Патриарх Неофит: Нека да живеем с любов към Бога и ближния

Той води празничната Света литургия в "Св. Александър Невски"
22
Патриарх Неофит: Нека да живеем с любов към Бога и ближния
Снимка: БГНЕС

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит отправи слово за днешния голям празник Вход Господен в Йерусалим, съобщиха от Българската патриаршия.

В него се казва, че в последния неделен ден, предшестващ Христовото Възкресение, отбелязваме едно от най-паметните събития от земния живот на нашия Спасител. Днес Господ влиза в Светия град - Йерусалим, за да завърши Своето богочовешко дело. Пред нас е седмицата, през която Той ще изпълни докрай волята на Своя и наш Небесен Отец, принасяйки Себе Си в жертва "за живота на света" (Йоан 6:51). Днес е посрещнат от йерусалимските жители с "осана", за да бъде само няколко дни по-късно осъден - отново от тях - и предаден на мъчения и кръстна смърт. Но както скръбта и болката на Неговата Всесвета майка, на апостолите и на всички Негови ученици съвсем скоро ще бъде и наша скръб, по същия начин в днешния ден радостта на йерусалимци е и наша радост.

Патриарх Неофит отбелязва, че тази радост е по детски чиста и невинна. Това е радостта на "... децата, които викаха в храма и думаха: осана Сину Давидову" (Мат. 21:15). Тази чиста радост се таи дълбоко в човешкото сърце, което винаги помни Бога и в което надеждата е винаги жива, "защото любовта Божия се изля в нашите сърца чрез дадения нам Дух Светий" (Рим. 5:5). Тази е радостта, с която и ние днес с благодарност отваряме сърцата си, за да сторим там място на посетилия ни свише - за да ни дарува Своето спасение - Господ. С любов да отвърнем на безграничната и всеопрощаваща божествена любов, с която пръв Той ни възлюби, да Му се поклоним и да възкликнем, заедно с йерусалимците: "Благословен е Идещият в име Господне! Осана във висините!" (Мат. 21:9).

Тази истинска и неподправена радост трябва да съпътства всякога живота ни като християни, защото не можем да носим името Христово и да нямаме радостта, както ни призовава и апостолът: "Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се" (Фил. 4:4).

"Броени дни преди Празника на празниците - пресветлото Христово Възкресение - светата Църква ни призовава към размисъл над трагедията на богоотстъпничеството, но също и към още по-дълбоко и осъзнато вникване в тайната на Божията любов към човека - любов, чийто скъпоценен плод е Въплъщението и въчовечаването на Сина Божи, което е по воля Божия: "заради нас човеците, и заради нашето спасение" (Символ на вярата, 3)", казва Негово Светейшество.

Той припомня, че днес в изпълнение на пророчествата Богочовекът Господ наш Иисус Христос влиза в Светия град "праведен и спасяващ, кротък, възседнал на ослица и на младо осле" (Зах. 9:9; срв. Мат. 21:5). Нека според силите си се стремим и ние към праведността и кротостта Му - такива, каквито Той пръв ни ги е засвидетелствал, понеже, както Сам Той ни говори от светото Евангелие, блажени са "кротките, защото те ще наследят земята" (Мат. 5:5).
Днес, влизайки в Йерусалим, Той отново се обръща към всекиго от нас и призовава: "... вземете Моето иго върху си и се поучете от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце" (Мат. 11:29). Нека подражаваме на смирението, което Сам Той пръв ни показа и което ни завеща, защото, както изповядва и Всесветата Божия майка, нашият Бог е Този, Който "свали силни от престоли и въздигна смирени" (Лука 1:52).

Най-много от всичко обаче Господ влиза днес в Светия Сион, за да изпълни докрай заповедта за любовта, която заповед и Сам Той ни завеща (срв. Йоан 13:34), и да завърши всичко онова, заради което беше и дошъл: "да подири и спаси погиналото" (Мат. 18:11). Да ни засвидетелства по най-категоричен начин - със страданията и кръстната Си смърт - съвършената божествена любов и великата Божия милост към всеки човек: "Защото не съм дошъл да призова праведници, а грешници към покаяние" (Мат. 9:13). Да ни нарече Свои "приятели" (срв. Йоан 15:13-15) и да ни дарува божествената благодат и Своя мир: "Мир ви оставям; Моя мир ви давам; Аз ви давам не тъй, както светът дава" (Йоан 14:27), казва българският патриарх.

