Една от причините е, че такова прекратяване на огъня ще позволи на Кремъл да организира годишния си парад на победата във Втората световна война, без да се страхува от украински ракетни атаки или атаки с дронове.
Руският президент Владимир Путин призова за тридневно прекратяване на огъня през втората седмица на май. Едностранното изявление за пауза в бойните действия идва в момент, когато преговорите между Украйна и Русия, с посредничеството на САЩ, се разгарят, пише за The National Interest журналистът Ставрос Атламазоглу.
Въпреки това е съмнително, че инициативата на Путин ще доведе до незабавно и трайно прекратяване на военните действия, тъй като Русия поддържа максималистични цели спрямо Украйна.
Тази седмица Кремъл обяви, че Путин е предложил едностранно, тридневно пълно прекратяване на бойните действия - от 8 до 10 май. Предполага се, че прекратяването на огъня ще бъде в чест на 80-годишнината от победата на Съюзническите сили срещу нацистка Германия във Втората световна война.
„Както и при едностранното 30-часово великденско прекратяване на огъня от страна на Путин, това съобщение почти сигурно има за цел да демонстрира конструктивен подход в продължаващите преговори, без това да доведе до значителни разходи за позициите на Русия на бойното поле“, оценява британското министерство на отбраната в най-новата си разузнавателна оценка на конфликта.
Всяка година в Русия се провеждат грандиозни тържества в чест на победата на Съветския съюз във „Великата отечествена война“ - името на Москва за Втората световна война.
Двете страни се споразумяха за временно и краткотрайно прекратяване на огъня по време на Великден през април. Украйна обаче осъди Русия за многократното нарушаване на споразумението на местно ниво в рамките на 24-часовия период.
Втората причина Русия да подкрепи прекратяването на огъня е, че то ще позволи на Кремъл да проведе годишния си военен парад, без да се страхува от украински ракетни или безпилотни атаки.
„Путин също така вероятно се стреми да намали възможността украинските удари да засегнат честванията на Деня на победата“, заключава британското министерство на отбраната. „След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. парадите по случай Деня на победата бяха отменени в множество руски градове, най-вече в тези градове в регионите, които граничат с Украйна.“
Въпреки предложението на Путин за прекратяване на огъня, руските официални лица като цяло продължават да настояват за максималистични искания за прекратяване на войната.
„Руските официални лица продължават да поставят условия, за да манипулират всяко бъдещо прекратяване на огъня и да се отказват от всякакви бъдещи руско-украински споразумения в избран от Русия момент“, оценява базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната в неотдавнашна актуализация на разузнавателната информация за войната.
Въпреки че са изминали три години от сраженията и руските сили са дали близо един милион жертви, представителите на Кремъл продължават да изискват от Украйна да изпълни първоначалните им военни цели: а именно смяна на правителството, официално предаване на суверенитета над Кримския полуостров и Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, както и демилитаризация на украинските въоръжени сили. Малко вероятно е Украйна да се съгласи с някое от тези искания.
Нещо повече, средите в Кремъл заемат твърда позиция срещу независимата украинска култура и история. Всъщност в месеците преди инвазията Путин публикува дълго есе, в което се обявява срещу независима Украйна и в полза на единната руска култура.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.