Какво Западът може да направи с Лукашенко

Политиката на Лукашенко – да балансира между Русия и Запада
Обновена: 11 юли 2014 12:50 | 10 юли 2014 22:42, Елка Василева
66
Какво Западът може да направи с Лукашенко
Александър Лукашенко. Снимка: архив, Reuters

Преди 20 години в Беларус се състояха последните избори, признати от международните наблюдатели за свободни и честни. Победителят в тях и досега управлява страната, а на Запад му лепнаха етикета "последния диктатор на Европа", пише Павел Феденко от руската редакция на Би Би Си.

Александър Лукашенко удържа властта чрез потискане на политическата опозиция и запазване на наследените от съветските времена социални гаранции за по-голямата част от населението. Още през 90-те години той декларира стремежа си за интеграция с Русия, хулеше Запада и се отнасяше с ядно пренебрежение към обвиненията в авторитаризъм и нарушаване на човешките права.

Впрочем, през последните месеци, и то далеч не за първи път, беларуският президент се оказа в една лодка със Запада. Той не призна анексирането на Крим от Русия и намери общ език с правителството, дошло на власт в Киев след събитията на Майдана. Не го смути безапелационността на руските медии, които говореха за "бандеровци" и "хунта".

Експерти смятат, че сега Западът е заинтересуван от максимално самостоятелна беларуска външна политика, защото тя ще повлияе и на руската външна политика.

Фазите на противостоянието

За 20 години стана възможно да се проследи как изострянето на отношенията на Лукашенко със Запада се сменят с фази на разведряване. Така например през 2008 г. Лукашенко не последва Русия, която призна независимостта на отцепилите се от Грузия републики Абхазия и Южна Осетия. Владимир Путин – тогава формално премиер на Русия - публично свърза нежеланието на Минск да признае отцепилите се републики с натиск от Запада.

Коментаторите смятаха, че мотивите на Минск вероятно са двояки: недоволство от руската доктрина за военни интервенции под предлог за "защита на руските граждани", от една страна, и от друга - потребността от финансова помощ в условията на световната икономическа криза.

Тогава, през есента на 2008 г., Беларус успя да договори необичайно голям кредит. На парламентарните избори същата есен наблюдателите на ОССЕ констатираха, че Минск проявява повече готовност за сътрудничество, отколкото преди (но изборите въпреки това не съответстваха на стандартите).

Затоплянето бързо се изчерпи до президентските избори през 2010 г. Протестните акции срещу злоупотребите, отбелязани и от международните наблюдатели, бяха потушени с твърда ръка, а много от участниците в тях, включително и алтернативните кандидати, скоро се оказаха зад решетките. Лукашенко каза, че "не му пука за Запада".

Западните страни отговориха на репресиите с визови и финансови санкции спрямо самия Лукашенко и десетки други беларуски чиновници. Някои признаци на "разхлабване на гайките" в Беларус се появиха отново към края на 2011 г., когато властите освободиха един от осъдените съперници на президента – Дмитрий Ус.

"Сега, на фона на поредната война на Русия със съседните страни, наблюдаваме някакво може би не чак затопляне между Беларус и страните от ЕС (защото официалната риторика и от страна на САЩ, и от страна на ЕС не се променя), което още не е топене, но не е и заледяване", казва координаторът на "Фонда Маршал" Марина Рахлей.

Две крила

Официалната риторика от страна на Запада не се е изменила, защото и политиката спрямо Беларус не е преосмислена, отбелязва Ендрю Уилсън, експерт по Източна Европа в лондонския "Юнивърсити колидж" и автор на книгата "Беларус: последната европейска диктатура".

"В Беларус има малко етнически руснаци и практически няма проблемни региони, които могат да станат мишена на Русия, като например Крим или Северен Казахстан. Но руската трактовка на нейното право на намеса в работите на съседни държави е толкова широка, че и Беларус не може да не се безпокои. Макар Лукашенко да не е естествен приятел на демонстрациите от "майдански" тип, той леко нервничи заради натиска на Русия върху всичките й съседи и затова отново заговори за възстановяването на политиката на "две крила", пише Уилсън.

Западът, от своя страна, е заинтересуван "двете крила" на беларуската външна политика наистина да израснат, защото това ще повлияе и на руската външна политика.

