Румяна Желева, Сергей Игнатов, Вежди Рашидов, Росен Плевнелиев, Нона Караджова и Симеон Дянков не би трябвало да са министри, твърдят от РЗС.
И шестимата към датата на тяхното избиране притежавали фирми, търговски дружества или участвали в различни инвестиционни проекти, обявиха от партията на специална пресконференция.
Депутатите от РЗС цитираха закона за държавната администрация, според който премиерът и цялото правителство нямат право да заемат друга държавна длъжност и да извършват каквато и да било търговска дейност. И шестимата министри не са декларирали това. Съгласно член 313 от Наказателния кодекс ги грози затвор до три години или глоба от сто до триста лева, обясняват от РЗС.
Според справка, раздадена от Яне Янев към датата на своето избиране, Румяна Желева е била собственик или управител в 6 фирми, Симеон Дянков – съдружник и управител в „Екопроект-Априлци”, Нона Караджова била собственик и управител на „Проекти-консулт”, Росен Плевнелиев бил собственик или управител в 11 търговски дружества.
Янев получил документите в качеството му да председател на парламентарната комисия за борба с корупцията. От тях излизало, че Вежди Рашидов е прехвърлил собствеността на фирмата на сина си през август, въпреки че стана министър през юли 2009 година.
За Сергей Игнатов в справката на РЗС няма конкретна информация. Всъщност единственият министър, за когото няма нищо, според Яне Янев, е този на спорта – Свилен Нейков.
Лидерът на РЗС поиска изборът и на шестимата министри да бъде обявен за нелегитимен. Той разчита на чувството за справедливост, което демонстрирал премиерът Бойко Борисов.
Към управляващите отново беше отправен ултиматум – или до сряда председателят на парламента Цецка Цачева да обяви, че изборът на шестимата министри е нищожен, или ще бъде сезиран Конституционният съд.
Янев даде пример с местната власт. Според него има десетки случаи, при които кметове са отстранявани, защото не отговарят на изискванията на закона.
Всъщност, за да сезират Конституционния съд, независимите вече депутати от РЗС трябва да потърсят подкрепата на БСП и ДПС, защото такава със сигурност няма да получат от „Атака” или „Синята коалиция”.
Президентът, Министерският съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд и прокуратурата също могат да сезират Конституционния съд. Въпросът е дали ще поемат инициативата след сигналите на РЗС.
Димитър Абаджиев беше още по-рязък. Според него тези министри са извършили престъпление по цитирания вече член от Наказателния кодекс. „Изборът им категорично е невалиден”, твърди депутатът.
Абаджиев още веднъж предупреди, че ще разкаже за случващото се на високопоставени политици в Европейския съюз. Той направи уговорката, че не смята да хули ГЕРБ, но щял да се извини на Вилфред Мартенс, Джефри ван Орден, Ханс Герт-Пьотеринг, че преди време е лобирал за Бойко Борисов и неговата партия.
Яне Янев обаче продължи да „пипа леко” по отношение на самия премиер. Вчера Янев шумно оповести, че може би ще има разкрития за министър-председателя. Днес стана ясно, че Бойко Борисов е забавил декларацията си за конфликт на интереси с няколко дни.
Иначе за него нямало данни за несъвместимост. Все пак Яне намекна, че разполага с още информация, която засега спестява. Причината – партията му е за ред, законност и справедливост, а оповестяването на данните можело да доведе до хаос.
Колкото и документи да унищожи новото ръководство на комисията за борба с корупцията, няма да може да стигне до файловете в глава ми, изпъчи се Янев.
Лидерът на РЗС съобщи още, че през януари 2010 година ще създаде гражданска комисия за борба с корупцията, която да заседава и дава пресконференции всяка седмица.