Младите – най-тревожни и гневни заради ситуацията с COVID-19

Проучване: Мъжете реагират по-гневно на ситуацията от жените
6 апр 2020 10:42, Елка Василева
94
Младите – най-тревожни и гневни заради ситуацията с COVID-19
Снимка: Димитър Кьосемарлиев / Dnes.bg

Младите хора до 29 години имат най-високи нива на тъга, тревога, страх и паника, сочат данните от изследване на проф. Соня Карабельова, д-р Бисерка Зарбова и докторант Радина Стоянова от катедрата "Обща, експериментална, развитийна и здравна психология" към Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски, съобщиха за БТА от екипа.

Изследването, публикувано на http://phls.uni-sofia.bg/article/3016), е проведено в периода 18-22 март през онлайн социалните мрежи, между и пет и десет дни след обявяването на извънредното положение в България, сред 1504 участници.

Данните показват, че младежите са и най-гневни, а търсенето на емоционална подкрепа е най-ниско в тази възрастова група.

Най-често използваният източник на информация са официалните изявления на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса - 72,9 на сто от анкетираните отговарят така. Социалните мрежи са на второ място - 56,3 процента, а на трето - научни издания и публикации - 51,5 на сто.

Мъжете реагират по-гневно на ситуацията от жените, като в същото време използват по-често иронията и чувството на хумор. Жените преживяват по-силно емоции като страх и тревога и акцентират върху споделянето и търсенето на емоционална подкрепа в онлайн общуването.

Още по темата

Според данните хората над 49 години са с най-високи нива на възприет контрол и най-ниска степен на възприемана заплаха от ситуацията. В същото време те са и тези, които най-много търсят подкрепа онлайн.

Хората с по-високо образование изпитват по-голям дискомфорт от ограниченията в социалния живот. Живеещите в провинцията пък са по-оптимистични в сегашната ситуация.

Семейните също в по-малка степен възприемат положението като заплашително и имат усещането за по-голям личен контрол.

Най-често споделяните очаквания за последствията от ситуацията са да настъпи финансов и икономически крах в световен мащаб -73,2 на сто, последици в политически и управленски аспект - 71,5 процента, но и да се променят ценностите на хората - 68,3 на сто, хората да започнат да обръщат повече внимание на начина си на живот и на здравето си - по 65,8 на сто и да настъпят сериозни промени в човешките взаимоотношения - 62,8 процента.

Като общ извод психолозите изтъкват, че независимо от извънредния характер на ситуацията участвалите в изследването не я преживяват като силно стресираща.

Съпоставими с тези резултати са и данните от независимо експресно проучване на доц. Маргарита Бакрачева, проведено от 8 до 10 март сред 391 доброволно включили се участници, тоест след първия обявен в България случай на заболял от коронавирус. Резултатите показват, че непотвърдените твърдения не се радват на особена популярност.

Около половината от анкетираните са склонни да намерят връзка между вируса и икономически интереси на фармацевтични компании, а в по-малка степен заболяването се свързва с различни конспиративни теории. По-голямата част не вярват, че чесънът лекува коронавируса или че 5G мрежата има нещо общо с разпространението му.

Повечето от участниците в този период споделят мнение, че темата се преекспонира от медиите и това води до повишаване на страховете. В същото време голяма част - около 40 процента смятат, че държавата взема адекватни мерки. Хората обвързват два основни проблема - от една страна здравето, но от друга страна и финансовото оцеляване.

Картината за влиянието на ситуацията с коронавируса се допълва и от друго проучване на доц. Маргарита Бакрачева за реакциите на хората преди и след обявяването на извънредното положение, което показва, че страховете логично постепенно се повишават. Изследването е направено между 8 и 30 март в две направления - едното е анализ на споделеното във Facebook съдържание на 531 души на възраст от 30 до 70 години,а другото е анкета сред 103 младежи между 21 и 25 години.

В началото фокусът на хората в социалната мрежа е бил коронавирусът, като по-нататък заболяването и извънредното положение са продължили да бъдат водещ обект на дискусии, но са започнали да се появяват и други теми.

Полярните мнения и нападките са били основно заради спазване и неспазване на мерките срещу разпространението на вируса. Отчита се повишаване на доверието в мерките, които правителството взема още след първите случаи, регистрирани в България.

Анкетираните младежи споделят основно страха от смъртта, от загуба на любим човек, за личното здраве, от финансови проблеми, от непознатото, коментира за БТА доц. Бакрачева.

Плашат ги и липсата на контрол над ситуацията, усещането за несигурност и безнадеждност, изпитват и гняв. Те смятат също, че психозата може да се окаже не по-малък бич от самата болест. Основните фактори, които според младите хора могат да помогнат в тази ситуация, са медиите да поднасят и добри новини и да се ограничи негативната информация. В личен план младежите отбелязват като "противоотрова" постоянната ангажираност, включване в дейности в помощ на другите и обобщават, че "сега е време да свършим всичко, което отлагаме".

