Диагноза: Бежанец

Можем ли да усвоим културата на толерантност по отношение на една толкова уязвима група хора
10 дек 2009 18:15,
155
Диагноза: Бежанец
Снимка: UNHCR

Бежанец не е просто човек, който бяга от голяма опасност, а човек, на когото обществото признава право на защита.

Според конвенцията за закрила на бежанците от 1951 година бежанец е лице, което „при основателни опасения от преследване по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения се намира извън страната, чийто гражданин то е, и не може да се ползва от закрилата на тази страна или не желае да се ползва от такава закрила поради тези опасения...“

За 2009 г. до момента 767 души са потърсили закрила в България, съобщиха на пресконференция от Представителството на Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) в България. От тях 255 са получили статут (39 – бежански, 216 – хуманитарен).

Признатите бежанци са от Афганистан, Етиопия, Ирак, Сирия, Судан или лица без гражданство.

Татяна Вълчанова, координатор на проучването на ВКБООН представи доклада на организацията за 2008 година за това как живеят бежанците и търсещите убежище в Централна Европа.

Животът на бежанците в България не е лек. В доклада на ВКБООН те сами говорят за проблемите си.

Още по темата
21 юли 2008 18:30
14

Продължително задържане

Системно биват задържани хора при опит да влязат незаконно в страната ни.

Лицата, които са подали молба за убежище, по принцип трябва да бъдат освободени и прехвърлени в някой от приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците.

Практиката обаче е те да бъдат задържани в специалния дом за временно задържане на чужденци в Бусманци.

Освен това търсещите убежище не получават ясна информация за своето законово положение и своите права, липсват преводачи (особено от редките езици).

„Аз съм бежанец, не съм извършил престъпление, защо ме държат в този затвор?“, пита млад афганистанец.

„Тук съм с мъжа ми и малките ми деца повече от месец. Защо ни заключват? Ние не сме престъпници. Не искам децата ми да растат между затворнически стени!“, казва отчаяна жена от Централна Азия.

Центърът за задържане не е предназначен за деца, няма и условия за бременни жени.

Нова фасада отвън, стари хлебарки отвътре

След като бъдат прехвърлени в приемателните центрове в София или Баня, проблемите на бежанците не свършват.

Условията за живот са отчайващи. Хората спят в олющени стаи върху стари легла с мръсни дюшеци. В центъра в Баня няма дори достатъчно топла вода.

От хората се очаква сами да се грижат за всекидневните си потребности, но това е невъзможно, защото липсват кухненски уреди и перални машини.

Навсякъде пъплят хлебарки и дървеници. Търсещите убежище се притесняват за здравето си.

В центъра в София се правят ремонти, но засега само по външната част на сградата – на прозорците и фасадата.

Как се оцелява с 55 лева на месец?

Толкова е помощта, която бежанците получават на човек на месец. Жени споделят, че децата им остават недохранени и едва свързват двата края.

Ситуацията излиза от контрол, ако някой от семейството се разболее.

Здравните работници искат да им се плаща в брой, защото не са запознати с осигурителния статус на търсещите убежище или заради корупция. „Лекарите казаха, че ми правят услуга, като ми взеха 200 долара вместо 100 лева, защото те не били обменно бюро“. (100 лева са около 70 долара – бел.ред.)

„Имам две ръце. Дайте ми работа, за да мога да се грижа за семейството си, не искам да живея като просяк“, споделя баща на две деца от Сирия.

По време на процедурата за убежище на бежанците не им е позволено да работят. Те все пак го правят, за да оцелеят, излагайки се по този начин на открита експлоатация.

Езикът и жилищата – основните предизвикателства пред интеграцията

Имаме програма за интеграция на бежанците (въведена през 2006 г.), но тя е неработеща.

Програмата предвижда уроци по български език, дневни пари за обучение (1,5 евро за учебен ден), карти за пътуване за срока за обучението, социална ориентация, помощи за наем и консултации, такси за детски градини и еднократна помощ при напускане на приемния център.

Езиковите курсове обаче са организирани в работно време, а хората имат жизненоважна нужда да работят и предпочитат вечерни курсове.

