Вадим между 75 и 95 хиляди евро за нов дом

Нарастващата мигрантска вълна може да засегне пазара на имоти
18 сеп 2016 08:30, Александър Попов
102
Вадим между 75 и 95 хиляди евро за нов дом
Снимка: Булфото, архив

Като външна граница на Европа България ще бъде пряко засегната от нарастващата мигрантска вълна, ежедневната тревожна информация за случващото се на границите ни има изключително негативно влияние върху имотния пазар и по-конкретно върху ваканционния. Това коментира в интервю за БТА Орлин Владиков, който е двукратно избиран за председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" в периода 2002 - 2007 г.

Ако не се вземат конкретни мерки за ограничаване на притока на мигранти, последствията на този пазар ще са пагубни, допълни той. Експертът не изключи при задълбочаване на ситуацията негативните последици да се усетят и при сегмента на офисите.

През първата половина на тази година има постоянна тенденция на ръст на търсенето на офиси както от новорегистрирани български компании, така и от чуждестранни, отбеляза Владиков. Увеличава се търсенето на офиси под наем между 200 и 300 квадратни метра, предимно в нови самостоятелни сгради или в бизнес центрове към изградените молове в София, Варна и Бургас, като се отчита спад в желанието на инвеститорите да купуват офиси.

През тази година има трайна тенденция към увеличаване на цените на недвижимите имоти в страната и българският имотен пазар трайно излезе от кризата, смята дългогодишният председател на Националното сдружение "Недвижими имоти".

За първи път от апогея на кризата - 2010 г., през 2016 г. се наблюдава устойчив ръст в цените, който на годишна база стига до осем процента спрямо миналата година. Ръст има и в броя на изповяданите сделки - между 17 и 19 на сто, спрямо 2014 - 2015 г., посочи Орлин Владиков.

Причините за съживяването са лихвените проценти на паричния и на дълговия пазар, включително и доходността на държавните ценни книжа както в Еврозоната, така и в България, коментира експертът. Това понижение е устойчиво от началото на 2016 г. и води до освобождаване на парична маса и пренасочването й към инвестиции с цел сделки с недвижима собственост като най-сигурно средство за запазване на парите.

В цифрово изражение тази тенденция може да бъде изразена в това, че трайният ръст на цените на жилищни имоти за София е довел до средна цена от 830 евро за квадратен метър, като тя от 2010 г. бавно се увеличава, отбеляза експертът.

Основно се търсят нови жилища, като най-търсените са апартаменти в диапазона от 75 000 евро до 90-95 000 евро. Става дума за двустайни и тристайни жилища, които процентно са най-търгуваните имоти през първото полугодие на тази година, обясни експертът.

Най-предпочитани са южните квартали на София и имотите в "яката" на Витоша. Най-търсени и тази година остават жилищата в кв."Оборище", който води класацията по най-високи цени, следван от кв. "Иван Вазов", района на Южния парк, "Лозенец", където цените на имотите са надвишили 1200 евро за квадратен метър, а в някои случаи са достигнали равнища от 2000 - 2500 евро за квадратен метър за луксозно строителство в новопостроени жилищни сгради. Подобни цени има и за отделни имоти в кварталите "Изток", "Иван Вазов" и в района на Южния парк.

През първата половина на тази година има и сериозен ръст както на цените, така и на броя на сделките във Варна, Бургас и Пловдив, а цените са аналогични на тези в столицата, коментира Орлин Владиков.

По думите на експерта се забелязва увеличение на средните цени на ваканционните имоти, които имат годишен ръст в рамките на три процента. Може да се каже, че най-чувствително е увеличението на цените във ваканционните имоти по Черноморието - на първо място в Созопол, следван от "Слънчев бряг", Лозенец, "Св.св. Константин и Елена", където цените за квадратен метър се движат между 550 - 580 евро.

Ръст в цените има и в зимните курорти - Банско, Пампорово и Боровец, като за Банско ръстът е около три на сто и там цените на имотите са стигнали до 390 евро за квадратен метър. Подобни са цените в Пампорово, а Боровец е лидер - с най-високи средни продажни цени, които стигат нивата - 580 - 590 евро за квадратен метър.

По думите на Орлин Владиков все още обаче не може да се говори за трайна тенденция на интерес на чужденци към българските ваканционни имоти и за излизане от стагнацията от последните години, но все пак има раздвижване и на този сегмент.

Към момента интересът към такива имоти е предимно от граждани на съседните ни страни - Македония, Гърция, Сърбия. Продължава интересът на руснаци към летните ваканционни имоти, коментира експертът. Отчита се обаче спад на интереса към недвижимите имоти от граждани от Великобритания, дори има известно отдръпване на тези купувачи.

