Афганистан – войната, за която мълчат и Клинтън, и Тръмп

Мълчанието - симптоматично за амнезията на американците към войната
4 ное 2016 22:07, Елка Василева
69
Афганистан – войната, за която мълчат и Клинтън, и Тръмп
Снимка: архив, Reuters

Доналд Тръмп и Хилари Клинтън не казват почти нищо за това как ще се справят с войната в Афганистан.

Това е забележително, като се имат предвид огромните жертви и средства, които САЩ дадоха през последните 15 години - в това число двама загинали американци вчера, издръжливостта на бунта на талибаните и риска от разпадане на афганистанското правителство. Това може да засили позициите на екстремистите и да тласне следващия президент към прибързани действия, пише Асошиейтед прес.

Освен двамата американски военни, загинали вчера, още четирима бяха ранени, докато оказвали помощ на афганистанските сили в северния град Кундуз.

Президентът Барак Обама засили войната скоро след като встъпи в длъжност, но не успя да постигне целта си да застави талибаните и афганистанското правителство да постигнат политическо споразумение. Следващият президент ще се изправи пред нова поредица от трудни решения за Афганистан още в началото на неговия или нейния мандат, включително дали да увеличи или намали броя на американските войски и в по-широк план дали да продължи определяната като минималистична военна стратегия на Обама.

Трудният характер на тези решения може поне до известна степен да обясни защо Тръмп и Клинтън не коментират много темата Афганистан. Те я игнорират в предизборната кампания; тя бе спомената само мимоходом в първия дебат между Тръмп и Клинтън и изобщо не бе повдигната във втория и третия дебат.

Провалената мисия на Обама

Ако можем да съдим по осемгодишната борба на Обама, на приемника му няма да бъде никак лесно да измъкне американските войски от Афганистан. Нито има ясен начин, по който по-широка американска военна намеса може да сложи край на войната.

Нито Тръмп, нито Клинтън са предложили нещо повече от общи идеи за намеренията си към Афганистан. Тръмп призова да бъдат прекратени усилията на САЩ за "изграждане на държавност". Клинтън каза, че "ще се справи" с клона на "Ислямска държава" в Афганистан и "ще пресече потока джихадисти" към и от страната. В интернет страниците на нито един от двамата кандидати, където обикновено се представят подробно различни политически проблеми, не се споменава американското военно присъствие в Афганистан, нито каква да е политиката към него.

Скоро след като влезе в Белия дом през 2009 г., Обама се зае с продължителен преглед на американската политика към Афганистан и Пакистан с цел да поправи онова, което смяташе за провали на САЩ там. Той увеличи американските войски в Афганистан до 100 000 души, но това не доведе талибаните на масата за преговори. Войната се проточи.

Обама сложи край на бойната мисия на САЩ през декември 2014 г. и каза, че до януари 2017 г. войските ще бъдат намалени само до "нормално посолско присъствие". През октомври 2015 г. обаче той отмени пълното изтегляне и заяви, че 5500 военни ще останат, за да подкрепят афганистанските сили и да продължат антитерористичните операции срещу Ал Кайда. През юли, когато там все още се намираха 10 000 американски военни, той се отказа и от числото 5500 и пое ангажимент да остави 8400 войници до края на мандата си, които да продължат да обучават и съветват афганистанските сили и да поддържат антитерористична мисия.

Афганистан "в риск"

Вашингтон оцени положително афганистанския президент Ашраф Гани като по-ефективен партньор на САЩ от предшественика си Хамид Карзай. Политическите измерения на проблемите в Афганистан обаче са толкова тревожни в някои отношения, колкото тези от сферите на отбраната и сигурността.

Така нареченото правителство на националното единство, формирано през 2014 г., е водено от Гани и ръководителя на изпълнителната власт Абдула Абдула, между които съществуват разногласия, откакто встъпиха в длъжност. Тези разминавания могат да потопят страната в още по-голям хаос. Афганистанците все повече се убеждават, че правителство, ръководено от двама души, не може да просъществува дълго.

По-рано тази година директорът на националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър каза пред Конгреса, че Афганистан е изложен на "сериозен риск от политическа криза през 2016 г.". От друга страна, афганистански държавни служители твърдят, че напредъкът на страната от 2001 г. е често пренебрегван и подценяван.

Афганистанският посланик във Вашингтон Хамдула Мохиб посочи няколко примера през септември: повече жени от когато и да било в историята на страната заемат държавни постове, мерките срещу корупцията са довели до 22-процентно увеличение на националните приходи и повече семейства в селата ползват електричество.

Без изгледи за край

Едно от доказателствата за неконтролируемия характер на войната е езикът, който използват американските държавни служители, за да я опишат. През февруари 2009 г. висш американски командир в Афганистан каза, че САЩ и афганистанските им партньори са "в най-добрия случай в патово положение" в битката срещу талибаните. Седем години по-късно, през септември 2016 г., председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд заяви пред комисия на Конгреса, че войната е "в задънена улица".

Само няколко дни след изказването на Дънфорд сегашният главнокомандващ на силите на САЩ в Афганистан генерал Джон Никълсън каза, че правителството и талибаните "са постигнали някакво равновесие" на бойното поле. "Това е позитив", каза Никълсън, в смисъл, че правителството контролира близо 70% от населението. Но някои могат да твърдят, че е негатив от гледна точка на това, че почти една трета от гражданите НЕ са под контрола на правителството, дори след години битки срещу талибаните, които изглеждаха победени през декември 2001 г.

