Руснаците в Естония: Крим е наш, но в ЕС се живее по-добре!

Естонската стабилност и уреден бит са по-важни от руския свят!
Обновена: 20 авг 2016 08:39 | 19 авг 2016 22:13, Елка Василева
489
Руснаците в Естония: Крим е наш, но в ЕС се живее по-добре!
Снимка: архив, Reuters

На 20 август Естония чества 25-ата годишнина от възстановяването на своята независимост. Знае се, че относителният дял на рускоезичното население там е сред най-високите в постсъветските държави. Присъединяването на Крим към Русия изглежда е засилило недоверието между естонската общност и най-голямото малцинство, забавяйки донякъде интеграцията му. Но както установи "Независимая газета" (НГ), повечето руснаци в Естония разбират всички предимства на живота в една страна от Евросъюза, пише Алексей Горбачов, "Независимая газета".

"Може би Нарва е следващата?" - с такива заглавия излизаха западните вестници през пролетта на 2014 г., веднага след присъединяването на Крим към Русия. Да припомним, че естонският град Нарва с 96 на сто рускоезични жители е сред най-големите анклави в чужбина, населени с наши сънародници, пише авторът.

След влизането на Естония в НАТО въпросите от този род естествено са чисто риторични. Етническата тема обаче не изчезва от битовите разговори. Историята с Крим отново раздели естонско- и рускоезичните хора в страната, доведе до взаимно недоразбиране, посочи пред НГ високопоставен източник, близък до ръководството на балтийската държава.

Ще напомним, че след разпадането на Съветския съюз и връщането на естонската независимост отношенията между коренната нация и етническите руснаци сериозно се изостриха. На последните бе препоръчано да научат естонски и да минат процедура за натурализация. На онези, които не можаха или не пожелаха да го направят, бе разрешено да останат в Естония; те обаче получиха паспорти на "неграждани", а това на първо място им отне активното избирателно право при общи избори в страната.

Двайсет и пет години по-късно се смята, че натурализацията и интеграцията са протекли успешно, при все че процесите не са приключили докрай. От 1992 г. насам обаче броят на негражданите - тогава 32 на сто, е намалял повече от петорно.

Последното преброяване показа, че 69 процента от населението се смятат за естонци, а 25 на сто - за руснаци (общо 365 хил. души от различни етноси). От общо 1 350 000 жители естонско гражданство имат 84,2 процента, 9,7 на сто са граждани на други държави, а 6,1 процента са лица "с неопределено гражданство" - близо 80 хил. души. Руско гражданство имат 90 000 местни лица в Естония.

Тенденция към спад бележи през последните години придобиването на естонско гражданство - през 2015 г. примерно са го получили 884 души, докато през периода от 2009 до 2014 г. този показател варира от 1300 до 1700 годишно. Дали тук се е отразила точно историята с Крим - не се знае със сигурност, но тя явно не е съдействала за подобряване на отношенията между етническите руснаци и естонците, обясни близкият до държавното ръководство източник на НГ. "Което е твърде тъжно, защото през последните години отношенията наистина бяха започнали да се нормализират. Събитията в Украйна през 2014 г. обаче пак разделиха хората, защото голяма част от руската общност подкрепи кримския референдум (за отделяне на полуострова от Украйна и присъединяване към Русия), а пък естонците видяха в него нов знак, че има защо да се боят от Русия."

Нагласите сред нашите сънародници, пише авторът, впрочем излязоха горе-долу такива: Крим може и да е наш, в смисъл - руски, но естонската стабилност и уреден бит са по-важни от руския свят *. Запитан например дали има случаи на езикова дискриминация при наемане на работа, събеседник на НГ от правителството обясни, че през последните години владеенето на руски, напротив, е предимство, особено в сферата на услугите. "Но пак е задължително да знаеш естонски - националния език", уточни той.

