Халифатът отвръща на удара

"Разделението е реалност, само остава да се нанесе на картата"
22 май 2015 20:10, Елка Василева
99
Халифатът отвръща на удара
Снимка: архив, Reuters

От месеци на иракчаните се казваше, че Ислямска държава (ИД) е преминала в отстъпление. През април министър-председателят Хайдер ал Абади обяви, че е спечелил "психологическата битка" след прогонването на джихадистите от родния град на Саддам Хюсеин Тикрит. Жители на Багдад слушаха по радиата в колите си поп песни, осмиващи ИД.

Но падането на Рамади на 15 май смаза този оптимизъм, а улиците отново са изпълнени с лошо предчувствие. ИД е съвсем наблизо и също така заплашва петролната рафинерия и електроцентралата в Байджи, от които зависи Багдад. Тревогата се засили, когато пет дни по-късно дойде новината, че ИД е превзела Палмира в Сирия, пише сп. "Икономист".

Рамади, който се намира на 110 километра западно от Багдад, е столицата на най-голямата иракска провинция Анбар и беше последният останал град под контрола на правителството в населения предимно със сунити район. От много месеци ИД беше завзела части от големия град, но запазването на контрола върху правителствените сгради там беше ключов елемент от плановете за отвоюване на провинцията.

В случая иракската армия не се представи по-добре, отколкото когато избяга от втория по големина иракски град Мосул през юни миналата година, като отново изостави голямо количество военна техника. Вълна от самоубийствени нападения с камиони проби отбраната на Рамади и хвърли в бягство мъжете, които защитаваха града.

ИД изглежда несломена след почти година оглавявани от САЩ бомбардировки и подкрепяни от Иран сухопътни операции. Тя понася поражения и губи територия от кюрдите, а също от багдадското правителство и неговите милиции. Някои от командирите й, включително нейният заместник водач, са убити от американски бомби. Въздушни удари разрушават контролирани от нея петролни съоръжения, което рязко намалява приходите й.

Но ИД продължава да привлича чуждестранни и местни бойци. Изпращаните от нея конвои от атентатори самоубийци с 15-тонни камиони правят напразни опитите за удържане на укрепени линии.

Тя отново тръгва в настъпление в Анбар - главния район на сунитските племена в Ирак и поради това благоприятна почва за ИД, чиято основна подкрепа идва от сунитите, страхуващи се от доминираното от шиитите правителство в Багдад и маргинализирани от него.

А тя също така отново печели терен в Сирия, където на 20 май щурмува Палмира. Страхът е, че тя ще разруши едно от световните съкровища - град от римската епоха, както прави с други предмюсюлмански антични ценности.

Лесно е Абади да бъде обвинен за падането на Рамади. Но проблемите на правителството са доста по-големи от избора на министър-председател. Неговата армия е хартиен тигър, чиито командири надуват числеността на своите войски с фиктивни войници и претендират за допълнителни заплати, но бягат, когато са в опасност.

Редовите войници, които са предимно шиити, следват техния пример, страхувайки се да не бъдат заловени от безмилостен враг, който ги смята за еретици. След като през юни миналата година превзе Тикрит, ИД изкла 1500 армейски курсанти в Кемп Спайкър.

При положение че не може да разчита на своите сили, Абади се обръща към "Хашид аш шаби" или "формирования за народна мобилизация", които бяха пуснати в действие през юни миналата година, за да попречат на ИД да нахлуе в Багдад. Те се състоят от около 40 милиции, които са почти изцяло шиитски, а много от тях са подкрепяни от Иран.

През последната година те отблъскват ИД от иранската граница и прочистват район около Багдад. Сега се готвят заедно с иракската армия да предприемат контраатака срещу Рамади. Но "Хашид аш шаби" могат да се окажат нож с две остриета. Ако загубят, шиитските милиции отслабват най-добрата отбрана на Багдад. Ако спечелят, те може да оспорят контрола на правителството. Каквото и да се случи, тяхното изпращане в сунитски райони крие опасност от разразяване на нови междуобщностни кръвопролития.