Голям проблем се оказва и намирането на жилище, особено когато ксенофобията и расизмът на наемодателите се оказват пречка. В крайна сметка, ако намерят жилище под наем, те плащат повече от българите и биват мамени от хазаите си.

Анна Андреева от Държавната агенция за бежанците посочи, че средствата, които се осигуряват за квартири на бежанците, са увеличени от 150 лв. на 170 лв. на човек месечно.

Тя добави, че разбира забележките за финансовите средства за бежанците, но това са възможностите.

„Одобреният за следващата година бюджет на агенцията е 3 млн. лева – намален е с една четвърт в сравнение с този за настоящата година. Това също затруднява работата ни, но когато една страна е в криза, тя не може да си позволи друго“, каза Андреева.

Тя посочи, че ще бъде предприета законодателна инициатива по отношение на възможностите за образование на децата на бежанците.

Записването в училище е бавно и проблемно

Особено трудно става, когато децата нямат свидетелство от училищното си обучение досега. Курсовете по български език не се провеждат през цялата година. Когато семейството пристигне в „неподходящо“ време, децата не могат да почнат да учат езика.

Сериозна пречка за записване в училище се оказва организирането на тест за определяне на нивото на знанията им, без който те могат да бъдат записани само в първи клас, независимо от възрастта им.

Поради всичко това не е изненадващо, че посещаемостта на училище (основният инструмент за интеграция) сред тези деца е тревожно ниска.

*************

Съдбата на бежанеца и неговата история е неговата закрила, на която той може да разчита. Дори и най-нискостоящият в социалната йерархия гражданин на една страна е в по-добра ситуация от човека, който не по свое желание е напуснал родината си.

Дали се замисляме върху голямата разлика между избор и принуда?

Един бърз преглед на публикациите в медиите от последните години внушава следната идея: „Напират, напират...“

Бежанците са също като нас – хора с емоции и стремежи. Но не по своя вина те са загубили всичко – поминък, дом, близки, приятели, родина.

Бежанците са сред най-уязвимите хора на нашата земя. Те имат нужда от нашата закрила, помощ и толерантност.

Правото на закрила изключва разглеждането на бежанците като заплаха за националната сигурност и като заплаха въобще.

Културата на толерантност (която липсва у българите) предполага солидарност с бежанците и готовност за помощ.

Културата на толерантност ни дава гледната точка, от която става ясно, че този, който напуска страната си поради това, че не може да изповядва своята религия, има не по-малко право на закрила от тези, които са мигрирали заради по-нормален живот.

С една значителна разлика – за доброволните мигранти винаги има път назад.

За бежанците този избор не съществува.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
0
 
! Отговори
Petar Georgiev преди 14 години
afrikanec indiec i arabin pazi boje ot takiva,nagli marzelivi i prosti a si kimnal i zapo4vat da te obvinqvat v rasizam
36
0
 
0
 
! Отговори
Petar Georgiev преди 14 години
i prez pove4eto vreme se molqt
35
0
 
0
 
! Отговори
Пак от Берлин преди 14 години
P.S. Забравих да спомена преди да са завалели пумиите - българин съм , седмо поколение варненец , по бял съм от 90% от вас -плюещите по "***" ,озлобени към прадядо си , който е бил турчин ,но не знаете ... или не искате да си признаете просто !!!
34
0
 
0
 
! Отговори
Petar Georgiev преди 14 години
za sagalenie ako pravitelstvoto re6i da priema bejanci edva li 6te vi pitat kakvo e va6eto mnenie.Nqma po golqmo *** ot bejaneca,davat im gili6ta, koli ...V pove4eto evro dargavi daje ne gi karat i da rabotqt a gadnite bejanci pravqt deca i smu4at social benefits.
33
0
 
0
 
! Отговори
Студент в Берлин преди 14 години
Пожелавам ти най - сърдечно , на теб и на всички като теб ,един ден да се озовеш в ситуацията на "***" някъде където не говорят твоя език и да се отнесат с теб по подобен начин , а някой затлъстял тинейджър да те определя по форумчетата както ти тях. Никой не знае какво го очаква утре , а в природата има равновесие. Бай ***, идеално си си сложил името, пример за такава държава е Канада. Не заслужавате повече да ви пиша
32
0
 