Както се убеди кореспондентът на НГ, естонците като цяло с охота разговарят на руски, но примерно фирми и табели на този език няма никъде в страната, трудно се намират дори и в Нарва. Всяко поколение също си има специфика - докато руснаците в зряла възраст и най-вече по-възрастните гледат да общуват помежду си, младите по принцип отлично знаят естонски. Далеч не всички те обаче се канят да живеят в Естония и занапред - мнозина веднага признават, че като граждани на ЕС смятат да заминат на работа в Западна Европа.

Зам.-кметът на Нарва Вячеслав Коновалов каза пред НГ, че основният проблем в общуването между руснаци и естонци е липсата на диалог между двете общности: "По принцип те слушат различни медии. И нямат винаги общ поглед към историческите теми. Ако говорим за интеграция в страната, никой не се заема надълбоко с този проблем, смятайки, че нещата опират само до езика".

Естонски паспорти имат впрочем 47 на сто от жителите на Нарва. "Не е толкова зле и делът им все повече расте, каза Коновалов. Сега обаче и притежателите на "сиви" паспорти (т. нар. неграждани) също могат да пътуват без визи и до Русия, и в ЕС. Някои използват това. Други пък казват: след като сме родени на тази земя, откъде накъде сме длъжни да полагаме изпити. Тоест има най-различни причини хората да не получават гражданство, за някои това е въпрос на идеология, но "сивите" паспорти все пак стават по-малко."

Зам.-кметът на Нарва убедено заяви пред НГ: страховете, че след присъединяването на Крим може да дойде ред и на Нарва, са съвсем неоснователни: "Хората в Крим действаха, както действаха, водени на първо място от икономически причини. У нас обаче ситуацията, що се отнася до заплати и пенсии, е различна, дори старото поколение държи да остане в Естония".

Същото каза пред кореспондента ни и журналистката от Нарва Галина Шустрова. От една страна, тя потвърди, че голяма част от етническите руснаци в Естония са подкрепили присъединяването на Крим. С други думи в Естония няма консенсус по този проблем. Хората обаче са доволни от положението в страната като цяло, не става дума за никаква дискриминация, подчерта Шустрова. Според нея за това спомагат и развитите демократични институции в Естония, където има голям брой независими рускоезични медии: "Политиците без проблеми дават интервюта на руски, медиите са свободни, ние можем да критикуваме това, което се случва, понякога отразяваме ситуации, съдържащи проблеми за руснаците, но всъщност те не са много. Така че като цяло смятаме, че живеем със сигурност не по-зле, отколкото бихме живели в Русия".

* Понятието "руски свят" обобщава традиционната, дооформена през 19-и век културно-историческа концепция за наднационално цивилизационно пространство или международна общност, обединена от връзки с Русия, с руския език и културата на тази страна. Същевременно, след като бе употребен в реч на Владимир Путин от 2006 г., терминът придоби характер на политически лозунг, отразяващ неоимперските нагласи на част от елита в Руската федерация. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


489
Още по темата: Естонияруснаци
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
299
4
 
9
 
! Отговори
Факт преди 7 години
Въпреки всичките комунистически бабини дивитинини фактите са че руснаците идват у нас, ние в *** им не ходиме, говоря за стотици хиляди. Руснака мечтае за България, българина ни най малко за Русия за това че коментарокопейкаджиите по добре не се излагайте повече, от русия всичко живо бяга, от на Путин и Лавров децата(в ЕС и Ню Йорк) до стотиците хиляди които имигрираха у нас където според вас копейкаджии било по лошо ?
298
7
 