Обявяването на извънредното положение в България като че ли засегна в най-голяма степен стереотипите на поведение и качеството на живот на по-младите и активни членове на обществото, коментират за БТА от екипа на проф. Соня Карабельова. За тази възрастова група като цяло е типичен активният и действен начин на живот, както и социалното общуване с широк кръг от хора. В консуматорското общество един от основните модели на поведение е моделът на търсено и очаквано удовлетворяване на потребностите "тук и сега", без отлагане. Сегашната ситуация изведнъж блокира установения стандарт и изпреварващо изправи младите хора пред невъзможността да бъдат активни, да постигат непосредствено удовлетворение на желанията и потребностите си, което неминуемо провокира недоволство, гняв, разочарование, смятат от екипа.

Преживяването на негативни емоции се засилва и от неяснотата за това колко дълго ще продължи това положение. В началната фаза на развитие на кризата за младите хора тя е изненадваща, не е очаквана и вероятно те не са подготвени. От друга страна, негативните чувства с висок енергиен заряд имат ресурса да задвижат иновативни идеи и творчески процеси за реализирането им в критична ситуация, отбелязват психолозите.

По-възрастното поколение, макар да не е подготвено също за това развитие, все пак има опит от справянето с предишни кризи, има и повече критичност в осмислянето на събитията и борбеност за преодоляване на трудностите. С развитието на ситуацията със сигурност ще има динамика в преживяванията и на двете групи, прогнозират от екипа на проф. Карабельова.

Доц. Бакрачева е категорична, че след пандемията животът няма да бъде същият. Мисленето ни няма как да не се промени след преживяването на усещане, че не можеш да планираш и управляваш живота си, как всичко може да рухне за миг, като в същото време не можеш да избягаш, защото всичко е глобално.

В същото време съществуват вътрешният импулс да бъдеш автономен и външният натиск животът да продължи. Фокусът ни ще се премести в търсенето на смисъл не само в големите планове и цели, а и в краткосрочните, ще преосмислим взаимоотношенията и начина на общуване с другите, всеки ще потърси индивидуален смисъл в несигурността и неопределеността, смята тя.

В тази посока е и основният извод, който прави и екипът на проф. Карабельова - в ситуации на криза хуманността и съпричастността излизат на преден план. Необходимостта от промяна в ценностите на хората, от сериозни промени във взаимоотношенията, от обръщане на по-голямо внимание на здравето, начина на живот и опазването на околната среда, започват да се осъзнават в по-голяма степен. Това е важно от гледна точка на бъдещите действия на хората не само у нас, но и в глобален мащаб, защото се отнася за цялото човечество, отбелязват психолозите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още по темата: проучванекоронавирус
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
11
 
20
 
! Отговори
Хан Крум преди 4 години
До Анонимен 60Абсолютно - разглезени от изобилието в момента. не помнят Лукановата зима като хората умираха по опашките пред магазините щото рафтовете бяха празни, не помнят при Беров създаването на мутренските организации, виденовото време когато ограбиха банките и Гечев дето се прави на голям икономист и разори 18 банки, забравиха заменките на тройната коалиция и закупуването на ненужните генератори за Белене и трите първи къпки на същата АЕЦСтанишев прибра 800 милиона евро и т.н и тн
56
11
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Разглезени келешляци, да се върнат за една седмица при живковският "рай" , че да видят.
55
3
 
10
 
! Отговори
Хм преди 4 години
До Някой си - "На западния фронт нищо ново" е последната книга която съм прочел. А моловете е основното място което посещават младите,защото ако не си забелязал всичко вече се застрои. В парковете и по планините също е пълно с млади. Няма вече междублокови пространства където хората да се срещат и играят. Къде предлагаш да се събират. Нищо не е като едно време и няма как да се върне. Вече всичко е измислено така,че за да отидеш някъде трябва да си плащаш.
54
21
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не са живели с бай Тодор, преди 89 година, че да видят мизерия и лишения.Няма ток, няма бензин, няма телевизори, няма клубове, няма портокали, банани, автомобили, препълнени автобуси и т. н. Кошмар с години... Благодарение на Столетницата... На Радеф и Нинова.
53
10
 
14
 
! Отговори
Мхм преди 4 години
Айде пак се почва темата колко е било хубаво при бай Тошо. Хората бързо забравят лошото. Ако е било хубаво тогава защо милиони българи са се радвали като е паднал от власт и после гласуваха за Сдс на изборите. Що не са си гласували пак за Бсп. Явно нещо ги е дразнело. Всяка система си има плюсове и минуси. По оправите са по-добре при демокрацията,защото сами измислят как да се справят.По пасивните са по-добре при социализма,защото други им посочват какво трябва да правят.
52
1
 
10
 
! Отговори
не може да бъде! преди 4 години
Толкова много усукани приказки,че аз лично не мога да разбера какво точно иска да каже авторът.Четох до средата и се отказах.Според мен -боза,въздух под налягане и мокра плява.Считам,че всъщност въпросът е -адекватно ли реагира българинът на кризата и ще му дойде ли акъла на края!?на нас ,българите акълът ни идва обикновено когато всичко свърши!?На всичко отгоре имаме и къса памет!
51
7
 
