Поне 2 500 лв. са необходими месечно за едно тричленно семейство

1394 лв. са необходими за един работещ, сам живеещ човек
21 апр 2023 12:32, Йоана Цонева
221
Поне 2 500 лв. са необходими месечно за едно тричленно семейство
Снимка: БГНЕС

2 509 лв. са нужни на едно тричленно семейство - двама работещи възрастни и едно дете до 14 г. Това показват данните на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за месечната издръжка на живот, измерена за първото тримесечие на 2023 г.

1394 лв. са необходими за един работещ, сам живеещ човек.

Доходът, необходим за издръжка, нараства с 3.1% на тримесечна база и 14.6% на годишна база. За едногодишен период средствата за тричленно семейство нарастват с 320 лв. и отгоре, а за един човек - само със 178 лв.

За едногодишен период брутната заплата за издръжка нараства с един работещ от тричленно семейство с 206 лв. или с 412 лв. за двамата работещи. За работещ сам живеещ човек брутната заплата за издръжка нараства с 229 лв.

КНСБ представи и факторите, които са повлияли на динамиката на доходите за издръжка на живот:

- Природният газ през месец март има спад 24.4% спрямо декември и свеждане до ръст от 3.6% на годишна база;

- Цените на тока за бизнеса през месец март отчитат спад с 56% и достигат до 212 лв. за мегават час, при 487 лв. през същия период на 2022 г. Цените остават все още на високи нива и пораждат несигурност, въпреки отчетения спад надолу и заявката за удължаване на изплащането на компенсациите до средата на годината.

- Петролът също регистрира намаление на годишна база с 33% и задържането му без съществени изменения на тримесечна база.

- Зърнените и маслодайните култури имат съществени корекции надолу на изкопните цени. С близо 27% има спад при цената на хлебната пшеница и спад от 55% при слънчогледа. Спад има и на цените на торовете.

- В световен план има намаляване на цените и на някои основни метали като калай, олово, мед и алуминиева сплав.

- Цените на производител в промишлеността през месец февруари достигат ръст от 8.9% на годишна база.

Още по темата
Синдикалната организация представи и динамиката на средните цени в групата на хранителните стоки, като при голяма част от тях се наблюдава ръст:

- Яйцата нарастват с 66% на годишна база, а на тримесечна с 14.4%. За едногодишен период цените на яйцата са нараснали с около 20 ст.

- При зеленчуците има ръст на тримесечна база със 17.1%, а на годишна с 18.2%

- Захарта и захарните изделия нарастват със 7.8% на тримесечна база, а на годишна с 26.8%

- Млякото и млечните продукти бележат тримесечен ръст с 2.5%, а на годишна база с 37.8%. Поскъпване има при киселите и пресни млека с 2.1%, при сирената се наблюдава лек спад от 1.4%, но на годишна база ръстът на цените им е внушително голям - 54.3%. При кашкавала се отчита задържане на почти същите нива.

- Месото и месните продукти на тримесечна база ръстът им е с 3.7%, а на годишна - с 23.1%. Продължава нарастването при каймата със средно увеличение с 5% и на годишна база с 33%. Сухите колбаси също нарастват средно с 3.8% на тримесечна база, а на годишна база с 21%.

- Хлябът и зърнените култури нарастват с 2.3% на тримесечна база, а на годишна база ръстът им също остава висок с 18.7%. Поскъпването на козунаците например е с 37.7% на годишна база, а на тримесечна - с 8.8%.

- Цените на услугите в заведенията за бързо хранене също бележат ръст с 3.7% на тримесечна база. На годишна база темпът на нарастването общо за групата е с 22%.

Динамиката на средните цени при групата на нехранителните стоки и услуги е следната:

- Намаление на цените се наблюдава при дървата за огрев и въглища, но на годишна база се отчита ръст в диапазон 28-45%.

- Средно в групата на "Електроенергия, газообразни и други горива" се отчита намаление с 2.2% на тримесечна база, но на годишна база ръстът е с 15.1%

- В сектор "Здравеопазване" за тримесечен период нараства с 2.7% , а на годишна база с 10.1%. Лекарствата и лекарствените продукти нарастват средно с 3.2% на годишна база.

Констатацията на КНСБ е, че всички тези данни за първото тримесечие на 2023 г. показват продължаващото поскъпване на живота и ограничаване потреблението до определени стоки и услуги. В заключение президентът на КНСБ Пламен Димитров представи и исканията на синдикалната организация за 2023 г.: приемане на Закон за държавния бюджет, втора актуализация на минималната работна заплата и достигането и до размер от 850 лв., въвеждане на необлагаем минимум, поемане на ангажимент за възможно най-бързо транспониране на директивата за адекватни и справедливи минимални заплати на ЕК и ръст минимум от 10% за 2023 г. на всички заплати.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


221
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
136
1
 
2
 
! Отговори
До139 преди 1 година
Има публикувани данни в НСИ при интерес можеш да ги видиш!
135
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 138, глупости! Дай източник на тези данни!
134
4
 
