Темата за сферите на влияние в Европа още е на дневен ред

Това вече не е схватка за Украйна, а битка за Русия, казва експерт
21 авг 2014 16:35, Елка Василева
216
Темата за сферите на влияние в Европа още е на дневен ред
Владимир Путин слуша говорителя си Дмитрий Песков. Снимка: Reuters

По повод кризата в Украйна Западът и Русия се обвиняват взаимно в експанзионизъм в Европа - тема с дълбоки исторически резонанси 75 години след подписването на германско-съветския пакт, чрез който двете велики сили си поделиха част от континента, пише Ришар Лен от Франс прес.

На 23 август 1939 г. съветският министър на външните работи Вячеслав Молотов и германският му колега Йоахим Рибентроп подписват пакт за ненападение. Документът съдържа секретна клауза, предвиждаща разделение на Източна Европа между двете подписали държави.

Две седмици след подписването на пакта Хитлер изпраща войските си срещу Полша, принуждавайки Франция и Великобритания да се включат във войната. СССР навлиза в Източна Полша на 17 септември.

Въпросът за предполагаемите сфери на влияние на една или друга сила в Европа се завръща с първостепенна важност заради двубоя между Запада и Русия за съдбата на Украйна.

Според Сузана Хаст, изследовател в Института за международни теоретични изследвания и развитие в Женева, "де факто съществуват сфери на влияние" заради диспропорцията във възможностите на великите сили и техните по-слаби съседи. "Важно е да се знае за какъв тип влияние говорим", допълва тя.

Разпространението на демократичните идеали е една от главните цели, които Европейският съюз преследва чрез т.нар. "Политика на добросъседство", която предлага споразумения за асоцииране на страни, които не членуват в ЕС и провеждат демократични и антикорупционни реформи.

Украинската криза се разрази, след като ЕС предложи на Украйна и на още няколко страни от ОНД търговски споразумения.

Украинският президент по това време Виктор Янукович отказа споразумението през ноември и предпочете финансова помощ от Русия на стойност 15 милиарда долара. Последвалите протести доведоха до свалянето му от власт през февруари и до идването на власт на проевропейско правителство.

Руските власти реагираха на смяната на властта в Украйна, като видяха в нея заплаха за интересите им в региона, който в Русия е прието да се нарича "близката чужбина" - непосредствените съседи на Русия и някогашните й фактически васали от съветската епоха.

"На руските управници не е необходимо да консолидират зоната си на влияние, докато никоя друга сила не упражнява влияние в региона", твърди Сузана Хаст.

През февруари руският външен министър Сергей Лавров откри размяната на обвинения, като заяви, че "упражняването на натиск върху Украйна с твърдения, че тя трябва да е или с ЕС, или с Русия е опит за създаване на сфера на влияние."

Германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер отвърна, че "Украйна не е геополитическа шахматна дъска". Въпреки това изглежда, че Москва възприема ситуацията точно по този начин.

Владимир Путин обоснова анексирането на Крим през март с руското минало на полуострова и предимно руското му население, но освен това и с аргумента, че руската военноморска база в Севастопол не бива да попада в ръцете на НАТО след смяната на режима в Киев.

"НАТО остава военен съюз и ние не желаем да наблюдаваме как един военен съюз се настанява в задния ни двор, нито върху наша историческа територия", декларира руският президент на 18 март, приветствайки връщането на Крим в границите на Русия.

В същото изявление Владимир Путин призова новите власти в Украйна да защитават интересите на рускоговорещите в Украйна, предупреждавайки, че сигурността на това население представлява "гаранция за стабилността и териториалната цялост на Украйна".

Вече четири месеца проруски сепаратисти се сражават с украинската армия в Източна Украйна, където мнозинството от населението е рускоезично. Киев обвинява Москва, че снабдява бунтовниците с оръжия.

Москва отрича да оказва такава подкрепа и поиска да бъде предоставена хуманитарна помощ на населението в рускоезичната Източна Украйна, като използва аргумент, използван много пъти от САЩ за оправдаване на намесата им в чужбина – критикуван, впрочем, от Москва.

