Пеканов: С правилните политики няма да останем без ток

Новата версия на Плана за възстановяване е надградена, заяви вицепремиерът
Обновена: 16 окт 2021 19:10 | 16 окт 2021 12:05, Петя Славова
139
Пеканов: С правилните политики няма да останем без ток
Снимка: БГНЕС

Вчера Планът за възстановяване влезе в ЕК. "Това е дългосрочна програма за реформи и инвестиции. Голям приоритет има към "зелена сделка" и затваряне на вътрешните мощности и глобалният дебат върви в тази посока". Това заяви пред БНТ вицепремиерът Атанас Пеканов и допълни, че темата е трудна и крие рискове.

По думите му, посоката е да опазваме околната среда, но този преход може да се случи успешна, само ако е плавен и справедлив.

"Няма да останем без ток, ако направим правилните стъпки и имаме правилните политики. За съжаление съм казвал неведнъж, такива политики, дългосрочни стратегии, визии как да се случи това, до момента са липсвали. Именно защото темата е трудна, хората се притесняват, казват, че никой няма да се погрижи за тях", коментира още вицепремиерът.

Още по темата

Той допълни, че са надградили новата версия на Плана за възстановяване спрямо априлската с 13 нови реформи, една от които е за насърчаване на ВЕИ, т.е. за присъединяване, затова потребителите да бъдат активни потребители.

 "Ние надградихме много сериозно сферата на декарбонизацията чрез проекти в сферата на енергетиката за възобновяеми ВЕИ-та, също така надградихме финансовите средства, които са за ВЕИ-та за собствени нужди за бизнесите от 20 млн. на 220 млн. - 11 пъти увеличени в програмата за икономическа трансформация. От 20 млн. за ВЕИ на покривите на къщите на 140 млн. Това са стъпките, които можем да направим, когато пристъпим към излизане, да имаме и други възможности", коментира още Пеканов.

Планът за възстановяване и устойчивост беше предаден, той е една дългосрочна програма за реформи и инвестиции. Според Атанас Пеканов декарбонизацията на икономиката е един неизбежен процес в дългосрочен план, но дълги години темата е избягвана в България.

 "В тази сфера ЕК, европейските институции заложиха доста голям приоритет на т. нар.- Зелена сделка, т.е., стъпки към декарбонизация на икономиката. И в този смисъл върви целият дебат за затваряне на въглищните мощности. Глобалният дебат върви в тази посока. Едни процеси, които са неизбежни в дългосрочен план. Ние поставихме този дебат като индикативна дата, крайна дата - 2038 година, за да започнем този дебат. Той дълги години е бил избягван в България, защото темата е трудна, никой не иска да говори за това, защото има рискове", обясни вицепремиерът.

Този преход по думите му може да се случи успешно само ако е плавен и справедлив, т.е., ако сме взели стъпките, така че да се осигурят други работни места на хората в региона.

 "Работихме добре в последните месеци, от една страна, да подобрим Плана, работи се също така по активиране на другите средства от фонда за справедлив преход, които са именно за социално-икономически мерки. Далеч в бъдещето, когато се случат тези стъпки за декарбонизация, затваряне, излизане от въглищната енергия, да имаме други работни места с високо добавена стойност, които да дадат бъдеще на региона", допълни той.

Пеканов каза още, че това не е нещо специфично към нас, а всички страни правят тези стъпки и то не само в ЕС. Това са глобални процеси - в САЩ, Великобритания, но също вече и Китай индикира, че до 2060 г. иска да излезе от въглищата и спира да инвестира във въглищни централи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия разполага С-400 в Белорусия.
65
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре, че не посторихме Южен поток, щеше да е 100% собсвеност на Русия, Германия така се набута със Северен поток 2, който е 100% собственост на Русия, съжалявам ги просто германците, добре че нашите партньори от САЩ тогава навеме ни предупредиха да не строим Южен поток.
64
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да сте чули някой русофил да е отишъл в белорусия да живее на висок стандарт? И аз не съм чул. Що така?
63
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Простият човек няма държавна енергийна стратегия и доктрина, седнал да ми говори за стъпки и ВЕИ-та на покривите.
62
0
 
6
 
! Отговори
Обективен преди 2 години
Истината е проста. Искат да преструктурират, за да се нагушат техните хора с пари. Естествено обикновеният човек ще пострада, но те ще казват постоянно, че го правят за "негово добро".
61
2
 
