Западът говори за студена война, за руснаците е почнала

Изолирайки Кремъл, Западът подклажда стари вражди
Обновена: 15 май 2015 21:01 | 15 май 2015 21:01, Елка Василева
308
Западът говори за студена война, за руснаците е почнала
Снимка: Reuters

Пътувам из Русия от 30 години и съм ставала свидетел на всякакви неща - от еуфорията при падането на комунизма до благоденствието, а, в по-ново време, и на политическото отчаяние. Но когато отидох там за пръв път след анексирането на Крим, бях шокирана от видяното, пише Сюзън Ричардс във в. "Гардиън".

Сблъсках се със страна, готова не за някакъв замразен конфликт, не за война чрез марионетки, а за пълномащабна война срещу Запада. Никога моите приятели не са се държали по-любящо - но този път у тях усещах безпокойството на хора, които не бяха сигурни кога и как ще можем да се срещнем отново.

Вярно е, че това душевно състояние се настани в резултат на непрекъснатата медийна кампания на Кремъл през последната година. Но бързо разбрах, че повечето от тях споделят мрачното виждане на правителството им за Запада, с неговите "кухи представи" за демокрация и свобода.

Понеже режимът се е фиксирал в идеята да си върне обратно империята, избухването на голям конфликт наистина изглежда възможно. Руски самолети и подводници провеждат военни маневри край бреговете на Европа. Но някой навлязъл самолет в балтийското въздушно пространство може да предизвика ответна реакция на НАТО с конвенционални оръжия, а това от своя страна може да доведе до изпреварващ ядрен удар от Русия - стратегически отговор, породен от опасението за слабост пред лицето на превъзхождащата американска военна мощ.

Докато алиансът се мъчи да убеди членовете си да отделят по 2 процента от брутния си вътрешен продукт /БВП/ за отбрана, тази година Русия увеличи повече от два пъти това свое перо до 4,2 процента от БВП и същевременно орязва други бюджети, включително за здравни и социални услуги. Съботният парад за Девети май в Москва беше нещо повече от честване на победа - това беше демонстрация на военна мощ.

Междувременно икономическата криза в Русия ще се задълбочи през тази година. Заплатите на държавните служители бяха замразени. Възнагражденията в частния сектор намаляха с 10 процента. Прогнозират се масови съкращения на работни места.

Путин обяви, че тази година ще получава с 10 процента по-малка заплата, но тъй като оценките за неговото истинско, сенчесто богатство варират между 70 и 200 милиарда долара, е малко вероятно той да усети някакви затруднения. Въпреки кризата подкрепата за него се превърна в нещо близко до идолопоклонничество.

Как се озовахме в тази нелепа и опасна ситуация? В края на Студената война руснаците си представяха, че ще станат част от една по-голяма Европа. Вместо това чрез съчетание от триумфализъм и незнание засилихме старите страхове на Русия, че ще бъде изключена и ще стане жертва.

Традиционното схващане на запад е, че вината е у Путин и клептократичния му режим. Според този наратив режимът е преминал към настъпление, след като се е понижила цената на петрола. Той е отвлякъл вниманието на обществото от неспособността си да диверсифицира икономиката, като се е нахвърлил срещу външен враг и е предприел брилянтна пропагандна кампания.

Тази версия за събитията, макар да не е невярна, освобождава Запада от отговорност прекалено лесно. Когато съветският режим рухна, идеологията на свободния пазар беше във възход на запад.

Хората на властови позиции наистина прегърнаха идеята, че преживяваме "края на историята" - че в еднополюсния свят външната политика ще бъде изключително битка за пазари.

В Америка и Великобритания правителствената подкрепа за изследванията на страните от бившия съветски блок бяха орязани. Държавният департамент на САЩ и британското министерство на външните работи разпуснаха изследователските звена, които държаха политиците информирани. Посолствата се съсредоточиха върху създаването на възможности за търговия.

Същевременно медиите, изправени пред своята си икономическа криза, също съкратиха чуждестранните си кореспонденти. Западът просто спря да мисли сериозно и задълбочено за Русия и съседите й.

Но когато нещата опряха до отбраната, не се държахме, все едно сме пред края на историята. Вместо да сложим край на нашето отбранително споразумение от Студената война, НАТО, ние го преоткрихме като алианс, който осмисля съществуването си само като боен строй срещу Русия. Не спряхме да го разширяваме на изток, все по-близо до границите й. В отговор на това нахлуване в сферата й на влияние Русия стана агресивна - първо в Грузия, после в Крим и Украйна.

Западът отхвърли това с аргумента, че концепцията за сферите на влияние принадлежи на отминала епоха. Но географията не се променя, както и чувствителните въпроси, които са я оформили.