24
 
! Отговори
ЧИЧО МИТКО преди 4 години
НИЕ СИ ПРИПОМНЯМЕ ЖЕСТОКИТЕ ЗИМИ НА ЖИВКОВ,ЛУКАНОВ И ВИДЕНОВ! КУПОНИТЕ ,РЕЖИМА И ДЕФИИЦИТА. ТЕ ,ХЛАПАЦИТЕ КАКВО ДА СИ СПОМНЯТ И ЗНАЯТ!?. ПРЕДСТАВЯТЕ ЛИ СИ ДА СПРАТ ИНТЕРНЕТА И ДЖИЕСЕМИТЕ ЗА ПОНЕ ЕДИН МЕСЕЦ И ДА ЗАТВОРЯТ МОЛОВЕТЕ!! КАК ГИ ВИЖДАТЕ???
50
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Младите не са били в казармата...Това е детска игра за мен да спазвам такива леки мерки и ограничения... Въпроса е да има полза и ефект.
49
2
 
12
 
! Отговори
някой си преди 4 години
До Хм Така де -мислете като опора на възрастните си родители, баби и дядовци,запазете живота им.Не забравяйте ,че ви има благодарение на тях.И още- те също имат нужда от социални контакти повече от вас.По мое мнение социалните ви контакти са по моловете, кръчмите и пр. можеш ли да кажеш коя е последната книга, която си прочел и обсъдил в социален контакт с други хора ?
48
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо бе, това е добро изпитание за младите, сега ги чака поне 50 години мизерия за да укрепнат духовно, както по старото поколение им беше даден шанс със 30 години демократическа мизерия, а новата мизерия ще бъде много по страшна от демократическата, така че младите могат да се възползват да развиват в себе качества в следващите 50 години.
47
2
 
5
 
! Отговори
Боби преди 4 години
До к. 19 Друг българинИ така. С това поведение на държавното ни ръководство, на мен ми замирисва на нещо от рода на: Търпението (на нас българите) им ще се изчепи и те ще започнат да се тестват сами. За своя сметка.И другия вариант, разбира се. Да ги принудим! Който е мнооого по-вероятен!
46
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
170 000 млади нито работят, нито учат.
45
4
 
12
 
! Отговори
българин преди 4 години
Ядосват се не ядосват.Това е положението! Това предвижване на маса хора.От един континент на друг,какво да донесе освен болести ?! Това е " демокрацията" американска дечица! При социализма нямахме никакви проблеми!-:)
44
20
 
2
 
! Отговори
Млад човек преди 4 години
Вече 30 години живеем добре и забогатяваме при капитализма и демокрацията и сме доволни от живота но комунистите от Китах ни пуснаха корона вируса да ни пандемизират и да саботирата капитализма и демокрацията които са най-добрата система.
43
13
 
6
 
! Отговори
Хм преди 4 години
До гледам и си мисляЗа чия дисциплина по-точно говориш като се има в предвид,че както многократно се каза,възрастните са многократно по-недисциплинирани. Уж карантина пък си ходят където,когато искат. Младите е нормално да са.по-притеснени,защото на тези години мислят за създаването на семейство,деца,дом,а за това трябват пари и социални контакти. И сега като ги няма тези неща се притесняват. Старите хора вече.си имат семейства и само парите ги притесняват. Имат опора до себе си.
42
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Обобщение Пише се най-егоистичните,най-недоволни.С ТИРЕ.
41
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много ме дразнят изявяващите се по телевизиите, разни актьори, певци и тем подобни и ни убеждават да бъдем послушни. А бе, аланколовци, разбирате от вируси, колкото *** от кладенчова вода. И Максим Ставински беше лице на кампанията да караш без да си пил. Смешници.
40
2
 
18
 
! Отговори
НОРМАЛЕН преди 4 години
Това е милениум поколението на Гугъли Интернет и е съвсем естественно.То не е преживявало режими, кризи,лишения и грижа за близките,Няма казарма,слободията е посъвместна!.Всичко е съвсем различно от преди 29 години!.За тези които са свикнали много да получават и да намират кусури нищо и никога няма да е в ред.Преди 29 години у нас нямаше МОЛОВЕ ,ГУГЪЛ,ФЕЙСБУК,ИНТЕРНЕТ,свободен достъп до останалият свят,И КУПИЩА ДРУГИ НЕЩАКак ще го проумее това поколение в голямата си част с гланциран мозък!
39
0
 
7
 
! Отговори
Хммм преди 4 години
А нашите депутати, кога ще направят и те жертва за общото благо. Хората да се лишават от какви ли не,дори и от елементарни неща,а те.... Като иска някой да си стоим по къщите,трябва и да осигури условия за това. Ако не може,няма право да изисква.
38
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
От вчерашен репортажЖурналист: Колко декларации приемате на денПолицай: Багажник, багажник и половинаЕ, пита се в задачата, що за псевдомярка е тази ....