Вадим между 75 и 95 хиляди евро за нов дом

Нарастващата мигрантска вълна може да засегне пазара на имоти
18 сеп 2016 08:30, Александър Попов
102
Вадим между 75 и 95 хиляди евро за нов дом
Снимка: Булфото, архив

Като външна граница на Европа България ще бъде пряко засегната от нарастващата мигрантска вълна, ежедневната тревожна информация за случващото се на границите ни има изключително негативно влияние върху имотния пазар и по-конкретно върху ваканционния. Това коментира в интервю за БТА Орлин Владиков, който е двукратно избиран за председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" в периода 2002 - 2007 г.

Ако не се вземат конкретни мерки за ограничаване на притока на мигранти, последствията на този пазар ще са пагубни, допълни той. Експертът не изключи при задълбочаване на ситуацията негативните последици да се усетят и при сегмента на офисите.

През първата половина на тази година има постоянна тенденция на ръст на търсенето на офиси както от новорегистрирани български компании, така и от чуждестранни, отбеляза Владиков. Увеличава се търсенето на офиси под наем между 200 и 300 квадратни метра, предимно в нови самостоятелни сгради или в бизнес центрове към изградените молове в София, Варна и Бургас, като се отчита спад в желанието на инвеститорите да купуват офиси.

През тази година има трайна тенденция към увеличаване на цените на недвижимите имоти в страната и българският имотен пазар трайно излезе от кризата, смята дългогодишният председател на Националното сдружение "Недвижими имоти".

За първи път от апогея на кризата - 2010 г., през 2016 г. се наблюдава устойчив ръст в цените, който на годишна база стига до осем процента спрямо миналата година. Ръст има и в броя на изповяданите сделки - между 17 и 19 на сто, спрямо 2014 - 2015 г., посочи Орлин Владиков.

Причините за съживяването са лихвените проценти на паричния и на дълговия пазар, включително и доходността на държавните ценни книжа както в Еврозоната, така и в България, коментира експертът. Това понижение е устойчиво от началото на 2016 г. и води до освобождаване на парична маса и пренасочването й към инвестиции с цел сделки с недвижима собственост като най-сигурно средство за запазване на парите.

В цифрово изражение тази тенденция може да бъде изразена в това, че трайният ръст на цените на жилищни имоти за София е довел до средна цена от 830 евро за квадратен метър, като тя от 2010 г. бавно се увеличава, отбеляза експертът.

Основно се търсят нови жилища, като най-търсените са апартаменти в диапазона от 75 000 евро до 90-95 000 евро. Става дума за двустайни и тристайни жилища, които процентно са най-търгуваните имоти през първото полугодие на тази година, обясни експертът.

Най-предпочитани са южните квартали на София и имотите в "яката" на Витоша. Най-търсени и тази година остават жилищата в кв."Оборище", който води класацията по най-високи цени, следван от кв. "Иван Вазов", района на Южния парк, "Лозенец", където цените на имотите са надвишили 1200 евро за квадратен метър, а в някои случаи са достигнали равнища от 2000 - 2500 евро за квадратен метър за луксозно строителство в новопостроени жилищни сгради. Подобни цени има и за отделни имоти в кварталите "Изток", "Иван Вазов" и в района на Южния парк.

През първата половина на тази година има и сериозен ръст както на цените, така и на броя на сделките във Варна, Бургас и Пловдив, а цените са аналогични на тези в столицата, коментира Орлин Владиков.

По думите на експерта се забелязва увеличение на средните цени на ваканционните имоти, които имат годишен ръст в рамките на три процента. Може да се каже, че най-чувствително е увеличението на цените във ваканционните имоти по Черноморието - на първо място в Созопол, следван от "Слънчев бряг", Лозенец, "Св.св. Константин и Елена", където цените за квадратен метър се движат между 550 - 580 евро.

Ръст в цените има и в зимните курорти - Банско, Пампорово и Боровец, като за Банско ръстът е около три на сто и там цените на имотите са стигнали до 390 евро за квадратен метър. Подобни са цените в Пампорово, а Боровец е лидер - с най-високи средни продажни цени, които стигат нивата - 580 - 590 евро за квадратен метър.

По думите на Орлин Владиков все още обаче не може да се говори за трайна тенденция на интерес на чужденци към българските ваканционни имоти и за излизане от стагнацията от последните години, но все пак има раздвижване и на този сегмент.

Към момента интересът към такива имоти е предимно от граждани на съседните ни страни - Македония, Гърция, Сърбия. Продължава интересът на руснаци към летните ваканционни имоти, коментира експертът. Отчита се обаче спад на интереса към недвижимите имоти от граждани от Великобритания, дори има известно отдръпване на тези купувачи.

