Детската градина "по-солена" от училището – за дарения, помагала, консумативи

Сумата намалява за учениците от 11-и и 12-и клас
9 окт 2019 07:00, Елка Василева
33
Детската градина "по-солена" от училището – за дарения, помагала, консумативи
Снимка: "Монитор"

Между 30 и 110 лева се събират в началото на учебната година от родителите на хлапетата в детските градини и училищата, пише „Монитор“.

Сумите варират според възрастта на детето. Родителите на малчуганите от първа група най-често заделят около 50-60 лв., за да осигурят всички необходими помагала, консумативи и играчки и подаръци за госпожите.

На изхода на детската градина обаче сумата може да набъбне до 100-110 лв.

В същото време родителите на учениците в 11-и и 12-и клас минават по-тънко и се бъркат само за застраховка и „доброволно“ дарение, които възлизат на около 30-35 лв. Така се оказва, че „рекетът“ в детската градина е тройно по-голям от този в училище.

След като преди няколко години общините забраниха на директорите да събират средства от майките и татковците, тази роля се прехвърли на родителските колективи и училищни настоятелства. Така в началото на учебната година, съветвани от ръководството, те решават каква сума е необходима.

Средствата обаче се събират на сляпо, разказа пред „Монитор“ родител, натоварен с тази задача в столична детска градина. Причината е, че заради GDPR-a той няма право да получи списък с имената на малчуганите в групата. Вместо това знае само бройката на децата.

Докато родителите на хлапетата от по-горните групи вече са се срещали, то тези в първа, които тепърва се запознават, трябва сами да казват чие е тяхното дете, когато предават сумата. Накрая на отговорника му остава да се надява, че не е пропуснал някого и сметките са точни.

В детските градини най-често сумите се събират за помагала и консумативи за рисуване и писане. Предвидливо още в началото на годината се заделят и пари за подаръци за 8 март, Коледа и рождени дни на госпожите.

В някои градини родителите са задължени да отделят средства и за вода, тоалетна хартия, кърпички, чашки. Пари за килими, филтри за кани за вода, допълнителни шкафчета или други удобства, които липсват в обзавеждането на групата, също могат да бъдат предвидени в началото на учебната година. Ако такива обаче бъдат закупени групово, минават като дарение за детската градина от името на един от родителите. Отделно винаги се заделят и по 10-15 лв. за извънредни разходи.

Като се тегли чертата и се пресметне сумата за помагала и канцеларски материали, подаръци за госпожите и допълнителни удобства, то за хлапе от първа до трета група се брои между 50 и 70 лв.

Децата в предучилищна група обаче излизат по-солено на родителите си. Причината е, че освен парите за родителската каса, консумативи, тетрадки и подаръци, трябва да се отделят и допълнителни средства, за списък с материали за подготвителна група за училище, които всяко хлапе трябва да има. В него влизат индивидуални флумастери, пастели, цветни моливи, темперни бои, острилка, скицник, блок за рисуване, лепило, химикалки, с които децата да пишат и рисуват. За тях е необходим и несесер, в който да ги държат. За да има къде да тренират изписването на ченгелчета и цифри, пък им трябват тетрадки с тесни и широки редове и с големи квадратчета.

За всички допълнителни материали родителите на хлапетата от последната група броят още 50-60 лв. Така, като се добави и сумата, внесена в „родителската“ каса, настойниците излизат общо на минус 100-110 лв.

В училищата с нарастването на възрастта на детето постепенно пък намаляват и средствата, които се събират след родителските срещи. За хлапетата в начален етап – от първи до четвърти клас, се харчат средно между 40 и 60 лв. Те се използват за учебни помагала, застраховки, баджове, чипове, подаръци, като остава и някаква сума в касиера за допълнителни разходи по време на учебната година. Почти във всяко училище се предвиждат и различни суми за лакомства за първия учебен ден.

В същото време от родителите в по-горните класове често задължително се изискват само пари за застраховка. Отделно обаче родителите правят „доброволни“ дарения.