"След като бяха обвинявали САЩ в провеждане на политика на двойни стандарти, самите руснаци се ориентираха към интервенционизъм, най-напред с Южна Осетия (сепаратистката област в Грузия), а сега с Крим и с Източна Украйна", посочва Сузана Хаст.

Но според Дмитрий Тренин, директор на изследователския център "Карнеги" в Москва, заради безпрецедентните икономически санкции, наложени от Запада на Москва, вече не става дума само за руската сфера на влияние в чужбина.

"Кремъл смята, че истинската цел на САЩ вече не е излизането на Русия от Донбас или дори връщането на Крим на Украйна, а свалянето на режима на Путин чрез предизвикване на икономическа стагнация и обществено недоволство", смята Тренин. "Това вече не е схватка за Украйна, а битка за Русия."
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


216
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
12
 
14
 
! Отговори
За центове работим преди 9 години
детенце, за центове. За единия сух хляб, подхвърлен от господарите от УСА-то
42
19
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
и за децата е ясно, че доста хора тук са на заплата към руското посолство ...напразно продавате задниците си за дребни копейки, предатели !Вкусен ли е предателския хляб ?
41
9
 
13
 
! Отговори
троцки преди 9 години
никаква битка за русия няма ха ха битката е глобална за оцеляването на западният ред начело със сащнещо много бързо взеха да отсттъпват и да вдигат белите знамена дано се смилят източните колоси и да ги оставят да живуркат на маргинално ниво поне ще квакат от време на време радикално идтриване на запада няма да иманевероятна хуманност
40
17
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
и за децата е ясно, че доста хора тук са на заплата към руското посолство ... напразно продавате задниците си за дребни копейки, предатели ! Вкусен ли е предателския хляб ?
39
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Мюнхенското предателство през 1938 г. познато още като "Мюнхенски сговор". Прав си.Договорът "Рибентроп-***" е година по-късно.
38
20
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Украйна просто искаше да се откъсне от Москва, но путин реши, че неговите лични бизнес интереси са по-важни от желанието или интереса на цял един народ.
37
5
 
17
 
! Отговори
Национал преди 9 години
Долу продажните ***!За пари сте готови на всичко!Защитавате убийците на деца!ДЕЦАТА СА ДЕЦА,независимо от тяхната националност-русначета или американчета,еврейчета или арабчета .
36
0
 
1
 
! Отговори
Статистика преди 9 години
СБОРНИКЪ на Българската Академия на НаукитеКНИГА VIIIСтопанска България отъ Кирилъ Г. ПоповъСофия държавна печатница 1916
35
2
 
4
 
! Отговори
anonimen преди 9 години
Мюнхенското предателство през 1938 г., което даде възможност на Хитлер да окупира Чехия, сложи началото на Втората световна война.
34
1
 
3
 
! Отговори
Статистика преди 9 години
Износ и внос на България годишно за 1911 в милиони леваИзнос - внос --------------------Австро-Унгария 8,4 - 36,9Англия 13,8 - 22,8Германия 14,4 - 24,0Турция 19,4 - 32,7Франция 7,3 - 9,1---------------------------Русия ( внимание ) 0,3 - 5,6
33
2
 
19
 
! Отговори
maxsimos преди 9 години
правителство за отмяна на руския език,ограничаването на руското малцинство.това ли е т.нар. "Политика на добросъседство",която Украйна следва,по препоръка на "демократична Европа".Лъжи,лъжи и отново лъжи.Спрете да промивате мозъци.Да ви пикая на бандитската демокрация вече 24 години я видяхме.Спрете
32
6
 
