Зам.-шеф на ЕК: България ще влезе в ERM II и еврозоната със сегашния валутен курс

Страната ще влезе в чакалнята за еврозоната с няколко месеца закъснение
21 фев 2020 07:10, Екип на Investor.bg
161
Зам.-шеф на ЕК: България ще влезе в ERM II и еврозоната със сегашния валутен курс
Валдис Домбровскис. Снимка: архив, БГНЕС

България ще се присъедини към валутния механизъм ERM II най-вероятно с няколко месеца по-късно от обявения срок - края на април. Това заяви по БНР заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Валдис Домбровскис и уточни, че по-рано през седмицата е разговарял с финансовия министър Владислав Горанов.

Еврокомисарят коментира пътя на страната ни към еврозоната, след като премиерът Бойко Борисов обяви, че страната ни ще забави темпото на присъединяване към валутния механизъм.

„Следим развоя в България. Засега не съм имал възможност да обсъдя въпроса с премиера Бойко Борисов. Владислав Горанов ме увери, че всичко продължава и страната се подготвя за влизане в ERM II, може би не с първоначално поставената цел – края на април, а няколко месеца по-късно“, каза Домбровскис.

По думите на еврокомисаря реално няма причина за отлагане. Той потвърди, че България ще влезе във валутния механизъм и в еврозоната с настоящия си валутен курс.

„Няма повод за притеснения нито за обезценка на спестяванията, нито от поскъпване на цените, категоричен е той. – От досегашната ни практика всички държави, които са се присъединявали към валутния механизъм с фиксирани валутни курсове, са приключвали процеса по влизането си в еврозоната именно с този фиксиран курс, независимо дали е ставало дума за валутен борд, или друг вид механизъм. Няма причина да се мисли, че при България събитията ще се стекат по различен начин.“

Още по темата

Мнението на Домбровскис, че при България се получава така, че има други „първи“ събития в процеса по приемане на еврото – например изискването да влезем в тясно сътрудничество с единния банков надзор при присъединяването към валутния механизъм, но той е категоричен, че това ще са стъпки, които ще извърви не само нашата страна.

„Първо, е лошо да подчертавате, че България е първата държава, която работи по присъединяването към ERM II с условието за Банковия съюз. Преди това той не беше създаден. От тази гледна точка – да, България е първата. Преди това обаче имаше много големи дискусии как изобщо да бъде организиран процесът по приемане на еврото в условия на съществуването на Банковия съюз и решението беше да се изисква от страните да влизат в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. За да се осигури равно третиране на всички държави, страните – членки на валутния механизъм решиха да го прилагат при всички, които последват България по пътя към валутния механизъм. Както знаете, Хърватия също трябва да влезе в тясно сътрудничество, когато се присъедини към ERM II”, посочи вицепредседателят на ЕК.

Домбровскис обясни, че по отношение на валутния курс – логиката на Маастрихтските критерии е такава, че страните обвързват валутните си курсове с еврото и след това доказват макроикономическа стабилност.

“Ако посегнете към валутния курс, веднага нарушавате баланса и се проваляте в изпълнението на макроикономическите изисквания. Няма икономическа логика да се притискат страните-членки да променят техните валутни курсове. За държавите, които имаха фиксирани валутни курсове или плаващ курс, но с много по-малък марж от плюс – минус 15%, беше разрешено да запазят установените в техните режими курсове до присъединяването към еврозоната. За България ще бъде същото. На страната ще ѝ бъде позволено да използва фиксирания курс, който действа в момента”, заяви еврокомисарят.

На въпрос, че именно тези плюс – минус 15% будят страховете на хората в България, той отговори, че е задължение на държавата, която влиза в ERM II, е да поддържа курс, който не се колебае повече от плюс – минус 15%.

“Нищо не пречи на държавата да поддържа курс, при който има по-малко отклонение или фиксиран курс. Точно така се случи в балтийските държави. Естония и Литва имаха валутни курсове, в Латвия режимът беше друг, но много наподобяваше валутен борд, припомни Домбровскис. – Казано по друг начин – плюс – минус 15% е ограничението, но всяка държава самостоятелно може да реши дали да има отклонение и дали да запази валутния си курс фиксиран.”