Вместо това американците и сунитските съседи на Ирак насърчават Абади да въоръжи сунитските племена, макар засега почти без резултат. Те си спомнят "сунитското пробуждане" от 2006-2007 г., когато американски командири плащаха, обучаваха и въоръжаваха племенни членове в Анбар и за седем месеца изтласкаха от провинцията предшественика на ИД - Ал Кайда в Ирак. Но този номер трудно ще бъде повторен. Тринайсетте главни племена в провинцията са колкото разделени, толкова и слаби.

Заинтересованите външни сили наблюдават ситуацията, но най-вероятно ще прехвърлят отговорността. Йордания помага на американците да обучават малък брой сунитски племенни членове, но иска иракското правителство да плати за подходящо разгръщане.

Саудитска Арабия е погълната от своята война в Йемен. Америка продължава да обучава сунитски войници в базата си "Айн ал Асад" в сърцето на Анбар, но докато чака тяхното изпращане, приветства намесата на милицията, като очевидно се надява, че шиитските формирования ще успеят там, където иракската армия и коалицията се провалят.

Ако на място бъдат разположени още американски войски освен неколкостотин съветници и инструктори, има опасност САЩ отново да бъдат въвлечени в сухопътни сражения.

Засега водачите на ИД, изглежда, са съсредоточени върху преследване на тактически предимства, като същевременно укрепват позициите си в населените предимно със сунити иракски провинции и печелят битката за сърцата и умовете на местните хора – чрез страх и предоставяне на обществени услуги.

Въпреки обезглавяванията нейните администратори печелят похвали за ефективното си управление, чистите улици и навременното плащане на заплатите. Тя частично възстановява електричеството в Мосул, ремонтира хотел там и отваря дворците на Саддам Хюсеин за разходки през уикендите.

Обременената от дългове Йордания се надява, че ИД може да види взаимен интерес от запазване на нейния граничен пункт отворен за търговия и дори признава разписките, които тя издава за вносни мита, за подлежащи на намаляване на данъчното облагане.

Опасността е, че халифатът на ИД се превръща в постоянна част от региона. Границите ще се преместят в близките месеци. Но след като кюрдите се управляват сами на североизток, а шиитите - на юг, иракчаните поставят под въпрос решимостта на правителството да отвоюва от ИД сунитския северозапад.

"Разделението вече е реалност", въздиша сунитски политик в изгнание. "То само остава да бъде нанесено на картата", каза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Съединените Американски Щати финансират Ислямска Държава. Ислямска Държава не е по силна от Ирак при Саддам. Тогава САЩ се справиха с Ирак за няколко дни. С Ислямска държава могат да приключат за седмица.
17
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Чекист: И ако не са "американците," под които сигурно имаш предвид управляващата върхушка, в Близкия Изток ще цари мир и щастие, така както винаги са царели? (сарказъм). Тия хора живеят на племенни начала и всяко религиозно различие в собствената им вяра води до кръвопролития. Картината е по-сложна и "американците" не са единствената велика сила дърпащи конци там.
16
3
 
17
 
! Отговори
До 35 преди 8 години
Аре улево хилядите убити сърби от Албаските търговци на органи а ? Убйствата се гледаха само от едната страна. Карла Делпонте дори каза че ебача на Мадлин Олбрайт Хачим Тачи е отговорен за търговия на орагни.Сърби са били отвличани от албанските *** и кормени за органи за САЩ .
15
1
 
12
 
! Отговори
сценарии преди 8 години
Щели да нападат и Малайзия и вече медията го оповести.Що е Малайзия?Държава на чиито паспорт пише"Важи за всички страни освен за Израел"и където трибинула против военопрестъпления в Куала Лампур осъди "Израел"за геноцид срещу народа на Палестина.
14
1
 
