Ранената руска икономика

В момента най-голямо безпокойство буди цената на петрола
25 ное 2014 22:19, Елка Василева
682
Ранената руска икономика
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Путин си има достатъчно проблеми и повечето от тях той си е създал сам. В Източна Украйна се водят кървави боеве, а той продължава да разпалва конфликта. Отношенията му със Запада са обтегнати, като сега дори и Германия се обръща срещу него. На границата му воюва Ислямска държава, а в страната расте броят на хората, които се съмняват в правилността на украинската му политика. Има обаче проблем, който може да засенчи всички изброени: ранената икономика на Русия може да изпадне в криза, пише сп. "Икономист".

Още по темата

Някои от недъзите на Русия са добре известни. Икономиката й, подхранвана от петрола, скочи при повишаване на цените на черното злато. Сега обаче, когато то поевтиня от средно почти 110 долара за барел през първата половина на годината до 80 долара, Русия понася сериозни загуби. Рублата поевтиня с 23 % за три месеца. Западните санкции също причиниха трудности, тъй като банкерите прилагат ограниченията не само за приближените на Путин, но и спрямо доста руски компании. Като цяло годините на клептокрацията* са имали разрушително действие върху страната.

Голяма част от богатството е поделено между приятелите на Путин.

Всеки очаква продължителна стагнация, но всеобщото мнение е, че Путин е достатъчно силен да устои на това. Поевтиняващата рубла направи някои износни сектори като селското стопанство по-конкурентоспособни. Този износ, наред с ответните санкции на Путин, блокиращи вноса, означава, че Русия все още има малък търговски излишък. Русия освен това все още разполага и със значителни запаси от чуждестранна валута на стойност от около 370 милиарда долара според централната банка. Добавете към това упоритостта на руския народ, който винаги е бил склонен да вини за неволите си чужденците, и увереността на Москва, че Путин разполага с още време за маневри. Според някои хора той разполага с още около две години.

Всъщност до криза може да настъпи доста по-рано. Защитните сили на Русия са по-слаби, отколкото на пръв поглед, и биха могли да бъдат подложени на изпитание от всяка една от възможностите - пореден спад на цените на петрола, лошо преструктуриране на дълговете на руските компании, допълнителни западни санкции. Когато икономиката на някоя страна стане неустойчива, международната финансова система често се превръща в катализатор, който бута страната в пропастта по-бързо, отколкото очакват политиците и инвеститорите.

Путин търпи поражение

В момента най-голямо безпокойство буди цената на петрола. Путин е убеден, че тя ще се възстанови. Изглежда обаче предлагането ще се увеличава, като ОПЕК държи да запази пазарния си дял. Американските правителствени агенции прогнозират, че цената на петрола може да достигне средно 83 долара за барел през 2015 година, доста под равнището от 90 долара, от което Русия се нуждае, за да избегне рецесия (и да поддържа бюджета си балансиран). Ако световното търсене отслабне – Япония, например, изпадна в рецесия след последния кръг прогнози - цената на петрола може да спадне още. Това незабавно ще накара инвеститорите да преоценят перспективите на Русия.

Съществува и проблемът с погасяването на дълговете. Руските компании са натрупали 500 милиарда долара чуждестранни задължения, като 130 милиарда долара трябва да бъдат покрити преди края на 2015 година и то в момент, когато не са много западните банки, готови да разширят дейността си в Русия.

Дори компании, чиито приходи са в долари, могат да имат затруднения да платят дълговете си. Петролният гигант Роснефт неотдавна поиска от Кремъл заем от 44 милиарда долара. Засега Путин оказва отпор, но той не може да позволи фалит на компания, която е 70% държавна собственост и дава работа на 160 000 души.

Оформила се е дълга опашка от затруднени руски компании. Непогасяваните дългове се увеличаваха дори преди повишаването на основната лихва до 9,5%, за да бъде защитена рублата. Същевременно руските банки зависят от централната банка за замяна на депозитите, които разбираемо клиентите превеждат в долари.

Пряко или непряко много от тези сметки ще трябва да бъдат плащани от Кремъл и по тази причина резервите му са от изключително значение. Те се изпаряват: намалели са със 100 милиарда долара през последната година след неуспешните опити да бъде защитена рублата. А счетоводството изглежда доста съмнително. От общо обявените 370 милиарда долара резерви над 170 милиарда са в двата фонда за благосъстояние на страната.

Някои от активите не са напълно надеждни, включително различните дялове на руски държавни банки и дългови книжа на Украйна, които стремително се обезценяват заради агресията на Путин. Един от фондовете е предназначен за изплащане на пенсии. В действителност руското правителство има вероятно 270 милиарда долара в брой, които са достъпни и могат да бъдат използвани, без да се налагат орязвания на средства другаде, но сумата е по-малка от външните задължения на страната, които трябва да бъдат погасени през идните две години.