Въпреки че просветният министър изпрати писмо, в което напомни, че събирането на средства за материали, консумативи и ремонти е забранено, тази практика продължава в много школа в страната. Майка на дете в столично училище обясни, че негласно при тях сумата е 30 лв., но ако някой няма възможност да ги даде, не го притискат. В друго школо пък са въвели промоция, ако в него се обучава повече от едно дете от семейство. Дарението за едно хлапе е 20 лв., но ако са братче и сестриче, родителите броят само 30 лв.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
4
 
14
 
! Отговори
Край преди 4 години
На българчетата всичко им скъпо само колите евтини. София се зарина с бангии. Средна скорост 14 км/час. Нема такъв град.
11
0
 
10
 
! Отговори
Една майка преди 4 години
Това с доброволните дарения въобще е практика в цялата страна. Миналата година ни дадоха едни листа за подпълване за доброволно дарение, не го попълних и не дадох нищо. След няколко дни, г-жата, водеща предучилищната група на детето ми , ми заяви че трябва да се попълни и плати. Като я попитах- Нали е доброволно дарение, не задължително, защо да го правя отговора беше-искаш или не искаш трябва да платиш, всички плащат. Може да дадеш по-голяма сума, ала да не дадеш нищо не може.
10
6
 
9
 
! Отговори
Шенко преди 4 години
Аз малкия да го земат на децка градина в Младост съм броил 4000 лв. Къде ги измислихте тия 100 лв. незнам. Обществена тайна е, че за да ги земат малките по държавни ясли и градини се заплаща такса почерпка.
9
2
 
10
 
! Отговори
Системата преди 4 години
Системата за прием на деца в детските ясли и градини е порочна. Стимулира приема на деца, чийто родители са държавни служители. Деца, чиито баби, дядовци и прадядовци са плащали данъци на столична община сега гледат държавните ясли и градини през крив макарон. В София до нас таксата на лицензирана ясла и градина започва от 1000лв. и съседка не беше доволна от нея!
8
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Някой може да живее в София 50г. и да е по-малко полезен от друг, преместил се преди 1 месец. Хаиде стига с тези соц-жителства и градски шовинизъм.
7
7
 
6
 
! Отговори
В Някои преди 4 години
До ВикиВнякои частни детски гради се плащат и допълнителните занимания. В София целият прием е порочен. Да направят справка, ако има някой , който да се занимава с това, и да видят колко от новоприетите са родени в София, на колко родителите му са живели повече от 10 години в София и ще се видят потресаващи резултати. Повечето от децата,посещаващите държавните детски градини са родени из вън София или родителите им са живели по-малко от 10 г. в София.
6
5
 
11
 
! Отговори
е преди 4 години
Честно казано всеки, който има възможност да си позволи частна детска ясла и градина не знам с кой акъл ще си изпрати детето на държавна-озверели дърти моми с омраза към малки деца. Живея срещу такава в София и освен крясъци и заплахи друго не съм чула. И подаръци им се дават даже - за какво, аз като ходя на работа не получавам подаръци.
5
0
 
20
 
! Отговори
Анна преди 4 години
В гимназията им купуваме учебници - нови, защото са по нова програма и не можем да им купим ползвани от по-големите ученици. Между 300 и 400 лв. даваме за учебници. Униформите да споменавам ли - 100-130 лв. за сако и тениска. Ако не ни извиваха ръцете с тези униформи, щяхме да сме по-щедри с доброволните дарения. Джобните пари са още един разход, който го няма в детската градина, така че не лъжете хората как в гимназията ще им стане по-евтино.
4
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
При демокрацията и пазарната икономика есичко се плаща и всеки те скубе колкото може. Нали за това подрипвахте и ревяхте като мага.рета по площадите, както и за банани и тоалетна хартия.
3
11
 
11
 
! Отговори
1 преди 4 години
Всъщност , всяка година купувате и нови перални, телевизори и други неща за "госпожите" дето само мрънкат и бият децата...Още ли ви се живее в българия...
2
2
 
11
 
! Отговори
ай сиктир преди 4 години
В държавата на мутрите е така рекет от люлката до гроба.
1
3
 
33
 
! Отговори
Вики преди 4 години
Който не иска в държавната градина да го рекетират със 100 лв да заповяда в частната. Срещу 800 лв няма да ви искат допълнително пари за боички.

Спонсорирани публикации