16
 
! Отговори
ДО 28 преди 8 години
Кой сте вие че ще определяте кой къде ще управлява американски ***. Отивайте да сваляте диктаторите на Саудитска Арабия, Катар, Кувейт-- където жените дори коли не могат да управляват и режат глави за обида към пророка. Защо не сваляте диктаторите там а .....
13
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Чекист Консорциум, воден от руския петролен гигант Лукойл" подписа с властите в Ирак споразумението за разработване на петролното находище Западна *** 2". В консорциума участие, макар и с едва 15%, има и норвежката StatoilHydro. Останалите дялове от съвместното предприятие са притежание на руската компания, уточнява Итар-Тасс.
12
2
 
7
 
! Отговори
Аман преди 8 години
Ирак, Афганистан, Сърбия, Либия ------------------------------ Де Гол е казал когато е изкарвал Франция от НАТО. В всяка гадост на тоя свят САЩ имат най-малкото пръстче набъркано ,а обикновено целите си ръце
11
1
 
7
 
! Отговори
сценарии преди 8 години
АХ,АХ,АХ как се сбъдват"предсказанията"на циониста Одед Йинон"Ционисткия план за Средния изток".И как тези защитници на "исляма"-Неислямската Недържава един път не пукнаха една пушка към"Израел".
10
2
 
16
 
! Отговори
Аха преди 8 години
Ал Багдади на среща с сенатор Макейн 2012- дежа ву . Збигнев Бжежински крещи Алх Акбар заедно с Осама Бин Ладен 30 години по рано.И ал Кайда и ИД са създадени от САЩ.
9
1
 
24
 
! Отговори
SYRIA преди 8 години
Втората причина е получаването на т.нар. Шиитски полумесец между Иран, Ирак и Сирия. Иранците започнаха проект, чрез който тръбопроводите минават през Сирия и оттам излаз за Средиземноморието. Иранците сключиха и сделка с Пакистан така тръбопроводите достигат директно до Китай през пакистанска територия. Това сериозно нарушава интересите на САЩ и техните васали Саудитска Арабия, Катар, Турция и Кувейт. Не е чудно, че те са основните спонсори на бунтовниците, нали?
8
1
 
27
 
! Отговори
SYRIA преди 8 години
Как започна всичко?Дахер Фарид Дахер: Както винаги истинската причина се крие в откриването на нови находища на природен газ около районите на Тартус и Латакия двата големи пристанищни града, които са аналози на Бургас и Варна в Сирия. Понеже съм работил по въпроса става дума за т.нар. Левантийски басейн, който по предварителни изчисления има потенциал за 3.5 трилиона кубични метра природен газ, както и на най-малко 1.7 милиарда барела нефт.
7
1
 
26
 
! Отговори
SYRIA преди 8 години
Какво беше положението в Сирия преди и какво е след войната?Сирия нямаше един долар външен дълг, образованието и здравеопазването бяха безплатни, имаше масово производство, заводи, имаше затворени цели промишлени цикли. Преди войната Сирия се развиваше с бързи темпове. Много сирийци в България се връщаха в родината си, заплатите бяха по-високи от тукашните, имаше много работа, много възможности.
6
3
 
31
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
Одисей, всичко беше за да се докопат американците до нефта... ай стига ала бала... Диктатори, демокрация дрън, дрън...
5
18
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ДА ЖИВЕЕ РУСИЯА България да живее ли?Ей да вземете да се измитате към русия и да се махате от тук ама все на запад гледате номеклатурчици скапа.и!!!!!!!
4
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
не са нападнали някой руски обект, че да си намерят майстора
3
12
 
53
 
! Отговори
ДА ЖИВЕЕ РУСИЯ ! преди 8 години
САЩ и МОСАД забъркаха такава каша в тази част на света, че може да запалят целия свят ...Има ли още наивници, които да вярват, че американците се борят наистина срещу ИДИЛ ?!
2
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
И първобитните диваци-маймуни от ИД ще си намерят майстора накрая, това е сбирщина от хора в която се вижда как човек се превръща в ***.
1
4
 
32
 
! Отговори
СИГУРНО преди 8 години
ЯВНО ,ЧЕ ЯНКИТЕ ИСКАТ ТАМ ДА ИМА ОГЪН!!