Равносметката за 2014 г.: Два вота, две правителства, една оставка

Отива си поредната трудна политическа година
Обновена: 28 дек 2014 19:01 | 28 дек 2014 19:00, Камелия Цветанова
99

През януари студенти окупираха Ректората на СУ "Св. Климент  Охридски" с искане за оставка на правителството.Снимка: Булфото

Отива си поредната неспокойна политическа година, белязана с европейски и предсрочни парламентарни избори, оставка на правителство и трудно съставяне на нов кабинет.

"Всеки ден от това управление е път към националната катастрофа. Една година България спря развитието си и реформите си. Това не може да продължава“, твърдеше Бойко Борисов още в началото на годината.

Студентите от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за пореден път окупираха сградата на Ректората през януари. 

В същото време пред парламента продължаваха и протестите, макар и не толкова мащабни, колкото бяха през лятото на 2013 година, на недоволните от кабинета на Пламен Орешарски. Те продължиха, докато през лятото експремиерът не хвърли оставка, а служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов нареди да се махна огражденията пред парламента.

Дотогава депутатите от ГЕРБ бойкотираха заседанията на НС, а лидерът на партията продължаваше да отстоява тезата си, че не е нормално победителите на изборите, в случая ГЕРБ, да са в опозиция, а да управляват втората и третата партия.

След всяко провалено заседание на парламента  лидерът Бойко Борисов обясняваше, че "БСП и ДПС ги мързи да ходят на работа, видно е, че без "Атака" този парламент не съществува".

Това беше и основният му аргумент да иска провеждането на извънредни парламентарни избори заедно с европейските на 25 май.

"Най-правилното, най-безболезненото за държавата, без да се харчат допълнителни 20-30 милиона за предсрочни избори, е да се направят избори две в едно", призоваваше той, но до този сценарий така и не се стигна заради отказа на Орешарски да подаде оставка, въпреки натиска на протестите.

Орешарски категорично отказваше да се откаже от властта и настояваше да минат евроизборите, които според него ще докажат дали управлението е легитимно или не.

БСП и ДПС се надяваха на евровота да получат заедно повече гласове от ГЕРБ и по този начин да покажат, че те трябва останат на власт.

Очакванията им обаче се провалиха. ГЕРБ спечели 30.40% от гласовете , БСП 18.94%, а ДПС – 17.26%.
Свои представители в ЕП изпратиха и  "България без цензура", която получи 10.66% от действителните гласове и Реформаторският блок с 6.45%.

За пръв път ДПС почти изравни резултата си с този на БСП, което накара социалистите да признаят, че са допуснали грешки в управлението.

В същото време това даде сила на ДПС да поиска повече власт.

Само три дни след евроизборите, на 28 май, лидерът на ДПС Лютви Местан вече призна, че кабинетът „Орешарски" няма да оцелее до края на мандата си, защото „такива са политическите реалности" и даде заявка за предсрочни парламентарни избори.

Лидерът на ДПС беше категоричен, че за движението властта не е самоцел и сподели, че "движението може да се откаже от власт в името на националния интерес. А не е лесно да се откажеш от власт“.

Така в крайна сметка се оказа, че не протестите, нито пък опозицията, която внесе четири вота на недоверие срещу  кабинета - за провал в сектора на енергетиката, в областта на инвестиционното проектиране, за регионалното развитие и инвестициите, за сектор "Сигурност“, свалиха правителството на Пламен Орешарски, а партия подкрепяла правителството.

Очаквано това предизвика гнева на социалистите, които определиха като грешка коалицията с ДПС и се зарекоха да не реализират следващ управленски мандат с движението при каквито и да е резултати на избори.
След провала на евровота в редиците на БСП се заговори и за избор на нов лидер на партията.

Така на 27 юли, след 13 години начело на левицата, Сергей Станишев подаде оставка и лидер на БСП стана Михаил Миков, с надеждата на социалистите, че той ще успее да събере по-голяма подкрепа за партията на предсрочните избори.

