Макар да не съм българин, вече не искам да излизам от България

Д-р Паям Форгани: България има повече плюсове от Австралия
1 авг 2022 21:00, Елка Василева
220
Макар да не съм българин, вече не искам да излизам от България
Снимка: Facebook

"Аз, макар да не съм българин, вече не искам да излизам от България", споделя д-р Форгани от Австралия. "Пък тези хора, които имат българска кръв, трябва да разберат, че невинаги тревата е по-зелена от другата страна."

Доктор Паям Форгани е усмихнат и видимо е на мястото си в центъра на София. Говори перфектен български и по нищо не личи, че е родом от Австралия, а по произход - от Иран, разказва Дойче веле.

Младият лекар е в България едва от 8 години, а вече се чувства тук повече у дома си, отколкото където и да било другаде. "Много ми харесва в България. Има доста повече плюсове, отколкото Австралия. Затова, дори след като завърша специализацията си, искам тук да живея и да работя", казва д-р Форгани, който в момента е специализант по ортодонтия във Факултета по дентална медицина към Медицинския университет в София.

"Дойдох лошо настроен"

Отраснал на хиляди километри от България - в австралийската столица Канбера, младият лекар, също като много други австралийци, дори не предполага къде се намира България, преди да се премести да живее в нея. Причината за това решение е прозаична - Паям не успява да се класира за обучение по стоматология в Австралия, където приемат едва 70-80 души годишно в цялата страна. За младия мъж няма план Б. "От дете съм мечтал да се грижа за хората. Винаги съм искал да уча стоматология, родителите ми също ме подкрепяха."

Семейството започва да търси решение на проблема, а то се оказва пред очите им - стоматоложката, която ги лекува в Канбера, е българка. Тя препоръчва образованието в България и бащата на Паям си купува билет за София. След като се убеждава, че тук му харесва, Паям също получава еднопосочен билет за България. Отношението му в началото обаче далеч не е толкова позитивно, колкото е сега. "Дойдох лошо настроен. Хората в Австралия дори не знаят къде се намира България. Освен големите европейски държави, за тях всички останали са им под нивото. Аз също дойдох тук с това мислене", разказва д-р Форгани.

"Такова отношение няма на Запад”

Въпреки че обучението в Медицинския университет за чуждестранните студенти като Паям е на английски език, той казва, че е бил решен да научи български още в началото на следването си. Още по-голяма мотивация за него е, че когато започват практическите упражнения в трети курс, му е нужен български език, за да общува пълноценно с пациентите, с които работи. "Започнах през уикендите да пътувам из България - обикалях градове, села, природа. Много ми хареса, че в България можеш да видиш много култури, различна кухня, различни хора - тя е стара държава на кръстопът и има много разнообразие. Самите хора са по-различни, европейският начин на живот е по-различен”, казва д-р Форгани.

Когато приключва следването си, Паям вече е сигурен, че иска да остане в България. Решава да направи първите си стъпки в професията със стаж, който е още едно излизане от зоната му на комфорт. "Един мой асистент от университета ми предложи да работя с него в едно село - Храбърско. Тогава се убедих, че искам да остана тук. Хората, които идваха да се лекуват при мен, често бяха много бедни, но винаги благодарни. Винаги бяха с усмивка и носеха от домашните си неща, за да ни почерпят. Това ниво на уважение и отношение го няма на Запад”.

Животът в България е много по-социален

Д-р Форгани с всяка изминала година вижда все повече преимущества на България пред Австралия. Когато вече започва да говори български и да общува с повече българи, Паям открива, че животът за млад човек като него е доста по-приятен в София, отколкото в Канбера. "Тук хората все намират начин да излязат. Там дори заможните хора не могат да си позволят да ходят на ресторант два пъти седмично. А тук, ако искаш - можеш да излезеш и да изядеш един таратор. Много по-социален е животът в България”, споделя впечатленията си младият лекар.

Според д-р Форгани бюрокрацията и административните проблеми в България не се различават по нищо от тези в Австралия или където и да било другаде. Той дори намира някои предимства в България. "Що се отнася до здравеопазването - ако искаш да си запазиш час за специалист в Австралия, трябва да чакаш 7-8 месеца и това е нормално. Тук това е много по-достъпно и лесно”, казва Паям. Според него хората в България просто са настроени да мислят негативно за държавата си, а трябва вместо това да се опитат да се фокусират върху позитивните неща тук.

