Да преборим липсата на кадри! Работим 4 дни, роботи...

Financial Times: Дългото работно време е вредно за служителите
Обновена: 11 авг 2018 08:14 | 11 авг 2018 07:30, Анисия Иванова
237
Да преборим липсата на кадри! Работим 4 дни, роботи...
Снимка: Reuters

Седмица с 4 работни дни и повече роботи в заводите ще се отрази добре на пазара на труда. Това се посочва в най-новия доклад на консултантската компания Colliers International, който се отнася за пазара в ЦИЕ-6 (Словакия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и България). Много ниските нива на безработица, емиграцията и развитието на сектора на услугите създадоха сериозен недостиг на кадри в държавите от ЦИЕ-6, пише в анализа.

Завръщането на работещите от Западна Европа е друг вариант за решаване на проблема с недостига на кадри. През 2016 г. 500 хил. граждани на ЦИЕ-6 са емигрирали към държави от Западна Европа. Ако заплатите бъдат повишени, те може да се завърнат.

Привличането на имигранти от бившите руски републики, също може да подпомогне пазара на труда в ЦИЕ-6, пише още в анализа, цитиран от "Труд". Именно този вариант се предпочита от работодателите у нас като през лятото в хотелите на морето работят много украинци. В същото време българки стават камериерки в Гърция и страни като Холандия.

Ако проблемът с недостига на кадри не се разреши, в дългосрочен план се очаква да настъпи успокояване на растежа на БВП, забавяне на икономическото развитие и вероятно намаляване на частните инвестиции в региона. А това ще се отрази негативно и на търсенето на бизнес имоти в региона.

През юни безработицата в България падна до рекордно ниското ниво от 5,7%. Като една от причините за това е, че всяка година населението на намалява с около 50 хил. души, или колкото един средно голям град, заради емигрантите, които търсят по-високи заплати в чужбина. Недостигът на кадри е най-големият проблем пред редица предприятия в страната.

Марк Робинсън, специалист проучвания ЦИЕ в Colliers International, обяснява: “Когато икономическият цикъл достигне до етап, в който са налице ниски нива на безработица, следва забавяне на развитието. То е свързано с ръст на безработицата, в резултат на което балансът на пазара на труда се възстановява. Този механизъм води до икономически затруднения, които са еднакво нежелани за политиците, бизнеса и сектора на недвижимите имоти”. Пазарите с недостиг на работна ръка е добре да инвестират в автоматизация, пише в анализа на компанията.

Автоматизацията повишава продуктивността, като намалява броя на необходимите работници. Признаците за това вече са видими в Германия, където има примери за преминаване към 28-часова работна седмица в компании от автомобилната индустрия. В посоката, в която върви Германия, могат да тръгнат и държавите от ЦИЕ-6.

Всяка година между май и септември всички 54 служители на базираната в Чикаго компания за онлайн приложения Basecamp работят само 4 дни, или 32 часа от седмицата. През останалата част от годината компанията е със стандартно работно време от 5 дни.

“Това е достатъчно време, за да се свърши страхотна работа”, казва съоснователят на Basecamp Джейсън Фрийд. “Работенето на 50-60-70 плюс часа не е необходимо. Щом трябва да се работи 50-60-70 плюс часа, значи има проблем с ръководството”, смята той.

Философията на Basecamp е потвърдена от проучване, според което продължителното работно време е вредно за физическото и психологическото здраве на служителите, посочва в. Financial Times. Според данните интензивната работа вреди на кариерното развитие, тъй като извънредните работни часове и натовареността действат непродуктивно, намалявайки качеството на свършената работа.

3-дневна работна седмица лансира и един от най-богатите хора – мултимилиардерът Карлос Слим Елу. Днес хората живеят по-дълго, здравето им е по-крепко. Производителността на труда нарасна, има излишъкът на работна ръка. Затова работната седмица не бива да превишава 3 дни, а на хората трябва да се даде възможност да се пенсионират по-късно, заяви Карлос Слим Елу. Той въведе този начин на работа в неговата компания “Телмекс”.

“Концепцията, че хората трябва да работят като луди, за да посрещнат нуждите на обществото, е напълно погрешна”, коментира преди години и съоснователят на Google Лари Пейдж. “Прекарваме прекалено много време да се трудим за неща, които не ни трябват”, заяви той. Един от начините да се промени този погрешен начин на живот е чрез “координирани действия за намаляване на работната седмица”, изтъкна Пейдж.

Академията за обществени науки на Китай публикува доклад, според който жителите на страната, в стремежа си да преуспеят и да подпомогнат икономическото развитие на държавата, на практика са престанали да си почиват. Учените отправят препоръка до 2030 г. работната седмица в страната да стане 4-дневна, а продължителността на почивните дни и официалните празници да се увеличи.

