Синдикати и бизнес в спор за изчислението на МРЗ

Диалогът върви трудно
18 ное 2022 21:17, Александър Попов
14

Синдикати и работодатели са на различно мнение по отношение на минималната работна заплата и нейното изчисление.

Диалогът по отношение на минималната работна заплата върви трудно. КНСБ настоява за нейното увеличаване от 1 януари 2023 г. до 850 лева. Числото не е случайно, съобразяваме се с Директивата  за адекватни минимални работни заплати, приета от ЕП и Съвета на Европа. Един от критериите за определянето ѝ е тя да бъде 50% от средната работна заплата. Към момента средната работна заплата е 1740 лева, което означава, че минималната такава трябва да бъде 850 лева. Инфлацията ежедневно нараства, което означава, че и доходите трябва да се повишат до месец декември с 20% - колкото се очаква да достигне тя, заяви Виолета Иванова от КНСБ в ефира на Bulgaria ON AIR.

Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов подчерта, че Директивата дава още една възможност за определяне на размера на минималната заплата - до 60% от медианното работно възнаграждение.

"Смятаме, че този механизъм е по-адекватен, защото не се влияе от високодоходните групи. Изненадва ме, че от КНСБ искат повторно повишаване на минималната работна заплата спрямо размера на инфлацията. За бизнеса е важно да има предвидимост - не е възможно всеки месец да се повишава минималната заплата", поясни той.

Иванова контрира, че на този етап не може да бъде използван критерия за медианна работна заплата, тъй като данните са нея се дават на всеки 4 години.

"Ако използваме този механизъм, минималната работна заплата на този етап трябва да намалее. Директивата казва още, че всяка година възнаграждението следва да се тества със заплата за издръжка. В момента тя е в размер на 1701 лева за един човек", констатира тя.

Иванова цитира данни, според които всички 500 000 работещи в България получават нетна работна минимална заплата в размер - близък до линията на бедност.

Ще успеят ли да се договорят работодатели и синдикати? Вижте във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
5
 
2
 
! Отговори
Финансист преди 1 година
Време е да престанат да спорят, а да започнат да се бият. Вижте как се случват нещата в Украйна. Просто няма начин, как някакви си синдакалисти да определят минималната почасова заплата, която не я плащат те. Същите като депутатите са. Очаквам на следващото заседание на НС, мултакът да набие Йордан Цонев, че му е заел мястото на председател.
9
1
 
5
 
! Отговори
емигрант преди 1 година
43 години демокрация, 78 години ЦИРК ! Половината българи избягаха в чужбина заради психиатрични политици, 70% от останалите не искат и да чуват за политика. И на президентството, и на народното събрание окачете табели ЦИРК, за да ви вземаме насериозно.
8
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Основна задача на синдикатите е да договарят заплатите и условията на труд. Синдикатите затова съществуват.
7
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като самонарекъл се "Икономист" би трябвало да знаеш, че се договаря както минимална заплата, така и минимална часова ставка. В България винаги ги е имало и двете.
6
4
 
4
 
! Отговори
Мара преди 1 година
А Европейския съюз също е една купчина от безполезни чиновници които са загубили връзка с реалността. С това социалистическо законодателство вместо положението на служителите да се подобрява - то се влошава.
5
0
 
8
 
! Отговори
Пешо преди 1 година
Всичко в България е сбъркано. И бизнеса и синдикатите си правят сметка без кръчмар защото вече няма хора. И синдикатите са фалшиви и бизнеса търси само роби за без пари... Очаквайте големия срив!
4
4
 
5
 
! Отговори
Икономист преди 1 година
Доколкото съм запознат, в повечето страни се договарят не за минимална заплата, а за минимално почасово заплащане. Не би трябвало синдикалисти да се опитват да определят заплати, просто защото те не са работодатели. Евентуално биха могли да определят собствените си заплати.
3
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В директивата на ЕК се казва, че МРЗ не трябва да е по-ниска от 50% от средната заплата и 60% от медианната заплата. Двете действат едновременно, а не поотделно.
2
1
 
6
 
! Отговори
Георги Илиев Митев преди 1 година
" Подлиз , подмаз на крадците . Повече пари за хубавците " . Продължавайте да унижавате , да се заяждате и подигравате с работещите , които издъхват от глад , студ и постоянен стрес от работодателите . И вие не сте вечни . Вие сте едни жалки лицемери и страхливци , които нищо няма да загубят , ако направят нещо добро за хората , които живеят в Република България .
1
2
 
17
 
! Отговори
Аха,значи преди 1 година
Вместо 365 евро българите ще мизерстват с 435 евро?!? А цените като в Монако! В см0таната Литва минилната е 500, тука се подпи4квате с глупости,вместо да решите проблема из корен! Пишман синдикати,с вас без вас,все тая!