Заев пристига в София с обещания, но не дава гаранции и решения

Стефан Янев заяви, че България няма да подкрепи преговорната рамка в този й вид
17 юни 2021 07:00, Петя Славова
99
Заев пристига в София с обещания, но не дава гаранции и решения
Снимка: БГНЕС

Служебният министър-председател Стефан Янев ще приеме премиера на РС Македония Зоран Заев, който пристига у нас начело на официална делегация. В центъра на разговорите ще е разрешаване на въпросите свързани със започването на преговори на Скопие с Европейския съюз, предаде БГНЕС.

В навечерието на визитата премиерът Стефан Янев заяви, че България няма да подкрепи преговорната рамка с РС Македония в сегашния й вид. Той подчерта, че няма да направим компромиси с националния си интерес.

От своя страна в деня преди да дойде у нас Заев каза, че България е длъжна да подкрепи РСМ. През последните дни той многократно повтаряше, че откритите въпроси между двете страни могат да бъдат разрешени много бързо, единствената пречка за това е, че на власт в София е служебен кабинет, с чийто представители сега идва да преговаря.

Заев също така използва участието си в срещата на върха на НАТО в Брюксел, която се проведе в понеделник, за лобиране на македонските интереси. Това бе използвано за кампания от македонските медии. Появиха се твърдения, че при среща на българския президент Румен Радев със стопанина на Белия дом Джо Байдън европейската интеграция на РСМ е била основна тема на техния разговор, а също така, че България е била подложена на натиск от Вашингтон.

Още по темата

От българското Президентство категорично отрекоха тези медийни спекулации: "Въпросът за европейската интеграция на Република Северна Македония не е бил обсъждан по време на краткия разговор на президента Румен Радев с президента на САЩ Джо Байдън".

Още с встъпването си в длъжност назначеният от държавния глава служебен кабинет даде ясно да се разбере, че няма да има промяна в българската позиция.

"Рамковата позиция на България за РС Македония е приета с консенсус от всички политически сили в парламента. Ние нямаме оторизация да променяме тази позиция. Каквото зависи от служебния кабинет и от министъра на външните работи ще бъде направено за продължаване на диалога“. Това заяви служебният министър на външните работи Светлан Стоев в отговор на въпрос ще продължи ли да се придържа служебното правителство към досегашната позиция на България за РС Македония.

Оттук нататък всичко е в ръцете на официалните представители на РСМ. Те са много наясно каква е българската позиция и не би трябвало да спекулират с това, че ще има някаква промяна през следващите 2-3 месеца докато трае това служебно правителство, добави още Светлан Стоев, който прие поста от външния министър в оставка Екатерина Захариева на церемония в МВнР, състояла се на 12 май.

Няколко дни по-късно, на 21 май, министър Стоев повтори тази позиция и при визитата на европейския комисар по разширяването Оливер Вархели и на португалския външен министър Аугущо Сантуш Силва, които след кратък престой в София отлетяха за срещи в Скопие. В българската и македонска столици бе предложен план за излизане от създалата се ситуация.

Предложенията на Португалското председателство на Съвета за приемане на преговорната рамка за присъединяване на РСМ към ЕС обаче са абсолютно неприемливи за българската страна, защото по същество връщат разговора почти година назад, противоречат с основата на българската позиция, отразена в решения на всички български власти и подкрепена единодушно от всички български политически партии. Предложенията на практика предполагат премахването на всякакви гаранции за изпълнението на възможни договорености, което е основен проблем в отношенията на РС Македония с България и ЕС като цяло.

Отговаряйки на въпрос на БГНЕС за това как са преминали разговорите с еврокомисаря и с португалският външен министър, Стоев заяви: "Мониторингът от страна на Европейския съюз е гаранцията, че двустранните договори с РС Македония ще бъдат изпълнявани". Той отбеляза, че възстановяването на диалога с РСМ е тема номер едно.

Опит за неговото възстановяване бе направен при съвместното посещение на президентите Румен Радев и Стево Пендаровски в Рим и Ватикана. На съвместен брифинг пред базиликата "Санта Мария Маджоре", където папа Адриан Втори освещава книгите на светите братя Кирил и Методий, Пендаровски подчерта в отговор на въпрос на БГНЕС, че "подкрепя до последната буква Договора за добросъседство и приятелство", който двете страни сключиха през 2017 г.

