Путин кове желязото, докато е горещо

Преразглеждане на принципите на външната политика на Русия
27 дек 2012 18:58, Елка Василева
287
Путин кове желязото, докато е горещо

Във външнополитическата сфера основен белег на отминаващата година е сериозното преразглеждане на стратегическите, тактическите и стилистичните принципи, формирали външната политика на Русия през управлението на президента Дмитрий Медведев. Към края на 2011 г. стана ясно, че външнополитическата доктрина на Медведев е несполучлива. Той отреди първо място в списъка с приоритети на Запада, второ – на Азиатско-Тихоокеанския регион, а съюзниците си в ОНД отпрати чак на трета позиция. И претърпя провал по всички направления, пише Наталия Серова в "Утро".

Стремежът към нова външна политика бе продиктуван от нарастващите външни заплахи: "арабската пролет", изтеглянето на САЩ от Афганистан, риска от дестабилизация по южните граници, проблема с ПРО и фактическия провал на "рестартирането". Москва обаче нямаше нито отговори на многобройните предизвикателства, нито ясно формулирана позиция по много въпроси.

През май, веднага щом Путин встъпи в длъжност, ситуацията започна да се мени: президентът се отказа да замине в САЩ за лидерската среща на Г-8, направи посещение в Китай и започна да следи с повишено внимание интеграционните процеси в постсъветското пространство. Курс, намерил продължение в суровата критика срещу САЩ заради намеса във вътрешните работи на други страни и в последователната позиция за Сирия, контрастираща с поведението на Москва по време на либийската криза.

Към края на годината смяната на приоритетите залегна в проекта за нова външнополитическа доктрина, провъзгласил за абсолютен приоритет на руската външна политика интеграцията в постсъветското пространство. На второ място остава Евросъюзът.

Сред най-важните насоки във външната политика на Русия се поставя развитието на приятелски отношения с Индия и Китай. За САЩ в доктрината се казва, че Москва смята да иска от Вашингтон "правни гаранции, че ПРО няма да е насочена срещу руските сили за ядрено възпиране", и "спазване на международноправните норми,
включително на принципа за ненамеса във вътрешните работи на държавите". Цели, които днес изглеждат недостижими; позицията на Русия обаче е представена доста ясно.

Концептуално погледнато, новата доктрина е белег за отказ от илюзиите и осъзнаване, че глобализацията и превръщането на световната политика в игра на "голямата шахматна дъска" фактически са разрушили стария световен ред, довели са до спад в авторитета на ООН и дестабилизиране на ситуацията в света. При това положение на практика няма начин да предвидиш къде ще гръмне следващия път - списъкът с потенциални заплахи е твърде разнообразен и вътрешно противоречив.

Експертите ни плашат с крах на еврото и криза на долара, с военна операция в Иран и голяма война в Близкия изток, с нашествие на салафити в Кавказ и на талибани - в Централна Азия.

Чуват се и прогнози, според които ще се изостри конфронтацията между САЩ и Китай, а в Източна Азия ще се формира военен съюз под патронажа на Щатите.

Москва чудесно схваща, че не й достигат ресурси, за да поръчва музиката на тоя празник на живота. Тъй че се налага Русия да работи едновременно по всички направления. Да укрепва сътрудничеството с Китай, кротко странейки от излишни ангажименти. Да развива връзките с Евросъюза, отбивайки атаките на газовия и идеологическия фронт. Да въвлича държавите от Централна Азия в Митническия и Евразийския съюз, без да им позволи да й увиснат на врата.

Съответно е доста трудно да се разработи оптимална линия на поведение. Но вече има положителни промени. Задействано бе Единното икономическо пространство между Русия, Беларус и Казахстан. Желание да се включат в него бе изразено наскоро от Киргизстан и Таджикистан. Започна формирането на колективни сили в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС).

Междудържавният съвет на ЕврАзИО, заседавал през декември в Москва, сложи начало на работата по проект за Евразийски икономически съюз.

Това не означава, че консолидацията върви по вода. Узбекистан за пореден път заяви, че напуска ОДКС; системната криза в Украйна, влошена от игри сред местните елити, осуети визитата на президента Янукович в Москва; има известни разногласия между Москва и Минск. При все това процесът вече е в ход.

Успешни бяха усилията на Русия и Китай да не се допусне повторение на либийския сценарий в Сирия. Напрежението в региона все още е факт, но както заявяват представители на НАТО, вече не става дума за интервенция. Москва не би могла да възпрепятства нахлуване или въздушна атака; няма обаче и да кима одобрително, както в случая с Либия. Да, федерацията изпрати военни кораби към бреговете на Сирия, но най-вероятно няма да се меси в конфликта.

