Какви са опциите за Порошенко след поражението в Дебалцево?

Неговият противник Путин прави Украйна все по-неуправляема
23 фев 2015 18:58, Елка Василева
314
Какви са опциите за Порошенко след поражението в Дебалцево?
Петро Порошенко. Снимка: архив, Reuters

Загубата на стратегическия град Дебалцево, попаднал в ръцете на подкрепяните от Русия сепаратисти - последното от серия тежки поражения за Украйна на бойното поле - намалява опциите на президента Порошенко в отношенията му и с Москва, и със Запада, пише Ричард Балмфорт от Ройтерс.

Веднага след като стратегическият железопътен възел попадна в ръцете на бунтовниците в сряда, а хиляди украински войници се изтеглиха под обстрел, сепаратистите подновиха офанзивата по стар фронт, атакувайки правителствени позиции край Мариупол - стратегически крайбрежен град в Югоизточна Украйна.

Зловещото послание, изглежда, бе: "Това не е всичко. Разпадането на Украйна не спира дотук."

Всичко това удари по националния дух в момент, когато Украйна отбелязва първата годишнина от свалянето на промосковския президент Виктор Янукович и убийството на 100 души, протестирали срещу политиката му на отдалечаване от Европа и връщане при стария господар Русия.

Това, което започна като народен бунт преди година срещу лидер, готов да се откаже от европейското бъдеще на страната си, изглежда се превръща в разпад на тази страна.

Кошмарът на Порошенко сега е, че докато западни правителства искат от него да се придържа към формула за постигане на мир, разработена на четиристранна среща на върха, подкрепяните от Кремъл сепаратисти могат да настъпят и превземат Мариупол, а впоследствие да свържат завзетите територии с Крим, анексиран от Русия миналия март. А дали завоеванията ще спрат дотам?

Огнева мощ на бойното поле

Четирийсет и девет годишният сладкарски магнат, който встъпи в длъжност през юни миналата година с надеждата, че на бунта в Източна Украйна ще бъде сложен край за няколко седмици, разполага с малко благоприятни опции.

Унижението в Дебалцево отново показа, че армията му няма огнева мощ да защитава стратегически цели от сепаратистката армия, подсилена от руски бойци, ръководена от руското разузнаване и въоръжена с модерни руски оръжия, които минават през границата безнаказано.

Падането на Дебалцево бе предшествано от гибелта на повече от 100 украинци в град Иловайск през август, когато киевските войски бяха обкръжени, а превземането на летищния комплекс в Донецк - голяма награда за бунтовниците.

Със задаването на следващата сепаратистка цел - Мариупол - Порошенко вижда как още територия се изплъзва от контрола на Киев, знаейки, че ще струва прескъпо да си я върне. Още едно тежко военно поражение ще бъде голям удар за него като лидер. Но западните му поддръжници в Германия и Франция го притискат да се откаже от мечтите си да се сдобие с американски оръжия, с които да си върне загубените територии и да не се отмята от споразумението за спиране на огъня, сключено в Беларус.

Междувременно неговият противник, руският президент Владимир Путин, прави Украйна все по-неуправляема и по-малко атрактивен кандидат за Европа.

Както за много западняци, и за Порошенко най-голямата надежда е заплахата от нови западни санкции да накара Путин да направи пауза. Порошенко каза, че Украйна ще призове за мироопазваща мисия на ООН, която да надзирава украинско-руската граница.

Но малцина в Киев вярват, че каквато и да е мироопазваща мисия - която така и така може да бъде блокирана от Русия – ще промени много. "Първият възможен сценарий е изпращането на мироопазващ контингент, главно за граничен контрол", каза политическият анализатор Олеся Яхно. "Вторият е ескалация на военните действия. Не са останали варианти за действие по мирен път", каза Яхно. "Порошенко ще продължи да балансира деликатно между военните и политическите опции. Трябва да бъде намерено адекватно политическо решение, което да спре тази война."

Твърде малки са шансовете Порошенко да убеди сънародниците си да приемат компромис, който да включва самоуправление на сепаратистите и мълчаливо съгласие с руската анексия на Крим.

Това е особено валидно в момент на приповдигнат обществен дух на първата годишнина от събитията, които украинците смятат за повратен момент в опита им да се отърват от съветското си минало и да станат част от Европа.

Свещи за мъртвите запалиха хората в църкви и по работните си места преди възпоменателната церемония на киевския площад "Независимост", където бяха застреляни демонстрантите.

Верижна реакция

Свалянето от власт на Янукович, което Москва нарича "фашистки" преврат, доведе до руската анексия на Крим и сепаратисткото бунтовническо движение, подкрепяно от Москва, довело до конфликт с повече от 5000 загинали.

Порошенко, Путин и лидерите на Германия и Франция приключиха мирните преговори в Беларус на 12 февруари, обявявайки прекратяване на огъня.

Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд още виждат живот в Минските споразумения, в които се призовава още за двустранно изтегляне на тежките оръжия. Но след Дебалцево сделката е разбита на пух и прах и Киев е заплашен от нови бунтовнически нападения.

Една от основните трудности за Порошенко е, че не може да изложи на риск отношенията си със Запада. Международният валутен фонд и потенциални донори сред западните правителства предлагат милиарди долари помощ, но само ако Украйна се реформира.

Изглежда, Путин иска да създаде възможно повече нестабилност в Украйна, източната й част да излезе извън орбитата на Киев и да обрече на провал всяка перспектива страната да се присъедини към НАТО и ЕС.