Всичко това вещае проблеми за Русия, а хищническата външна политика на Путин би могла да ускори нещата. Той е човек, който нападна други страни и излъга за това. По-дълбоко навлизане в Украйна би накарало западните страни да наложат по-строги санкции. Някои от тези санкции, като например да се забрани на руските банки да ползват международната платежна система SWIFT, могат да парализира руската търговия. Частична забрана за износ на петрол би съборила икономиката, както стана с Иран.

С колкото повече проблеми се сблъсква Путин, толкова по-вероятно е той да разиграе националистическата карта, а това означава повече нахлувания на чужда територия и съответно още повече санкции.

От Русия до Рио без много любов

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Дори в такъв случай обаче последиците от тези събития могат бързо да се разпространят в чужбина - както в страни, които зависят от търговията с Русия (износът за Русия възлиза на цели 5% от БВП в балтийските страни и Беларус), така и чрез финансова верижна реакция. На риск са изложени банки в Австрия и Швеция. И ако компаниите в една зле управлявана икономика, зависеща от суровините, престанат да покриват дълговете си, то инвеститорите ще започнат да се безпокоят и за други страни като Бразилия например.

Ако руската икономика се окаже на ръба на пропастта, на Запад ще започнат призиви за смекчаване на санкциите. Путин отбеляза, че 300 000 работни места на германци зависят от търговията с Русия. Ангела Меркел обаче остана непреклонна. В крайна сметка Путин трябва да научи, че всяко действие има последици. Ако нахлуеш в някоя страна, световната общност ще се изправи срещу теб. Същото се отнася и за икономиката. Ако Путин бе посветил повече време на укрепване на руската икономика, отколкото на обогатяването на приятелите си, сега нямаше да бъде в толкова уязвимо положение.

*Клептокрацията в превод от гръцки е управление на крадците. Това е форма на управление, в което държавните решения са мотивирани главно от непосредствените материални интереси на тесен кръг хора, които са на власт. Политическите дейци на тази върхушка са наречени клептократи. За клептокрацията са характерни корупция, лобизъм, пране на пари и пренебрегване на дългосрочни цели.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


682
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
359
12
 
20
 
! Отговори
ОБЕКТИВНО ПОГЛЕДНАТО преди 9 години
Западните "анализатори" слугуващи на Америка с нетърпение чакат руската икономика да рухне? Само че не споменават факта че в Русия не спят ,а действат .В момента е пусната мащабна програма по "заместване на вноса" или ипортозамещение както и казват там .Всеки ден някъде в Русия се открива нов завод или производство което да произвежда някой от най-внасяните стоки.След две години Русия вместо да "рухне" -запада ще види че просто от техните стоки нямат нужда там и Русия е станала по-силна .....
358
1
 
4
 
! Отговори
до 547 преди 9 години
да бягаме на Марс ли?.
357
9
 
14
 
! Отговори
волгоградския преди 9 години
Нали знаете че по-опасен звяр от ранения няма. Така че мислете му
356
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Всичко това е писано от близач на ***(американски).Защото американците си врат носовете навсякъде където не и9м е работата.А ЕС е безгласна буква в световната политика.Нима не се знае,че всеки германски канцлер два пъти годишно подписва декларация за вярност към американската политика.Как иначе ще обясните ,,изстрела в крака" с обявяването на санкциите срещу Русия.Политици които не се интересуват от собствените си интереси а обслужват американските.Такива са и нашите.
355
9
 
20
 
! Отговори
гарабедчо преди 9 години
Русия "умира" ,а народа и живее все по-добре и армията и става все по силна и авторитета и все по голям. Ние сме в НАТО, в ЕС а ставаме все по-бедни и гладни.Нямаме никакъв авторитет ,като държава .Да не говорим за армия , образование , научни, културни или спортни постижения.Дето викал шопа "на ухото или на .у...да вярвам" като чул съседа му да гърми с пушката че съседката е девица.
354
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Отговорих на 540 - точно затова е важно кой стои начело на тези държави.Путин дава на неговите олигарси , но и ги задължава да отделят за държава и народ, а Чнукович и ,сега Петрошенко - не! Най-богатите олигарси са украинци! Защо ми изтри поста, бе, какво антиамериканско написах!?
353
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Слава Украине! Героем слава!Героите ще сме ние от ЕС. Немско-френските компании ще помогнат като изкупят индустрията и я управляват по-добре, а ние ще дадем от нашите вноски в ЕС.
352
7
 
8
 
! Отговори
540 преди 9 години
отлично за статистиката. при русия даже не от правителството а от един човек. що за пазарна икономика може да е товадо 539за сравнение ,в сащ първите 15 000 най богати владеят 10% от националното богатство. в русия положението е по зле в социално отношение даже от арабските монархии и султаната бруней.
351
17
 