В този смисъл Москва се върна към положението от 2003 г., когато критикуваше нахлуването в Ирак, но все тъй наричаше САЩ свой партньор. Малко по-различна е днес оценката на чуждестранните медии. Те отбелязват, че "Русия избягва конфронтация със Запада, но не мръдва нито с инч назад", и с учудване констатират, че "американците се огъват пред твърдостта на руските позиции за Сирия, пред неотстъпчивостта на руснаците и умението да носят на удари".

Крайно самонадеяно ще е да сметнем, че единствена причина за тези безспорно позитивни промени е "мъдрата политика на Кремъл". Основен фактор в световната политика си остават САЩ, но вътрешните им проблеми нарастват и Вашингтон е принуден да действа по-предпазливо. Ако съдим по обявените смени в ръководствата на Държавния департамент и Пентагона (в Държавния департамент идва Джон Кери, а в Пентагона Чък Хейгъл), тактиката да се воюва "с чужди ръце" е отхвърлена като неуспешна и Обама също се готви за "смяна на жалоните".

С оглед на финансовата криза и перспективите занапред да се използват собствени горива проектът за Голям Близък изток губи актуалност. САЩ демонстрират, че са готови не само да напуснат Афганистан, но да намалят и присъствието си в други страни.

Ролята на световен жандарм явно е в тежест на Америка и тя започва да отстъпва. Това създава предпоставки за настъпление на Русия и поражда нови рискове, свързани с бурното развитие на държавите в Югоизточна Азия. Не е стабилна ситуацията по южните граници на Русия. На Север започва нов етап от битката за Арктика. Още един рисков фактор е зависимостта на ресурсната база на Русия от пазара за въглеводороди, където започват вече системни промени.

Въпреки всичко това отминаващата година е общо взето успешна. Двусмислената политика на САЩ в Централна Азия сформира вече благоприятни условия за изграждане на Евразийски съюз.

Нестабилността в света подхранва оръжейната надпревара, благодарение на която Русия отново зае водеща позиция на световния пазар на оръжия, успя да разшири военното и политическото си сътрудничество с Китай, Индия, Алжир, Венецуела и други страни.

Заела твърда позиция по въпроса за Сирия, Москва използва в свой интерес трудното положение на Турция и на САЩ, забави неизгодните за нея газови проекти на Иран и Катар, започна да строи "Южен поток". На фона на неспирните кавги в Евросъюза и военния авантюризъм на държавите от НАТО външната политика на Русия изглежда като образец на премереност и миролюбие. Не че всички тези тенденции са заслуга на Москва, но да ги насочиш в своя полза - това също не е малко.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


287
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
240
0
 
1
 
! Отговори
До Маузер преди 11 години
Ей, ръждясал музеен маузер с крива цев, забравяш как руснаците бомбардираха София на 10-ти януари и още колко пъти със скапаните си В29 и В24. Съвсем са ти се размърдали пружинките, та не помниш, как пускаха балони с колорадски бръмбари. Чета тъпните ти и немея, отде толкова злоба? И как злобата се трансформира в тъпотия! Да, има над какво да се замислиш...
239
3
 
0
 
! Отговори
Mаузер преди 11 години
До АНТИАМЕРИКАНЕЦ;Искаше да ни раздели на 3 части в НЬОЙ ид ни подари На Сърбия Румъния и Гърция.БЛАГОДАРЕНИЕ на САЩ сега ни има на картата на ЕВРОПА и се отървахме само със Западните покрайнини.Русия е виновна за септемврйския метеж-1923г. и терористичните актове у нас.Обяви ни война ,окупира ни и ни натресе тоя пещерен комунизъм.Освободила ни от фашизма.ТАКЪВ НЕ Е ИМАЛО. Но фашизма е по-добър от комунизма .Принего имаш Еднопартийна с-*** с частна собственос, което е икономическа свобода.
238
2
 
