Събитията, променили България преди 25 години

Какво точно се случи на 10 ноември 1989 г.
Обновена: 10 ное 2014 13:21 | 10 ное 2014 11:53,
119
Събитията, променили България преди 25 години
Столичани четат в пресата стенограмата на Петър Младенов, публикувана след пленума на ЦК на БКП. Снимка: БТА

На 10 ноември тази година се навършват 25 години от началото на българския преход. От БТА припомнят хронологично събитията, сложили край на тоталитарния режим в България. Вижте ги по дни и часове.

На 10 ноември 1989 г. в 17.41 часа Българската телеграфна агенция съобщава с мълния: "Днес Централният комитет на БКП на свой редовен пленум избра за генерален секретар на ЦК на БКП другаря Петър Младенов. Пленумът удовлетвори молбата на другаря Тодор Живков да бъде освободен като генерален секретар и член на Политбюро на ЦК на БКП и му изказва дълбока благодарност за дългогодишната всеотдайна дейност в служба на партията и народа.

Още по темата
Пленумът предлага на Народното събрание да уважи молбата на другаря Тодор Живков за освобождаването му като председател на Държавния съвет на Народна република България."

В 18.53 часа БТА излъчва и самото решение на пленума на ЦК на БКП. На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на правителството на Германската демократична република (ГДР) Гюнтер Шабовски на пресконференция, предавана на живо по телевизията, обявява промени в Закона за пътуване в чужбина, улесняващи значително процедурата, като вече всеки източногерманец има право в най-кратък срок да получи пасаван, с който да излиза и влиза в ГДР.

Часове по-късно източногерманските граждани буквално срутват Берлинската стена, издигната 28 години по-рано - на 13 август 1961 г. Отворени са граничните пунктове между Федерална република Германия (ФРГ) и Германската демократична република (ГДР). До решението за отмяна се стига, след като месец по-рано източногерманци окупират посолствата на ФРГ в Унгария, Чехия и Полша с искане да бъдат приети в Западна Германия, а Австрия отваря границата си.

На 18 октомври 1989 г. в Берлин, на пленум на ЦК на Германската единна социалистическа партия, генералният секретар на Ерих Хонекер подава оставка. На негово място е избран Егон Кренц. На 1 ноември той е приет от генералния секретар на ЦК на КПСС Михаил Горбачов в Москва, където Михаил Горбачов в разговор с него заявява, че Ерих Хонекер е трябвало да се оттегли по-рано, тъй като перестройката изисква нови ръководители. Веднага след срещата Михаил Горбачов вика съветския посланик в България Виктор Шарапов на разговор в Москва и му предава копие от стенограмата с разговора си с Егон Кренц. Възлага му да запознае с текста и Тодор Живков в България. На следващия ден - 2 ноември - посланик Виктор Шарапов пристига в България и на 3 ноември 1989 г. иска среща с Тодор Живков.

Срещата между двамата е проведена същия ден. Живков е смутен и объркан и в разговора споделя, че отдавна мисли за оттегляне.

На 5 ноември Виктор Шарапов иска нова среща, поканен е на обяд в Банкя, по време на който казва на Тодор Живков: "Съветското ръководство с голямо разбиране се отнася към вашето решение да подадете оставка и ми поръча да ви предам, че вие постъпвате много мъдро. Оторизиран съм също да ви изкажа голяма благодарност за дългогодишното ползотворно сътрудничество, за вашите чувства на любов и дружба към СССР и КПСС."

Тодор Живков е изненадан. Вече има не негово, а на СССР решение да си подаде оставката. В разговора Тодор Живков благодари на ръководството на КПСС за доброто разбиране и за изказаната към него благодарност, но изразява опасения, че партията няма готовност за такава промяна, защото липсва подходящ другар, който да притежава многостранните качества да поеме и води съдбините на партията и народа, на държавата. Посланик Виктор Шарапов държи твърда позиция, че оставката трябва да бъде подадена на предстоящия пленум.