България е недоволна от изпълнението на Договора от македонска страна, което на практика е спряло през последните две години. Особено болен е въпросът за работата на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, която трябва да намери решение как да честваме общата ни история, а не както интерпретират в Скопие – споделената история. За съжаление, липсва напредък в работата на историците. Те още се намират в Средновековната история, защото в Скопие отказват да признаят българския характер на държавата на цар Самуил. Това естествено пречи да се напредне и да се отиде към личности като Гоце Делчев и борбите за национално освобождение в края на XIX и началото на ХХ век. Работата на Комисията е важен момент за договора и от нейния напредък до голяма степен ще зависи и това дали РС Македония може да получи "зелена светлина" от София за провеждането на първата междуправителствена конференция, което е фактическият старт на преговорите за членство в ЕС.

И докато София през последните две години повтаряше упорито, че няма проблем със съвременната македонска идентичност и език, но е против промяната на българската идентичност на хората, които са се заявили в миналото като българи, от РСМ на най-високо равнище твърдяха точно обратното. Във всяко изказване на Пендаровски, Заев, Димитров, Мицкоски и други отговорни фактори се повтаряше как РСМ няма да преговаря за македонския идентитет и език.

През последните два месеца към този рефрен се добави и това, че пречка за бързото решение са изборите, а след като те минаха служебният кабинет... Истинският проблем, обаче, е друг.

Заместник-председателят на Европейската народна партия и евродепутат Андрей Ковачев посочва в коментар за БГНЕС, че РСМ не изпълнява Договора от 2017 г. и това е по вина на управляващите в момента в Скопие.

"Не е проблемът, че има служебно правителство в България, както смята Заев. Проблемът е, че Скопие не направи нищо за изпълнението на Договора. Напротив инвестира в усилия да лобира срещу България и да изопачава българската позиция и да опитва да натиска София", каза Ковачев, който е един от най-добрите познавачи на македонския въпрос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
52
14
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не е проблема договора,а нашите политици.Те нарочно блокират Македония в интерес на Путин.Гръция правеше същото.Когато я фалираха,веднага подписа договора.Бивша Югославска Република Македония стана Северна Македония. Кое е по-различно от преди.Сега от ново нищо няма да се промени,единствено прецакват 2 милиона народа,да бъде в изолация.А ние твърдим,че това са Българи и ги блокираме.Абсурдистан в действие.
51
0
 
12
 
! Отговори
ГАРГАМЕЛ преди 2 години
Този НЯМ никаква работа ТУК! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
50
18
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние постъпваме неправилно с Македония,както винаги.Нашите прародители завладяли тази територия преди много векове имали сме 200 години владение над тази територия и след това само говорим,че това са наши хора. Сега обаче искаме от Македоците да кажат че са Българи,като това го искаме с подигравка.Ако някой ми каже по начина който нашите политици им го казват на Македонцитв единственото което ще може да видят е един от пръстите ми.Това е много брутално от нашите политици.
49
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 47За да вземе Български паспорт
48
1
 
9
 
! Отговори
Зоран преди 2 години
Обещавам, че ще прекръстя РСМ на Западна България, а догодина ще донеса договор за присъединяване към българските граници.
47
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Договорът от 2017 не донесе приятелство и разбирателство между България и РСМ, дори напротив задълбочи проблемите. Преди 2017 не горяха Български знамена в Македония, нямаше това злобно говорене и желание за реванш. Излиза, че сме се движили в неправилна посока. Трябва да успокоим топката и да направим нова стратегия
46
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако политиците ни отново не приемат Македония, ще има по-сериозни последствия за нас.Те започнаха,но това беше леко предупреждение. Когато се избере ново правителство и не се премахне декларацията от парламента,това за нас ще бъде с много лош ефект.Аз го предвидих още в началото при ветото.Това е защото ЕС и САЩ ,знаят че това е работа на ПУТИН.Наши политици са взели каквото трябва.Това е причината ветото да е изненадващо и без логично обяснение.Заев не трябва да идва тук,а в ЕК.
45
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЗА БЪЛГАРСКИ ПАСПОРТ ЛИ ИДВА?:)))))))))))))))))))))))))))))))))) ***!
44
1
 