В доклада на Академията се отбелязват негативните тенденции служителите често да работят от 9 часа сутринта до 9 часа вечерта шест дни седмично. Постоянната ангажираност и необходимост от присъствие в офиса са принудили китайците вече да не отделят време за личностно развитие и за общуване с приятели и семейство, което в бъдеще може да доведе до появата на умствени заболявания.

Експертите са на мнение, че 36-часовата работна седмица ще доведе до по-висока работна ефективност, а също и до формиране на по-благоприятна среда за щастието на нацията. Учените смятат, че първият етап от прехода към 4-дневна работна седмица би могъл да бъде реализиран в периода 2020-2025 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


237
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
116
2
 
0
 
! Отговори
Работодател преди 5 години
Липса на кадри няма, никъде няма и никога не е имало. Има пазар на труда. Можем да вдигнем малко заплатите и да намерим каквито си искаме кадри и пак ще имаме големи печалби, но защо да го правим, след като можем да си внесем по-евтини кадри от вън и да правим още по-високи печалби. Вие ще купувате ли българска стока дори и да имате пари когато има вносни стоки със същото качество на по-ниска цена?
115
1
 
1
 
! Отговори
oт австралияя Сидней преди 5 години
ами не развивам Стокхилмския Синдром като теб в панелната килия у гетУтоосвен финан$ово кра$ив съм по здрав от всякога и готов за приключения сред най райското място на Планетата. Ей тук се чувствам като на 17, гмуркам се в рифа, изследвам нови места за гмуркане, замръквам из джунглите, скитам до нови водопади и съвършени места правя снимки и качвам, живея сред чистота и здравословна среда, супер яка е Ав$тралия обикалям си натам насам а ти клош?
114
1
 
2
 
! Отговори
оо преди 5 години
тиквениците от народното събрание взимат 3429лв а не работят и половин ден в седмицата и това като не броим и парите под масата който получават
113
4
 
1
 
! Отговори
Циник преди 5 години
Ей го на..116..поредния "борец" със систематаНяма такъв джумбиш!Аве ееееййй...много станахте борците....ще счупите клончето!Ааааахахахаха
112
3
 
3
 
! Отговори
от cидни Aвcтралияя преди 5 години
поздрави от офшорната зона. Вие може да не сте в офшорна зона, но ако сте на балканите определено говори че нямате акъл, инъче нямаше да сте там ако не сте депутат, само лузарите останаха тамПарите не са най важното! гoли сме дошли и гoли ще си отидем, по важно е КЪДЕ живееш и КАК си харчиш парите, лайфсайла сред красотата на планетата ни и т.н. Това е смисъла на парите не да ги притежаваш! Торба пари насред к,*** няма голям смисъл.Човек не избира къде да се роди, но може избира къде да живее
111
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ИмигрантА за мен, не е успял човек. Кърлеж върху друга социална система, където подбива работните заплати на натуралните граждани.Никога не съм се впечатлявал от имигранти. Напротив уважам хората в България, предприемачите борещи се с ттрудната финансова ситуация наследена от комунизма, майките гледащи децата си тук и тн. Респект за всички вас ! За това България е на 1300 години заради всички нас живели и борили се тук.
110
2
 
2
 
! Отговори
Циник преди 5 години
На клише - с клише...В територията - такиваостанахте -фалшивиродолЮПци с претенции!Ти щеми кажеш - къде да пишаМай а? А?:-)
109
4
 
3
 
! Отговори
от Cидни Аавcтралияя преди 5 години
а вие като сте толкова умни що не сте богати м? Значи сметай колко сте "умни"Аз този месец станах още повече финансово красив. Ставайте и вие. Аз съм като един Левски тук, ако пИчеля, пИчеля за цял народ, ако губя губя само себе си.И в същото време съм скромен човек, също както Ботев който е прекарал живота си в чужбина, но винаги е бил скромен човек.Поздрави от най райското място на Планетата!
108
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
до Ци.ник и СидниКогато емигрантската душа постоянно се нуждае от потвърждения, че ситуацията в изоставената родина е много зле (това са вид аргументи за оставане в държавата, в която си емигрирал), тогава всъщност показва, че се двоуми и реално не е сигурна, че е взела правилното решение, а това е неприятно... Защо е нужно в България всичко да е зле, за да признаем, че Австралия е чудесна държава? Да, Австралия е супер, но защо постоянните сравнения между двете? Кому е нужно? :) ... Поздрави!
107
5
 