Станишев пък, който оглави листата на БСП за представители в ЕП и уверяваше по време на кампанията, че ще остане като депутат в националния парламент, в крайна сметка се отказа от постовете си в България и замина за Брюксел. Той мотивира решението си с важните задачи, които има като лидер на ПЕС.

Накрая правителството на Пламен Орешарски подаде оставка на 23 юли след 421 дни управление.
Краткият мандат на 42-рия парламент премина под знака на процедурни хватки и почти перманентна липса на кворум и заради това на шега Пламен Орешарски дори изрази съмнение дали Народното събрание ще събере нужното присъствие, за да гласува оставката на кабинета му.

Президентът Росен Плевнелиев разпусна Народното събрание с указ от 6 август, насрочи предсрочни избори на 5 октомври и назначи служебно правителство с премиер проф. Георги Близнашки.

И през трите месеца управление на служебния кабинет то беше непрекъснато критикувано от БСП и ДПС. Основните обвинения срещу него бяха, че подготвя почвата за служебна победа на изборите на ГЕРБ и че харчи прекалено много. 

Последва вяла предизборна кампания, а въпреки заявките на всички политически сили, че най-накрая ще се спре купуването на гласове, това така и не се случи. 

Изборите на 5 октомври обаче не увенчаха нито една от участващите партии с категорична победа и възможност за пълно мнозинство, което да даде и спокойствие за съставяне на правителство.

За пръв път в модерната си политическа история България има парламент, съставен от 8 партии и коалиции  - ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторски блок, Патриотичен фронт, АБВ, БДЦ и „Атака“.

Парадоксът е, че този състав е постигнат също с невиждана досега рекордно ниска избирателна активност - 48%.
За пръв път се яви и феноменът независим депутат да влезе в парламента веднага след изборите. Това се случи с Ана Баракова, която беше избрана с преференциален вот от листата на БДЦ, но отказа да се откаже от мястото, въпреки натиска от страна на ръководството на партията и така остана единственият нечленуващ в група депутат от първия ден на Народното събрание на 27 октомври.

Заради разнородния състав на парламента и съставянето на правителство се оказа трудна задача.

Първата по вот на избирателите - партия ГЕРБ, в продължение на няколко седмици провежда последователни консултации с всички осем партии, преминали 4-процентния праг и намерили място в НС.

Въпреки всичко обаче този път Бойко Борисов беше твърдо решен да състави правителство, макар и в коалиция и с цената на големи компромиси, защото страната има нужда от това

Той обаче категорично отхвърли подадената ръка от Лютви Местан, който още в изборната нощ обяви, че движението е готово да подкрепя правителството в продължение на 300 дни.

Вместо това Борисов припозна като свой естествен партньор във властта Реформаторския блок и първоначално отказа подкрепата на ПФ. Реформаторите обаче категорично настояха, че във властта трябва да участват и „патриотите“, което доведе до нови преговори и в крайна сметка беше подписано коалиционно споразумение между ГЕРБ и РБ, а с ПФ и АБВ – декларация за подкрепа, и вторият кабинет с премиер Борисов положи клетва на 7 ноември.

Партията на Георги Първанов получи и вицепремиерско място в лицето на социалния министър Ивайло Калфин, а ПФ нямаше пост във властта, докато не се стигна до заплахата, че ще оттегли подкрепата си за правителството, защото Орхан Исмаилов от квотата на НПСД на Корман Исмаилов беше назначен за зам.-министър на отбраната.
След седмици преговори накрая РБ и ПФ намериха компромис и Димитър Кюмюрджиев стана зам.-министър на отбраната от квотата на „патриотите“.