"Братя и сестри, нека бъдем достойни за този велик божествен дар към нас, своеволните и нерадиви, ала винаги обичани от Бога Негови чеда. С делата си да свидетелстваме за извършеното от Христа Иисуса наше изкупление и спасение, да живеем с любов към Бога и ближния, в смирение и покорство към Божията воля, за да наследим и Неговото вечно Царство. Мирът и благодатта на нашия Господ Иисус Христос и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас! Честит и благословен празник!", с тези думи отправя своя благослов Негово Светейшество.

Патриарх Неофит води празничната Света литургия за големия Господски празник Господен в Йерусалим, наричан още Цветница или Връбница. Архиерейското богослужение е в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


22
Още по темата: патриархцветница
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
0
 
! Отговори
Эфстати преди 1 година
До Анонимен"""Така е.Някой се сеща,че в тази идея има "хляб",разработват я и на Никейския събор 325г.разпределят баницата за подтискане на народа.След това мрак.Чак 15век.идва възраждането с първоначалното натрупване на капитала.Преклонение към извънземните.Те са Господ.Всички други тълкувания са откровенни простотии.Извънземните отдавна са сред нас.
17
0
 
1
 
! Отговори
Зорге преди 1 година
До Анонимен"""Генерал от ДС ни съветва.Че и патриарх!Гнездо на оси.
16
3
 
1
 
! Отговори
Гост преди 1 година
Ако Иисус се жертва за благото на света, всички ли сме безгрешни, ако той е изкупил греха към човечеството...??
15
5
 
3
 
! Отговори
Мънго джери преди 1 година
Църквата е за политиците. Да влизат вътре и да палят свещи за още крадене.
14
3
 
2
 
! Отговори
Ало преди 1 година
Църквата винаги се е опитвала да затвори очите на подтиснатите хора за техните мъки.
13
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Църквата винаги е била с изедниците на народа. Така е и сега. Богатите стават още богати, а бедните ровят в кофите за ***.
12
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нито българите са били християни нити говорели славянския език днес българския поне преди точно 1157 г.
11
0
 
0
 
! Отговори
Браво! Много хубава преди 1 година
статия! От "Осана"до "Разпни го"След горчилката, която е изпитал, както всеки знай, по-сладостен е сладостния край......!
10
7
 
2
 
! Отговори
Християнка преди 1 година
На днешния свят ден е прието да се ходи на поклонение в Светата Рилска обител като се водят непълнолетни мъжеложци в дар на духовните служители, а на игумена се носи млечно теленце за принасяне в жертва на Добрия Бог. Топят се с пръсти в кръвта на закланото животно и се рисуват кръстчета по челата на вярващите миряни. След курбана, Негово Високопреподобие гадае бъдещето по петната връз чаршафите и тълкува миналото по подредбата на оглозганите кокали.
9
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Българската православна църква остана последния стожер на базовите човешки и морални ценности в тези времена на разруха и падение.
8
9
 
3
 
! Отговори
Да допълня... преди 1 година
До Анонимен 2 Бог е във вярата и мислите на хората.Наистина не съществува.
7
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Агент Симеонов от Държавна сигурност. Бая дебело досие има патриарха, много доноси, много нещо
6
4
 
2
 
! Отговори
Урсула преди 1 година
Дърт доносник и пенция и заплата влачи :)))
5
1
 
2
 
! Отговори
Чичо Манчо преди 1 година
И с любав към Путин и Русия. Ха , ха..!
4
4
 
8
 
! Отговори
Осанна! преди 1 година
Благословен Идващият в името Господне и на многая и благия лета на Негово Светейшество Неофит, патриарх Български и митрополит Софийски! Честита Неделя Вайя (Вход Господен в Йерусалим) на всички православни християни и весел празник на всички именници, да ви е живо и здраво името, възлюбени в Господа братя и сестри!
3
1
 
2
 
! Отговори
Сега преди 1 година
Този които те посещаваше що не му го каза тогава а ти целуваше ръка и се правеше на набожен
2
16
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Бог не съществува.
1
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не и към copocoида.