19
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 2 години
Заев не е в позиция за да дава гаранции и решения, ние сме тези в които е и хлябът и ножът, тъй като и общатата ни история до 1944 г. е история на България в която Северна македония присъства само като територия, а и ние сме членове на ЕС и като такива имаме право на Вето ... !!!
43
0
 
11
 
! Отговори
3M преди 2 години
Зайо Баев научил ли е стихотворението "Аз съм Българче"?
42
0
 
9
 
! Отговори
... преди 2 години
Ми за какво идва а сигурно да си вземе Български паспорт
41
0
 
11
 
! Отговори
Некъф преди 2 години
"От своя страна в деня преди да дойде у нас Заев каза, че България е длъжна да подкрепи РСМ"Единственото нещо което България е длъжна към вас е да ви с**е на кирливия сърбомански измислен национализъм !!!
40
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Истината е че нашите политици винаги правят грешки по отношение Македония.Върнете се назад в историята и ще разберете защо.Македонците не искат да се наричат Българи.Коя друга държава е изоставила собствения народ над 5 пъти. Сега отново го правят.Вместо България да е основния застъпник за Македония за ЕС,оказа се основния неприятел.Срам и позор.Върнахме всичко 100 години назад.Двама или трима човека се продадоха на ПУТИН за сметка на над в милиона човека.
39
0
 
11
 
! Отговори
Мнение преди 2 години
Заев няма работа тук, няма какво да се обсъжда. Или северномакедонците признават историческите факти и влизат в ЕС, или продължават да вървят по пътя както досега. Изборът е техен, не наш.Историята до 1945 година не е обща а е българска. Езикът на който говорят произлиза от българския.Всички които само си помислят да предадат България да бъдат набучени на кол плед народното събрание.
38
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дава, докато Янев уволнява и подменя, Македония не спи. Македония направи толкова широк фронт срещу България, че все едно сме във война. Скоро само за това ще се говори в международен план.
37
2
 
3
 
! Отговори
И ПЪРВО преди 2 години
ПРИ БИБИТКО. ГРЕШКА. СЕГА РАДЕВ НЕ ТРЯБВА ДА ГО ПРИЕМА.4 ГОД СЕ ПРЕГРЪЩАХТЕ БАЦКАХТЕПОТРИВАХТЕ РЪЦЕ И НИЩО. СЕГА НАДЕЖДА. А ТУЛУПА СЕ ИЗЛОЖИС ДУМИТЕ ДВАТА НАРОДА. ТА НИЕ СМЕ ЕДИН НАРОД. ТЕ СА БЪЛГАРИ.НАЛИ ЗА ТОВА Е ТОЗИ СПОР ИАЗБУКАТА. ПОПУЛИЗЪМ
36
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не Заев ни плюе, а нашите политици.Когато наложиха вето,нямаха обяснение защо го правят.След това започнаха да развиват теории за ветото.След като платиха на двама и.д.и.от.и от Македония да запалят знамето,казаха че е било заради омраза и подобни.Политиците освен,че направиха всички в Македония да бъдат разочаровани,изолирана политически България от ЕС и САЩ.Да Франция Блокира Албания,но имаха основание.Нашето спиране е неразбираемо за целия свят,само нас успяха отново да ни манипулират.
35
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
През 2017 г. управляващите подписаха на юнашко доверие договор с макетата. За сегашната ситуация виновниците са ясни - сикаджийската мутра от Банкя и ошишеният "патриот" Каракочан!
34
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много злоба у вас и примитивизъм.Единствено бих оправдал коментарите Ви само ако сте деца. Но ако не сте жалко за вас.На 100% инфантилни.Сега разбирам защо сме във всичко най-зле.Как Македонец ще иска да се възприеме за Българин,само.като види омразата която излизате.По -скоро човек от Македония ,който е взел Българско гражданство да се откаже. За съжаление ние сме на най-ниското стъпало от Европа.Дано ЕК се намеси и да не съсипват хората в Македония.
33
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тоя що се мъкне изобщо?