1
 
! Отговори
Mаузер преди 11 години
До АНТИАМЕРИКАНЕЦ Продължение;Русия плати 300 000лв.на няколко мекерета да свалят Батенберг.Искаше да ни сложи 1черкезин ,Мингрели за княз,За да и продаде Б-я Прати оня *** ген.Каулбарс да бунтува гарнизоните,и ни изправи пред гражд.война.Русия и русофилите убиха Стамболов.Русофилите бяха и против съединението.Тя не спази и договора от 1902г.Тяе виновна за балканската война и последиците от нея.Тя е виновна да влезем в ПСВ на страната на германия-договора от 10.04. 1915г.Искаше да ни ра
237
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До АНТИАМЕРИКАНЕЦДа ми припомниш от какво ни освободи 2 пъти. 2-*** от САЩ, Ю. Скаилър и Макгахан станаха причина Европа и Русия да научат за нас.Тестанаха причина за Цариградската конференция и Руско турската война.Тя загуби Кримската война и търсеше повод за връщане на статуквото от преди войната.Платихме и 32тона злато за безкористното осв ние .Тя ни раздели в Берлин. не призна съединението. Свика втора Цариград. конфер.и поиска пак дани раздели.Англия и Франция и показаха среден пръст
236
1
 
4
 
! Отговори
АНТИАМЕРИКАНЕЦ преди 11 години
НЕ СЪМ КОМУНИСТ ТАКА, ЧЕ НЕ СИ ИЗМИВАЙТЕ ПРОСТОТИЯТА С ТОВА"ИЗВИНЕНИЕ" !!! ЗНАМ, ЧЕ В БЪЛГАРИЯ ИМА МНОГО НЕДОЕБ....НИ ФАШИСТИ КОИТО НЕ МОГАТ ДА ПРЕЖАЛЯТ ЗАГУБАТА НА БОРИС И СИМЕОН, НО НЕДЕЙТЕ ДА ПЛЮЕТЕ ПО РУСИЯ !!! ТОВА Е ДЪРЖАВАТА КОЯТО ДВА ПЪТИ НИ Е ОСВОБОЖДАВАЛА ОТ ПОРОБИТЕЛИ КАТО ВАС ДА НЕ ГОВОРИМЕ, ЧЕ ДОКАТО СЕ ПРАВЕХМЕ НА КОМУНИСТИ НИ ИЗДЪРЖАШЕ ВЪВ ВСИЧКИ ОТНОШЕНИЯ. СТРОЕШЕ НИ ЗАВОДИ, АТОМНИ ЦЕНТРАЛИ - ХРАНЕШЕ НИ И Т.Н. ПОЧТИ БЕЗ ПАРИ ИЗКУПУВАШЕ СКАПАНАТА НИ ПРОДУКЦИЯ КОЯТО ИНАЧЕ БЕШЕ НЕКОНКУРЕНТНОСПОСОБНА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ПАЗАР . ЗАЩИТАВАШЕ НИ ОТ ЕВЕНТУАЛНИ ПОСЕГАТЕЛСТВА ОТ ТУРЦИЯ ОСМАНИЯ И ГЪРЦИЯ ВИЗАНТИЯ . ВЪОРЪЖАВАШЕ АРМИЯТА НИ БЕЗПЛАТНО . ВКЛЮЧИТЕЛНО И С РАКЕТИ ОТ КОИТО СЕ СТРАХУВАХА ДОРИ И ТУРЦИТЕ , А ВАШИТЕ ПРИЯТЕЛИ АМЕРИКАНСКИТЕ ЮДЕИ ПОБЪРЗАХА ДА НИ ОТНЕМАТ УНИЩОЖАТ !!! СЕГА ВОЕННИЯ МИНИСТЪР НА ФАШИСТКОТО ПРАВИТЕЛСТВО НА ГРОБ ПОИСКА ОТ СЪЕДИНЕНИТЕ ЕВРЕЙСКИ ЩАТИ ДА НАСТАНЯТ В РОДИНАТА НИ ОКУПАЦИОНЕН КОРПУС ?!?!?!? ТОВА АКО НЕ Е НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО НЕ ЗНАМ КАКВО Е !!! ЗНАМ СЕГА ЩЕ КАЖЕТЕ, ЧЕ ПРЕДИ 10.10. Е ИМАЛО СЪВЕТСКИ ТАКИВА . НЕ НЯМАШЕ НАШАТА АРМИЯ ОТ 150 000 ЩИКА НИ СТИГАШЕ /СЕГАШНАТА Е 25 000 ЩИКА И ТО ЯНИЧАРИ / ИМАШЕ САМО СЪВЕТСКИ СПЕЦИАЛИСТИ ЗА ОБСЛУЖВАНЕ НА РАКЕТИТЕ ЯДРЕНИ ГЛАВИ ! ЗНАМ, ЧЕ РАЗЧИТАТЕ НА НЕГРАМОТНОСТТА НА МЛАДОТО ПОКОЛЕНИЕ И СЕ ОПИТВАТЕ ДА ГИ МАНИПУЛИРАТЕ, НО ОЩЕ ИМА И ЖИВИ СВИДЕТЕЛИ !!! ТАКА, ЧЕ ФАШИСТИТЕ И ЦИОНИСТИТЕ ПО-КРОТКО С ЛЪЖИТЕ !!!
235
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Путин идвай в България да направиш една национализация от всичко заграбено през 23 годишния криминален преход
234
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
идвай дядо Иване да ни освободиш от 4 годишното робство Герб
233
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
***, къде видя някой да се оправдава с робство, бе ти си много заблуден :))) Съвсем за друго говорим, аре не се излагай. Отивай да биеш чело пред Кремльовките порти, на никого няма да липсваш.
232
2
 
