"Без будилник": Вечният Пловдив - с корона на културна столица

Пълен релакс в кратка съвременна разходка из антични обекти
Обновена: 5 сеп 2015 13:14 | 5 сеп 2015 08:01, Веселина Йорданова
24

Сградата на община Пловдив и фонтанът с пеликаните пред нея. Снимка: Dnes.bg

В "Без будилник" днес отново е време за разходка. Ще отскочим до Пловдив - най-важния град във вътрешността на римската провинция Тракия и най-стария от градовете в Европа, в които животът никога не е прекъсвал...
 
С над 40 фестивала годишно и работа по различни археологически обекти, Пловдив се готви да бъде Европейска столица на културата през 2019 година.

Тези дни градът отбелязва година, откакто спечели конкурса и това е добър повод да посетим някои от забележителностите, заради които получи короната.

Един ден няма да стигне, но е добра първа стъпка. И от бързане няма смисъл – всеизвестното спокойствие на иначе големия град ни обгръща ненатрапчиво, но сигурно. 

И ето ги близо една до друга – Малката и Голямата базилика на Филипопол. Първата дава увереност, че и втората ще заблести като перла, показвайки с гордост безценните си мозайки от 4-5 век.

Водим ви направо "в кухнята". Под палещото слънце в момента на Голямата базилика специалисти демонтират мозайките за реставрация. И се радват, че е жега, защото дъждът не е добър приятел на работата им.
С внушителните си размери базиликата, която е функционирала през V-VI век, вероятно е била епископска катедрала на града.

Археолозите намират фрагменти от стенописи, но за съжаление много малки. Мозайките обаче са прелюбопитни. Навсякъде има два слоя, включително в преддверието и вероятно земетресение е наложило това. Пластовете са изключително богати, но и коренно различни. Долният е сложна геометрична композиция, има розети, флорални мотиви. Върху горния пък има между 70-90 вида птици - символ на душите на новопокръстените християни.

Голямата Базилика, която е трикорабна, е най-големият раннохристиянски храм, открит у нас и един от най-големите на Балканите. Амбицията на екипа е всичко да е готово за посетители през 2017 година.

В Малката Базилика по-рано също ни посрещнаха гостоприемно. Мястото било бунище, но ако не ти го кажат, не можеш да предположиш, защото посреща туристи по всички правила.

Малката Базилика е изградена през втората половина на V век и е с богата архитектурна украса. Мозайката на пода е многоцветна с геометрични мотиви. Баптистерият – залата за кръщене, е украсен с мозайка с елен, гълъби и други християнски символи.

Следващата ни спирка е Форумът на Филипопол – търговски, административен и религиозен център на античния град, части от който могат да се видят от двете страни на Централна поща.

Одеонът, който първоначално служел за седалище на Градския съвет, по-късно бил използван като сцена за концерти, спектакли, събрания. Западно от него се е намирала градската библиотека – единствената засега от римската епоха у нас. Виждат се ниши, където са били наредени папирусите, разказва зам.-кметът по култура Стефан Стоянов. Той е сред пловдивчаните, които са се завърнали в града – от столицата и чужбина, и които се оказват немалко.

Интересът на туристите към Пловдив също расте и не е нужна статистика, за да го видиш. Вероятно ги привлича рядката сплав от древно и модерно – резултат от непрекъснат живот векове наред.

Днешният площад Централен е бил западният вход на древен Филипопол - т.нар. Западни пропилеи. Разкопките се извършват четвърти сезон и само откритите монети са над 1000, обяснява ни ръководителят на екипа Елена Кесякова.

Нивото на урбанизация е било изключително високо, навсякъде е имало канализация още през ІІ век. Затова някак на място звучи това, че археолозите откриват... писоар.

"В площта на застроената жилищна част също намерихме тоалетна, но тя е към таверната. Намерихме пещ и за мен това е нещо като бърза закуска", шегува се Елена Кесякова. Градежите и нивата са много добре запазени. Именно масивното строителство е позволило да ги имаме до днес въпреки мочурливия терен.

Оставяме археолозите да работят и се отдаваме на пълен айляк в Цар-Симеоновата градина. Денят е работен, но май няма празни пейки... И нищо чудно – чисто и зелено, с фонтани и шадравани, прекрасно място за почивка и релакс.

Притегателен център и през деня, и вечер са Пеещите фонтани – със синята си прохлада докато е светло, а после със звук и светлина. Завиждаме благородно на рояка малчугани, които се пръскат с вода от т.нар. сух фонтан и вече не е толкова чудно защо забранителните табели за къпане не вършат работа постоянно...

Оживено е и по главната търговска улица. Зам.-кметът Стоянов разказва за малък трик с голям резултат – бели сенници на заведения, без крещящи цветове и кич, които позволяват да изпъкне красотата на сградите. Не станало лесно, но затова пък ефектът е чудесен. Както е прекрасно и това, че затворените улици за автомобили са над 10 - истински рай за пешеходеца.

Неусетно сме на Римския стадион, изграден през ІІ век, когато начело на империята е император Адриан.