На 6 ноември при нова среща с Тодор Живков Виктор Шарапов му предава, че съветското ръководство препоръчва на предстоящия пленум за генерален секретар на ЦК на БКП да бъде предложен, и то от самия Тодор Живков, Петър Младенов. Тодор Живков предлага да си подаде оставката като генерален секретар и да остане председател на Държавния съвет. Посланик Шарапов не прави отстъпка.

На 7 ноември, отново на среща между двамата в съветското посолство по случай националния празник на СССР, Тодор Живков настоява да остане председател на Държавния съвет. Отговорът от страна на Шарапов е, че по принцип не е прието двата поста да се заемат от различни хора и че проблемът е на българските другари. Пленумът е насрочен за 10 ноември 1989 г.

Решението за освобождаването на Тодор Живков като генерален секретар на ЦК на БКП е прието, а на негово място е избран Петър Младенов. На 17 ноември 1989 г. Народното събрание по предложение на пленума от 10 ноември 1989 г. освобождава Тодор Живков и като председател на Държавния съвет и на негово място избира Петър Младенов.

Междувременно в страната, по време на първата екологична среща на страните членки на Съвещанието за сигурност и сътрудничество в Европа (СССЕ) (дн. Организация за сигурност и сътрудничество в Европа) активисти на неправителствената организация "Екогласност" в градинката пред "Кристал" в София още на 26 октомври 1989 г. организират събирането на подписи за спиране на строителството на хидропроектите "Рила" и "Места".

Градинката е обградена с полицейски кордон, активистите са разпръснати са от органите на реда, като 22-ма от тях са качени насилствено в автобус. Акцията на милицията е отразена широко в западната преса и се определя като начало на последващите събития в България.

На 2 ноември 1989 г. е проведено първото легално събрание на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България, основан на 3 ноември 1988 г. в 65-а аудитория на СУ "Св. Климент Охридски" от 80 интелектуалци.

Клубът от 2 декември 1989 г. се нарича Клуб за гласност и демокрация. На 3 ноември 1989 г. в София се провежда шествие на активисти на национално движение "Екогласност", което връчва подписка, подкрепена с 12 000 подписа, в Народното събрание против строителството на хидрокомплексите "Места" и "Рила". В шествието се включват около 4000 души. Това е първата гражданска демонстрация срещу властта.

На 7 декември 1989 г. е създаден Съюзът на демократичните сили (СДС) - коалиция от новоучредени политически партии и организации. В началото на 1990 година, от 16 януари започва т. нар "Кръгла маса", която има за цел да очертае рамките на мирния преход. В заседанията си до 15 май 1990 г., форумът приема споразумения за политическата система, за изменения и допълнения на конституцията, законопроекти за политическите партии и изборите за Велико народно събрание /ВНС/ и др. Решено е да се закрие институцията Държавен съвет, президентът (председателят) на Републиката да се избира от Народното събрание.

На 3 април 1990 г. Народното събрание избира Петър Младенов за президент (председател) на Народна република България (НРБ). Същия ден БКП се преименува на Българска социалистическа партия (БСП), а органът на БКП в."Работническо дело" се преименува на в."Дума". На 6 юли 1990 г. под натиска на обществените протести Петър Младенов подава оставка като председател (президент) на НРБ. Поводът е излъчването на предизборен клип на СДС от предизборната кампания за VII Велико народно събрание, в който е включена изречената от него на 14 декември 1989 г. фраза "По-добре танковете да дойдат" по време демонстрация около Народното събрание с искане да се отмени чл. 1 от Конституцията на Народна република България (НРБ), в който са формулирани принципите за ръководната роля на Българската комунистическа партия (БКП).

Седем месеца след 10 ноември 1989 г. са произведени първите демократични избори в България - за VII Велико народно събрание - на 10 и 17 юни 1990 г. На 1 август 1990 г. VII ВНС избира Жельо Желев за президент на Народна република България.

На 22 декември 1990 г. VII Велико народно събрание приема решение, с което изразява волята на България за членство в Европейските общности и предлага на правителството да предприеме необходимите стъпки в тази насока. След 15 години на 1 януари 2007 г. България е приета за пълноправен член на Европейския съюз.