0
 
! Отговори
topcho преди 14 години
Chernite sa sgan i v amerika ne mogat da se opraviat ot tiah ....pazi bozhe:((
31
0
 
0
 
! Отговори
topcho преди 14 години
Razbrahte li ??? ne shta *** ....ai chao badiavam se da imam pone niakolko miliona samishlenici...uspeh
30
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Като им се даде това,което искат,ще поискат и джамии да им построим.Някои от тях са и преоблечени терористи.
29
0
 
0
 
! Отговори
TOPCHO преди 14 години
tova ne sa narodi tova sa sbirshtina.Nie imame kultura i hiliada godini istoria bre mangusto ...Amerikancite sa bogati zashtoto gospod tam e dolar a tuk imame neshto mnogo poveche ot pari i imame kultura i istoria i ako ne uspiavame da gi opazim to veche problemat e vav nas...
28
0
 
0
 
! Отговори
хахахаа преди 14 години
Съни доста си в грешка ..не се излагай да пишеш глупости
27
0
 
0
 
! Отговори
до Съни преди 14 години
И кои богати толерантни народи имаш предвид?
26
0
 
0
 
! Отговори
topcho преди 14 години
NE BLAGODARIA ,NESHTEM POVECHE ***...IMAME SI DOSTATACHNO DA NI ZADIGAT KAPACITE NA SHAHTITE I DA NI SMUCHAT OT DANACITE BEZ DA RABOTIAT.,..
25
0
 
0
 
! Отговори
Съни преди 14 години
Замислял ли се, защо едни от най-толерантните към имигрантите народи са най-богати, а нетолерантните обикновенно тънат в мизерия!!!
24
0
 
0
 
! Отговори
Спринт преди 14 години
Забравих да спомена за така наречените "idiots utiles" , които процъфтяват из форумите, в медиите и особено сред журналистите - те пеят в агитка за политическа коректност, толерантност и се занимават с промиване на мозъците на тези изостанали не модерни Българи - динозаври, които още си милеят за татковината си
23
0
 
0
 
! Отговори
topcho преди 14 години
az sam BULGARIN i sam pich...i mra kat kuche ako niakoi se ebava s bulgaria...do gusha ot prodazhni pe...rastcheta .... parvanov da si gi vzeme vav vkashti da si gi gleda..i posle da mi kazhe kak se razbirat..s ***...
22
0
 
0
 
! Отговори
бай ви Ганя преди 14 години
Нещо много хуманни изведнъж се извъдихте бе!? Да ви сложат в съседния апратамент до вашия едно малобройно 10 членно негърско или афганистанско семейство и да ви видя докъде ще ви стигнат крокодилските сълзички , които проливате фаршиво във форума...Ай, не на мене тия!
21
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
600.000 българи в Украйна, 100.000 българи в Русия, 100.000 българи в Молдова, 1,5 милиона българи във ФИРОМ (БЮРМ). Около 100.000 българи в Сърбия; над 80.000 българи в Гърция (без да броим егейско); никой не е броил българите в Турция, Румъния, Унгария, Чехия..Никой не е броил и над 1,5 млн емигранти от последните 15 години...Защо ни трябва да приемаме бежанци от Африка, Марс или където и да е? Няма ли да се погрижим за нашите първо?
20
0
 
0
 
! Отговори
topcho преди 14 години
Toia pak ,bulgarinat bil zviar...gradinkite pred bloka ,abe pe...ast ti imash li si na ideia za kakvo se govori tuka, be!!! E zaradi takiva dupeta kato teb bulgaria otiva na kino,meko sashtestvo takova
19
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Прав си 14, че само този който помага на изпадналите в беда може да се нарече ЧОВЕК!!! Егоизмът правото на по силния е изцяло животинско качество! За съжаление при повечето българи животинското е определящото :-(
18
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
:)