Българи в Сан Диего 13 г. се борят за православна църква

Сръбски свещеник им помага в каузата
6

В Деня на народните будители телевизия Bulgaria ON AIR ви среща със съвременни будители.

Едни от тях са част от българската общност в Сан Диего, които в последните 13 години се опитват да основат българска православна църква.

Иво Нейчев е българин, живеещ в Сан Диего, щата Калифорния. Той отива в Америка през 2006 г. с идеята да започне нов етап в живота си, а днес е финансов анализатор за големи корпорации. Преди 13 години Нейчев и други българи там започват инициативата за изграждането на българска православна църква и училище за съхранение на българската култура.

"Както повечето българи знаят, Българската православна църква по време на Османското владичество е играла основна роля за запазване на българската култура, за запазване на писмеността, за запазване на нашата идентичност", заяви Нейчев за "България сутрин".

Изграждането на църква се оказва сложно и скъпо начинание за българската ни общност там.

"Сан Диего е един от най-скъпите градове в Америка и за осъществяване на една такава идея ни трябват милиони. Това определено действа малко демотивиращо, но същевременно и мотивиращо за всеки един от нас да се пробват всички варианти", каза Нейчев.

Той сподели, че трудностите за набиране на средствата са много, но вярва, че в момента, в който осъществят идеята си да имат наша земя, ще се появят и много доброволци, които ще ги подкрепят.

Инициативата на Нейчев и българите там срещат подкрепа от сръбската общност и сръбския отец Брацо, които помагат на сънародниците ни да провеждат службите си. Дава сградата безвъзмездно на българите и за други инициативи.

"Сръбската православна църква и сръбската общност откликнаха без никакви задни мисли. Те ни подслониха, те ни дадоха църква, която да ползваме абсолютно безвъзмездно, те ни дадоха помещения, зали, в които да правим нашите събирания", разказа Нейчев.

Църковното настоятелство, от което е част Нейчев, организира църковни служби за българите в Сан Диего и събития, на които сънародниците ни да се събират, празнуват и представят българската култура на чужденците.

"Където и да живеем по света, сме първо българи. Българската църква би помогнала да поддържаме българското, което обичаме", посочи Екатерина Тодорова.

А отец Брацо Кършич миналата година е награден от консула ни в Лос Анджелис Бойко Христов за неговата всеотдайност и човеколюбие, с които той от години помага на българската общност в града.

Вижте повече в репортажа на Димитър Минчев

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Истина е, че свети Никола е сред най- почитаните и изестни личности в християнството, но също е истина, че покрай името му става най-големият алъш -вериш. Поради тази причина считам, че изборът на името на бъдещата църква е комерсиално. Ако искаха да подчертаят, че е българска, биха могли да я нарекат на хора, свързани конкретно с България, поне св. св. Кирил и Методий например.
5
1
 
2
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 6 месеца
Сърбите са много по-богати от нас, нормално е да ни помагат. Все пак и те и ние сме православни. Всичко добро се връща.
4
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Сърбите и това, чакат всички деца кръстени в тяхната черква, ще бъдат записани като,, прави сърби".
3
1
 
2
 
! Отговори
Асан преди 6 месеца
А у РБ се бирят за салам народен от Кауфланд :)))
2
3
 
5
 
! Отговори
Чобан Ходжа PhD преди 6 месеца
А дано ама надали. Българите са навсякъде бедни църковни мишки и най мразят да дават пари. Акъл безплатно да дадат само да имате време да слушате ще ви напълнят главата с акъл. Пари на куково лято. Иначе претенции до небето и по надолу от игумен който да води службите на български не падат. Ама кой ще му плаща? Аааа подробности. Айде че стана време да отварям джамията.
1
4
 
4
 
! Отговори
хубаво щом искате преди 6 месеца
постройте си с ваши милиони$ каширани парици вместо да си наемете помещение за клуб с членски внос

Спонсорирани публикации