На първите преки президентски избори в България на 12 и 19 януари 1992 г. Желю Желев е избран за президент с петгодишен мандат. След него са избирани още трима президенти - Петър Стоянов, Георги Първанов и Росен Плевнелиев. От тях Георги Първанов е бил президент два мандата.

Последната конституция на България е приета от VII Велико народно събрание на 12 юли 1991 г. Тя отменя Конституцията на Народна република България от 18 май 1971 г.

Новата конституция налага изграждане на държавно управление въз основа на разделение на властите. Въвежда институцията на едноличен държавен глава - президент на републиката. Въвежда се институцията Конституционен съд, чиято основна задача е да гарантира върховенството и спазването на конституцията.

За 25 години конституцията е променяна четири пъти - през 2003 г., през 2005 г. през 2006 г. и през 2007 г.

След 10 ноември 1989 г. са конституирани едно Велико и осем обикновени Народни събрания (от 36-о до 43-о). Страната е управлявана от 17 министър-председатели.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
77
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Случилото се на 10.11.1989 год. е лесно обяснимо . Два антипода , които много си при- личат . Последните станаха първи . Не бива отношенията да се изострят до крайност , за- щато след още 25 години сегашните последни отново ще са първи .
76
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Убаво си беше само дето лаят толкоз много.И сега може да е хубаво ама не искат лешперите
75
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Трябва да се спомене също и създаването на криминалната организация ДПС много важна точка в плана за разрушаване на България
74
0
 
2
 
! Отговори
одесеец преди 9 години
Не! Ние не сме свидетели на онова време за него да спорят историците. Аз вярвам ,че интересите и бита на българина от царското време са били коренно различни от тези през соца или сегашните, мотивацията за живота е била друга ,каквото и да напишем няма да е вярно.Докато соца и сегашната демокрация съм ги видял с очите си. И мога да кажа моята гледна точка без да преразказвам о дядовци и роднини... Така че... Да дай да не го месим царско!
73
0
 
1
 
! Отговори
До одесеец преди 9 години
До одесеецЗащо да не намесвам царското време? Не е ли била пак България? Нали някои обичат да сравняват България преди 1989 с България преди 1944? Тая на Живков с тая на Цар Борис 3? В царството някои отношения в обществото са били много по-строги и консервативни, отколкото бяха преди 25 години.
72
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонименпонеже са нямали живи роднини-дълголетници. Или пък не са били такива добри разказвачи ис отлична памет за това, което е било. В училищата на Царрство България е имало един строг, консервативен морал. И просто е абсурдно да се манипулират хората, че това е било след 1944 г,а преди това са оставяли учениците да ходят и правят каквото си искат. Или войниците в армията. Което е смехотворно, но и груба манипулация. В английски филм слушах как отначало и там режат дългите коси в училище.
71
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До одесеецАми именно, че са били други. А аз ще го намесвам царското време, защото тогава сме имали многопартийна система и капитализъм. Сегашното положение на България и тая разхайтеност и разюзданост не е имало нито в България преди 1989, нито в царска България преди 1944 г. Просто някои младежи и възрастни гхора са манипулирани от чуждата пропаганда, колко лошо е било едно или друго нещо. А всичко това си е така не само от периода 1944-89,а и от 1878-1944 г. И хората просто са нагло манипул
70
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Въобще това от което съм най-недоволен от нашия народ е склонността да се казват едни полуистини, полулъжи или изопачяване и изкривяване на фактите, което е по-лошо и от лъжата. Защото манипулира хората по много примитивен начин. Много често се пише и говори например за училищата преди 1989 г, късите коси, за късите поли при момичетата.А изобщо не се споменава, че нравите по царско време са били дори още по-строги и дисциплината още по-строга.Сегашните младежи дори не знаят, че до 1944 г
69
0
 