Изгодната дружба с Русия

Експертите не виждат основания да се говори за нещо повече от тактическо сближаване на Беларус със Запада. Лукашенко не се отказва от участие в руските интеграционни проекти като Митническия съюз, като само си изтъргува по-изгодни за себе си условия. При това социологическите проучвания сочат, че относително мнозинство от беларусите също предпочитат сближаване с Русия.

По данни на регистрирания във Вилнюс Независим институт за социално-икономически и политически изследвания през юни т.г. 27 процента от запитаните беларуси са отговорили, че биха гласували за влизането на Беларус в ЕС, ако би се провел такъв референдум. Този показател остава твърде стабилен през последните две години, но до 51 процента е скочил броят на тези, който казват, че биха гласували против.

За същия период се е изменило в полза на Русия и съотношението на отговорите на въпроса: "Какво бихте избрали, ако ви се наложи да избирате между обединение с Русия и влизане в Евросъюза?" През юни 47% предпочетоха Русия срещу 33% за ЕС.

Беларуски коментатори са склонни да обясняват това с въздействието на руската пропаганда.

В същото време, ако на референдума би бил зададен въпрос само за обединение с Русия, рекордните 55% от беларусите биха гласували против. При това този показател стабилно расте още от 2008 г.

Засега Москва не претендира за присъединяване на Беларус.

Лукашенко успя да накара Кремъл да се откаже от много неудобни за него условия за влизане в Евразийския икономически съюз.

Обещани му бяха голям кредит от 2,5 млрд. долара и по-изгодни условия за вноса на руски нефт, отбелязва Ендрю Уилсън. "На Русия й се налага да прави отстъпки, за да може проектът да върви", казва той.

"Дългосрочната политика на Лукашенко си остава същата – да се задържа на власт и да балансира между Русия и Запада, за да може да си издейства ресурси, предимно от руската страна, но отчасти и от другата, с цел да финансира своята система – тази дума Уилсън произнася по руски. - Тя не е в състояние да се финансира сама".

"Твърде сложно е да се предположи, че Лукашенко може принципно да се промени, - добавя в същия дух и Марина Рахлей, координатор на "Фонда Маршал". - Защото сериозни политически и икономически реформи биха наложили смяна на режима, т.е. смяна на президента Лукашенко. Много е трудно да се очаква той да се реши на такива промени, които ще го лишат от власт."

Според цитирания вече Ендрю Уилсън западната политика от самото начало е изхождала от това, че управлението на Лукашенко рано или късно ще приключи и на негово място ще разцъфти демокрацията. Този сценарий обаче досега не се е реализирал и едва ли ще се реализира и след Лукашенко, смята ученият. Затова, добавя Уилсън, би било грешка да се слагат всичките яйца в тази кошница.

За Запада и за Евросъюза в частност би било по-продуктивно "да взаимодейства с по-прагматичната част на беларуската бюрокрация и по този начин да влияе върху държавната политика", добавя Уилсън.

Брюксел успя да установи с Минск технически диалог, носещ гръмкото название "диалог за модернизация", който обаче протича съвсем "непублично", на равнище експерти. "Минск се оказа способен да пробие своя формат - без участието на гражданското общество и на опозицията", уточнява Марина Рахлей.

При отсъствието на тези неприятни за беларуската власт хора брюкселските чиновници се надяват да убедят Минск да предприеме някои, безусловно скромни стъпки към модернизация и така постепенно да подготвят почвата за преход към демокрация, когато той стане възможен.

На нещо по-радикално никой на Запад не е готов.

"Времето за радикално нова политика спрямо Беларус не е дошло, - убеден е Уилсън. - Има други страни от "Източното партньорство", направили европейски избор - Молдова, Грузия и Украйна. Всяка от тях си има своите подходи и проблеми, които трябва да се решават. Никой няма да даде на Беларус много пари."
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


66
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
4
 
40
 
! Отговори
дАмократииии преди 9 години
ХАхааахаа......Само това че в Беларус няма нито едно гето--каквито има във всяка европейска столица,и това че няма просяци клошари и бездомници--трябва да ви говори нещо.....ама пусти промити евроатлантически мозъчета.....Кога ще се научите че щом САЩ са казали--това не означава че е правилно.......
29
13
 