Продължава търсенето на земеделски имоти, коментира експертът, като уточни, че все повече се предпочита покупката на комасирани земи. От 2015 г. този сегмент минава без кризи и всяка година с малки проценти цените на земите растат, показват наблюденията на Орлин Владиков. Тази година цените на земеделските земи остават на миналогодишните си равнища, допълни той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още по темата: цени на жилищаимоти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
59
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Гледсам сте се разприказвали за Атина...бях на почивка 2008-*** преди да ги удари кризата лятото. Аз толкова народ на едно място не бях виждал...претъпкан град. Оказа се че лятото в Атина пребивават 7-8 милиона души. Това на територия по- малка от София. Не.гри, жълтури, индийци, пакистанци.. араби...всякаква *** имаше там. Това запомних от тоя град.
58
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
KRAEN KVARTAL NA SOFIYA E I GORUBLYANE , VLADAY BUSMANZI I DR
57
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 62500 квадрата си е Софията без селата...Като се замислиш това са 20 на 25 километра. Е няма ли ги София?
56
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
DIKOV E UCHENIK NA KOMUNISTI V SOZA.
55
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 62Те в Мюнхен нямат крайни квартали, нали така? И как ще излезе твоята сметка впрочем дето твърдиш че Мюнхен е на територия 4 пъти по-голям от София?
54
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
NYAMA KVARTAL V MUNHEN TAKA GUSTO SASTROEN KATO LULIN, DRUJHBA I PRITOVA NE E STOLIZA
53
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 58 В Атина улиците са еднопосочни за да може едната лента да е за паркоместа. И друго нещо ми направи впечатление...90% от улиците се пресичат на конус, а не перпендикулярно. Страшна гъчканица....атина е 412 квадрата с 4 милиона души, София е 500 квадрата с 2 милиона души. Правете си сметка какво гъмжило е.
52
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Щом сега панелките се смятат за качествено строителство смятайте как се стри сега. Същата работа като "демокрацията" ни и "капитализма" ни.
51
0
 
3
 
! Отговори
за 56 преди 7 години
Защото не можеш да ги сравняваш, затова. Не забравяй, че всички села около София станаха "квартали", така че, сметката ти не излиза!
50
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В България май верно е по-добре панелка от ново строителство, че не се знае тея новите от кой и как са строени. Но има панелки и панелки. Пред моят прозорец не се вижда на 3 м. прозореца на комшията.
49
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Атина е лошо застроена, но по средиземноморски тертип. Сградите са на по 4 етажа. Улуцуте са тесни, но това е нормално за Гърция, за какво са им широки улици?
48
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
КОМУНИЗМА НАБУТА ХОРАТА В ПАНЕЛКИ НАПРАВИ ГИ ИНВАЛИДИ И СИ ОТИДЕ.
47
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
от 49 И що ми биете минуси? Казах на човека, който е написал че Мюнхен е 4 пъти по-голям на територия от София, че меко казано се е олял при положение че София е 492 квадратни километра, а Мюнхен 310. Пак питам: Защо?
46
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
53, Прав си...Атина прилича на оня град от филма Ултиматума на Борн където Борн го гонеха полицаи в Мароко...*** и простотия без зелени площи с изключение на центъра.
45
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Панелите са с много по добра квадратура и вътрешно разпределение от новото строителство, плод на уникална архитектурна мисъл! И разликата в цените също е уникална! По добре стара панелка, от колкото в нов термитник!
44
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много малко семейства имат по 2000 лв чист месечен доход. Или по 1 000 евро. На година - 12 хиляди. При тези доходи новото строителство си е чиста загуба за строителите и откровено пране на пари. А сегмента на хората с добри доходи не нараства, той дори има тенденцията да намалява. Мигрантите ще ги храним, те доходи и пари няма да генерират. Още повече, че идват от страни в които са научени да извличат изгода от всичко от поколения. И всичките са "търговци".
43
0
 
17
 
! Отговори
Въпрос преди 7 години
А в Овча Купел, около мигрантския лагер, цените на имотите дали са се вдигнали?
42
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
София с сгъчкана защото е имало комунизъм. Вижте Манчестър например, вижте Атина, навсякъде е ниско строителство и само в бизнес частите има по-високи сгради. А тук "национализация", "отчуждаване" и ти взимат (крадат) имота и строят панелки. Та от тогава е и манталитета на панелките. Сакън да съм в блок и в апартамент. В чужбина в такива блокове живеят тези дето не могат да си позволят друго. Това е най-евтиното строителство и обикновено е само в крайните квартали.
41
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 42 Младеж, леко се оля! София е 492 квадратни километра, а Мюнхен 310.
40
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз още от 1985 г. слушам как България нямало да я има и как щели да останат само турци и ***. Затова комунистите смениха имената на турците, уж заради демографският срив. И какво стана? Сега сме 30 г. по-късно и пак същите глупости се говорят. Югославия се разпадна, държави изчезват, България си стои...

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.Server unable to read htaccess file, denying access to be safe