Тепърва предстои скок на цените на услугите у нас

Ще се наложи държавата да подкрепи уязвимите групи
Обновена: 13 авг 2022 08:18 | 13 авг 2022 07:38, Елка Василева
158

Ние сме в неразбираема ситуация от гледна точка на икономическата теория, в която имаме супер ниска безработица и намаляващ потенциал за производство, защото през последните години нямаме стимул за инвестиции и иновации.

Още по темата
Очаква ни ръст в цените на услугите, които ще последват тези на електроенергията и стоките. Ще се наложи държавата да подкрепи уязвимите групи при условия на по-голямо равенство, но и по-голяма прецизност. Централните банки правят едно и също нещо - вдигат лихвите, но по различни причини. Това коментира Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Делян Петришки.

Това, която можем да очакваме в краткосрочен и средносрочен план е продължаваща инфлация. След покачването на цените на енергийните ресурси и стоките тепърва ще видим и покачване на цените на услугите. Всички услуги зависят освен от използваните енергийни ресурси и тези за суровини и продукти и от човешкия фактор и натиска върху покачването на заплатите, каза Караиванов.  

Централните банки на пръв поглед правят едно и също - вдигат лихвите, но те го правят по различни причини. В Европа например ЕЦБ го прави, за да засили еврото, защото инфлацията тук се дължи не само на покачването на цените на електроенергията, но и на поевтиняването на еврото спрямо долара, което за кратък период се срина с 20%. “Това е основният фактор за инфлацията в целия ЕС и в частност в България”.

"До голяма степен инфлацията, която виждаме досега, е резултат на фискалната политика, която водиха правителствата не само в Европа, не само в САЩ, а в целия свят", каза Караиванов.

От една страна е добре да имаме дискреционна политика, но от друга страна уязвимите групи трябва да бъдат подкрепени, защото поради либерализирането на много пазари изведнъж дребните потребители стават много уязвими и от гледна точка на цените на енергията, и от гледна точка на стоките и услугите, подчерта макроикономистът. "Те не могат да догонват с доходите си инфлацията и това е основен проблем. Не би имало проблем, ако доходите растяха преди инфлацията. Ситуацията днес психологически действа зле на хората и ограничава брутното потребление".

Данните, които анализираме днес, са на база потребителска кошница и потребителско поведение от миналата година. С промяната в цените на основни стоки и на някои услуги потребителското поведение е коренно променено, а бизнесът трябва да го настигне и съответно също променя поведението си.

“Със сигурност ще се наложи правителствата да подкрепят хората от най-уязвимите групи, които няма да могат да си позволят най-необходимите стоки и услуги”, каза Караиванов.

Ако гледаме само тази година основният проблем на българската икономика, освен че цените на енергоизточниците се повишават, е липсата на някои суровини, каза макроикономистът. “Българската икономика е доста енергоемка и много отворена - силно зависи от търсенето на чуждите пазари, основно европейски (Германия, Франция, Италия, Австрия). Тоест ние зависим много силно от тези икономики и ако при тях търсенето е силно, ние ще можем да изнасяме и българката икономика ще се движи добре”.

“За съжаление вече видяхме много високи цени на фючърсния пазар на електроенергия и за Германия, и за Франция. Това означава, че тяхното производство ще се свие, а България върви с едно-две тримесечен лаг. При забавяне на икономиката в Германия след три до шест месеца това ще последва и в България”, смята Караиванов.

Балансът на държавните политики, който трябва да се търси, е при провеждането им “самата дискреционна политика да съдържа в себе си политики (отделни инструменти) за подкрепа и тези инструменти да са правилно насочени, с правилните количества, правилните форми и за правилните групи”, посочи той.

“Тъй като до сега подпомагането не беше равно, може би трябва да има по-голямо и по фокусирано изравняване. Още повече, че услугите започнаха да догонват инфлационния ръст при електроенергията и стоките”, каза Караиванов.

Относно възможността и нуждата от по-чести актуализации на бюджетите с оглед на предизвикателствата, пред които сме изправени, макроикономистът каза, че такъв модел не може да проработи в България. “Това работи в държави, в които министерството на финансите определя политиката, но има друг орган, който изпълнява бюджета. В България има един орган, който, хем определя политиката, хем изпълнява бюджета. Затова е невъзможно да бъде реализирана добра политика по този начин”.