1
 
! Отговори
До 35 преди 9 години
Според статистиката от 1994 до сега населението е намаляло с близо 800 000.
28
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Той е от типа диктатори като Тито. Аз ще командвам у дома, а вие може да ходите където си искате по света.
27
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
То ние разбрахме че за запада Лукашенко е трън отзад---ама народа си го уважава.Я да видим днес,дали ще напишат НОВИНАТА--БОМБА-----Германия изгони представителя на ЦРУ---------
26
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Дам...една държава ако не е непременно по "демократичен западен образец" и край - враг на човечеството. Пък ние като най-на-най изпълнителни новоизлюпени евродемократи сме длъжни да оплюваме такива явления. То и друго не можем да сторим, но в плюването сме царе.Какво подхванахте да ни лъжете за Беларус *** *** ? Кой ви нареди ?
25
22
 
2
 
! Отговори
червени рояци преди 9 години
Белоруските болни - най-здравите съветски болни в света! Всичко е много яко в Белорус, само дето средната месечна заплата е 25 евро. Казват, че Сергей Станишев и Моника Хохегер били решили да продадат вилат си в Швейцария и да си купят дача в Белорус!
24
1
 
30
 
! Отговори
цоньо преди 9 години
Незнам дали имат демокрация и дали Лукашенко е диктатор но знам че са много по-добре от доста демократични държави.и това че народът им са доволни от управлението му.Само храните и цените на парното и тока са им за завиждане.Бензин по 1.4 и е уредено навсякаде-чистота.Не видях никаде просяци и клошари-това е истината-видял съм го с очите си.А ние живем в европейска мизерия и демокрация--еб.м ти и живото имаме-демократичен.
23
13
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
колкото и здраво да работи пропагандата, комунизма си заминава.ще се разпадне всичко за ден както съвеЦкия юнион :)
22
2
 
31
 
! Отговори
шофьор преди 9 години
Бил съм няколко пъти там--можем само да им завиждаме на беларусците.В пъти са по добре от нас,а и от няколко още страни членки на Е.С.Немогат да се сравняват с Германия например,но са доста напред....А вия си мечтайте че ще живеете като германците-някога....Тя тая мечта стана същата--както чакахме и комунизма.Беларус без да убива производството и селското си стопанство осигури на народа си доста добър живот.А вие си лайте по форумите....гладни смешници
21
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
EDIN SCENARII ZA OTKRITA NAMESA V VATRESHNITE RABORI NA SUVERENNA DARJAVA. KORUPCIA NA OPOZICIATA, MANIPULATIVNI STATISTIKI , NPO-ta, ''bezobidni'' programi OT ''DEMOKRATITE'', no nai- vajnoto -tarsi se CHOVEKA I KAKVO MOJE DA ZALOJAT ,HARIZAT/ BELARUS/ ZA DA GO FINANSIRAT/ZAPADA/. YAVNO NEMAT NISHTO VAJNO/SKAPO/ VSE OSHTE, ZA CAP -CARAP.
20
1
 
9
 
! Отговори
Georgi преди 9 години
До ха хаTi si pulen ***... Glavata si zalagam, che hal haber si nqmash kak e v Belarus i si sedish na selo v Balgaria i si govorish zaucheni prostotii kakto televiziqta ti gi predstavq i se mislish za mnogo informiran pri tova. Lukashenko e edin neveroqten lider i nqma nishto obshto sus S.Korea tam horata jiveqt spokoino i hubavo kakto nie jivqhme po Bai Toshovo vreme i edinstvenite na koito ne im oturva takuv jivot e selskite bekove koito iskat da sa merindjei po kapitalizam.
19
2
 
37
 
! Отговори
Тетункъмон преди 9 години
Ходих до Беларус, обикалях и какво видях: Всички работят, минимална заплата / на уличен разливач на квас 5 мил. рубли = 500 USD, месечен разход за ток, вода и парно 30 USD , чисти и хубави улици/осветени/,вкусни храни без консерванти на цените на нашите, бензин по 1.50 лв. - литъра, спокойни млади хора с колички, деца играещи пред блока, красиви жени, приветливи хора,спокойствие и чистота. Око да види ,ръка да пипне. А, и всички фабрики и заводи работят не са приватизирани и не са чували за И.К
18
1
 