4
 
! Отговори
Циник до 108 преди 5 години
Поредния родоЛюпец... начетох се на такива инфантили в този сайт!Ти си само поредния "съдията Дред" въобразил си , че си хванал господа за макaрите - само щото си се върнал в територията!! Оглесай се само в днешните темички - какво квичене пада от останалите като теб...в държавата на Бенчовците...Очите..и останалите мутри!Аре бегай ...
106
5
 
2
 
! Отговори
Бизнесмен преди 5 години
Липстата на работна кадри не се бори с намаляване на работното време, напротив, когото има много кадри, излишък от кадри тогава се съкращава работното време за да може повече хора да работят. Но това е било за при комунизма, засега ние решаваме въпроса с уволнения. А роботите се въвеждат защото излизат по евтино от работника, никой няма да харчи пари за машини ако са по скъпи от работника. И когато се въвеждат машини работниците оставят на улицата. Цялата ви статия е сбъркана, бълнуване.
105
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Е то в развитите страни са на 4 дневна работна седмица общо взето и сега,но в колонката тепърва преминаваме към робия за едното ядене
104
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До *** до 105Заслужил съм повече с това, че не плюя по майка Бългрия! Това предполагам е достатъчно! Да, преди съм плюл, но бях на 19. По-късно осъзнах греха си! Но "несмешниците" явно ви е трудно да стигнете до подобен извод! Върнах се за да слугувам на себе си :) и дори и мутрите вече не могат да ме накарат да избягам! Щом теб могат да те накарат - прав ти път и на теб! Аз не гоня никого! Просто му давам съвет веднъж за винаги да избере - БГ или Австралия, за да не се двоуми цял живот!!!
103
4
 
4
 
! Отговори
Циник до 105 преди 5 години
Ми с какво си ТИ неуспелия емигрант - повече от него - австралиеца - че го гониш? С това, че си се върнал да слугуваш - на мутрите в България ли? Или, че плащаш лъвския пай данъци - да се множат ромите у нас?***!
102
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Няма да се изненадам ако в скоро време, в случай че нищо не се премени, се иницира законодателна мярка, обяваваща безработицта за пресъпланеие. Нашите власти имат тази способност да го направят, защото е престъплание ако безработен не си плаща здравните осигуровки.Тогава БИЗНЕСМЕН ще е доволен...
101
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До от cидни АавcтралияяПриятелю, време е да забравиш българския и да се отдадеш на живота си в Австралия. Забрави просто за България, щом е толкова лошо тук и си живей живота. Защо пишеш в българските сайтове? Мъчно ли ти е за България или какво...? Радвай се на новата си родина, забрави, че си българин (национален нихилизъм не ни е нужен) и разказвай сънищата си на любимите ти австралийци... Защо ни ги разказваш на нас? Липсваме ли ти? След 9г. в Германия познавам душата на емигранта - тъжна е
100
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ей, Сидней, Автралия. Поне 5 години ти гледам изпеките тука. Като сапунка почна да става.
99
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
От "лека полека вървим напред" - Замислете се и над нещо друго - Преди 100 години са се сринали Австро-Унгарската и Османската империя, след това Хитлер паднал, СССР и Югославия са история, САЩ и ЕС се клатят, а "малка" България (за европейска държава не сме малка, 16-ти сме по територия от 50 държави) някак си бавничко върви напред! - Не, няма да изчезнем като народ, просто защото сме се справяли с къде, къде по-лоши моменти, обзалагам се! Времето ще покаже...
98
4
 
8
 
! Отговори
от cидни Аавcтралияя преди 5 години
Хора АЗ СЕ ВЪРНАХ в България, с полета от Сидней през Лондон и кацнах в София моя роден град. Като излязох от летището вместо разклона за булевард Брюксел хванах отклонение към няква роомска махала зад летището и точно в този момент будилника извъня и се събудих. Било е само кошмар, ох слава Богу. Гледам през прозореца пъстроцветни папагали, а на 2 км е НордХед където 2 пъти в годината гледам китовете как скачат, и рифа в който се гмуркам, Операта на 3км, зимам 6 цифрена заплата. Успокоих се..
97
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Знам, че на повечето от вас им е много трудно, защото имате малки доходи. И на мен не ми е лесно, но да кажем, че съм имал малко късмет през годините и що-годе живея нормално. Замислете се обаче над нещо - Преди 20год. в Бг се живееше много по-зле (спомнете си 97-98г.). Същевременно преди 20г. в САЩ, Германия, Франция и т.н. се е живяло много по-добре от сега (ако не вярвайте, поразпитайте американци, немци, франсета) т.е. дори НАЙ-развитите страни са се сринали, а ние лека полека вървим напред!