Американската политика в Куба в постсъветската ера, а и досега, се основава именно на този принцип. Хавана отдавна не е военна заплаха за САЩ. Но беше заклеймено като нещо възмутително това, че която и да е държава близо до техните граници може да остане вярна на "враждебна" идеология.

Краят на Студената война не промени и историята. Тя продължава да вдъхва идентичност, както е било винаги. Вземете например Украйна - Киев наистина е люлката на руската нация.

Това е важно точно толкова, колкото и че бащите основатели на Америка са дошли от Великобритания.

Усещането на Русия за идентичност, закрепена в периферията на Европа върху безкрайна земя, винаги се е характеризирало с патологична несигурност.

Идентичностите се събират в сложна плетеница, но лоялностите се разпадат. Вземете например Донбас, който е в сърцето на зоната на конфликта. Там е родината на донските казаци, чиито конни полкове са известни с това, че са служили на руските царе поколения наред. През съветския период казаците са жестоко преследвани заради верността им към царя. Но този регион е и родното място на иконата на съветския труд, Алексей Стаханов, който изкопал 227 тона каменни въглища в рамките на една смяна. Стаханов беше лицето на героично поколение съветски трудещи се, всички живели в Донбас. Едва ли е изненадващо, че тъкмо в този регион на конфликтни обвързаности Кремъл води особено интензивно своята пропагандна война.

Решението на западните лидери да бойкотират парада в събота в Москва по случай 70-годишнината от победата над нацистка Германия може и да е изглеждало като нещо, продиктувано от здравия разум в светлината на събитията по границата с Украйна.

Но то не отчете какви емоции все още предизвиква у руснаците мисълта за фашизма. Хората на запад от години се кикотят на "Ало, ало" и на пародийния марш на Джон Клийз, но фашизмът изобщо не предизвиква смях в тази страна. Руснаците ме питат как така в Литва са позволени маршове, с които се отдава почит към нацистки колаборационисти, убили 200 000 евреи. Как, питат те, Западът може да приема в Европейския съюз и НАТО "етнокрации" като Естония и Латвия, които радикално дискриминират руските си граждани.

Според центъра "Левада" подкрепата от 62 процента, която Владимир Путин има, отразява не само това отколешно географско усещане за несигурност у руснаците, не само непоклатимата им любов към тяхната страна. Тя представлява наранената гордост от очевидната решимост на Запада да третира Русия като враг.

Продължаващите западни санкции само ще засилят популярността му. Защото Путин е само симптом на сегашната криза. От гледна точка на Русия тук става дума за много повече от Путин.

На съботния парад в Москва министърът на отбраната Сергей Шойгу се прекръсти, докато преминаваше под Спаските врати на Спаската кула в Кремъл. Този неочакван жест взриви руската блогосфера. Фактът, че Шойгу е будист, е друга тема. Изправен пред своите военнослужещи, министърът на войната възраждаше стара традиция, правейки това, което руските генерали винаги са правели, преди да влязат в битка. Както руски блогъри посочиха, Шойгу също така е направил жест, прокарвайки ясна разделителна линия между тяхната култура и Запада, който "не допуска Бог в публичната сфера".

Трябва отново да започнем да приемаме Русия сериозно, като отново я включим в нашата култура, вместо отново да я изолираме.

Карл Маркс ни предупреди, че историята се повтаря, първия път като трагедия, а втория като фарс. Но в сегашната опасна ситуация няма нищо смешно. Трябва да си припомним поуките от Първата световна война и да внимаваме, преди да е станало твърде късно.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


308
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Когато примаш себе си за единица мярка и се опитваш да я налагаш на света, че и да го командваш, мнооого ядове има да береш, ако оцелееш, разбира се. Русия никога не е била по сигурна в своята идентичност и място на планетата. Готови са да го отстояват със всички средства. Няма да се продадат за френско сирене и луксозен автомобил. Войната за тях и днес е сурова реалност, не видеоигра на напушени градски момченца.
24
17
 
3
 
! Отговори
Миахел Витман преди 9 години
Меркел да изпраща панцер дивизиите и да приключва с руските полу-човеци ... Свастиката да се развее над Кремъл
23
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Западът без война е фалирал до няколко години.
22
4
 
15
 
! Отговори
Типична ... преди 9 години
... северноатлантическа антируска пропаганда. Ако някой иска война, то това е НАТО, която за 25 години превзе с агресивната си експанзивна политика цяла Източна Европа и американският ботуш стигна на граничната бразда на Руската Федерация.
21
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 100 години ще дойде денят, в който човека ще осъзнае, че тия пари е било по-добре да се дадат за по-смислени и приятни, радостни, весели и забавни неща :D А дотогава ще гледаме само глупостите и простотията на хората приемащи избиването на други хора, съсипването на климата и съсипването на животи за нормално и необходимо в този момент :D НЕКА ДА ЗАПОЧНЕ ВОЙНА, ДА ВИДИТЕ КАКВО ЩЕ СТАНЕ ТЪКМО, ТЯ ЩЕ Е ПОСЛЕДНОТО ГЛУПАВО НЕЩО, КОЕТО ЧОВЕКА ЩЕ Е ПРАВИЛ :D
20
4
 
