1,2% получават социални помощи, а под прага на бедността са 23,8%

Нужни били промени в реда на социалното подпомагане
13
1,2% получават социални помощи, а под прага на бедността са 23,8%
Снимка: БГНЕС

Социалното подпомагане за хора с най-ниски доходи, или изобщо без доходи, има изключително ограничен обхват  – към момента получатели на месечни помощи са около 1,2 процента от населението, докато по данни на НСИ под прага на бедността през 2020 г. са били 23,8 на сто от населението на страната. Това се посочва в анализ на Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика (ИПИ). Анализът е публикуван на страницата на ИПИ.

Според ИПИ предложенията на Министерството на труда и социалната политика за промени в социалното подпомагане са отдавна чакани и необходими.

Измененията предвиждат подобряване на обмена до данни и регистри на служителите в системата на социалното подпомагане, както и облекчаване на някои рестриктивни санкционни разпоредби, свиващи достъпа до месечни помощи. Основната цел на проекта обаче е разширяване на обхвата на подпомагането и увеличаване на размера на подкрепата. За постигането на тази цел министерството предлага базата за определяне на помощите да бъде линията на бедност за съответната година, определена с постановление на Министерския съвет, вместо т.нар. гарантиран минимален доход, се припомня в анализа.

Публичните ресурси, насочени към подпомагане на домакинствата с най-ниски доходи представляват едва 2 процента от общите разходи за социално подпомагане, предвидени в бюджета за 2022 г., за сметка на редица други инструменти за социални трансфери без подоходен тест или с много широк обхват, смятат от ИПИ. В  анализа се посочва, че цялостната архитектура на системата за социално осигуряване и социално подпомагане у нас не гарантира насочена и адекватна подкрепа, което логично води до ниска ефективност на трансферите за намаляване на бедността и неравенствата.

Според ИПИ в основата на тези проблеми е обвързването на подпомагането с т.нар. гарантиран минимален доход (ГМД) – величина, чийто размер се определя и изменя без никаква връзка с обективни критерии. Така например, през последните повече от 10 години ГМД почти не е променян. През 2009 г. ГМД е 65 лв. а след 2018 г. е фиксиран на сегашното си ниво – 75 лв. Докато през 2009 г. нивото на ГМД е над 27 процента от минималната работна заплата в страната, то през 2021 г. е вече едва 11,5 процента. Това естествено води до свиване както на броя на бенефициентите, така и на размера на изплащаната помощ. За разлика от това, линията на бедност се определя всяка година, стъпвайки на обективни данни на НСИ, посочват от ИПИ.

Въпреки че конкретните параметри за всеки отделен вид социална помощ, както и за определяне на потребностите за различните типове домакинства се определят в правилника за прилагане на закона, представената предварителна оценка на въздействието на предложените от социалното министерство промени дава индикации, че броят на подпомаганите лица и семейства и размерите на подпомагането ще бъдат увеличени. Безспорно това е стъпка в правилната посока и ще реши поне частично дълго заобикаляни проблеми в усилията за намаляване на риска от бедност и социално изключване, смятат от ИПИ.

Според Лъчезар Богданов осигуряването на адекватна социална подкрепа на домакинствата в дълбока бедност е важен фактор за успеха на други политики с дългосрочно значение. Така например, включването и задържането на деца в училище е основен инструмент за увеличаване на възможностите за икономическа активност и трайно преодоляване на социалното изключване в бъдеще. Успехът на тези мерки обаче е изправен пред предизвикателството на дълбоките материални лишения сред част от децата в уязвими групи, се посочва в анализа.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само малко над 23 хил. души са на социални помощи. От 6 млн. население. Изискванията са толкова абсурдни, че само човек, който няма нищо, получава помощи. Сравнете с другите страни от ЕС и вижте колко са зле нещата в Бг.
10
1
 
0
 
! Отговори
Американеца преди 2 години
До КОЙТО ИСКА РОМИТЕ Ние малцинктвото, работещите ще издържаме тарикатите, невнасяши данъци . Който е луд да работи и внася данъци
9
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
zasto niama tablici s realni broi glavi naselenie po trite pola na geografskata karta na rbg po imena i postenski kod na mahlite s chisla broi personal v vseki admin punkt i broi klienti na trudovashkoto ministerstvo v bulgaristan. prez turskoto upravlenie e bila po-dobra bg systemata.
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво им е социалното на българските "помощи"? В България, за да получиш социални "помощи", трябва да си ги отработиш с полагане на принудителен труд.
7
1
 
5
 
! Отговори
НеЗависим преди 2 години
С това ще се вдигне и битовата престъпност..а с нашето законодателство и адекватни мерки...ала-бала
6
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Управляват ни гении, щели да намалят винетката с 10 лева но значително да вдигнат тол таксите, та питам аз след като после всичпо пак поскъпни колко пъти по 10 лева ще дам повече заради вашите тол такси?
5
1
 
12
 
! Отговори
аноним преди 2 години
Дайте на наистина социално бедните, а не на тези пристигащи с голям джип,накичени с злато да си вземат хранителните помощи.Бедни били... а се...р
4
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А то как да поиска бедния българин. Няма евророма, няма бхк за него. Ако поиска - вади един тон документи. И накрая се оказва че за юалко ме отговарряш изискванията .Само защото се водиш гражданин. На малцинствата им лесно те нямат на документи нищо, ония от фондациите им ги вадят, когато трябва. Такава я направиха социалната политика седесарите.
3
1
 
14
 
! Отговори
Никога повече ПП преди 2 години
Киро *** ще ви помогне. Заплатите НЕ са мръднали лъжци Долни . Ще гласуваме за ГЕРБ. Съжаляваме цялото семейство че гласувахме за Киро ПП ***
2
4
 
8
 
! Отговори
пожелание преди 2 години
В Банкя си търсете парите !!!Там е заровено кучето !!
1
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Демек още пари за едни с професия "СОЦИАЛНО СЛАБ"

Спонсорирани публикации