Пактът САЩ-Япония има за цел да възпре Китай

Вашингтон и Токио подписаха за по-засилено военно сътрудничество
28 апр 2015 22:18, Елка Василева
323
Пактът САЩ-Япония има за цел да възпре Китай
Снимка: архив, Reuters

САЩ и Япония подписаха нов пакет от споразумения в областта на отбраната, които предвиждат по-засилено военно сътрудничество във време на растящо китайско влияние в Азия.

Новите параметри в тези споразумения са част от предприетите усилия на Япония да се отърси от някои от ограниченията на следвоенния пацифизъм и ще позволят на военните в САЩ и Япония да взаимодействат по-тясно в случай на конфликт в Източнокитайско море или Северна Корея, пише Джеф Дайър във в. "Файненшъл таймс".

За администрацията на Обама подобрените отбранителни връзки с Япония са важна част от "пренасочването" към Азия, част от което е и разширяването на американското военно сътрудничество със съюзници като Австралия и Филипините и с бивши врагове като Виетнам.

Макар администрацията да твърди, че нейният подход към региона не може да се разглежда като опит за възпиране на Китай, нишката, която обединява всички тези различни инициативи, е растящото безпокойство в цяла Азия как да се постъпва с един по-мощен Китай.

Новите параметри бяха изложени в началото на официалното посещение в САЩ на японския премиер Шиндзо Абе. Фокусът на едноседмичното му пътуване ще бъде неговата реч пред двете камари на Конгреса утре. Всяка дума на консервативния националист Абе за японското поведение по време на Втората световна война ще бъде внимателно анализирана, особено от Китай и Южна Корея.

Явно визирайки, макар и завоалирано Китай, държавният секретар Джон Кери каза: "Ние отхвърляме всяко твърдение, че свободата на корабоплаване, на прелитане и на други законови употреби на морското и въздушното пространство са привилегии, дадени от големите държави на малките, зависими от прищевките и капризите на една голяма държава."

Абе се среща с президента Барак Обама в Белия дом днес. Двамата вероятно ще се изкажат в оптимистичен дух за перспективите на транстихоокеанското партньорство – търговското споразумение между 12 страни, стигнало до критично положение.

Според Джим Скоф - бивш служител на Пентагона и експерт по Япония във фондацията "Карнеги" във Вашингтон, новите отбранителни параметри ще бъдат най-трайният резултат от пътуването на Абе до САЩ, макар че вниманието е насочено предимно към начина, по който той ще засегне историческите въпроси в изказването си пред Конгреса.

"Това може да бъде голяма промяна в начина, по който функционира съюзът. САЩ се надяват да убедят Япония да се ангажира по-силно с участие в международни мисии, а Япония иска да укрепи интеграцията в алианса като начин за по-мощно възпиране на Китай", смята Скоф.

Основният смисъл на новите отбранителни насоки, които призовават към "координирани и силни" отговори на събитията в азиатско-тихоокеанския регион, е да се даде възможност за значително по-високо ниво на сътрудничество между японските и американските военни структури, което досега бе ограничено заради японската доктрина за самоотбрана.

Важен приоритет ще бъде планирането как да се отговаря на инциденти с участието на техните военни флоти в Източнокитайско море, където Япония и Китай имат териториален спор. Двете страни ще си сътрудничат също така по-тясно в сферите на разузнаването, на хуманитарната помощ, на противоракетната отбрана, на Космоса и на киберзаплахите. Военните структури на двете страни ще създадат постоянен механизъм за координация, който да се използва при реакция на кризи.

САЩ и Япония установиха параметри на отбранителното си сътрудничество през 1978 г. в разгара на Студената война и през 1997 г., когато изграждането на китайския военен потенциал бе още в начален етап. Новите параметри за първи път ще отразят нарасналата военна тежест на Китай и стремежа му за влияние в региона.

Декларацията на двете правителства потвърждава убеждението на САЩ, че островите Сенкаку, за които претендират и Япония, и Китай (който ги нарича Дяоюйдао) попадат в сферата на действие на американско-японския договор за сигурност. В нея се отбелязва засиленото военно присъствие на САЩ в бази на японска земя, включително разполагането на безпилотни самолети "Глобал хоук", на патрулиращи самолети Пе-8 и на кораби, снабдени с противоракетната система "Иджис".
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


323
Още по темата: КитайЯпонияСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
25
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Първо ще се разправят с китайчугите, а през това време рашките ще са изпаднали естествено от играта...
4
7
 
30
 
! Отговори
Гадорянка 73 преди 9 години
Хаха системата Иджис я видяхме руснаците как я заглушиха. Хакване му е майката и една хипертехнологична армия отива в канала.
3
6
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Добре,че не са решили китайците да тръгнат,че няма сила дето да ги спре.Само който е луд може да им скочи!Толкова са много,такава *** е това,че ако с голи гърди тръгнат срещу дулата,ще загреят цевите и с голи ръце ще превземат света!
2
7
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да видим на Русия отговора какъв ще бъде?!?Ще изненада САЩ или Европа пак.
1
9
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Америка, държавата която създава прекалено много проблеми на прекалено много хора по света.