Индустриалната източна част на Украйна запада икономически от години - с висока безработица и много разрушени стари въглищни мини или такива, чиято експлоатация е опасна.

На стратегията на Путин перфектно приляга опцията областта да остане нефунциониращо, самоуправляващо се странно образувание в рамките на Украйна, защитавано от подкрепяни от Русия сили, но финансово подкрепяно от Киев.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


314
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
92
11
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
има още една опция - предоставяне на съвременни оръжия на украинската армия, явно или тайно, и постигане на военен паритет. в крайна сметка руската армия разполага с твърде много танкове в Украйна, а металургичните заводи на Ринат Ахметов се нуждаят от суровини
91
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 78Колега , чети русвесна.су , после гледай какво казва Лисенко и ще разбереш. че русвесна казва що-годе истината .Русвесна каза , че са взели 28 танка , Лисенко каза , че в Украйна е навлезла руска техника - 20 танка и не знам колко си единици :)
90
1
 
21
 
! Отговори
Докато... преди 9 години
... хунтата в Киев и олигархът Порошенко не вкарат под контрол нацистите от Десен Сектор и Свобода, които безчинстват в Източна Украйна от месеци и тероризират населението, мир няма да има.
89
0
 
20
 
! Отговори
волгоградския преди 9 години
ПОРАЖЕНКО
88
12
 
4
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 9 години
Вчера лъсна истината - какво е казал Т.Живков на Андропов през 1983 година...- ДС е филиал на КГБ таварисшч Андропав...
87
3
 
23
 
! Отговори
Циганин преди 9 години
Какво донесе проеврпейския преврат след 1 година ,загубване на Крим ,отделяна на Донбас ,хаос из Украйна ,колапс на иконмиката ,увеличаване нна електроенергията ,увеличаване на водата ,парното ,вдигане на възраста на пенсиите (55жи 60м бяха), разпродаване на безсценица предприятие под гръмкото привитизация ,на нас това нали ни е познато) (Янукович искаше ЕС ,НО ОНЕЗИ от Брюксел като му казаха,че трябва да прави това което сега прави Яйцеюк ,то той се отказа и се върна към Русия и Майдана започна
86
1
 
16
 
! Отговори
русофил преди 9 години
Да се гръмне!!! Да се беси!!! Стрихнин!!!
85
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Утре да напишете 1 статия за успехите на украинската армия и може някой друг танк да кажете че е навлязал в Украйна Кви са тез тука статий Ша са караме...
84
1
 
19
 
! Отговори
волгоградския преди 9 години
Бря бря какьв дьржавнически поглед само почти като на Плювню
83
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Странна работа.В статията от Ройтерс жив го ожалват Порошенко,тука някакви коментиращи дават сводки от украинското разузнаване.Нерде Ямбол,нерде Стамбул.
82
1
 
24
 
! Отговори
Йово преди 9 години
Нищо не казват за 2000 Бронирани жилетки, каски и очила за нощно виждане от САЩ или за 75 БТР Saxon AT -105 от ВБ. Иначе НАТО и ЕС не се продават оръжия на Украйна просто тези БТР-и, каски и жилетките се ползват от ловджиите за лов на врабчета и зайци в някоя поляна или гора. Просто друго си е да отидеш на лов със английски БТР а не като нашите ловджии със стари лади и опели.
81
2
 
22
 
! Отговори
до 92 преди 9 години
Не Поросенко, а Потрошенко...
80
26
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Целта на Путин е да обрече Украйна на мизерия
79
4
 
24
 
! Отговори
хаха преди 9 години
На хамериканските и укрофашистките подръжници тук вече шистов газ им излиза от устата...В Украйна има близо 5000 хамерикански, полски, хърватски и шведски... наемници. 80% като главорези и 20% като съветници. Цялата стратегия на укрофашистите се състои в геноцид върху мирното население и унищожаване на икономическата инфраструктура на югоизточна Украйна - типично хамериканска стратегия, прилагана от тях в Корея, Виетнам, Ирак, Сърбия, Сирия, но този път си намериха майстора.
78
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин не е противник на Украйна, Поросенко е! Не Путин тръгна да избива невинни и невъоръжени жени и деца в Украйна. ФАЩ и *** им в Киев са главните виновници, не ставайте смешни.
77
15
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Разликата между Украйна и Югославия е следната. Че едните избраха губещата страна(за което много съжалявам за СФРЮ), тоест Русия. Глупост на тените "политици"" и по точно на социалиста Милошевич.А Укранците цивилизования свят.
76
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
За украйна може да се говори в минало време.Ако се абстрахираме от пораженията на изток,това не е всичко.Предстоящата реституция ще разпокъса допълнително държавата,тъй като Полша има претенции за възстановяване на имуществото на полски граждани ,а това е около 1/3 от остатъка.Подобни претенции изразиха и от Унгария и унгарското малцинство
75
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Трудовакъ - поредният, който не е прочел първия абзац.
74
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Всички българи разбират от геополитика, затова сме на тоя хал.
73
1
 
31
 
! Отговори
Трудовакъ преди 9 години
Нашите журналисти, пишещи глупости по темата, защо не идат в Донбас и оттам пряко, като "Россия 24" да разкажат за това което става. Опълченците приемат всякакви журналисти. Но западните не отиват там. Защо? Ами защото ще трябва (освен ако не искат умишлено да лъжат) да пишат противоположното на отразеното в тази статия! И за това не отиват. Защото господарите им не ги пускат, а и те не се натискат. Затова четем за анексията на Крим, вместо за възстановяване на суверенитета на РФ върху Крим.