С внушителните си размери събирал 30 хил. души, а днес е под главната пешеходна улица на Пловдив. Достъпна за посетители е северната му част, но части от него се оказаха под големи магазини и предстои да видим как ще изглеждат. Кой знае, при следващото ни посещение може да видим част от ложите на стадиона...

Разходката завършва в малките слънчеви улички на Капана, където гостоприемно ни канят на кафе. Оказва се, че можем даже да си изпечем и да измислим своя комбинация, която съвестно ще бъде записана, за да можем да си поръчаме отново от нея.

Малките арт магазинчета привличат неудържимо с кокетни решения. Затова не е чудно, че на финала комплект сребърни бижута изпразва до дъно портфейла ми. Откривам и способност да се пазаря, което не е особено трудно с любезни продавачи.

Тръгваме от Пловдив с час-два закъснение от първоначалния план, но май никой не се интересува от това. Сдобили сме се с нови впечатления и нови приятели по пътя и искрено се надяваме да сме сред тези 3 млн. туристи, които градът очаква през 2019 година. А дотогава ще тренираме с посещения...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още по темата: ПловдивБез будилник
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
9
 
! Отговори
8 000 ГОДИНИ преди 8 години
ВЕЧЕН И ДРЕВЕН !
15
2
 
12
 
! Отговори
Men преди 8 години
Всеки който е посетил Пловдив и се разходил по главната, цар симеоновата градина, стария град, капана, тепетата и всички останали забележителности ще се съгласи, че това е най-красивия град в България. А хейтърите нека да си стоят в клоаката и да хейтят, никой не се интересува от тяхното мнение.
14
0
 
6
 
! Отговори
до циника преди 8 години
отивай в Прага *** , там да им чистиш улиците или да работиш в строителството , и ще спомогнеш за архитектурното им наследство . Сигурно си от някакво село и освен кръчмата на площада , нищо друго не ти е познато . Прага има хубава централна улица и старият град , което го има и Пловдив , другото е каквото местните си го направят , освен това им е столица , ако си го забелязал с простия си мозък , чуждопоклонико .
13
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Момчета, заминавайте за Прага , там е истината :)
12
0
 
6
 
! Отговори
Коко преди 8 години
До циникаВ първите няколко реда можеш да заблудиш че има интелект в теб ама на края това с " провинциализма" показва сръбско македонската жилка на новоизлюпен шопеско. Затвори вратата на панелката, че може някой нахален кандидат "не провинциалист" да се умъкне при компотите
11
8
 
6
 
! Отговори
Мъка,мъка.... преди 8 години
Бай *** да им обясни на европейците колко са им *** градовете и как Пловдив е най-стария,най-красивия, с най-готините хора......
10
0
 
1
 
! Отговори
:) преди 8 години
В банката с какво облекло се ходи ?
9
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Каква Прага бре тюфлеци ?Пловдив е 2 пъти по-добър от Прага. И по-евтин.
8
0
 
16
 
! Отговори
юбералес преди 8 години
До DreamTheaterГражданите на Прага не са се отказвали от столични функции на своя град, нещо което пловдивчани направиха през 1885г. - когато ликвидираха своята държава (Източна румелия) и се присъединиха към България. Респект за този акт
7
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Густо майна Филибето !!!Пловдив е по стар от РИМ това е факт !!!Така че това е СТАР ГРАД и мястото му не е случайно !!!Марица е била плавателна река същата в Гърция се казва ЕВРОС !!!Важен турговски център през вековете.
6
0
 
4
 
! Отговори
Мана Мана ту туру ту преди 8 години
До Анонимен6Антисоросоидите долу!
5
0
 
19
 
! Отговори
DreamTheater преди 8 години
Обиколил съм Европа и много добре знам какво пиша.Пловдив, по много показатели не отстъпва на редица европейски градове.Относно Прага и Братислава -това са столици доста по сериозни финансови възможности.Има и още нещо:"Материала" обитаващ тези градове е значително по европейски мислещ.(Никой там не си ремонтира автомобила пред блока и не го паркира в тревни площи.......).
4
5
 
24
 
! Отговори
Злати Бояджиев преди 8 години
Пловдив е града с най-готините, разкрепостени хора и бохеми. Не напразно най-големите художници са от там. Големи купонджии, жалко, че напоследък се наводни със селяци от околните села
3
5
 
12
 
! Отговори
До 1 преди 8 години
Излагаш се! В Братислава и Прага панелките им бяха санирани и перфектно озеленени още 2006г. ВСИЧКИТЕ!!! За западна Европа изобщо и дума не може да става да се сравняваме...просто не си ходил да видиш колко сме назад....Иначе вървим в правилната посока но ни трябват поне още 15 год да стигнем Полша и Чехия и 80 за Австрия и др.
2
9
 
3
 
! Отговори
Щерю преди 8 години
До DreamTheaterДа , и с шатраван , миещ тролейбусните жици , голям колкото едно джакузи , а струващ 1 000 000 лв.
1
5
 
26
 
! Отговори
DreamTheater преди 8 години
Пловдив е може би най-красивият голям град в България.В последните 2-3 години обликът му е като на истински европейски град.Чист ,с много цветя и с обновен градски парк.