Вижте целия коментар във видеото.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Наредете се за евтин газ от парапета, като кирчо.
52
5
 
9
 
! Отговори
Иван преди 1 година
И тоя форум го налазиха грозно-глупавите...
51
12
 
9
 
! Отговори
Нещо ужасно ни чака. преди 1 година
Ако не стане , нещо по ужасно ще е е. От сутрин до вечер неграмотно се измислят ужаси , които да ни държат в напрежение. Някой трябва да каже на простите журналисти че човек не може да живее вечно не в напрежение. От някакъв момент просто игнорира тези неща и толкоз....
50
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Наясно сме. С продажните ни правителства от последните 33 години нищо друго не ни чака и това е логична развръзка.
49
17
 
16
 
! Отговори
Pepe преди 1 година
Стига сти стряскали хората, 4хилядници такива!!! Каква е причината това да стане? Проблем има в цяла Европа заради войната. Няма причина да става по-зле. България върви напред, може да е бавно, но това са реалностите.
48
15
 
13
 
! Отговори
хаха преди 1 година
Кирета не се мъчете и не се правете на умни да си слагате фалшиви лайкчета, чрез мошенгии. Това няма да ви помогне на изборите.
47
23
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И в момента има война. Само че Сърбия ползва 3.5 ПЪТИ по евтин газ от България , а Унгария 2 ПЪТИ по евтин газ от България.
46
20
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Докато не се грабнат сопите, нищо и никой няма да се оправи...
45
20
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При управлението на простото Киро, Булгаргаз без да се бави, започва да купува без търг и конкурс руски газ от МЕТ.МЕТ е заплащала на Газпром в рубли, след което е продавала на България руски газ с 30% надценка, понеже Кирчо и Кокорчо не са позволявали на "Булгаргаз" директно и по-евтино купуване от Газпром.Купували са руски газ през цялото време и са лъгали обществото, докато са го ощетявали.Евроатлантизмът трябва ли да е оправдание и параван на корупционни сделки?Това как се нарича, освен изплетена от Кирчо и Кокорчо схема за крадене в особено големи размери!?
44
26
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хаха . Как да не сме получавали нищо по турски поток. До април месец всичкия ни газ го получавахме през турски поток, на който викаме балкански. Той си работи нормално и всички други го ползват, без България. Защото така решиха кирчовците.
43
29
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При Станишев цената на петрола на международните пазари беше станала 160 долара за барел. Това 2008 година и цената на бензина беше станала 2.70 за литър. При Кирчо при цена на петрола на международните пазари от 90 долара, цената е 3.30 стотинки за литър. Радев и промяната му си прибират по 1 лев на литър бензин, дизел и си пълнят гардеробите.
42
7
 
32
 
! Отговори
до 53 преди 1 година
Никога не сме получавали нищо по Турски поток. На обещания само сме щели да получаваме, но не сме.
41
5
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе 52, миналата година имаше ли война в Украйна? Кирчо да не живее на отделна планета?
40
28
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Хахаха да, как до миналата година имахме право да получаваме газа си през турски поток, а от както дойдоха кирчовците вече нямаме. И Унгария си получава от турски поток газа , и Северна Македония си получава газа през Турски поток, и Босна и Херциговина.
39
35
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Видяхте ли какво пише, кирчовциии . Видяхте ли.Цена на природния газ в България на 13.08. 2020 година е 1.22 . . . Цената на природния газ на 13.08. 2021 година е 1.69 за кг, а днес е 5.34 стотинки.За една година при Кирчовците от 1.69 на 5.34 . КОЛКО ПЪТИ Е ТОВА
38
8
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сърбия си получава газа по Турски поток, за който вашият идол Боко Тиквата плати 3 млрд от нашите пари, а ние нямаме право на нищо по този тръбопровод. И наемите, които ни се плащат за него ще го изплатят след около 150 години.
37
9
 
2
 
! Отговори
Изрожденец преди 1 година
Време ни е за ***
36
42
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Преди една година в България също метана беше 1.60 за кг по бензиностанциите и това може да видите в сайта на фуело. Толкова колкото е сега и в Сърбия. Тоест в Сърбия цената е същата като миналата година, а в България е скочила от 1.60 на 5.60 за кг. Това е около 350% увеличение. Да благодарим на Продължаваме Поскъпването. На честните Кире, Ристе и Корнела
35
41
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Асенката Василев завалията си оправи живота с комисионните от разни измами тип ВЕИта, ръга в офшорната си сметка и не го брига! А балъците тука му викат, че бил невиждан държавник. Страшна ДеБълизaцuя цари в тая държава!
34
42
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Имате интернет и отворете сайта фуело за цените на горивата в Европа . Там пише , че на 13.08 2022 година природния газ на бензиностанциите в Сърбия е 1.60 стотинки, а в България е 5.60 стотинки. Да живеят кирчовците