Така засега парламент и правителство има, но дали ще изкарат пълния си мандат, предстои да видим.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
0
 
9
 
! Отговори
Това ви чака! преди 9 години
НАРЕДБА-ЗАКОНЗА СЪДЕНЕ ОТ НАРОДЕН СЪД ВИНОВНИЦИТЕ ЗА ВЪВЛИЧАНЕ БЪЛГАРИЯ В СВЕТОВНАТА ВОЙНА СРЕЩУ СЪЮЗЕНИТЕ НАРОДИ И ЗА ЗЛОДЕЯНИЯТА, СВЪРЗАНИ С НЕЯ Чл. 1. Учредява се Народен съд за съдене извършилите престъпни деяния, предвидени в този закон: а) министри от правителствата през времето от 1 януари 1941 година до 9 септември 1944 година; б) народни представители от ХХV Обикновено народно събрание и в) други граждански или военни лица. Чл. 2. Наказват се с временен или доживотен строг тъмничен затвор или със смърт и глоба до пет милиона лева: 1. лицата, които след 1 януари 1941 годи
23
0
 
10
 
! Отговори
Христо Смирненски преди 9 години
Но отечеството е пострадало: погром, тежък мир, обезщетения, финансова криза, унижения... Нежното сърце на добрия фарисеин не може да понася всичкия този ужас. И той натъпква в куфари спечеленото с економии, труд и пот и патриотично прескача границата с насълзени очи. Оставил куфарите под чуждо знаме, той тихичко се връща в скъпата си родина. Скъпа, разбира се! Скъпотията в нея няма граници, животът непоносим, мизерията неизмерна. Бедняци, вдовици, сираци, инвалиди навсякъде страдания.Фарисеинът и този път се трогва: Стига престъпно безучастие към съдбата на вдовиците, сираците и
22
0
 
11
 
! Отговори
se преди 9 години
Равносметката за 2014 година е ,че мафията БСП ДПС си отиде и дойде мафията ГЕРБ.Равносметката е,че народа е беден и мизерства за сметка на това политиците и мутрите разполагат с разкош.Пожеланието за 2015 да се обърне статуквото и политиците да заработят за народа си а мутрите да влязат по затворите.
21
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В ресторантите на Чамкория свирят оркестрите, във вилите е тъй уютно и безгрижно. Черната сянка на глада не протяга там ръце. Не сплита лепкавите мрежи Грижата. Какво знаят те? Мамо, защо са се впрегнали тези деца? пита невръстният доволник от автомобила. Носят дърва за зимата. А не им ли тежи? Не, маминото, те са свикнали.Босоногите спират с тежка въздишка, стрелват искрящ омраза поглед и пак повличат количките си. Трият с ръка изпотени чела, изпъват жилите на почернелите си вратове и пристъпят. Облаци прах ги заливат, прах, сив и задушен като живота. А върху вторат
20
0
 
9
 
! Отговори
Иван Вазов преди 9 години
"Елате ни вижте!"Се тоз вик ме среща, изпраща по пътя,по кръчми, по хижи - ума ми размътя.Отбивам се в селското бедно жилище:картина плачевна душа ми покъртя! "Елате ни вижте" Под - гола пръст! Смрад, дим, стени окадени,тъмничен въздух; в полумрак потопеничовеци и дрипи... На също гноишележи скот и стопан, духовно сближени. "Елате ни вижте" Зла бедност! Неволя! Души затъпели,набърчени булки, деца застарели;Къс ръжено тесто в пушливо огнищезагрява се там за гърла изгладнели. "Елате ни вижте" Тегло, запустенье!... Дълбока неволяживота от радост,
19
0
 
5
 
! Отговори
оо боже преди 9 години
До БГ И накрая ще е на мангофеста
18
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Кажи ми, кажи, бедний народе,кой те в таз рабска люлка люлее?Тоз ли, що спасителят прободена кръстът нявга зверски в ребрата,или тоз, що толкоз годин ти пее:"Търпи, и ще си спасиш душата?!" Той ли, ил някой негов наместник,син на Лойола и брат на Юда,предател верен и жив предвестникна нови тегла за сиромаси,нов кърджалия в нова полуда,кой продал брата, убил баща си?! Той ли? - кажи ми. Мълчи народа!Глухо и страшно гърмят окови,не чуй се от тях глас за свобода:намръщен само с глава той сочина *** избрана - рояк скотове,
17
1
 