Няма единодушие за това колко дълго още САЩ ще трябва да държат войски там, за да помагат на афганистанските сили да не претърпят поражение.

Липсата на внимание към Афганистан през президентската кампания се оценява от Стивън Уолт, професор по международни отношения от Университета в Харвард, като симптоматична за "амнезията на американците към войната". В статия за интернет страницата на сп. "Форин полиси" Уолт описа Афганистан като конфликт, който "сме по-склонни да забравим, отколкото да прекратим".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
0
 
1
 
! Отговори
матт преди 7 години
сащ има милиони долари печалба месечно от AFGи за това мълчат и в момента мислят как отново да лъжат целия цвят.
41
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако има нещо ценно в Афганистан, това са залежите някои редки метали и минерали.
40
0
 
1
 
! Отговори
Август преди 7 години
Точно талибаните се финансираха от производството на хероин. Проблемът на Афганистан е ислямът, както и на всички болни от тази психиатрична болест общества.
39
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Нали някой трябва да контролира парите от мака. След като свалиха талибаните и реколтите нарастнаха. Всичко е бизнес. Който не си пере парите при големия брат става гадняр.
38
0
 
3
 
! Отговори
Тихомир Томов преди 7 години
Нашите части да топлят банята в Кабул , че талибаните ходят на неизмити по планините !
37
1
 
23
 
! Отговори
Имаше един плюс, преди 7 години
когато талибаните бяха завзели властта в Афганистан, въпреки всичките им безчинства, по-точно зверства - те бяха изкоренили опиумните полета, а когато усите се намърдаха там, опиумът произведен в Афганистан е в много пъти повече отпреди режима на талибаните. Ако мислите, че някога задокеанските ни партньори ще се откажат от доходоносния бизнес, наречен опиум - грешите!
36
1
 
48
 
! Отговори
SAKI преди 7 години
За мен богатите еврейски фамилии от САЩ, просто си взеха една територия основен производител на хероин. Агентите от ЦРУ са нещо ,като регионални и зонални мениджъри на тази нарко фирма , а морските пехотинци ,са просто охранителната част. Никаква война няма.
35
2
 
26
 
! Отговори
ODESSA преди 7 години
Поднебесната империя, никога през цялото си хилядолетно съществуване не е била "демокрация". Чуеш ли демократ си представяй некадърник, който не става за нищо. Освен да врещи колко е онеправдан, и колко има като него. Глупости. Това е най голямата ***.
34
1
 
27
 
! Отговори
WTF преди 7 години
Американците са окуптори като руснаците. Кой им дава това право на тези велики "демокрации"?! Но щом простолюдието в техните страни се радва на все по-големите им дългове заради войните и съответно падащия им стандарт на живот поради липсата на пари, да си им се радват и да си веят патриотични флагчета с треперещи от наркотиците, алкохола и хапчетата ръце.
33
3
 
16
 
! Отговори
тролгеносен преди 7 години
Добре, че има и чужди в сайтове. В нашите няма и ред написан за резила на Кузя. Що ли??
32
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Насмешивший весь цивилизованный мир поход российского недоавианосца Адмирал Кузнецов к берегам Сирии закончился именно так, как и предполагали ранее эксперты: вытаскивать ржавую грозу морей из Средиземного моря ВМФ РФ пришлось с помощью буксира. Свидетельство тому фото из космоса, опубликованное сегодня, 3 ноября американским спутниковым сервисом DigitalGlobe.На снимке с американского спутника хорошо видно, что Адмирал Кузнецов больше не дымит, как ранее. Правда, и не плывет во всяком случае, сам. Его по Cредиземному морю тащит на тросе военный буксир."Адмирал Кузнецов" на букс
31
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
54. Да го ужили пчела ли бре?? Че да стане по-голям от ***?!! Ей, палавнико, размечта се май...........
30
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до 51. Виж ся, ако река да ти го подам туй "мокро п.ишле" първо си сложи две пружини от Волга на очичките....Че да не изскочат......
29
19
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Моряците на Кузя направили молебен да не се повреди и буксирния кораб/както всичко руско/. Че тогава вече нацяло си *** м***м***т@...........
28
3
 
19
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
С други думи краварите и тЕхната "велика" армия малце са се понаср.ле ,що така !?!?!?
27
13
 
5
 
! Отговори
Лента.ру преди 7 години
Пользователи социальных сетей обратили внимание на фотографию, на которой буксир якобы тянет, причем кормой вперед, авианесущий крейсер Адмирал Кузнецов.Буксировку авианосца поспешили назвать позором российского военно-морского флота. Муууууууууухахахаххаахахаххаха!
26
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Леко , чичко Снагов, ще ти падне ченето! Мууууууухахахахахах!
25
11
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ехо, трола, верно ли Куза Безаналоговия пак на буксир го дърпат???? Мухахахахаха! Мууууууууууууууууууууууууууууууухахаххахахахахаахахахахаахахахахахахх!!!!!!!!!!!!!!!!!Мууухаххаахахахахахахахахаахахаххаахахахахахаахахахахахахахахаххахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаахахахахаххахахахахахахахахахаахахахахахахахахах!
24
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ехо, трола, верно ли Куза Безаналоговия пак на буксир го дърпат???? Мухахахахаха!
23
1
 
3
 
! Отговори
87812 преди 7 години
В Афганистан има 30 милиона пустиняци. Да им връчват по една пушка и кой откъде е.