Тревата невинаги е по-зелена от другата страна

"Българите са чували от колеги и приятели какво е на Запад, но не знаят наистина. И все намират кусури на България. Това не е лошо, но трябва да бъде конструктивно - ако никой не остане тук, за да бъде активен в решаването на тези проблеми, някой чужд ли ще дойде да ги оправи? Виждам, че има млади хора, които се опитват, но може да бъдат и далеч повече", казва д-р Форгани. Той разбира, че няма как хората да погледнат от неговата перспектива на чужденец в България, но пък не може да си представи да се е родил тук и да иска да емигрира. "Аз, макар да не съм българин, вече не искам да излизам от България. Пък тези хора, които имат българска кръв, трябва да разберат, че невинаги тревата е по-зелена от другата страна”.

Младият лекар разказва, че колкото повече пътува из България и я опознава, толкова по-убеден е, че това е мястото за него. За странно намира, че има българи, които не познават родината си и дори предпочитат да търсят мястото си другаде.

"За съжаление според мен истината е, че българите донякъде са чуждопоклонници", казва д-р Форгани. "През годините наблюдавам как все се опитвате да вкарвате английски думи в българския език. Все едно хората ги е срам да използват българските думи. Не виждам в Австралия някой да ползва български думи, защо в България да се ползват английски? Имате прекрасен език - три думи на български са три изречения на английски, толкова е богат. Защо се опитват хората изкуствено да го променят?"

Д-р Форгани споделя, че често се опитва да води тези разговори и със своите приятели в България, но редовно му се случва те да не разбират как може да мисли така. "Има някои хора, които се радват да го чуят, но това са по-старите поколения. Младите все искат да намерят логика в това, което им казвам, но това е опит, който няма как да обясня в няколко изречения", казва младият лекар. "Когато кажа на някого откъде съм, първият въпрос винаги е "Ама защо си тук?". А защо да не съм тук?"

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
194
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Българите страдат от национален нихилизъм, не ценят нищо в собствената си страна, все критикуват, мрънкат и вечно се оплакват. Никога не са удовлетворени от нищо.Все гледат в чуждата паница, все тревата в двора на съседа е по-зелена. Колко хора на запад живеят в собствени жилища и имат бърз достъп до медицински специалист? Чухте ли 7-8 месеца чакаш за специалист в Австралия? В Европа са три месеца. В САЩ без осигуровка сам си шиеш раната или раждаш сама, а бездомните в палатки са над 4 милиона.
193
0
 
3
 
! Отговори
П преди 1 година
Браво!
192
5
 
1
 
! Отговори
Пенсионер преди 1 година
Даа Руското господство с болшевишкия режим ни направиха *** Обратното на това което е Българина
191
2
 
1
 
! Отговори
До 194 преди 1 година
В коя държава се изнасяте,където няма пияни и дрогирани шофьори?
190
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най-добре ще е,да можем да си върнем българите в България. ----///----- Какво значи да СИ върнеш българите? Ти си собственик на българи и някой ти ги е взел ли?
189
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
глупости, в Бг расте поколение от невероятни нахалници и елементарници, които се надпреварват да си купят новия айфон и виждат Кирчо и Кокорчо като умни - само това подсказва какво е нивото
188
9
 
5
 
! Отговори
пропаганда преди 1 година
стига с тази пропаганда! дошъл прясно от Австралия, млад, с професия и несемеен и още му е интересно. Дори да имаш пари в Бг не е ок за средната класа - *** деца с родители снобари, шумот прости съседи, малко зеленина и ниска чистота на въздуха, никакво съобразяване, култура, начумерено обслужване, архаична инфраструктура и други. Единственото по-добро е че нямаме опасните австралийски животни и не сме толкова отдалечени от цивилизацията. Другото са наивни пропаганди да нямаме претенции
187
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
България е едно прекрасно място за живот. Държавата е уредена, престъпностъа е ниска, ценитр са поносими, хората са добри и най-важното, природата е уникална. Климатът ни е от най-добрите възможни. Нито топло, нито студено. Има си хубаво дълго лято, има си и зима, има си зеленина. Пълен баланс. Не знам защо хоората са решили, че тук е дупка. Явно не са особено съобразителни. Много мои приятели се върнаха след дълги години работа в чужбина. Почти никой не остана там. Доведоха и семействата си.
186
11
 