7
 
! Отговори
дядо преди 11 години
абе и на нашите главоци им са иска да са като тоя на снимкатано се различават в основното - той не епродажник а те са
231
1
 
4
 
! Отговори
дядо преди 11 години
не ви рекламирам робството малоумнициказвам ви че ни турското робство ни комунистите ви са виновни за халаами ви е такъв материалаония народи са от друг материал и не се оправдават с робството
230
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ама ти май ми рекламираш руското робство ли, как да те разбирам? Ако е така, "чемодан, вокзал, Москва" и робувай колкото искаш...
229
6
 
2
 
! Отговори
До 263 преди 11 години
Дядо, много си *** и смръдлив, вониш на казашки ботуш и си умен като руска нагайка!Хънтю
228
2
 
7
 
! Отговори
дядо преди 11 години
*** и неграмотните в българия нямат крайфинландия изкара 100 години руско робствокато по средата на робството се сдоби със собствена писменосткаквато няма докато е под власта на швецияима стотина националности от русия които никога не са имали писменостно в руско робство вече иматза самболов не се знае на кого е бил агентединствен останал жив апостол и неговите хора изловени по време на априлскотои след това процеси и убийства на национални герои
227
1
 
1
 
! Отговори
до Вирджиния преди 11 години
Давай с факти, публикувай Санстефанския договор. Всичко руснаците са отрегулирали, България е била царство според него. ------------------ Ти не се обаждай като не си наясно. Кобила с капаци.
226
8
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Добре, че Ст. Стамболов и сподвижниците му са били корави реалисти, а не някакви русофилски шушумиги, иначе сега щяхте да пазарувате в рубли и да учите български като свободноизбираем предмет.
225
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Какво царство се споменавало в Санстефанския мир, вие сте болни мозъци. Руския цар ще създаде нова държава и ще сложи някой да управлява с ранг, равен на неговия. На какво отгоре? Било е в наш интерес дотолкова, доколкото са искали да отхапят повече територия от Османската империя, но оттам нататък ние сме искали независима държава, а те - зависимо княжество, а в последствие Задунайска губерния. Значи докъдето имаме общ интерес -ОК, по-нататък сиренето е с пари.
224
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Сан-Стефанский договор признавал независимость Сербии, Черногории и Румынии, а их территория увеличивалась. Босния и Герцеговина должны были образовать автономную область. Создавалось новое автономное славянское княжество на Балканах Болгария, которое включало этнические болгарские территории в Мзии, Фракии и Македонии. Болгария простиралась от Дуная до Эгейского моря, от Черного моря до Охридского озера и должна была два года находиться под русским управлением, после чего получить полную автономию, выплачивая Турции номинальную дань.
223
7
 
4
 
! Отговори
Аллилуйя преди 11 години
Похвално слово за грешного Путина !
222
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Путин е признат като образцов лидер!Достатъчно е човек да прочете впечатления за него от лидерите на повечето страни в света.Всякакви други мъдрувания на западните чуждопоклонници тук са като църканията на мишки от дупките....
221
2
 
14
 
! Отговори
Русофил неудобний преди 11 години
Каква ирония на съдбата! И ... какъв гьонсуратлък!Тук чета въжделенията и мокрите си сънища на нещо като последовтели на дядо ти Петко Бочаров. Който започна да "погребва" Русия още с раждането си на арматурист и професионален навеждач.А бре народе мой, Русия си е Русия, Путин си е Путин, външната политика на Русия си е външна политика на Русия още от 17-та година.Приятели и "дабронамерени" демократи - нашенски и чужди сякаш са оглушали от изстрелът на Аврора до наши дни.Нека, хронично е