14
 
! Отговори
ИСТИНАТА преди 9 години
ГЕОРГИ САВА РАКОВСКИ ОЩЕ ПРЕДИ ОСВОБОЖДЕНИЕТО Е ПРОУМЯЛ, НАПИСАЛ И ПРОПОВЯДВАЛ, КАКТО И ОСТАНАЛИТЕ НИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ И БУДИТЕЛИ, ЧЕ РУСИЯ Е ЗЛО ЗА БЪЛГАРИЯ, ЕДИН ДИВ И ВАРВАРСКИ НАРОД, НА КОЙТО СМЕ ДАЛИ ПИСМЕНОСТ, А ТОЗИ НАРОД ПОРОБВА БЪЛГАРИТЕ И ТЕХНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ...НО 70 ГОДИНИ МОЗЪЦИТЕ СЕ ПРОМИВАТ...
350
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 522 Крони капитализъм - термин, който описва икономическа система, при която бизнесът е пряко зависим от близки връзки с правителството. Според индекса на вестник Икономист за 2014 година на първите 10 места са1.Хонконг2. Русия3.Малайзия4. Украйна5. Сингапур6.Филипините7. Мексико8. Тайван9. Индонезия10.Индия
349
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 628 Според изследване проведено от Credit Suisse 110 души контролират 35% от парите в Русия. Така страната се нареди сред първите места по неравностойно разпределение на богатството в света.
348
15
 
20
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
ГОЛЯМАТА ТЕРИТОРИЯ НЕ ПРАВИ ЕДИН НАРОД НИТО ВЕЛИК ,НИТО БОГАТ !!! КОГАТО ЕДИН НАРОД НЯМА АКЪЛ ,АКО ЩЕ ЦЕЛИЯТ СВЯТ ДА Е НЕГОВ ПАК ЩЕ ЖИВЕЕ ЗЛЕ ! МОГА ДА ВИ ДАМ ПРИМЕР ,ЧЕ ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ВЕЛИКИ руснаци НЕ МОГАТ ДА СЕ СРАВНЯТ ПО ЖИЗНЕН СТАНДАРТ С БЕЛГИЯ ,ХОЛАНДИЯ И ДРУГИ ДЪРЖАВИ С ПРЕКАЛЕНО МАЛКА ТЕРИТОРИЯ ! УМ УМУВА ,УМ ЦАРУВА ,УМ ПАТКИ ПАСЕ !
347
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
щатският шистов газ е със себестойност 50-53 долара. заедно с всички разходи на европейско пристанище идва на 280-300 долара. точно за това Великобритания германия полша Естония литва строят терминали. гръцките корабособственици са направили поръчки за строителството на 35 кораби танкери за превоз на втечнен газ. франция и испания строят тръби към Алжир и либия.
346
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
на предварителни разговори във виена преди срещата на опек,саудитците са заявили на руснаците че не ги бръснат за слива. петрола ще пада. отделно либия и ирак са освободени от квоти и ще помпат яко колкото си искат
345
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
запада да си гледа в купата и да не плаче на чужди гробища, че в скоро време ще си пали кюмбетата с гюбре
344
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
...сколько проституток в РФ приехало-жуть,такое месилово на трассе видел у бензоколонки (дальнобои делали ставки)победили хохлухи-азиаток было меньше в два раза!Прикалываются дальнобои жестко-во время сеанса орального секса заставляют орать -слава украине (мычание выходит,но понятно),жалко их всех-но "за,что боролись-на то и напоролись"
343
4
 
10
 
! Отговори
sankcii преди 9 години
Да си представим, ако някой наложи санкции на някоя от европейските страни като германия, англия, белгия, колко време ще издържат или за един месец ще фалират....
342
10
 
2
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
ТОВА ЗА МЕНЕ НЕ Е НЯКАКВА ИЗНЕНАДА ,ПОНЕЖЕ ИМАМ АКЪЛ В ГЛАВАТА СИ И ОТДАВНА ЗНАМ ,ЧЕ великая русия НЯМА СВЕТЛО БЪДЕЩЕ ! ДЕНГИ ЗА ВОДКА И *** ТРУДНО ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ СПЕСТЯВАТ !
341
6
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Небъркайте омразата си към СССР с това, което изпитва българският народ към Русия.Все пак това си е Русия. Велика държава, с велика история, велика култура, велики личности.
340
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
САЩ кога ще фалира? Защото повишаването на тавана на дълга не може да е вечно. Идва едно време, когато само лихвите по дълга ще привишат брутният вътрешен продукт и това означава реално фалит.Русия е зле,но статията е прогнозна.Все още няма отрицателен растеж в Русия,вече не растат с 6 % на година,а с 1 %, което за Русия е зле.Но да не забравяме,че от 10 г. заплати и пенсии растат и са се увеличили в този период с пъти.Руснаците правят хиляди филми на година. Пращат ракети в космоса. Богати са.