1 година и за АЕЦ "Белене" може да има инвеститор

МС одобри процедурата, Петкова ще я представи и в НС
69
1 година и за АЕЦ "Белене" може да има инвеститор
Снимка: Булфото, архив

Около една година се очаква да продължи процедурата по избор на стратегически инвеститор за реализация на проекта АЕЦ "Белене".

Според решението на парламента втората атомна централа у нас трябва да бъде изградена на пазарен принцип, без предоставяне на държавна и корпоративна гаранция и без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на енергия от страна на държавата.

Още по темата
Енергийният министър Теменужка Петкова е представила доклада и разработената процедура, свързана с избор на стратегически инвеститор, на заседанието на правителството днес. Предвидено е процедурата да премине през 9 етапа, започвайки с покана към потенциални инвеститори, която ще бъде публикувана в официалния вестник на ЕС и в два местни ежедневника.

Сред поканените за участие ще бъдат трите компании, които досега официално са заявили интерес да строят "Белене" - Китайската национална ядрена корпорация CNNC, френската Фраматом и Държавната корейска ядрена компания. Конструкторът на реакторите "Атомстройекспорт" също ще бъде поканен.

Предвидена е възможност за участие на потенциални акционери, които искат да придобият миноритарен дял в бъдещата проектна компания. Интерес ще могат да заявят и големи консуматори на електрическа енергия – у нас и от региона, чрез договори за изкупуване на ел. енергия.

Според Петкова това би дало на проекта икономическа обоснованост и финансова стабилност. Финалният девети етап е свързан с подписване на акционерно споразумение между стратегически инвеститори и миноритарни участници в компанията, ако има такива.

Министърът обясни, че според анализите, най-удачният вариант за структура към момента е участие в отделна проектна компания с всички активи, относими към проекта. В момента НЕК извършва оценка на тези активи.
Предстои Петкова да представи пред парламента процедурата, одобрена днес от министрите.

Министърът коментира евентуално участие на собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова в надзора на ЧЕЗ с думите, че държавата няма отношение към решенията в частното дружество.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Трябват нови разчети за АЕЦ тъй като ядреното гориво поскъпва, както всички очакваха
18
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ядрена централа е стратегически обект и не бива да е в нечии други ръце, освен тия на българската държава. Значи трябва да плати, за да е собственик. Но боковската територия не иска да плаща, не дава държавни гаранции, а иска инвеститор и претендира за собственост.
17
0
 
11
 
! Отговори
batmario преди 5 години
Китайците ще копаят биткойнти в Белян.е и Гин.ка ще ги обслужва ...Да станеш,мъри,да видиш твойте малки дечиня.Твойте малки дечиня на чужди порти аргати...
16
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щом и китайците си биха камшика този проект е обречен
15
4
 
18
 
! Отговори
До 12 преди 5 години
ААА ха ха ха хаааа. Зелена енергия! Смех смех смеееееееех. Този измислен начин за добиване на Ел енергия не е ефективен и никога няма да може да замести атомната енергия
14
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Това е класическа схема за източване на пари. Къде е ДАНС? Къде е главния прокурор?
13
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
герб искат да харизат всичко ЧЕЗ , АЕЦ , летище софия , БДЖ ако може ....трупат напрежение срещу себе си за за изкара задкулисието следващия си партиен проект които да яхне т ази вълна на недоволство срещу герб и да управлява....така герб яхна вълната на недоволство срещу доган и взе властта....всичко се повтаря
12
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Гинка ще построи АЕЦ Белене за своя сметка, това разбрах от всичко написано горе
11
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Хммм не че нещо, но е много интересно. Как така преди спират проекта, защото няма пари (а от Брюксел нареждане). Сега същия иска да строй АЕЦ-а. Какво става феновете на пп гроп нещо ви цакат и вас да не трло.лите вече! хахахах
10
11
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Още десетина години и зелената енергия ще бъде основен източник в ЕС, а такива проекти като беленския гьол ще бъдат забравени
9
2
 
11
 
! Отговори
До 9 експерт преди 5 години
И къде виждаш това свръх производство на ток в Европа ? Изглежда, че експертите от Европейския парламент са некомпетентни и не знаят това ! Вземи им кажи да ги открехнем.
8
2
 
23
 
! Отговори
Антиседераст преди 5 години
Енергетиката е част от националната сигурност. Отдаването и в частни и чужди ръце означава национално предателство и тероризъм срещу държавата.
7
13
 
5
 
! Отговори
експерт преди 5 години
Само се чудя на кого ще се продава този ток.В Европа има свръх производство но ток напримерГермания,Шотландия. Скоро страните със свъх производство на ел. енергия трябва да плащат на съседните на тях ,за да я вземат,за да не им гръмне ел.разпределителната мрежа.
6
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Предлагам който спомене ключовата фраза "АЕЦ Белене" да бъде освидетелстван доживот
5
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Потърсете комшията Ердо той ще инвестира.
4
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За АЕЦ Белене може да се говори само в минало време и с наведена глава
3
5
 
13
 
! Отговори
Мазна четка преди 5 години
Така е при генерал Борисов наричан още способния. Атомни централи, пътища и магистрали. Градежи безчет и благоденствие навред.
2
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
на ГИНКА какво й е ?? или нека държавата да инвестира и после да го продаде на доган за 3500лв
1
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
В момента няма инвеститор за АЕЦ Белене, а след 1 година реакторите и оборудването ще е ръждясало още повече и вероятността за инвеститор ще бъде минимална