0
 
! Отговори
одесеец преди 9 години
А не тука царското време не го намесвайте става сложно. Времената и хората са били съвсем други. Темата е 10 ти и режима преди него.
68
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Сегашните младежи дори не знаят, че преди 1944 г не е било възможно в гимназиите момче и момиче да се държат за ръка, нито да се целуват. По много простата причина, че са учели съвсем отделно в различни, отдалечени една от друга сгради. Тоест имало е Девическа гимназия и Мъжка гимназия. Съответно само за момичета и само за момчета. Сега хората не знаят това, освен 80-90 годишните. Не знаят и че някои учители са биели с пръчка по ръцете и на други места. Преди 1944 г. Просто имало е строгост.
67
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Въобще това от което съм най-недеовлен от нашуия народ е склонността да се казват едни полуистини, полулъжи или изопачяване и изкривяване на фактите,кото е по-лошо и от лъжата. Защо манипулира хората по много примитивен начин. Много често се пише и говори например за училищата преди 1989 г, късите коси, за късите поли при момичетата.А изобщо не се споменава, че нравите по царско време са били дори още по-строги и дисциплината още по-строга. Сегашните младежи дори не знаят, че до 1944 г ученици
66
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ти просто нямаш информация за отношенията към войниците в царската армия и оттам правиш едни селективни, генерализирани заключения. А трябва да кажа и това, че в царската ни армия офицверския състав е до гоилям,а степен също от селски произход. И с това свързвам някои изстъпления в периода 1913-1944 г на някои наши военни.
65
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До одесеецГоворищш така. И говориш глупости. Защотои явно си нямал живи роднини дълголетници, служили в царската армия. Да видиш какво нещо са офицери, какво нещо е здрав бой на войници за някви дребни незначителни прегрешения,дори за неуместна шега към други войници подчертавам,а не по адрес на офицерите. Да видиш ти какво е бой-бой. И то да бият здраво един човек, койтто беше доста интелигентен, а днес вече не е между живите. Тъй че просто не си запознат какви са били обноските в царската ар
64
0
 
4
 
! Отговори
одесеец преди 9 години
Божидаре,Да днес няма армия ,но и това което беше преди 10-ти също не беше никаква армия или войска. Родната казарма имаше една единствена цел ( казвали са ми го и много така наречени офицери от онова време) да те пречупи. Вместо да работят и да правят нещо от което има смисъл младежите се натикваха в един *** затвор за 2 години и разни миризливи селяни разполагаха с живота им и се гавриха с тях както си искат. Много съсипани и изгубени животи има в поделенията.Добре че се свърши за децата ни!
63
0
 
2
 
! Отговори
Божидар Димитров преди 9 години
До одесеецНие не сме Андора, Монако и Лихтенщайн или Ватикана та да имаме армия като тях. Къде по света има държава без армия? Че как ще съществува такава държава?
62
0
 
3
 
! Отговори
Божидар Димитров преди 9 години
До одесеецНикакви глупости не са! Глупости драскат такива като теб! Кога в сто годишната си история България е нямала армия както сега? Коя балканска държава има токова малка армия? Говоря от балканските натовски държави? Турция колко армия има? Гърция? Германия? Франция? Ако ни нападнат Турция и Гърция как ще се отбраняваме? Ако воюаме с Русия заедно с Америка и Турция, с какво ще воюваме? Защото се очертава война на НАТО с Русия.
61
0
 
0
 
! Отговори
одесеец преди 9 години
Божидаре,А народ дето неможе да храни нито своя, нито чужда!? Стига глупости!
60
2
 
2
 
! Отговори
Божидар Димитров преди 9 години
До два грама мозъкКазвал съм много пъти в "Памет българска" по телевизията: "Народ,който не иска да храни собствената си армия, после храни чуждата!" Или ти може би предпочиташ турската армия пред българската? Кажи си го нправо!
59
1
 
3
 
! Отговори
два грама мозък преди 9 години
До българинС кого ще се бием? А ако се наложи да се бием, има ли с какво да се бием и кой да се бие при тая смехотворна армия, която виждаме само под микроскоп? С кого ще се бием ли? Ами наприм,ере с Русия ще се бием на страната на Америка и Турция. С нея ще се бием. А имаме ли хора и оръжие с които да се бием с Русия,аааа?
58
2
 
7
 
! Отговори
майорски преди 9 години
Преди бяха винивни комунистите и синовете им ...сега виновни мафиотите и синовете им ...преди 150 години турците ....преди 1000 години византийците абе на българина все му виновен някой друг....