Продължава търсенето на земеделски имоти, коментира експертът, като уточни, че все повече се предпочита покупката на комасирани земи. От 2015 г. този сегмент минава без кризи и всяка година с малки проценти цените на земите растат, показват наблюденията на Орлин Владиков. Тази година цените на земеделските земи остават на миналогодишните си равнища, допълни той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още по темата: цени на жилищаимоти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В София в момента е най-добре, ако имате апартамент да не продавате. Цените скачат, отделно се строи метро и цените в някои квартали още ще скачат. За под 50000 евро не можеш да си вземеш вече нищо, и то го взимаш в "Младост" в крайният "Младост" някакъв едностаен. За "Люлин" не говоря, не го броя въобще за квартал. Там има и по-евтини. "Люлин" за разлика от "Младост" не се разви. Т.е. има база за развитие и може да се развив, но засега не е развита инфраструктурата.
18
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дайте да построим един крематориум с формата на джамия. Като влезнат за сутрешната молитва и ще излезнат през комина. Само ще се наложи да опънем една тръба до Русия, че ще требва гас за тая работа.
17
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Е има хора дето си купуват няколко апартамента. Като взимаш по 2000 лв. заплата и вече имаш еди апартамент, който си дал под наем за 500 лв. ето ти и пари за още един на изплащане. После взимаш и още един, и още един...Има хора с добри заплати, обикновено млади хора, които си взимат на изплащане и за 10 г. ги изплащат. Разбира се за човек, който взима средната за страната заплата това е невъзможно.
16
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Хората в хамерика живеят на кредит, но там си сигурен, че на която и работа да се хванеш, ще можеш да отделяш за кредита...докато тук е джунгла и несигурност.
15
2
 
19
 
! Отговори
O преди 7 години
Платена статийка , браво :) Малко са се объркали с имотите за 70 -90 000 но както и да е, да си ги купуват от сдружението. Нас не ни пречи спад в цените, даже добре дошъл :)
14
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като цяло и София е празна колкото и парадоксално да изглежда. Какво имам впредвид? Преди 1989 г. в нашият блок всеки етаж светеше вечерно време. Сега тук там има светлинки. Уж е 1,5 млн. жители, но в сравнение с преди е празна. Как става така? Просто след 1989 г. София много се застрои. Построиха се много нови кооперации и блокове и сгради. Сега вече има страшно много жилища, но те не могат да се напълнят от живеещите в София. Има и много отишли на Запад. А София се пълни с хора от провинцията.
13
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вадят ги чиновници от герб.
12
1
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И да взимаш голяма заплата в от порядъка на 1500 лева, на месец ще отделиш 500 кииунта..на година стават 6 бона. Значи за 30 години може и да си изплатите апартамента при такава заплата. Тоест докато можете да бачкате и не хванете бастуна. Успех!
11
1
 
32
 
! Отговори
4efo преди 7 години
При средна заплата 600-700 лв. чисто, как се връща заем 75 000 евро при смазващи лихви? Заемите са за хора, които могат да си ги позволят, т.е за такава сума, трябва да имаш среден доход поне 1500 евро!
10
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
95 000 евро и да ги вземете на заем, не можете цял живот да ги изплатите на нормална работа в България ... математиката е проста наука.
9
3
 
9
 
! Отговори
MAKEDON преди 7 години
Kakov imot be.... vo Bolgaria za 70000 koga vo Grcija ima stanovi za 2O000 na more...
8
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 4 Брат, ти си бил голям оптимист! Викаш за 15 години ще върнеш 100 хилки в евро на банката? Може, ако си на Бил Гейтс син.
7
0
 
23
 
! Отговори
кръглоглавчо с честн преди 7 години
А бе вадим, та да е , нали се сещате, да го извадим, ама 75000евра, че се озорим и то бая! А там чака Харпанцуняна с лихвите и мазната си усмивка!
6
1
 
7
 
! Отговори
Луцифер преди 7 години
И защо намесвате ,,мигрантите"? Няма ли да ги гоним?
5
3
 
33
 
! Отговори
глупаво е преди 7 години
да се купува имот в България с цел отдаване под наем при тези цени . при положение , че за 70 000 можеш да намериш едностаен в милано или виена да кажем . при тази скорост на имигриране на българите на запад ще е все по-трудно отдаването им под наем
4
2
 
41
 
! Отговори
КРАЖБИ И ПРОДАЖБИ преди 7 години
:) Кво вадене, теглят 50 000 евро заем, ама с кожодерски лихви и после връщат 100 000 европ след 10-15 години. Банките трупат зверските печалби, на депозитите ти дават 1%, а като теглиш заем те цакат с до 18%, че и повече процента лихва. В Германия лихви за покупка на жилища 1.5%
3
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бе най-често ги "вади" банката.
2
4
 
39
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
И от къде ги вадим ,че нещо не мога да се сетя има една прослойка която най-вероятно може да си го разреши ,но за масовия българин това непостижима сума та за това по-полека с изцепките.
1
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ВАДИМ ЪМ...Тиквата каза че българина се видял най-после с пари! Вадете тез смешни 75 000 евра....не се стискайте!