Той подчерта, че процедурите, с които България решава да влезе във валутния механизъм, са вътрешни въпроси за страната.

“По отношение на решението на парламента, бих казал, че то бе прието, за да предпази страната от една изключително невероятна ситуация, смята Домбровскис по повод решението на Народното събрание да даде мандат на правителството и БНБ България да влезе в еврозоната само при настоящия фиксиран курс.

По думите на Валдис Домбровскис възможното забавяне при влизането в ERM II е заради няколко предварителни задължения, които е поела страната ни.

„Изпълнението на някои от тях се наблюдава от Европейската комисия. Там нещата в общи линии се развиват много добре. Има и други, които се наблюдават от Европейската централна банка. Те са свързани с различни законови и технически промени, необходими за присъединяването към валутния механизъм, обясни еврокомисарят. – Говорим за промени, които са в унисон с изискванията на ЕЦБ, гарантиране на независимостта на централната банка и т.н. Спомняте си, че бяха направени оценки на качеството на активите и стрес тестове в определени банки и две от тях имат нужда от рекапитализация. Доколкото ми е известно, всичко върви по план и не виждам причина за закъснения.“

Валдис Домбровскис е убеден, че няма тайно споразумение, което да предшества влизането на България в ERM II, каквито коментари направи проф. Стив Ханке, който е смятан за баща на валутния борд у нас.

„Не съм запознат с никакви тайни споразумения. Както знаете, задълженията, поети от България, за да влезе във валутния механизъм, са много добре известни. Работата ни се основава единствено върху тях“, категоричен е еврокомисарят.

Той подчерта основният проблем на България е неравенството, какъвто извод направи и мисията на МВФ преди дни.

„Именно, когато говорим за доходите и неравенството, това е проблем. Ние следим този въпрос отблизо и сме го поставяли нееднократно в докладите си с оценка на икономическото състояние на всяка държава. Такива предстоят и следващата седмица. Проблемът стои и за нас е важно той да бъде разрешен. Бих добавил, че това няма много общо с дискусиите около еврото, защото ако погледнете петте страни с най-висока степен на неравенство в ЕС, това са Румъния, България и трите балтийски държави – т.е. две страни извън и три част от еврозоната. Това няма толкова общо с еврото, колкото с начина на функциониране на отделните държави и системите им за социална защита, въпросът със заплащането и с данъчно – осигурителната система", анализира ситуацията Домбровскис и уточни, че това се отнася до данъчното бреме за най-нискодоходните групи.

Съветът на вицепредседателя на ЕК е България да работи за разрешаване на тези въпроси.

Икономически новини четете на Investor.bg

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


161
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Други решават кога България да влезе в ERM II и еврозоната.Лойко стои на прага като просяк и се моли да го пуснат в чакалнята.Българският народ не иска в заната, защото знае, че зона е затвор.
56
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Няма нужда да влизаме в еврозоната. Изобщо евроинтеграция трябва да се спре защото сме в тотална катастрофа,и ЕС ни вреди,не ни помага.
55
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
веднага ще го усетите по горивста
54
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На мен животът с нищо хубаяо не ми се промени като влязохме в ЕС. Преди 8 год. 1400 лв стигаха да живее човек нормално горе-долу. Сега за същото трябват към 2500лв. След 8 год ще са нужни към 4000.Какъв е тоя телешки възторг евро,Евросъюз?! Крадлив дедо ви го каза? Имате собствени жилища.Тряя ви ги земат.Тва е. Ае че трябва да се ходи на работа. Верно сте ужасно глупаво население.
53
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
България ще изпадне на трета скорост със или без еврото защото никой няма да развива бизнес в толкова малък пазар и без работна ръка. А такава няма и няма да има. След 20 години работещите българи ще са 500 хил. Не ви се вярва? Сами пресметнете като на година намаляваме със 150 хил. Това е нашият проблем, но ББ не се интересува. Той слуша шефовете, а те му казват да въведе еврото. Явно трябва да ни затрият по-бързо, 20 години е дълъг срок.
52
2
 