1
 
! Отговори
Ало статистика преди 9 години
от къде ги извади тия данни. То 1911 г не е имало НОИ. Да не си сънувал нещо снощи. Когато в БЪЛГАРИЯ са произвеждали единствено *** и кисело мляко хората са строили ТИТАНИК и Емпаеър Стейтс Билдинг
31
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Според Сузана Хаст, изследовател в Института за международни теоретични изследвания и развитие в Женева.Защо трябва да слушаме еднозначно твърденията на някоя си.Давайте и мненията на някой институт базиран в Москва.Инак промивате мозъци.Умишлено ли се пропуска кой не бе съгласен с Янукович и му спретна Майдан с който той се бе справил,но вкараха бруталния растрел в гърба на майдановците от снайпери на ЦРУ.Тук тая труженичка за американската кауза защо пропусна първата стъпка на прозападното
30
9
 
5
 
! Отговори
Статистика преди 9 години
Среден годишен приход на глава от населението 1911 година в лева.-----------------------Германия - 685Франция - 634Англия - 1006България - 378Както се вижда още тогава запада е бил с едни гърди напред а не като сега разлика в заплатите 10 пъти след 70 години руско робство.
29
1
 
10
 
! Отговори
до Русофоба преди 9 години
Ами хайде, какво чакаш? Гмуркай се да го извадиш съкровището. Ама то и да има нещо вече нашите дупедавци го дадоха на ШЕЛ и ПРИЯТЕЛИ от ФАШИНГТОН
28
6
 
4
 
! Отговори
do 38 преди 9 години
Брей, ами като си толкова начетен по руска история трябва да знаеш, че Русия е възникнала от УКРАЙНА, а не обратното!!! Част от украинската интелигенция са отишли на изток и са учовели (доколкото това е възможно) днешните територии на Русия. Ако тръгнеш да търсиш корените на много държави в днешно време, трябва да направим трета световна и да се затрием всички. Просто това време е минало отдавна, но някои държави не го разбират, защото са прекалено ПРОСТИ, че да вървят с модерния свят!
27
1
 
3
 
! Отговори
Русофоб преди 9 години
Съкровище за 16 800 млрд. лева лежи на дъното на Черно мореЗалежите на хидрати са равин на брутния вътрешен продукт на България за 407 годиниНови изследвания показват, че сме много по-близо до експлоатацията на неконвенционални източници на енергоносители от морето, отколкото се смяташе досега. Откритията са изключително важни, тъй като богатствата, скрити в недрата на Черно море, могат не само да ни отърват от енергийната зависимост, а дори да направят от страната ни водеща сила в добива на горива и електроенергия.
26
4
 
0
 
! Отговори
Шоп преди 9 години
До ,,,През 1916 Великобритания Франция подписват тайно Сайкс-*** споразумение прекарвайки Русия,за сфери на влияние в Средния изток,излъгвайки арабите,че след падането на Отоманската империя ще ги подкрепят за създаването на голяма ,свободна арабска д-ва-------------------Значи през 1916 Русия е била против това? Може би се е надявала на губернии в Месопотамия и Палестина? Колко жалко, че се налага да подпише капитулация в Брест-Литовск под строгия поглед на немските и български генерали
25
0
 
8
 
! Отговори
ОКРАИНА преди 9 години
е историческото име на съвременна УКРАЙНА. Като КРАЙНА област в РУСКАТА ИМПЕРИЯ така и си е останало името. ЛЕНИН и СТАЛИН имат най-голяма заслуга за съществуването на УКРАЙНА като област- република в СЪВЕТСКАТА ИМПЕРИЯ. Също и поляците трябва да са им вечно благодарни на болшевиките, а не да им бутат паметниците. 150 години във ВАРШАВА е имало генерал-губернатор, назначаван от руския цар. Та не знам какво търсят краварите там. Да питат историците за Наполеон и Хитлер да им разкажат
24
5
 
6
 
! Отговори
До 34 преди 9 години
До АнонименА, какво искаш ти, колега?Щом Украйна е близо до Русия и граничи с нея, трябва задължително да е под нейно влияние?Украйна не трябва да иска евроориентация, не трябва да иска и да влиза в ЕС.Щом е до Русия, няма право на друга самоличност, освен крамълски слугинаж?А, някой пита ли ги украинците какво искат? Или те нямат думата?Значи същото е и с България. Щом е до Русия- само комунизъм и съветска власт?! Никаква Европа?!! Много сте промити!