обяснението е, че това се дължи най-вероятно на все още големия брой училища на две смени. Но това е проблем на общинските политики и много отдавнашен ангажимент, все още неизпълнен – всички училища да преминат на едносменен режим", заяви Пламена Николова от НМД.

Единственото възможно решение е процесите по преминаване към едносменен режим в най-големите общини и училища да бъдат ускорени, смята тя.

В около 250 училища в страната са останали на двусменен режим, но това най-вероятно са най-големите училища – с над 1000 ученици. Това съответно означава, че голям процент от децата са засегнати, коментира Николова. Според нея "няма полезно решение от страна на родителите", защото заради двусменния режим децата нямат много свободно време.

"Сънят в училищна възраст е от фундаментално значение за учебния процес и това да се неглижира е, меко казано, глупаво", каза в интервю за БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня.

"Това означава директно недоспиване и сънливост. Особено за хората в тийнейджърска възраст. Изглежда се недоглежда, че по-младите хора имат нужда от повече сън", категоричен е той.

Предвид социалния живот на тийнейджърите, е невъзможно те да лягат в 22.00 часа. При тях има и забавена фаза на заспиване, очерта физиологични особености на проблема д-р Чипев. По думите му, дори да сложим един тийнейджър да спи в 22.00 часа, той няма да заспи в близките час - час и половина.

Петър Чипев определи като "лоша идея на управляващите да изместят часовете в 7.30" и даде пример - в някои щати в САЩ обучението започва в 08.30, дори в 09.00 часа.

При децата недоспиването рядко може да доведе до нещо по-сериозно от сънливост и пропуснати занятия. Сънливостта осакатява до голяма степен тийнейджърите в социален план, но не влияе в такава степен, както при възрастните може да повлияе върху различни физиологични процеси, посочи още специалистът по медицина на съня.

Д-р Чипев отбеляза и това, че за да е едно дете на училище в 07.30, това автоматично означава и по-ранно ставане на родителите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
6
 
10
 
! Отговори
баба мара преди 7 месеца
децата нямат никакъв режим и възпитание до 23 часа крещят между блоковете влюлин изпочупиха клоните на дърветата за барбекюто пред блока
6
10
 
11
 
! Отговори
Кофти преди 7 месеца
Не е проблем да става рано и да завърши. Проблем е да има знания като е вечно недоспало. Занятия преди 10.00 са изцяло безсмислени и увреждащи децата
5
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Точно тока! Ранно пиле рано пее! Само стоят по нощите в интернет, Пълнят си главите с глупосттти. А родителите ги мяна никакви , или са на техния акъл.
4
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Че да си лягат фундаментално по-рано децата. Аз като ходих на училище от 7.30 да не би да беше проблем?
3
10
 
18
 
! Отговори
цък рутера преди 7 месеца
Като му изключиш интернета на тийнеджъра в 20:00 след 15 минути е заспал.
2
9
 
18
 
! Отговори
t666 преди 7 месеца
Как се оцелели тези, дето цяло образование изкарахме от 7:30, а студентски лекции дори от 7:15 направо не знам !
1
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Да не си лягат в 12.