31
 
! Отговори
До ха ха преди 9 години
Абе ***, ти откъде знаеш къде живея бе? И откъде накъде ще ме нареждаш каде да живея и как да живея? Окъде накъде западните коп.... нареждат на всички, на цяла европа, че на Белорусия , че на Русия, на всички. ОТКЪДЕ НАКЪДЕ НАРЕЖДАТ?Хората ще си живеят както искат, разбра ли!Ние докъде я докарахме с тяхната загриженост и указания?До БЛАТОТО,по ниско от нас е Марианската падина.Пълни откачалки!Американците си правят пари на наш гръб а ние си трайкаме. Напълно съм отвратен от всичко западно.
17
1
 
19
 
! Отговори
южен поток преди 9 години
"Експерти смятат, че сега Западът е заинтересуван от максимално самостоятелна беларуска външна политика, защото тя ще повлияе и на руската външна политика."Колко мило, интересуват се от Беларус, единствено защото искат да повлияят на руснаците.
16
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Защо западът трябва да прави нещо на Лукашенко, само това се пита в задачата.
15
25
 
3
 
! Отговори
ха ха преди 9 години
Лайнета , що не 'одите да живеете в Беларус ?!?! Или в С. корея ? Или в Куба? Или в кагебейската *** на *** ? или в социалистически Китай?Визи няма да ви трябват :))Прав ви път ....
14
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Президент Беларуси Александр Лукашенко пообещал в ближайшее время подписать декрет, который, по сути, введет крепостное право на селе, не позволяя колхозникам и совхозникам менять сферу деятельности и переезжать в города. Напомним, в 1932 году в СССР были введены паспорта. Они выдавались только жителям городов, рабочих поселков. Колхозники были лишены паспортов и не могли выехать в городскую местность, за нарушение "дисциплины" могли посадить на срок до 2 лет.
13
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Йовоцените в Беларус са най ниските в Европа а заплатите са по високи от Румънските----------Глупости на търкалета. Същите са като нас и то благодарение на това, че руснаците има наливат пари. Ако им спрат субсидиите и им сложат пазарни цени на газта и нефта, ще умрат за два месеца.
12
3
 
3
 
! Отговори
ВЛАШКИ ЛИДЕР преди 9 години
МОЛДОВА Е РУМАНСКА ЗЕМЯ....ГРУЗИЯ ИСТИНСКОТО И ИМЕ Е КАРТХВЕЛИА--ТОВА Е МНОГО ДРЕВНА КАВКАЗКА ЦИВИЛИЗАЦИЯ...СЪС КОНТАКТИ С ДРЕВНИТЕ ГЪРЦИ И ЕГИПЕТ....= ИМА ПРАВО НА СВОИ ИДЕНТИТЕТ = В ОТБОРА НА ЗАПАДНИЯ СВЯТ.УКРАИНА - ТОЕСТ ЗАПАДНА УКРАИНА Е ЧАСТ ОТ АВСТРИИСКАТА, ПОЛСКАТА, УНГАРСКАТА, СЛОВАШКАТА ДЪРЖАВИ....И ДОРИ РУМАНИЯ ИМА ТАМ СВОИ РЕГИОН - ЧЕРНИВЦИ И КОЛОМИЯ.МИСЛЯ ЧЕ РУССИЯ ОТКЪСНА ПРИДНЕСТРИА МНОГО УМНО...А СЕГА И В АДЖАРИЯ МОЖЕ ДА СТАНЕ НЕЩО ИНТЕРЕСНО, ЗАЩОТО ТАМ Е БАТУМИ---СУПЕР ВАЖЕН.
11
4
 
22
 
! Отговори
Йово преди 9 години
1 - В беларус стандарта на живот е много по голям от про западните Грузия, Украйна и Молдова. 2 - това което се случи в Украйна не може да се случи в Беларус поради простата причина, В БЕЛАРУС НЯМА ЗАПАДНИ НПО-ТА, няма кой да организира метежи срещу властта. 3 - и най важно БЕЛАРУСИНА на Лукашенко има по голяма покупателна способност от колкото много "Европейци" включително и Българите поради простата причина, че цените в Беларус са най ниските в Европа а заплатите са по високи от Румънските.