6
 
! Отговори
НовиБългариОтИран преди 1 година
Уважаеми Доктор Паям Форгани! Препоръчвам Ви горещо да доведете колкото се може повече Ваши сънародници от Иран в България, за постоянно! Аз съм от хилядите бедни, но кадърни българи, които напускаме завинаги България, в която за такива като нас няма живот. Дано Вие и Вашите сънародници да имате повече късмет в България! Вие, иранците, сте древна и чиста раса!
185
6
 
4
 
! Отговори
Зозо преди 1 година
Тоя иранец се е усетил, че зъболекарите по здравна каса станаха милионери в България :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Къде ще върви?!? :))))))))))))))))))))))
184
6
 
3
 
! Отговори
БapoвциПлyжeци преди 1 година
Ей, баровци, защо обиждате бедните българи, които се преместват в чужбина! Трябва да сте им благодарни, задето ви оставят да се разполагате в цялата българска държава. Нали сте умни, красиви и богати?! Бедните българи не ви обръщат внимание, а вие - баровците ги обиждате! Я, вие, баровците, да си EПM!
183
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
По-добре в Бг да живеят чужденци с подобно мислене отколкото българи чуждопоклонници. Този е по-българин от повечето избягали от Бг. Живях 9 години в Германия. Имах всичко. Много приятели, хубава квартира в центъра на Франкфурт, кола, не лоша работа. Един ден реших да зарежа всичко. След 2-3 месеца си бях в България. Оттогава (от 2014) се чувствам като прероден. Сега работя за американска компания, но много по-важно е, че съм щастлив, до близките си и в родината си.
182
5
 
3
 
! Отговори
Ей,Баровци,ЕПМ! преди 1 година
Защо обиждате бедните българи, които се преместват в чужбина! Трябва да сте им благодарни, задето ви оставят да се разполагате в цялата българска държава. Нали сте умни, красиви и богати?! Бедните българи не ви обръщат внимание, а вие - баровците ги обиждате! Я, вие, баровците, да си ***!
181
5
 
10
 
! Отговори
сзг преди 1 година
Да пробва да обясни на хилядите български кауни и профандери, които на талази бягат към "по-добър" живот!!! Стадото е трагично....
180
4
 
11
 
! Отговори
Питър преди 1 година
И вече последно - не знам за друга държава, където думите на един случаен човек се тиражират из всички централни медии, а публиката ги чете и обсъжда все едно само неговото мнение е меродавно. Колко иранци живеят в България? А кога някоя австралийска медия ще интервюира поне един от десетките хиляди българи, живееши там,за да ги пита какви аджеба са предимствата на Австралия пред България? Или стотитицете хиляди от други националности? Точно никога. Хората нямат време да глупости
179
9
 
4
 
! Отговори
Питър преди 1 година
А най-вероятно цялата разлика се състои в това, че в Канбера е трудно "да излезеш" и да излизаш всяка вечер, защото семейството му живее някъде на майната си и трябва да бръмчи с кола, докато в София хваща рейсчето от Младост 4 и се смъква до центъра за 20 минути. Затова му се струва "социално". Отделно, че като иранец мизерийката му допада повече от подредените и уредени градове, които вероятно са му стерилни. Кръв е това, все пак, гени и памет.
178
12
 
5
 
! Отговори
Питър преди 1 година
Ако прочетете внимателно статията, ще видите, че единствените неща, които всъщност са изтъкнати като предимства на България е, че "винаги можеш да излезеш да изядеш един таратор" и "хората са бедни, но носят неща да те почерпят".... Като оставим настрана факта, че в чужбина можеш да излизаш да ядеш на ресторант всяка вечер в седмицата (!), какви са истинските предимства на България?? Дали не са евтините, лесни и дащни момичета (момчета), за които докторът не говори по разбираеми причини?
177
1
 
11
 
! Отговори
БГтрагедията преди 1 година
България е хубава страна, но е превзета напълно от Maфиятa!
176
5
 
24
 
! Отговори
Пич преди 1 година
Човекът е пич. Очевидно кръвта му не е българска, но пък душата му е. Иначе за Австралия е прав: мои приятели, които живяха десетилетия там ми говорят същото. Те наскоро се завърнаха в България и повече не искат и да чуя за Австралия.
175
5
 
16
 
! Отговори
Ами прав е преди 1 година
Като българин живял в доста страни (работя в университети, е не мия чинии), всъщност съм съгласен със всяка дума на този човек. И между другото, студентите по информатика в България са доста над европейското ниво. Нивото е като в добрите американски университети, където се плаща над 40000.