9
 
! Отговори
До137 преди 1 година
Мдаа,около 93% от сградният фонд или жилищата в които живеем са построени до 1990 година,за инфраструктура и язовири въобще не говорим,там процентите наближават 100
133
6
 
7
 
! Отговори
... преди 1 година
Преди 89та масово нямахте телевизор, автоматична пералня, камоли видео плеър и подобни! И продължавате да твърдите, че днес живеете по-зле! Чакахте по 10 години за измислени руски бракми, а сега имате по 2, по 3 коли! Пак сега живеете по-зле! Преди не можехте да си покажете носа извън страната, а сега пътувате до където си решите! И пак живеете по-зле. Е, поне според вас! Ако нещо не ви пасва направете нещо! Научете нещо, развийте се! Пък мръднете си з**д**ка и отидете там където ще ви плащат!
132
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
135,Автомобила е лукс и не е необходимо всеки да има по няколко таралясника пред блока. Ако мислиш, че в западните държави всеки бачкатор има собствена кола си много в грешка.
131
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не виждам как 2500 лева ще стигнат за тричленно семейство за що-годе нормален живот. Може да стигнат за ежедневните нужди, ни винаги има големи плащания за неежедневни неща, колкото и рядко да се случват. Примерно трябва да се купи автомобил или някаква не толкова евтина техника, трябват пари за операция в болница или за зъболекар, или трябва основен ремонт на покрива на къщата и т.н. много са и винаги ги има по няколко годишно.
130
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Гражданин 132 - пробвай с 0.7%.
129
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До до 55 "Дефинирай, моля, богатство." Ползвай правилния пунктоационен знак и тогава. 60% било логично, да се спестява. На каква база, според каква система? Защо? Хвъркаи фрази, заучени от случайни хора, в жалки опити, да изткнеш някакво превъзходство.
128
0
 
9
 
! Отговори
Гражданин преди 1 година
Добре де...Разбрахме, че програмистите вземат сносни заплати за БГ стандарта. Сега защо не кажете колко са програмистите в България или като процент от работещите ?!!? Едва ли има повече от 2-3 % !!
127
9
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Имам накъде да се развивам, искам да кажа. А и още съм на 33." - Ако на 33 още се развиваш, баят си я оксъал ...
126
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Аз, с 6к лв. чисто на месец (сам човек) едвам се оправям," - Спри да даваш на машинките и по-полека с шмааркотиците ...
125
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Таня - Доста сексситко, по отношение на двата пола. Сега очкавам,да ми кажеш, че за второ дете времето е на поне 45 годишна възраст ... Хубавото е, че такива като теб, бръзо и сигурно се затриват от геннофонда.
124
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"За една позиция, която отворим получаваме 60-70 CV-та. Никакъв шанс нямате. Не си ли завършил с отличие ИТ специалност в реномиран уни - забрави" - А да си се замислял, че има хора, които постоянно отговарят на ВСЯКА обява, която им е по критерии? Нали набираш? Сега, не ми казвай, че не сте имали стотина случая на "аз в момента не си търся, но мерси, че ми отговорхите на мейла, с който кандидатствах за вас". А и още нещо "реномирано уни"? Че и с отличие? Кой ти губи 5 години за това?
123
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До до 121 - Но как- нали са много умни и кадърни хора, а всичките програмисти били "бро-та" и се поддържали?
122
0
 
1
 
! Отговори
pishman_IT преди 1 година
До Ларавел мда тези измислени soft-moft-uni-muni школи са пълен скрап/бълвоч. Но и само с диплома не става, дори и от т.нар. "реномиран" Бг уни. Едно кадърно портфолио говори много повече, от 10 отлични дипломи. Личен опит от HighTech industry.
121
2
 
3
 
! Отговори
до 122 преди 1 година
За теб може да са ниски, за мен, лично, не са. При желание за работа и малко овъртайм лесно се правят по над 30к месечно, което е прекрасна заплата дори за Европа.
120
2
 
4
 
! Отговори
до 121 преди 1 година
Повече от логично. Видя ли Софтуни, затварям СВ-то, ясно ми е, че ще дойде неграмотен човек. Ако толкова лесно се намираха кадри, нямаше на синиър с 3 години опит да даваме вече 12к, ако владее някаква рядка технология и ни трябва спешно. Търсенето е огромно, предлагането е почти нула. Крадем кадри от други компании. Но вече се понаучиха всички- работят на 1 място на договор, а на още 2-3- я като фрийлансъри, я- чрез собствена компания Б2Б. И аз така. Че даже и хора наемем.
119
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен да бе има живеещи с 250 кинта на месец, че и да пестят в сънищата ти сигурно. Или далечни спомени от 60те-70те години на миналия век...
118
0
 
2
 
! Отговори
ас преди 1 година
До до 82 200-400 еврака на ден за консултанти са смешно ниски ставки.
117
0
 
0
 
! Отговори
хаха преди 1 година
До Драго опа, минутка за реклама, нали. Чак пък едва да се оправяш... освен, ако не ти е годишния доход. :)