4
 
! Отговори
всички гледни точки преди 7 години
Съгласно изменението на същия този закон от 1 юли минималната заплата в Русия е 7500рубли(около 200лв), като за отделните региони минималната заплата е различна, като в доста от тях е над 10000рубли! Никой не ми плаща- пиша само факти! Имайте в предвид, че на доста места в България, където реално безработицата достига до 40%, има доста хора които биха се радвали и на 200лв. Отделно, доста стоки в Русия, като хляба, картофите, захарта, а и горивата са значително по-евтини от в България.
297
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Съгласно Федеральный закон от 14.12.2015 376-ФЗ от 1 януари 2016 г. минималната работна заплата е 6204 рубли, което е около 150 лв. Официалният жизнен минимум според официалното постановление от 178/10.03.2016 , публикувано на сайта на руското правителство е 9452.В същия момент личния музикант на вожда им 2 милиярда долара в Панама но руснаците от водката не виждат никакъв проблем в това
296
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До всички гледни точкиДобре де, за това ти плащат, разбираемо е, но гледа ли видеото по долу как Медведев каза на пенсионерите от Крим много ви здраве, пари няма, иначе ти продължавай да хвалиш работодателя си
295
8
 
5
 
! Отговори
всички гледни точки преди 7 години
До 348,Айде свери си малко часовника! Последната година Русия е изнесла хранителни суровини и продукти на стойност около 20млрд.д. Не подкрепям тези, които се изказват негативно за България, ама и клишетата, дето пишете по отношение на Русия, отдавна не са актуални! Вода газели, жадни ходели- пусни си снимки на градовете в Сибир които се издържат изцяло от добива на газ и нефт и пак ще си говорим! Ако беше толкова зле в Русия, нямаше над 1милион украинци да емигрират там, и то не само от Донбас
294
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Руските *** солдати са много заблуждаващи, от една страна България и Гейропа били пълна скръб и по зле от Зимбабве а същевремено руснаците дай *** та идват да живеят в същата тази гейропа, даже повече руснаци почиват във вражеската и арабска турция която им свали и самолети и вертолети от колкото в крим, руска му работа
293
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименЩом като в България е по зле от зимбабве защо половин милион руснака имигрираха у нас бе русофилистик ?
292
5
 
9
 
! Отговори
До 354 преди 7 години
До Анонимен354, грешиш, от руската *** България по зле е самата русия, доказателството е че руснаци имигрират тук, 400 хиляди вече и идват още, а българи заминали за русия няма
291
7
 
7
 
! Отговори
Видео запис преди 7 години
Димитри Медведев който каза на пенсионерите от Крим "пари няма, много ви здраве" https://youtu.be/8MAbAUR8koQ
290
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Никъде не се живее по-зле от евроатлантическата *** България.....................
289
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В евроатлантическа България живеят по-зле от Зимбабве!!!!!!!!!!!!!
288
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
успокой се, просяци българи...................
287
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 350??????????????????????
286
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това че в ЕС е по добре го знаят и децата, дори и дъщерите на Путин не го отричат, едната е в Холандия другата в Германия, само нашите *** спорят и те не знаят за какво спорят
285
6
 
4
 
! Отговори
Мнение преди 7 години
Да руснак 343 Точно за това сте мерзавци , защото ви е през оная работа..
284
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Руснак, не е лесно да си руснак, съжалявам те, психично болен си, и още сто милиона *** като тебе, вие сте паразита на света, живеете единствено и само от продажбата на газ за ЕС, вие сте щадни а във вода до колене газите, къде ви е БРИКСа а? Стана СИР сирия иран и русия, нещо БРИКС рублата не се осъществи а ? Не ща стник руски
283
1
 
1
 
! Отговори
Demokrat преди 7 години
До ВасилевСелски, за Росия незнам ..., ама за тебе момче ..... ама много си зле.
282
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До rusnakпрез това дето ви е атрофирало от пиене ли?
281
7
 
3
 
! Отговори
rusnak преди 7 години
Аре лека 0битаци, че ставате жaлки, а пък аз изпускам да видя поредния златен медал за Русия, независимо че престъпниците от запада ни оскатиха отбора.
280
7
 
3
 
! Отговори
rusnak преди 7 години
Точно защото сме хора, не пуснахме Царь Бомба над някого който си заслужаваше, както го направиха други "готини и цивилизовани". Колкото до това дали сме маразени и т.н., знаеш ли през кое ни е?:)))