9
 
! Отговори
до капитан преди 9 години
Вземи си смени очилата.Те са против нас, не ние.Винаги са ни мачкали и продължават.Доят ни и те и краварите и то много брутално.
19
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 29Елка Василева е необективен журналист (ако въобще може да се нарече журналист). Писанията й са плод на омраза към Русия и винаги са в тоя стил. В такава "журналистика" не може да се намери нищо друго, освен злобата на авторката.
18
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
*** Василева е необективен журналист (ако въобще може да се нарече журналист). Писанията й са плод на омраза към Русия и винаги са в тоя стил. В такава "журналистика" не може да се намери нищо друго, освен злобата на авторката.
17
5
 
14
 
! Отговори
бетук преди 9 години
*** ***, поредната платена глупост на западните гейчета.Ако сега не дай се боже да стане няква война, то със сигурност русия няма да се церемони да удари сащ.Едно време през втората световна нямаше балистични ракети иподводниц, НО сега русия е добре въоражена, защото си е взела поука от историята, и мисля че този път ,няма да допусне да бъде послушна на световния жандар ФаЩ...
16
16
 
6
 
! Отговори
Крим не е руски преди 9 години
Българския парламент трябва да признае(по подобие на зверски убитите арменци) татарския геноцид. Руската агресия и жестокост нямат равни. Татарите от Крим са избити и изселени от своите домове та днес да са малцинство в собствената Родина.Руснаците освобождават държави от техните народи и природни богатства.
15
7
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Трябва отново да започнем да приемаме Русия сериозно, като отново я включим в нашата култура" =========*** фатално закъсняха, Сюзън Ричардс. Мечокът никога повече няма да се върне във вашия полюс. Да живее нормалния, многополюсен свят! На Русия и предстои още дълъг път докато извоюва и затвърди своя суверинитет, но тя ще победи. Русия е надежда за милиарди честни хора на Земята. Надежда за едно по-справедливо общество.
14
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
По-късно президентът Плевнелиев участва в........................
13
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Русия е велика страна!
12
12
 
9
 
! Отговори
Крим не е руски преди 9 години
13,Расистская *** какви претенции има за татарски Крим? Исторически погледнато руските гости окупират Крим съответно: Русия - 132 години,Съветска Русия - 32 години. Ами по тази логика Турция може да ни анексира за един ден и да иска да се признае България за турска територия
11
5
 
10
 
! Отговори
Тялото преди 9 години
И Гьобелс би се изчервил от тази статия.
10
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
КОЛКО СТРУВАТ РУСКИТЕ БАЗИ.Цар Окупатор Александър на базата на следните показатели: колко струва на правителството издръжката във военно времеиздръжката на един войник и един конкакво е заплащането на офицерите и чиновниците във военното ведомство по това време; какви са всекидневните разходи за лечението на ранените руски войници в болниците; След изчисленията са достигнати следните резултати: за издържанието на 50 000 души в България и в Румелия са се иждивили 21 236 500 рубли и 87 копейки. Събитията в Чечения и Дагестан отново са в центъра на световните събития. Те занимават и
9
5
 
32
 
! Отговори
Членска карта №7 преди 9 години
Намирам статията за добронамерена!На Запада наистина му е трудно да разбере Русия!Още по-трудно му е да приеме руската култура за равна на неговата!Окупирана Франция си живуркаше достатъчно добре и Ало, ало до голяма степен е правдив!Английските и американските военнопленици се третираха различно то руските! Войната на западния фронт се водеше между свои хора!На Източния се войната се водеше на унищожение!
8
9
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Крим не е рускиБРАВО НА ПУТИН!!!
7
7
 
15
 
! Отговори
Прахов преди 9 години
Тази статия не знам откъде я изкопахте, но си я четете вие. Ние (аз) не я виждам такава, Вероятно и други като мен.
6
20
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Над 133 милиарда лева, или около 300 млн. тогавашни долара, е струвала окупацията на България от Съветската армия през 1944 г. До тази огромна сума достигат съвременни изследователи на архивите на БНБ. Издръжката на съветските окупационни войски е изключително тежко натоварване за българския бюджет и значително надхвърля наложените на България следвоенни репарации. През 1944-1947 г. около 600 000 съветски войници и офицери пребивават на българска земя за различен период от време. Секретни междуправителствени споразумения уреждат тяхната издръжка за наша сметка. Нещо повече - всички заплати,