15
 
! Отговори
до 18 преди 9 години
Когато Олигархията и Мафията инсталират такъв ***, то те могат да си правят на спокойствие далаверите, докато Борисов бълва целодневно глупости пред простия си електорат.
16
1
 
7
 
! Отговори
БГ преди 9 години
Българинът знае две и двеста!
15
6
 
5
 
! Отговори
историк-анализатор преди 9 години
Коментарът на 10 е най точен . Само две партии са убивали българи и това са БСП и ДПС . Според вас такива терористични партии трябва ли да са в политиката-не нали .
14
3
 
12
 
! Отговори
Кой нормален, ... преди 9 години
... средноинтелигентен човек вярва, че неграмотниците Борисов и Цветанов, необразовани, са в състояние да направят нещо смислено в тази държава. Всички проблеми днес, са резултат от некадърното им "управление" в периода август 2009-март 2013 година. Абсолютно всички проблеми!
13
11
 
2
 
! Отговори
Равносметката преди 9 години
Не пиши минуси *** ,а прочети Голямата шахматна дъска от Збигнев Бжежински!На къде си тръгнал ***?Много ли ти се иска да копаш мазут и суровини за Прогресивния свят в Сибир?Никой не те спира ,върви при другаря си ПУТИН.
12
1
 
10
 
! Отговори
ОТ 6 преди 9 години
До ГошуГеше, виждам обаче (без да ме познаваш) веднага направи точната преценка за кой съм главсувал, на колко години съм и какво съм направил за 25 години. Аз не за да те обидя, го написах това приятел, че такива като теб са идеални за ГЕРБ, но не и за Бълраия. "Умен си" мисля, че този път ми улови мисълта...
11
0
 
9
 
! Отговори
оо боже преди 9 години
До Анонимен 7 Да прав си Но при положение,че основния ни крепител на "икономиката" ни(дори заслужава още кавички) е туризма,то моето предположение,че паравана ,просто ще се срути А да не споменавам темата за демографията,че там става страшно ама много страшно След макс 10 години ще почнат по-явните признаци ,а след 30-40 просто ще е тотален срив И не обвинявам ромите разбира се ,просто жените все гледат да налапат на някой грък,западно европеец пи*ката и да се измитат от тука
10
4
 
15
 
! Отговори
Трагичното за ... преди 9 години
... Народа е, че Борисов, Палачът на българската икономика, който забатачи икономиката и заетостта в трайна рецесия, продължаваща вече 5та година, е отново премиер, на 13глава Ламя, която е с рекордно ниско доверие и гласове, на едва 1/4 или има-няма 25% от гласовете на българските избиратели. Борисов върна икономиката и заетостта с 12 години назад, на ниво 2001-2002 година и унищожи така постигнатото от 1997 година насам.
9
16
 
5
 
! Отговори
Равносметката преди 9 години
Равносметката за 2014 г.:ли?Единственото добро нещо е ,че България взе да се измъква от Руския окупатор в прегръдките на който я тикаха агентите *** от петата колона на Путин.
8
10
 
12
 
! Отговори
Бивш член на БСП преди 9 години
България ще стане нормална държава когато БСП и ДПС изчезнат от политическата сцена . Това е другари истината , а не писанията на червения *** , който е като Кутев-спинозен както той се изрази .
7
12
 
8
 
! Отговори
Гошу преди 9 години
До 6А кое е добре за България? Пенсионери като теб, гласуващи за бсп и дпс? Това ли е добре за България? Ами не съм сигурен, видяхме ви какво можете 45 + 25 години. КРЪГЛА НУЛА :)))
6
2
 
8
 
! Отговори
До асд преди 9 години
Резултатите от изборите показаха ,че хората не виждат никакъв избор и за това отидоха за гъби, ако изобщо си спомняш колко процента гласуваха.
5
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Гоше, Гоше ГЕРБ има нужда от такива като теб, ама за България това не е добре...