7
 
! Отговори
Тодор Живков преди 2 години
През ледениете зимни нощи яжта банани и се грейте на вятърни перки и соларни панели.
60
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 48 Глупости на търкалета. Какъв разпределителен хъб бе? Южен поток щеше да е 100% собственост на Русия. България трябваше дори да се откаже от земята по която минава тръбата.
59
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Интерресно ми е, защо САЩ се отказаха да разполагат ПВО около границите на Русия във васалните им източноевропейски слуги, след като Путин прожектира няколко минутни анимационни филмчета, на които всички се смяха. Сега защо не се смеят?
58
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво става бе, вече и за режим на тока ли започна да се говори?
57
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Продажбите на Мерцедес се сринаха с 30.5% за последното тримесечие. Европейците вече не искат да купуват бензинови коли - това доказва, че политиката на Зелената сделка е успешна! Трябва да спасим планетата, иначе ако температурата се повиши с повече от 1.5 градуса, децата ни няма да доживеят до 45г. Длъжни сме да спасим планетата заради бъдещето на нашите деца. Европа минава на зелени енергии!
56
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС минава на зелена енергия, Зелената сделка се оказва успешна. Автомобилните компании в Германия масово уволняват служителите си които са произвежали бензинови двигатели и минават на производство на електрически автомобили. Фолксваген вече уволни 30 хиляди работници. Бъдещето на автомобилостроенето е само електрически автомобили.
55
1
 
5
 
! Отговори
ПУ ТИН преди 2 години
КОЛКО УМЕН Е БИЛ БАЙ ТОШО? НАУЧИЛ НИ Е НА ГЛАД И СТУД, ТА СЕГА ЩЕ НИ Е ПО ЛЕСНО С ФА/МАКА НАЧЕЛО! НАЛИ НИЕ СИ ГО ИЗБРАХМЕ? КИРЕТО И АСЕНЧО БЯХА В ПЪРВОТО МУ ПРАВИТЕЛСТВО ЗА 2 МЕСЕЦА И ВЕЧЕ СЕ ЧУВСТВА ПО ЦЕНИТЕ. СЕГА ЩЕ СИ ГИ ИЗБЕРЕМ ЗА ПО ДЪЛГО, ТЪКМО ИМАМ 30 КИЛА НАДНОРМЕНО ТЕГЛО. И ЩЕ Е ЗДРАВОСЛОВНО ГЛАДУВАНЕТО! ДА СА ЖИВИ И ЗДРАВИ!
54
0
 
3
 
! Отговори
F-16 Block-70V преди 2 години
ЕС и САЩ няма ли да ни помогнат?
53
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всички страни от източния блок които се ориентираха към запада загубиха стандарта си на живот и днес живят много по-бедно от преди, а България и Прибалтийските е просто трагедия. Освен това през последната година загубиха и свободата си, и никога няма вече да си я върнат. Само в Белорусия хората са свободни и запазиха стандарта си на живот.
52
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Питат го: "какво правим с квотите и санкциите през 2025та, наложени от ЕС", а той вика: "това са чисто икономически проблеми, поради които ТЕЦте може да затворят и преди 2038ма, но едното няма общо с другото". Щели сме да караме със соларни панели върху панелката у Люлин. Тоя за какви ни има?
51
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Само да ви кажа, че сега в момента работи само един блок на АЕЦ Козлодуй, другия е в ремонт, изнасяме около 800МВт и ток има.
50
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 46 ЕС съюз е временен както и зелената сделка, атомните мощности са за десетилетия напред
49
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Украйна се намира в особено трудна ситуация. Първият удар, който ще получи, е провалът на отоплителния сезон поради непоносимо високите разходи за газ. Тази криза не можеше да бъде избегната. Украинските власти вече повишиха потребителските цени на газа до неприемливи за населението цифри. Жителите на Украйна ще трябва да оценят цялата мъдрост на тази политика на свой гръб през следващите месеци.
48
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След това ще последва втори удар - слаба реколта през 2022 година. Украинското земеделско производство няма да оцелее без торове (чието производство спря заради високите цени на газта), то ще се срине. Нито захарно цвекло, нито зърнени храни, нито бобови култури без азот и амоняк няма да дадат реколта. Собственото производство ще бъде затворено поради същите цени на газа. Нито Полша, нито Беларус също ще могат да доставят на Украйна, те сами намаляват производството.
47
1
 
7
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
ЦЯЛОТО СЛУЖЕБНО Е НАЗНАЧЕНО САМО ЗА ДА ЛЪЖЕ И ЗАМАЗВА ПРОВАЛИТЕ НА РАДЕВ И ДА ПОКРИВА ПРЕСТЪПНОСТТА НА РАДЕВ КАТО КИРО МЕНТАТА И ВЕРА СУ