13
 
! Отговори
моето мнение преди 4 години
За курса ще повярвам когато премахнат спорната поправка в закона за БНБ! Преговарящите от наша страна трябваше ясно и точно да заявят пред ЕЦБ какво ще се случи в БГ ако бъде вкарана тази поправка в закона на БНБ. Аман от преговарящи от типа "Yes Sir"!Когато се преговаря с ЕЦБ трябва да бъдем твърди и да умеем да кажем твърдо и аргументирано "No Sir" за да ни чуват и уважават! Иначе лошо ни се пише!
51
19
 
5
 
! Отговори
Wse преди 4 години
90% от тези против еврото, са същите г-алфони, които преди бяха против влизането в ЕС.
50
14
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 4 години
Да припомня на ***: Самолетът Ф-16, Белене и тръба йок! България в Еврозоната и Шенген.
49
13
 
7
 
! Отговори
Зозо преди 4 години
До ЕС вече замириса!Хахахааааа, то ЕС да не е СССР да се разпадне :)))))))))))))))))))))))))))))))Най-простите хора са руските ***, пак сънуват Сталин и червената армия на Дунав :))))))))))))))))))))))))))))) Свърши вашата комунягииииииии....
48
10
 
15
 
! Отговори
уно моменто преди 4 години
Здравейте, полуевропейци! Закъснявате ли за чакалнята на ке.нефа на еврозоната?
47
17
 
6
 
! Отговори
Зозо преди 4 години
Ревете ли ***, ревете ли?
46
6
 
18
 
! Отговори
ЕС вече замириса! преди 4 години
Докато дойде време за еврото, ЕС вече ще се е разпаднал. Не виждате ли, че започнаха да се карат за пари, а това стане ли, мирише яко! От нас нищо не зависи, гнието започва отвътре. Германците започнаха да роптаят, а и започнаха да гърмят, скоро ще има катаклизми!
45
1
 
14
 
! Отговори
до 60 преди 4 години
От 40год името е Санкт Петербург. В Перник нямат вода. Така че не се хвали колко си напред.В Рударци токът спира през час.
44
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
2.5 милярда на година ще плащаме на ЕЦБ за нищо. Аз не съм съгласен да платя 1000 евро на година от джоба си за подобна глупост. Защото за работещите в България 2.5 млн. сметката е толкова. Вие искате ли да плащате?
43
6
 
18
 
! Отговори
до True преди 4 години
Не мислете толкова ограничено.Това ще обхване всеки аспект на животът в България.Вие така и не успяхте да дадете отговор на въпросът ми?Как еврото ще накара заплатите да се повишат след като 1 евро е 2 лева.И от средна заплата 1000 лева това означава 500 евро.При изравняване на цените в евро ще се получи увеличение с между 40-100%. Това означава че хората в България ще обеднеят тройно или четворно.Вие ми говорите за комунистическа идеология.
42
2
 
15
 
! Отговори
gf hf mf :> преди 4 години
При сегашната минимална пенсия и заплата от около 220лв и 610лв, колко добре само звучи обърнати в евро - 110евро пенсия и 355евро заплата, нали? Чудно. :)
41
17
 
4
 
! Отговори
Браво преди 4 години
Колкото е по-неграмотен един човек,толкова повече е против България да бъде в една финансова система с Европейския Съюз.А обикновено подобни хора си падат и по леви идеи-някой друг да бачка,ама по равно лапачка!
40
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Жо, не сме 1970-та.Цъкни в тубата да видиш как живеят руснаците.Доста по-добре от теб
39
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До до Trueикономическите ви аргументи се изчерпват с цената на сиренето, цената на билетчето и мерезето. Четете качествени и смислени неща, другари. Дилетантството ви е пословично.
38
12
 
6
 
! Отговори
Жо преди 4 години
ДАЛАВЕРАТА е да си обърнеш левовете в рубли!За всеки 1000 лв ще получиш 35 200 рубли.Ако имаш 30 000 лева ще станеш милионер в рубли.С тях в Рассия можеш да си купиш "Волга", която върви в комплект с една Олга!Русофили, милионите ви очакват!Не се мотайте!