Половината българи за проблемите ни: Държавата е виновна!

Младите могат да обърнат този тренд
Обновена: 21 авг 2019 13:32 | 21 авг 2019 12:10,
335
Половината българи за проблемите ни: Държавата е виновна!
Снимка: "Галъп"

Оказва се, че три десетилетия след началото на демократичните промени в България близо половината (46%) от обществеността у нас е склонна да се съгласи, че държавата е виновна за повечето проблеми в живота ни. До този извод стигат изследователи от "Галъп Интернешънъл" в ново проучване, поръчано от БНТ, посветено на отношението към някои обществени авторитети, държавата, религията и общественото мнение.

Нараства броят обаче на хората, които не отдават неуспехите си на държавата - до 42%. Изследователите коментират, че по-голямата част от тези хора са сред младото население - на възраст между 18 и 25 години или иначе казано - тези, родени след преломната 1989 година.

Още по темата

"Така обществото ни е на практика разделено на две половини по въпроса виновна ли е държавата за повечето проблеми в живота ни. Вероятно, с възрастта нарастват и поводите да виним държавата, а и обективната вярност на това обвинение", констатират експертите от "Галъп".

Оказва се, че българите в мнозинството си смятат, че най-важно е нещата в живота да са справедливи, а не винаги точно по закон. На това мнение са цели 68% от респондентите в проучаването.

19% пък казват, че това твърдение не се отнася за тях, а останалите 13% не могат да преценят.

Интересни са резултатите на въпроса дали обществено мнение има значение за нас. Данните показват, че за над половината от българите то е важно - 57% 57% от запитаните пълнолетни българи споделят, че обръщат внимание на мнението на околните за тях, срещу само 38% твърдят, че то не е от значение.

"Оказва се, че мнението на околните е важен обществен регулатор за всички възрасти – дялове от над 50% определят общественото мнение като важно и сред най-младите и сред най-възрастните. Все пак, до голяма степен очаквано, по-възрастните респонденти изразяват в по-голяма степен съгласие с твърдението, че мнението на другите е важно за тях. По-младите изглежда (още) не мислят така", обобщават данните експертите.

Другият фактор в изследването - отношението ни към Църквата, показва, че на  фона на останалите институции у нас Църквата се ползва със сравнително високи нива на доверие.

"След кратки колебания и кризисни моменти, породени от различни скандали, свързани с някои духовници у нас, след избора на патриарх Неофит през 2013 г. доверието в църквата се запазва на нива между 40 и 50% и като цяло е трайно по-високо от недоверието", коментират от "Галъп".

Предишни изследвания на „Галъп интернешънъл“ показват, че хората свързват Църквата и с редица хронични проблеми, като връзки с бизнеса и луксозен живот на духовници, липса на достатъчно близка до ежедневието на хората дейност, намаляване на ролята на религията в съвременното общество, принадлежността на висши духовници към бившата Държавна сигурност и др.

Вероятно, негативно влияние върху образа на Църквата оказва и дейността на секти, ролята на атеистичното управление в близкото минало, липсата на добре подготвени духовници, липсата на достатъчно уважение към църквата от страна на активни части на обществото и др.
          
Естествено, предупреждават експертите, винаги когато става дума за доверието в Църквата, трябва да се има предвид и фактът, че в страната ни живеят представители на различни вероизповедания, както и че определящата роля на религията в редица европейски общества постепенно намалява – включително и в нашата страна.

"Все пак, към този момент Църквата се оказва, сред обществените регулатори, в които (макар и с колебания) българите имат най-голямо доверие, поне в сравнение с държавните институции", категорични са изследователите от "Галъп Интернешънъл".


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Германия беше унищожена след ВСВ, но германците се обединиха и работиха."Ами ходете да миете улиците в Германия, друго не ви остава, и се молете фолксваген да дойде да им работите за жълти стотинки по евтоно от турция щоме е толкова велика тази Германия, кланяйте се на германците.
15
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поставената от олигархията пр0ста тиква-*** ни разката фамилията!Такъв хаос,разруха и беззаконие никога не е имало!
14
1
 
22
 
! Отговори
?! преди 4 години
Има ли нещо нормално в нашата държава?
13
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вчера направих забележка на една, че паркира в градинката вместо на 100те свободни паркоместа на отсрещаната страна на улицата. "Хаха хихи. Ама аз тука преча ли? След малко ще я преместя." Държавата ли е виновна??? Искам да кажа на всички ***, че ми много сериозно взе да ми писва и скоро ще счупя нечия глава, а вие после врещете колкото си искате, че нищо не сте направили, а пак аз с черната си кола съм дошъл е така да ви бия, защото си нямам друга табота.
12
3
 
25
 
! Отговори
да бе преди 4 години
Проблемът ни е, че НЯМА държава!Политиците ни работят за себе си и за друга държава, а не за България!
11
3
 
12
 
! Отговори
1 преди 4 години
И поточно, е виновна партия герб-комунисти, с техния "велик"ръководител.
10
10
 
14
 
! Отговори
ЕС форевър преди 4 години
до 7,Германия беше унищожена след ВСВ, но германците се обединиха и работиха. Сега половината пишлеменца дърпат назаде щото не работят и си мечтаят пак да ни вкарат под руско робство. Ако всички си знаехме интереса сега щяхме да сме пред чехите, но не, дива русофилия вирее тука и всеки трябва да реве и да дърпа назад.
9
5
 
14
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Държавата... господа (и най-вече другари)... Е ИНСТИТУЦИЯ!Проверете в тълковния речник... кое... как... В лапите на тошкочобановите номентлатурчици - е такава, каквато е!
8
4
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 5 Баба ми е била 37 години учителка и сега на 80 години взима жалките 280 лева пенсия. Кой е виновен, бе юрдек? Не е ли държавата? Да тръгне да бачка на 80 години за допълнителни доходи ли????
7
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някои като кажат, че сам съм си бил виновен , че съм на такова положение много ме дразни. На германчето като му е уредена държавата и започне да бачка за 4- 5 хиляди евро на месец, а пък което е по-некадърно от мен, то ли е постигнало този стандарт или неговите сънародници? А народа не е ли държавата?
6
2
 
42
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
Само от любопитство къде виждате държава??? Ние сме територия управлявана от удобен слуга изпълняващ заповедите на големите началници.
5
24
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз съм *** и мързелив неудачник, следователно държавата ми е виновна.
4
3
 
13
 
! Отговори
Циник преди 4 години
Половината?Кво шъ каете за... ВСИЧКИТЕ
3
19
 
8
 
! Отговори
ЕС форевър преди 4 години
Лежат и реват, тяхна си работа.
2
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ortodoksalni fake news.
1
3
 
31
 
! Отговори
Жоро преди 4 години
Съсипаха я тая държава!!!