До 2 г. изчезват социалните "казарми" за деца

650 малчугани чакат да ги преместят в защитени жилища
Обновена: 27 юни 2016 14:26 | 27 юни 2016 13:30, Камелия Цветанова
4
До 2 г. изчезват социалните "казарми" за деца
Снимка: БТА

До две години всички институции за деца, лишени от родителски грижи ще бъдат затворени. Все още около 650 малчугани се намират в такива домове, обясни социалният министър Зорница Русинова, която посети защитено жилище от семеен тип за деца с увреждания в столичния квартал "Надежда".

Още в края на миналата година всички институции, специализирани за деца с увреждания, са затворени, а децата са настанени в защитени жилища.

В София процесът по деинституционализация приключи в края на миналата седмица със затварянето на последния дом, уточни Русинова, цитирана от БТА.

Защитените жилища са предназначени за не повече от 12 деца, те осигуряват среда, близка до семейната и екип от социални работници, психолози и лекари, които се грижат ежедневно за децата, обясни тя.

Защитените жилища се в градовете, противно на досегашната практика - далеч от погледите на хората. Децата се включват в ежедневните дейности в защитеното жилище, като така те получават социални умения, допълни министърът.

Тя припомни, че дългият процес по затваряне на домовете за деца, лишени от родителски грижи започна през 2009 г.

Тези институции от "казармен" тип бяха с много лоши битови условия, намираха се извън населените места и пречеха на интеграцията на децата, смята Русинова.

Важно според министъра е, че подходът и грижите към децата са резултат от доброто партньорство на местните власти, неправителствените организации и министерството. В дългосрочен план това ще даде отражение на пазара на труда, на социалната система, защото част от децата в институциите са застрашени от отпадане от училище.

В момента се правят разчети за средствата, необходими за затварянето на останалите домове за деца, лишени от родителски грижи и настаняването им в защитени жилища. Изчислява се какво ще е необходимо за всяка една община за инфраструктура и поддръжка на екипите, които ще работят в новите защитени жилища. За периода 2014-2020 г. за целта са предвидени 650 млн.евро от Европейския социален фонд и около 100 млн.евро по ОП "Региони в растеж".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
6
 
! Отговори
аз преди 7 години
Изчезват едните,ще създат други. Само ще сменят имената им и хората, които ще"работят"с децата. Паразитна работа, ама българска.
3
0
 
6
 
! Отговори
Цвети Цветанова преди 7 години
Защо е необходимо, да се закриват домовете. Съгласна съм, че ако тези пари им се дадат резултатите ще бъдат други. не ограничавайте децата в тези мини "Конюши", където според мен и контрола е някъде в пространството. Голямата част от тях се организират, ръководят и контролират от НПО , които са обединени на базата на шуробаджанаците
2
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не ми е ясно каква е разликата между досегашните домове и новите домове за деца с увреждания. По мое мнение не може да има някаква съществен разлика и всичко опира до парите. Ако на стария тип домове им се дадат толкова пари, колкото на новите, мисля, че няма да има никаква разлика. Уврежданията са си увреждания - те не могат да се излекуват и за децата трябват едни и същи грижи и в новият и в старият тип домове за деца.
1
0
 
13
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
защо неги давате за осиновяване в чужбина да станат хора които са болни да бьдатизлекувани а ги мьчите в бьлгария кьдето няма живот за тях